ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.846 μέλη

    Μαθήματα Φωνητικής

    capoelo
    16.01.2010, 09:20

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 20 χρονών και αποφάσισα  ν'αρχίσω μαθήματα φωνητικής.Θέλω να κάνς μερικές ερωτήσεις.

    1ον:Είναι αργά(ηλικιακά)για ν'αρχίσω;

    2ον:Ωδείο ή ιδιαίτερα;

    και 3ον:Τι τιμές περίπου παίζουν για ωδείο;

    Ευχαριστώ


    incomplete_angel
    18.01.2010, 00:05

    Παράθεση:

    Το μέλος capoelo στις 16-01-2010 στις 09:20 έγραψε...

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 20 χρονών και αποφάσισα  ν'αρχίσω μαθήματα φωνητικής.Θέλω να κάνς μερικές ερωτήσεις.

    1ον:Είναι αργά(ηλικιακά)για ν'αρχίσω;

    2ον:Ωδείο ή ιδιαίτερα;

    και 3ον:Τι τιμές περίπου παίζουν για ωδείο;

    Ευχαριστώ



     

    Φυσικά και δεν είναι αργά!

    Και στο ωδείο ιδιαίτερο θα κάνεις! Απλά στο ωδείο η ώρα κυμαίνεται από 45' μέχρι μία ώρα (εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε ωδείου) και θα σου έρθει πιο φθηνά συγκριτικά με τα ιδιαίτερα στο σπίτι.

    Αν μιλάμε για τα Γιάννενα δεν έχω ιδέα από τιμές. Για Αθήνα, υπάρχουν τιμές από 70 το μήνα μέχρι και 140 ευρώ το μήνα και σε κάποια ωδεία μπορεί και να ξεπερνά τα 140 ευρώ το μήνα. Για ιδιαίτερα και εκεί οι τιμές εξαρτώνται από το δάσκαλο, την εμπειρία του, πόση ώρα θα κάνετε μάθημα και πόσες φορές το μήνα. Υπάρχουν αυτοί που παίρνουν και 20/ώρα και άλλοι που παίρνουν και 50/ώρα.

     

    Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι.

    Καλή αρχή


    capoelo
    19.01.2010, 16:54

    Ευχαριστώ πολύ.


    nickan1996
    22.05.2010, 13:51

    eimai 15xronon kai thelo naxekiniso mathimata vrika idietera me 25 tin 1 ora kai 40 tis 2 ores tin bdomadaseposous mines tha exo teliopithi kai ti sim feri na kano 1 ora h 2 kai poses vdomades apo tis 4 toumina  {#emotions_dlg.confused1} 


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 15:32

    Η φωνητική ειναι αθλητισμός! Δεν τελειώνει ποτέ! Οσο προπονείσαι έχεις φωνή, όσο απέχεις, δεν έχεις.

    και αυτό συμβαινει γιατί ο φωνητικος μηχανισμός εξαρτάται απο το μυικό σύστημα. Αν οι μύς χαλαρώσουν λόγω της αποχής απο την ασκηση, φυσικό ειναι να ατονίσουν και να μην λειτουργουν σωστά.

    το minimum που μπορεί να φτάσει κανείς σε ένα αξιοπρεπές επιπεδο ειναι 3-4 χρόνια. Οι μήνες... είναι κάτι που ξεκινησε απο τις εκπομπες στην τηλεοραση και έκανε τον κόσμο να νομίζει ότι η φωνή είναι κατι που μεσα σε πολυ μικρό διάστημα μπορει να "πετάξει"...Τεράστιο λάθος. Μετά την 1η χρονιά αρχιζεις να μπαινεις καπως στο νοημα της τεχνικής. Απο την δεύτερη και μετά προσαρμόζεσαι και την 3η αρχίζεις και εδραιώνεις πράγματα.

    Τώρα πιστεύω, ότι όσο πιο φτηνός ειναι ένας δάσκαλος, τόσο πιο άπειρος είναι. Οχι ότι οι πολυ ακριβοι δάσκαλοι είναι υποχρεωτικά καλοι. Αλλά γενικά ψαξε παρα πολύ πριν καταλήξεις να πας κάπου, και βασικά καλό θα ήταν να ακούσεις μαθητές αυτού του δασκάλου. Ειναι ένα πολύ  καλό κριτήριο για να ξέρεις αν είναι καλός ή όχι.

    Οτι καλύτερο σου εύχομαι


    incomplete_angel
    03.06.2010, 11:32

    Παράθεση:

    Το μέλος SOFIANOITI στις 02-06-2010 στις 15:32 έγραψε...

