ελληνική μουσική
310 online   ·  205.091 μέλη

Προτείνετε βιβλία.

geotek
Περαστική Νότα
Chat
01.05.2013, 16:16

"Το κουτσο" Κορτασαρ

Μαγικό βιβλίο. Έργο τέχνης. Χαρακτηριστικο του οι δυο τρόποι ανάγνωσης για πολλους ενα πολυ δυσκολο βιβλιο αλλα αξιζει η προσπαθεια. Εγω για να πω την αληθεια μου πηρε γυρο στους 8-10 μηνες να το τελιωσω αλλα πραγματικα νομιζω οτι κερδισα πολλα διαβαζοντας το

sm1000
Περαστική Νότα
Chat
06.05.2013, 22:48

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει είναι το The Secret της Rhonda Byrne  .Ειναι ψυχολογικό-επιστημονικό βιβλίο. Εξηγεί το  "μεγάλο" μυστικό -Τον Νομο της Ελξης(ότι σκέφτεσαι γίνεται) - που όλη η ζωή βασίζεται σε αυτό . Όλο το βιβλιο μιλάει για τις σκέψεις ,το πόσο σημαντικές είναι,τονίζει την ψυχική δύναμη του ανθρώπου και με λίγα λόγια λέει το εξής : η ζωή σου είναι αποτέλεσμα των προηγόυμενων σκέψεών σου .Δηλαδή εάν αυτή τη στιγμή σκέφτεσαι θετικά η ζωή σου θα είναι θετικη ενω εάν σκέφτεσαι αρνητικά θα είναι αρνητική .Βέβαια παραλήπτει μια βασική λέξη , την λέξη Πράξη. Εννοώ ,ναι, θα σκεφτείς θα ονειρευτεις αλλά θα πρέπει και να το προσπαθήσεις .Παρόλα αυτα στο παρελθόν με είχε βοηθήσει να ανταπεξέλθω στην καταθλιπτική μου φύση . Τώρα είμαι περισσότερο θετικός και ζώ την ζωή μου (όχι αδαφορώ για τους αλλους).

Σας το συνιστώ Smile

EVAGGELIASAKELLARIOU
Φθασμένος
Chat
14.06.2013, 21:54

Καλησπέρα. Σας προτείνω το βιβλίο: "Κωνσταντινούπολη από τον χριστιανισμό στο Ισλάμ" του Τζων Φρίλι από τις εκδόσεις Περίπλους. Είναι η ιστορία της Πόλης από την αρχαιότητα μέχρι το 1995. Αξίζει το κόπο να το διαβάσετε, γιατί, κατά τη γνώμη μου, δίνει μια σχετικά πλήρη και αντικειμενική εικόνα για την ιστορία της Κωνσταντινούπολης. Με εκτίμηση, Ε.Σ.

ioama0
Περαστική Νότα
Chat
15.06.2013, 11:20

Η ιστορία της ζωής μου  (Helen Keler)

Η άλλη αδελφή  (Αγνή Χαραλάμπους)

Η ζωή της Άννας  (Άρη Αντωνίου)

Τα παιδιά του ήλιου  (νομίζω Μαρία Πυλιώτου)

Confessions of a shopaholic  (Sophie Kinsela)

Επάγγελμα γονέας  (Βασιλική Πάππα)

Ο ύπνος των παιδιών (Νικήτας Πολεμικός)  (μιλά και για τις διαταραχές)

tallos
Φθασμένος
Chat
15.06.2013, 12:34
καρλος καστανετα ,η ζωη του δον χουαν
meryl82
Βασική Νότα
Chat
15.06.2013, 15:52

Οποιοδήποτε του Fernando Pessoa. (ή alvaro de campos ή alberto caeiro)

-----------------

Όλα αξίζουν τον κόπο, αν η ψυχή δεν είναι μικρή.

''Φερνάντο Πεσσόα''

[ τροποποιήθηκε από τον/την meryl82, 15-06-2013 16:01 ]

katakalwn
Περαστική Νότα
Chat
22.02.2020, 19:44
Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος διαβάζει cyberpunk μπορεί να κατεβάσει δωρεάν την ψηφιακή έκδοση του μυθιστορήματός μου "Μέμνων και Θέμις" στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.smashwords.com/books/view/677873.
penraiplor
Περαστική Νότα
Chat
01.03.2020, 18:00

Luvoo.net - awesome dating site για ενήλικες που θέλουν να βρουν έναν σύντροφο για να κάνουν σεξ