ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη

    Πως μπορώ να ηχογραφήσω με το ηλεκτρικό μου πιάνο στο pc?

    mikerach
    16.01.2010, 16:01

    Έχω σχετικά καινούριο pc και ένα stage piano kurzweil sp2xs και το πρώτο που θέλω να κάνω είναι να μπορέσω να κάνω κάποιες πρόχειρες ψηφιακές ηχογραφήσεις με τους ήχους του πιάνου μου! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

    Ευχαριστώ πολύ!


    starg
    16.01.2010, 16:23

    Αρχικά δες εδώ:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2334

    Στην συνέχεια την έξοδο line out του πιάνου την συνδέεις στο line in της κάρτας ήχου του υπολογιστή, στον οποίο έχεις φροντίσει να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα ψηφιακής ηχογράφησης όπως το cubase.
    Ανοίγεις το πρόγραμμα, ορίζεις το κανάλι που θέλεις να ηχογραφήσεις και γράφεις.


    mikerach
    16.01.2010, 16:38
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Αλλά ακόμα δεν έχω εξοπλιστεί με midi καλώδια και κάρτα ήχου εξωτερική. Έχω την απλή κάρτα που έχει η ASUS motherboard... Μπορώ να πετύχω τπτ με τη USB σύνδεση των πλήκτρων?
    starg
    16.01.2010, 17:12

    Χμμμ.... εδώ τώρα βάζεις δύσκολα...
    Εξαρτάται ....δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται...
    Χρειάζεται μιά απαραίτητη συνθήκη...
    Αυτή δεν είναι άλλη από την αμφίδρομη μετάδοση midi δεδομένων απο το πιάνο προς τον υπολογιστή και αντίστροφα..
    Εξηγώ:

    Πρέπει οπωσδήποτε το πιάνο να είναι σε θέση να μεταδώσει midi μέσω του usb, και η κάρτα ήχου να έχει ενσωματωμένο midi interface γιά να διαβάσει αυτά τα μηνύματα (και το αντίστροφο βέβαια).Πιθανότατα η onboard audio κάρτα που έχεις δεν έχει τέτοια δυνατότητα (όπως όλες σχεδόν οι κάρτες αυτού του είδους)
    άρα για την δουλειά που θέλεις να κάνεις (αν χρησιμοποιήσεις midi) έχεις  δύο επιλογές:
    1) αγοράζεις εξωτερική κάρτα ήχου με midi εισόδους και εξόδους
     ή
    2) αγοράζεις ένα midi interface.

    Πάντως ανεξάρτητα απο το midi την δυνατότητα να ηχογραφήσεις την έχεις και ΄τωρα
    Απλά θα κάνεις μονο audio ηχογραφήσεις χωρίς midi, συνδέοντας την line out του πιάνου, στη line in της κάρτας όπως σου έγραψα και στην πρώτη απάντησή μου


    mikerach
    28.01.2010, 18:00
    Καλησπέρα και πάλι! Τελικά τα κατάφερα! Αγόρασα το κατάλληλο καλωδίο που κατέληγε σε μικρό καρφί και σύνδεθηκα με την κάρτα ήχου της motherboard! Πέρασα το Adobe Audition, είναι απλό και ελαφρύ και ηχογράφησα. Ο ήχος είναι πολύ ικανοποιητικός! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
    starg
    28.01.2010, 18:18

    That's what (musicheaven)friends are for Mike...
    Welcome to the Magic World of homerecording...