    Η φωνητική ειναι αθλητισμός! Δεν τελειώνει ποτέ! Οσο προπονείσαι έχεις φωνή, όσο απέχεις, δεν έχεις.

    και αυτό συμβαινει γιατί ο φωνητικος μηχανισμός εξαρτάται απο το μυικό σύστημα. Αν οι μύς χαλαρώσουν λόγω της αποχής απο την ασκηση, φυσικό ειναι να ατονίσουν και να μην λειτουργουν σωστά.

    το minimum που μπορεί να φτάσει κανείς σε ένα αξιοπρεπές επιπεδο ειναι 3-4 χρόνια. Οι μήνες... είναι κάτι που ξεκινησε απο τις εκπομπες στην τηλεοραση και έκανε τον κόσμο να νομίζει ότι η φωνή είναι κατι που μεσα σε πολυ μικρό διάστημα μπορει να "πετάξει"...Τεράστιο λάθος. Μετά την 1η χρονιά αρχιζεις να μπαινεις καπως στο νοημα της τεχνικής. Απο την δεύτερη και μετά προσαρμόζεσαι και την 3η αρχίζεις και εδραιώνεις πράγματα.

    Τώρα πιστεύω, ότι όσο πιο φτηνός ειναι ένας δάσκαλος, τόσο πιο άπειρος είναι. Οχι ότι οι πολυ ακριβοι δάσκαλοι είναι υποχρεωτικά καλοι. Αλλά γενικά ψαξε παρα πολύ πριν καταλήξεις να πας κάπου, και βασικά καλό θα ήταν να ακούσεις μαθητές αυτού του δασκάλου. Ειναι ένα πολύ  καλό κριτήριο για να ξέρεις αν είναι καλός ή όχι.

    Οτι καλύτερο σου εύχομαι



     

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}


    XrysaOikonomaki
    22.12.2010, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος nickan1996 στις 22-05-2010 στις 13:51 έγραψε...

    eimai 15xronon kai thelo naxekiniso mathimata vrika idietera me 25 tin 1 ora kai 40 tis 2 ores tin bdomadaseposous mines tha exo teliopithi kai ti sim feri na kano 1 ora h 2 kai poses vdomades apo tis 4 toumina  {#emotions_dlg.confused1} 



    Για αρχή θα σου έλεγα το εξής: είσαι ακόμα σε ηλικία που δεν είναι καλό να κάνεις ολοκληρωμένο μάθημα φωνητικής. Μπορείς να κάνεις μάθημα αλλά πολύ μαλακά, ίσα για σωστή τοποθέτηση της έκτασης που χρησιμοποιείς, για αναπνοές και για να μάθεις πως να αποφεύγεις να τραυματίζεις τις φωνητικές σου χορδές. Εάν δεν έχεις σωστά τοποθετημένη φωνή, με το που θα μπουν οι μεσαίες στη σωστή θέση, θα αποκτήσεις και κάποιες νότες παραπάνω προς τα κάτω και προς τα πάνω ούτως ή άλλως. Εάν σου εξηγήσουν τι δουλειά κάνει η μάσκα, αμέσως αμέσως θα μπορέσεις να πεις κάποιες πιο ψηλές νότες χωρίς ζόρισμα. αλλά να αρχίσεις από αυτή την ηλικία ολοκληρωμένα μαθήματα δεν είναι καλό. Ακόμα παίρνεις μπόι, αλλάζεις και αναπτύσεσαι. Κάνε λίγη υπομονή.

    Περίμενε να ολοκληρωθεί η ανάπτυξή σου. Μέχρι τότε είναι θαυμάσια εμπειρία να μπεις σε ένα γκρουπάκι με φίλους, να τραγουδάτε και να διασκεδάζετε και είναι μια εμπειρία που θα σου διδάξει πάρα πολλά πράγματα.

    Αυτή η μόδα του "εάν δεν έχεις κάνει μαθήματα φωνητικής, μη διανοηθείς να τραγουδήσεις" που έχει βγει τα τελευταία χρόνια μαζί με τα τηλεριάλιτυ, δε λέω, έχει οφελήσει πολύ οικονομικά όλους εμάς τους δασκάλους, αλλά λίγο φρένο μερικές φορές δεν είναι κακό.

    Εγώ τραγουδούσα από τότε που με θυμάμαι. Στο σπίτι, στην αυλή, με τις φίλες μου, παντού. Μετά στη χορωδία του σχολείου. Μετά με ροκ συγκρότημα. Μετά ήρθε η επαγγελματική χορωδία και επειδή είχα την ευτυχία να με επιλέξουν, τότε ξεκίνησα μαθήματα. Αργότερα βαρέθηκα την κλασική, το έριξα στο σύγχρονο. Ένα εξάμηνο αργότερα τραγουδούσα επαγγελματικά σε μαγαζιά με μόνο έξι μήνες μαθημάτων σύγχρονου τραγουδιού. Δούλευα και έκανα παράλληλα μαθήματα. Δεν έπαθα κάτι. Ούτε κάλλους, ούτε απόρριψη. Ευχαρίστηση και χειροκρότημα.

    γι' αυτό λοιπόν, δική μου γνώμη είναι, αφού σου αρέσει να τραγουδάς - και μη μου πεις τώρα ότι επειδή δεν έχεις δάσκαλο κάθεσαι με το ένα πόδι τιμωρία και δεν βγάζεις άχνα από κομμάτια που σου αρέσουν - βρες εκεί ένα γκρουπάκι να βγάλεις τα σωθικά σου και επειδή στατιστικά λίγοι καθηγητές  θα σου πουν τα παραπάνω, εκτός εάν είναι υπεράνω χρημάτων, ζήτα εσύ να κάνεις προς το παρόν τα βασικά για προστασία της φωνής περισσότερο παρά για εκπαίδευση.


    XrysaOikonomaki
    22.12.2010, 00:21
    Φτηνά ή ακριβά θα σου πω το εξής ρητό: εάν θέλεις να πας να κουρευτείς, και δεις ότι ο κουρέας είναι καλοκουρεμένος, πήγαινε σε αυτόν που τον κούρεψε.
    freddieKrueger
    22.12.2010, 20:32

    Συμφωνώ με τη Χρύσα Οικονομάκη μόνο στο ότι είσαι μικρός για να ξεκινήσεις μαθήματα,αλλά κλασσικό όμως γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη της φωνής σου και δεν έχεις καλά καλά μεταπέσει σε αυτό που λέμε κοινώς την οριστική ενήλικο φωνή σου...

     

    Τώρα για όλα τα υπόλοιπα που γράφει η Χρυσα εκτός του ότι είναι εκτός θέματος,είναι μια ιστορία που έχουμε βαρεθέι να ακούμε:Το χαρισματικό παιδί που από πολύ νωρίς τραγουδούσε πυ επελέγει από τη χωρωδία που τραγουδά επαγγελματικά κτλ...Η μεγάλη ιδέα που έχεις για τν εαυτό σου είναι βέβαιο πως είναι η κύρια αιτία του ότι έχεις μια εντελώς μέτρια φωνή κι αυτό το λέω χωρίς καν να μπω στον κόπο να σε ακούσω...αλλά είμαι βέβαιος πως και να σε άκουγα θα κέρδιζα το στοίχημα με τον εαυτό μου:Σε έχω ήδη ακούσει βασικά:

    Εσύ είσαι η τραγουδίστρια στο ρεμπετάδικο με την φωνή που απολάμβανα αν ακουω γιατι μου φαινοταν καθαρη δυνατη και ολοσωστη αλλά πάντα αναρρωτιόμουν γιατί δεν είσαι γνωστή...είσαι η ροκου που εκλεβε την παρασταση τραγουδωντας Guns and Roses αλα Τανια Κικιδη και ολοι ελεγαν τι φωναρα ειναι τουτη...Και ενα σωρο αλλα παραδειγματα...

     

    Μου πηρε καιρο αλλα εμαθα να ξεχωριζω τους μετριους απο τους κακους,τους καλους απο τους μετριους και τους καλους απο τους πολυ καλους...Απο ενα σημειο και μετα πολυ λιγα σημεια κανουν τη διαφορα...Κι εσυ ειμαι σιγουρος πως εισαι ''αλλη μια καλλιφωνος''οπως ειναι και η θεια η Σωτηρα οπως και η Γεωργια η μπαργουμαν,οπως και ο Σακης ο περιπτερας...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 22-12-2010 20:34 ]


    XrysaOikonomaki
    24.12.2010, 10:17

    Χααα χα χααα!!!

    Κοίτα, εγώ δεν είμαι ανώνυμη, ούτε έχω βάλει ψευδώνυμο. Μπορείς να με googlάρεις άμα θες. Επίσης έχω ιστοσελίδα www.musicdoor.gr

    Όχι βέβαια για να μου πεις ότι είμαι μια εξαιρετική τραγουδίστρια, εννοείται. Ούτως ή αλλιώς εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πολύ καλό μουσικό πρώτα, συμπαθητική τραγουδίστρια έπειτα.

    Η διαφορά μας είναι η εξής: όσο και αν σου τη δίνει το "παραμυθάκι", εγώ την έζησα τη μουσική και τη ζω. Είχα ευκαιρίες, είχα αποδοχή, ζω από αυτό που κάνω σε ένα πολυδιάστατο πρίσμα, έχω κάνει και συνεχίζω να κάνω διάφορες μουσικές εργασίες και πιστεύω ότι είμαι ένα καλό παράδειγμα για να παίρνουν θάρρος όσοι ασχολούνται με τη μουσική ότι μπορούν να πετύχουν όσα ονειρεύονται με σκληρή δουλειά μεν, αλλά και πολύ αγάπη επίσης, και κυρίως ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.

    Δεν ξέρω αν υπάγομαι στην κατηγορία που λες, αλλά έχω κρατήσει ένα μαγαζί 4 ολόκληρα χρόνια μόνη μου φωνή-πιάνο με ποικίλο ρεπερτόριο κι εκτός του ότι περάσαμε όλοι πολύ καλά, δεν έπαθα κάλλους, πολύποδες κ.α ενώ τραγουδούσα 4 ώρες στο μαγαζί και άλλες τρεις στο σπίτι μου. Επίσης οι μαθητές μου φτάνουν εκεί που ζητάνε να φτάσουν ακόμα και αν αυτό είναι να περάσουν σε εισαγωγικές εξετάσεις στο εξωτερικό.

    Παρόλα αυτά, δεν σνομπάρω ούτε τους κλασικούς τραγουδιστές, ούτε τους έντεχνους ούτε θάβω το Μάλαμα και καλλιτέχνες που κάποιοι λατρεύουν. Και έχω να πω το εξής: προφανώς για να έχουν κοινό, κάτι προσφέρουν. Μπορεί να μην είναι η άρτια τεχνική, αλλά το ακροατήριο δεν κάνει "φωνόγραμμα" την ώρα που ακούει. Οπότε κάτι άλλο προσφέρουν αυτοί οι τραγουδιστές. Μπορείς να φανταστείς τι είναι ή θα πέσεις στα κλισέ περί "επιπέδου" του ακροατηρίου προσβάλλοντας το υπόλοιπο μισό ημισφαίριο;

    Εσύ πάλι, έχεις κάνει 2 χρόνια τραγούδι, χωρίς να είσαι και ικανοποιημένος και έχεις θάψει το μισό πληθυσμό, έχεις προσβάλει τον άλλο μισό και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι πρεσβεύεις και από που προέρχεται η τόση άποψη και οι τόσες συμβουλές. Τόσες συμβουλές δεν βλέπω να γράφουν ούτε αυτοί που έχουν στην τελική τη γνώση και τα φόντα να τις δώσουν.

    Κάνε κάτι πρώτα στο μουσικό στερέωμα, το ελάχιστο, βγες να πεις κανένα τραγουδάκι κάπου και μετά βγάλε άποψη, γιατί έχω την αίσθηση ότι σε κάποια σημεία εξαγριώνεις τους πάντες. Όχι σε όλα. Σε αρκετά σημεία έχεις δίκιο. Ή, εάν δεν έχεις δίκιο, τουλάχιστο με βρίσκεις σύμφωνη. Αλλά κούλαρε λίγο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XrysaOikonomaki στις 24-12-2010 12:27 ]


    XrysaOikonomaki
    24.12.2010, 10:20
    Πολύ απογοήτευση σέρνεις και είναι κρίμα. Ελπίζω να αποκατασταθεί η αγάπη σου για το αντικείμενο σύντομα.
    freddieKrueger
    24.12.2010, 18:17

    Δεν έθαψα το μισό πληθυσμό,ούτε προσέβαλλα τον άλλο μισό...ίσως επιτέθηκα σε σένα και σε προσέβαλλα,αλλά στην ουσία αυτή μου η επίθεση δεν ήταν προς το άτομό σου,αλλά απένατι στον κομπασμό σου...γενικά θαυμάζω τους ανθρώπους που δε μιλούν καθόλου για τον εαυτό τους...όλοι μας το κάνουμε καμμιά φορά-δεν εξαιρούμαι ούτε κι εγώ...Δεν είναι όμως πολύ καλύτερα να αφήνουμε τα έργα μας να μιλούν για μας?

     

    Κι όταν αναφέρομαι σε ''έργα'' δεν εννοώ αυτά που θα χουν ακροατές χιλιάδες κόσμο...ούτως η άλλως και πολύς κόσμος να σε κρίνει,η πιο βαριά κρίση είναι αυτή του εαυτού σου προς εσένα...

     

    Δε νομίζω να μου αφαιρεί το δικαίωμα να έχω άποψη το γεγονός ότι δεν έχω κάνει τίποτα στο μουσικό στερέωμα...ούτε φυσικά να κρίνω αυτό που ακούω...δεν κάνω σε κανέναν ''φωνόγραμμα'' αλλά δεν μ αρέσει να ακούω κακή ποιότητα στη φωνή...μου αρέσει να ακούω καθαρό κρυστάλλινο άνετο ήχο κι όχι ξεφωνίσματα...

     

    Κι επιμένω...ΟΛΟΙ οι άνθρωποι έχουν ψυχή...και ΟΛΟΙ την εξωτερικεύουν...γιατί όμως δε τραγουδούν όλοι?Τι φταίει?Η έλλειψη γνώσεων μουσικής θεωρίας και αρμονίας?Τα ντικτε και σολφεζ δεν αγγίζουν το λαρύγγι...είναι χρήσιμο να τα ξέρει, κακό δεν θα κάνουν αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ Η ΟΥΣΙΑ και φυσικά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙ ΕΚΕΙ...Η έλλειψη ''θεατρικότητας'',''μπρίο'',κατάθεσης ψυχής?Οι ηθοποιοί στην ελλάδα είναι κακοφωνοι ως επι το πλείστον...Αυτοί, μια χαρά δεν βγάζουν την ψυχή τους?Γιατί τραγουδούν χάλια λοιπόν?

     


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 24-12-2010 18:19 ]


    Kristalo
    24.12.2010, 21:00

    {#emotions_dlg.rolleyes} {#emotions_dlg.rolleyes} {#emotions_dlg.rolleyes} Ξεφεύγετε απο το θέμααααααα!{#emotions_dlg.smartass}. Τελικά τι να κάνει το παιδί;{#emotions_dlg.confused1}


    XrysaOikonomaki
    25.12.2010, 11:42
    Χααα χα χααα! Αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα όταν γράφουμε στα φόρουμ είναι ότι ανάλογα πως διαβάζουμε το κείμενο του καθενός, βγάζουμε και συμπεράσματα που μερικές φορές είναι εντελώς λάθος. Οκ, κατάλαβα τώρα τον τρόπο που σκέφτεσαι. Νομίζω δεν τραγουδάνε όλοι καλά, όπως δεν είναι και όλοι οι καλλιτέχνες εξίσου καλοί. Απλά στη φωνητική φαίνεται αυτό περισσότερο. Πάντως δεν έγραψα πέντε πράγματα για να κομπάσω. Θα ήταν αστείο να κομπάσω. Αλλά λογικό είναι να το πάρεις έτσι αφού δεν γνωριζόμαστε. Καλές γιορτές και είθε να βελτιωνόμαστε καθημερινά και να κάνουμε ακόμα περισσότερα μουσικά δρώμενα που να έχουν ποιότητα και να μην κοροϊδεύουν κανέναν. Καλή πρωτοχρονιά και να είναι ο νέος χρόνος καλύτερος από τον φετινό! :)
    freddieKrueger
    26.12.2010, 17:10

    Παράθεση:

    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 25-12-2010 στις 11:42 έγραψε...

    Χααα χα χααα! Αυτό που έχω καταλάβει γενικότερα όταν γράφουμε στα φόρουμ είναι ότι ανάλογα πως διαβάζουμε το κείμενο του καθενός, βγάζουμε και συμπεράσματα που μερικές φορές είναι εντελώς λάθος. Οκ, κατάλαβα τώρα τον τρόπο που σκέφτεσαι. Νομίζω δεν τραγουδάνε όλοι καλά, όπως δεν είναι και όλοι οι καλλιτέχνες εξίσου καλοί. Απλά στη φωνητική φαίνεται αυτό περισσότερο. Πάντως δεν έγραψα πέντε πράγματα για να κομπάσω. Θα ήταν αστείο να κομπάσω. Αλλά λογικό είναι να το πάρεις έτσι αφού δεν γνωριζόμαστε. Καλές γιορτές και είθε να βελτιωνόμαστε καθημερινά και να κάνουμε ακόμα περισσότερα μουσικά δρώμενα που να έχουν ποιότητα και να μην κοροϊδεύουν κανέναν. Καλή πρωτοχρονιά και να είναι ο νέος χρόνος καλύτερος από τον φετινό! :)

    Σε είδα και σε άκουσα να τραγουδάς στο Youtube στην ερμηνεία του αερικού του θανάση Παπακωνσταντίνου...

    Με έβαλες στον πειρασμό να σε γκουγκλάρω και να σε κρίνω...Την κρίση μου αυτή θα την καταθέσω κι ας μη μου ζήτησες τη γνώμη μου κι ας μην έχει για σένα σημασία...Έχεις σπουδαία χροιά στη φωνή σου...όμως δεν μπορώ να καταλάβω στο παρών και πολλά από έκταση...Δυστυχώς ούτε και το λόγια του τραγουδιού μπόρεσα με την πρώτη να ξεχωρίσω κάτι που σημαίνει πως η άρθρωσή σου δεν είναι καλή...Ούτε και με πολυ έπεισες με την κατάθεση ψυχής σου...δεν βγάζεις συναίσθημα...Δεν θα αγόραζα τη δουλειά σου,θα σε άκουγα όμως πολύ ευχάριστα στην παρέα...θα ζήταγα διαρκώς να μου πεις διάφορα κομμάτια για να με μαγέψεις ξανά και ξανά με την υπέροχη χροιά σου...

    Κλείνωντας να πω πως είσαι κατώτερη αυτού που θα περίμενα να ακούσω έχωντας στο μυαλό μου το πλούσιο μουσικό ιστορικό σου...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 26-12-2010 17:13 ]


    XrysaOikonomaki
    27.12.2010, 10:54
    Κάθε κριτική, αρνητική ή θετική είναι αποδεκτή. Πολύ χαίρομαι που διέκρινες ότι δεν έκανα κάποια κατάθεση στο συγκεκριμένο βιντεάκι. Έχω έκταση, τρεις οκτάβες, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι δεν τις χρειαζόταν. Η αλήθεια είναι ότι εκείνη την ημέρα ήμουνα με υπερκόπωση γιατί δουλεύω πολλές ώρες και το μόνο που σκεφτόμουνα είναι πώς θα πάω σπίτι μου να κοιμηθώ! Είδες λοιπόν πόσο πολύ μετράει να είσαι παρόν όταν τραγουδάς; Μπορεί να έχει κάποιος γαμώ τις τεχνικές, να έχει μελετήσει απείρως κι επειδή τη στιγμή που τραγουδάει σκέφτεται άλλα πράγματα, να βγάλει ένα αποτέλεσμα πολύ λιγότερο από αυτό που θα μπορούσε. Αντίθετα, μπορεί κάποιος όχι τόσο δουλεμένος να είναι παρόν στη σκηνή και να μην πάρεις χαμπάρι ότι δεν έχει τόσο καλή τεχνική, απλά και μόνο επειδή σου μεταφέρει το συναίσθημά του. Αν ήμουνα κατώτερη από το ιστορικό μου, δεν θα είχα ιστορικό καλέ μου. :) Κανείς δεν κάνει χάρες εκεί έξω. Σ' ευχαριστώ για την ενασχόληση.
    freddieKrueger
    27.12.2010, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 27-12-2010 στις 10:54 έγραψε...

    Κάθε κριτική, αρνητική ή θετική είναι αποδεκτή. Πολύ χαίρομαι που διέκρινες ότι δεν έκανα κάποια κατάθεση στο συγκεκριμένο βιντεάκι. Έχω έκταση, τρεις οκτάβες, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι δεν τις χρειαζόταν. Η αλήθεια είναι ότι εκείνη την ημέρα ήμουνα με υπερκόπωση γιατί δουλεύω πολλές ώρες και το μόνο που σκεφτόμουνα είναι πώς θα πάω σπίτι μου να κοιμηθώ! Είδες λοιπόν πόσο πολύ μετράει να είσαι παρόν όταν τραγουδάς; Μπορεί να έχει κάποιος γαμώ τις τεχνικές, να έχει μελετήσει απείρως κι επειδή τη στιγμή που τραγουδάει σκέφτεται άλλα πράγματα, να βγάλει ένα αποτέλεσμα πολύ λιγότερο από αυτό που θα μπορούσε. Αντίθετα, μπορεί κάποιος όχι τόσο δουλεμένος να είναι παρόν στη σκηνή και να μην πάρεις χαμπάρι ότι δεν έχει τόσο καλή τεχνική, απλά και μόνο επειδή σου μεταφέρει το συναίσθημά του. Αν ήμουνα κατώτερη από το ιστορικό μου, δεν θα είχα ιστορικό καλέ μου. :) Κανείς δεν κάνει χάρες εκεί έξω. Σ' ευχαριστώ για την ενασχόληση.

    Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα...αν θες μου λες και που τραγουδάς να ρθω με την παρέα μου να σε ακούσουμεSmile...Ιστορικό όλοι μας έχουμε,άλλοι φτωχό,άλλοι πλούσιο,άλλοι στέκονται στο ύψος του,άλλοι για καποιους λόγους που έθιξες(υπερκόπωση,κτλ)όχι...Και προς Θεού κανείς δε μίλησε για χάρες...απλά αυτά που προβάλλουμε πολλές φορές γίνονται βαρύ φορτίο στις πλάτες μας μια και καλούμαστε να σταθούμε αντάξιοι τους...Καλύτερο είναι στον τομέα ειδικά του τραγουδιού να μη λες τίποτα για σένα...Απλά να τραγουδάς..Αρκεί.

     

    ΥΓ:Για την άρθρωσή σου δεν μου είπες όμως...όταν ο ακροατής δεν μπορεί να καταλα΄βει χωρίς προσπάθεια τους στίχους(δηλ ΚΑΘΑΡΗ ΠΡΟΦΟΡΑ όλων των φωνηέντων και συμφώνων ώστε οι λέξεις να ακούγονται πεντακαθαρες)τότε δεν μπορεί να αφήσει ελεύθερη και την ψυχούλα του να ''νοιώσει'' το κομμάτι...

    Γαμώ τις χροιές έχεις,γαμώ τις τεχνικές σίγουρα όχι και σίγουρα ΔΕΝ έχεις 3 οκτάβες έκταση καθαρής ομοιγενούς φωνής:Αν στα ψηλά η φωνή σου βγαίνει με κλασσική λεπτίζουσα χροιά αλα σοπράνο της λυρικής τότε αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ έκταση...Ως έκταση φωνής ορίζεται η τονική έκατση στην οποία η φωνή μου μπορεί να κινηθεί ΑΝΕΤΑ και να λεγχέι η αυξομείωση της έντασής της εξίσου άνετα:Κοντρολ από πιανισσιμο σε φορτε και αντίστροφα σε όλα τα τονικά διαστήματα...Και όχι αυτό που μπορώ ν αβγάλω στο πιάνο αν αρ΄χισω να ανεβοκατεβαίνω κλίμακες και να ''τα δίνω όλα''...Αν ήταν έτσι ο μισός και βάλε πληθυσμός έχει 3 οκτάβες...Αυτή την έκταση φωνής την έχουν πολύ φτασμένοι τραγουδιστές του εξωτερικού και πίστεψέ με η φήμη τους είναι επίσης τεράστια...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 27-12-2010 15:07 ]


    XrysaOikonomaki
    27.12.2010, 16:48
    Καλά τώρα βαριέμαι να έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου σχετικά με την έκταση την τεχνική κλπ. Εάν είχες εμπειρία δεν θα βιαζόσουνα να βγάλεις συμπεράσματα. Καλή άρθρωση δεν έχει κάποιος όταν δεν καταλαβαίνεις τι λέει γενικότερα, όχι όταν δεν πιάνεις στην αρχή τρεις λέξεις, χώρια που πρόκειται για ζωντανή βιντεοσκόπηση με κάμερα της πλάκας, κλπ κλπ παράγοντες που αν γνώριζες λίγο τι παίζει στις διάφορες συνθήκες δεν θα βιαζόσουνα να βγάλεις συμπεράσματα και πάλι. Εγώ δεν νιώθω να έχω κάποιο βαρύ φορτίο επάνω μου, μιας και ότι έχω κάνει ως τώρα το έχω κάνει για πάρτη μου και όχι για τους άλλους. Επίσης καλή η μετριοφροσύνη, αλλά όταν καλείσαι να απαντήσεις μερικές φορές πρέπει να πεις κάποια πράγματα για σένα όχι για να κομπάσεις, αλλά για να δώσεις κάποιο παράδειγμα βασισμένο σε πραγματικότητα και όχι σε φανταστικές αερολογίες. Είχα ξεκινήσει με ένα ροκ σχήμα φέτος, αλλά προέκυψε να περιμένω κουτσούβελο, οπότε σταμάτησα γιατί έχω απίστευτες υπνηλίες και γενικότερα νιώθω κουρασμένη. Χρειάζεται λίγο να ξεδιαλύνουν οι μαθητές το τι θέλουν να ακούνε και τι όχι από αυτούς που λένε ότι έχουν κάνει κάποια πράγματα στη ζωή τους ή ότι διδάσκουν. Δεν μπορούμε από τη μία να φωνάζουμε ότι "όλοι οι άσχετοι που δεν έχουν κάνει τίποτα και δεν ξέρουν την τύφλα τους διδάσκουν" και από την άλλη όταν κάποιος βασίζεται στη ζωή του για να δώσει θετικά παραδείγματα ότι όποιος πιστεύει σ' αυτό που κάνει έχει ευκαιρίες να υπάρχει η άλλη ατάκα "κομπάζει, αυταρέσκεται, ποιος νομίζει ότι είναι (;!!!) Αυτή η λογική το μόνο που λέει είναι "αμφισβήτηση για την αμφισβήτηση". Είμαι υπέρμαχος της αμφισβήτησης, αλλά όχι της τυφλής αμφισβήτησης. Όσο για τους τραγουδιστές του εξωτερικού, το μόνο που είναι πολύ γνωστό είναι πως πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από τον καλό, ευτυχώς! Εμένα μου έχουν τύχει αρκετοί μαθητές που συμπληρώσανε το 2ο χρόνο τις 3 οκτάβες. Μπορεί να είναι τυχαίο, τι να σου πω. Δεν είναι και αυτοσκοπός η έκταση. Προτεραιότητα έχει η άνεση, η κατανόηση και η κατανόηση του πως λειτουργεί αυτό το μαραφέτι το σώμα ώστε να βγαίνει η φωνή όπως τη θέλουμε κάθε φορά. Τέλος πάντων. Πολλά είπα γιατί με τσιγγλάς. Ας πει και κανένας άλλο κάτι. Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει και το έχω θέσει σε αρκετά φόρουμ να δημιουργηθεί ένας χώρος συνεύρεσης των καθηγητώς φωνητικής όπου να γίνεται διάλογος, ανταλλαγή ιδεών και γνώσεων ώστε όλοι να γίνουμε καλύτεροι και έχω τη δυνατότητα να βάλω άνθρωπο να βρει χώρο να μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά, εάν υπάρχει ενδιαφέρον. Οπότε δεν ξανα-απαντάω σε κάτι. Μπορείς να μου στείλεις μαιλ εάν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση η οποία νομίζω έχει ξεφύγει από το θέμα. Πάω να τραγουδήσω για πάρτη μου τώρα. Ελπίζω αυτό να μη θεωρηθεί κομπασμός,ε; Καλές γιορτές και συνέχισε να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου. Χρειάζεται. :)
    freddieKrueger
    27.12.2010, 17:23

    Επιμένω στο θέμα της άρθρωσης...αντί να δικαιολογείσαι βελτίωσέ το, η τουλάχιστον λάβε υπόψιν σου κάτι που άκουσες σε ένα μουσικό φόρουμ από ένα νικνειμ...πολλές φορές από τις πιο ασήμαντες πηγές μπορεί να μάθεις τις πιο σημαντικές πληροφορίες για σένα:Δεν έχω τίποτα να χάσω ούτε να κερδίσω και το απολαμβάνω που είμαι απόλυτα ειλικρινής μαζί σου...εκμεταλλεύσου το δικηγόρο σου{#emotions_dlg.rolleyes},εμένα,για να γίνεις ακόμη καλύτερη...με τη φωνή σου μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα...Ρίξε τον εγωισμο σου,δέξου την αμφισβήτηση...σκοπός άλλωστε δεν έιναι να βελτιώνουμε τον καλύτερο εαυτό μας,αλλά το χειρότερο...


    Kristalo
    27.12.2010, 18:13

    Συγνώμη βρε παιδιά επειδή ένιωσα ολίγον τι μπουμπούνας με το θέμα...υπάρχουν μαθητες ( ποιας ηλικίας;) που ολοκληρώνουν έκταση φωνής αμιγώς 3 οκτάβων; Ε Χρήστο; Δηλαδή τώρα έμεινα. Σε ποια κατηγορία τους κατατασσετε; Μπάσσους, τενόρους απο ανδρικες ή άλτο, σοπράνο απο γυναικείες; Αχ διαφωτίστε με γιατί απο το συγκεκριμένο θέμα πάσχω.