ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Σκάλωμα στο Οδός Αριστοτέλους (Αλεξίου)

    piterpiano
    14.01.2005, 00:40
    prospathw na paiksw sto piano afto to tragoudi(einai auto pou paei.."savvato k apovrado k asetylinh") kai den mporw. vasika thelw na paiksw akrivws opws to exei o diskos alla h einai palouki h sthn hxografhsh exoun mpei 2 piana! kserei kaneis ti pragmatika simvenei k an mporei na mou pei pou na vrw thn partitoura toy tragoudiou(internet)>????

    tnx!
    Y.Γ¨:epishs an kserei kapoios poy na vrw solakia se partitoura apo ton jon lord(organistas twn deep purple--theos) tha to ektimousa idiaitera..


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 14-01-2005 23:13 ]
    Vick
    14.01.2005, 03:46
    Στην ηχογράφηση δεν υπάρχουν δύο πιάνα, μόνο ένα. Και δεν είναι τόσο δύσκολο, θέλει τρόπο δεν θέλει κόπο.
    Δεν ξέρω που μπορείς να το βρεις στο internet σαν παρτιτούρα, ούτε αυτό ούτε τιποτε από τον Jon Lord.
    Ίσως να μπορέσω να σου βρώ την "Οδό Αριστοτέλους" σε κάποιες παλιές παρτιτούρες που έχω. (longshot όμως θα ψάξω).
    Αν δεν βρεθεί τίποτε άλλο, μπορείς να βρεις τα midi files από τα κομμάτια που σ' ενδιαφέρουν, να τα ανοίξεις με το Cakewalk, και να τυπώσεις τις παρτιτούρες από το όργανο που σ' ενδιαφέρει.
    piterpiano
    14.01.2005, 15:18
    eyxRistw file to katalava telika xtes poy prospathousa!apla htan ligo dyskolo gia to afti epidh exeis tis defteres sto aristero xeri k mperdevomoun!!

    thanks pantws
    rivera
    14.01.2005, 22:10
    Ειναι ηδη στο e-mail σου η παρτιτουρα.Οσο για τον Lord υπαρχουν πολλες.Αλλα θα τα πουμε απο κοντα αυριο.....
    Alkemist
    14.08.2005, 22:46
    Θα μπορούσα να έχω και εγώ την πρτιτούρα παρακαλώ;
    Melissanthi
    15.08.2005, 00:24
    Κι εγώ! Κι εγώ!

    Ρε παιδιά πού στο καλό βρίσκετε παρτιτούρες έντεχνου στο internet? Έχω φάει τον κόσμο και δεν μπορώ με τίποτα να βρω!
    antonLOrd
    15.08.2005, 06:38
    Για τον Jon Lord ψάξε εδώ...

    Πάρε κι ένα δείγμα...

    Jasmine
    15.08.2005, 08:12
    Θυμάμαι Παναγιώτη κι εγώ τα είχα βρει μπαστούνια με το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι λιγάκι μπέρδεμα η εισαγωγή του, γιατί είναι με γρήγορα δέκατα έκτα και ουσιαστικά τη μελωδία για να βγει την κρατάει το μικρό δάχτυλο του δεξιού χεριού και συνοδεύουν τα άλλα και θέλει μελέτη και άσκηση, δύσκολο αλλά όχι αδύνατο, μόνο εξάσκηση.
    helenzeze1
    15.08.2005, 18:08
    Παιδιά θα ήθελα κι εγώ την παρτιτούρα αν γίνεται.

    Η παραπάνω σύνδεση έχει μόνο ξένες νομίζω.Καμία με ελληνικές υπάρχει?
    antonLOrd
    15.08.2005, 22:18
    Quote:

    Το μέλος Jasmine στις 15-08-2005 στις 08:12 έγραψε:

    Θυμάμαι Παναγιώτη κι εγώ τα είχα βρει μπαστούνια με το συγκεκριμένο τραγούδι, είναι λιγάκι μπέρδεμα η εισαγωγή του, γιατί είναι με γρήγορα δέκατα έκτα και ουσιαστικά τη μελωδία για να βγει την κρατάει το μικρό δάχτυλο του δεξιού χεριού και συνοδεύουν τα άλλα και θέλει μελέτη και άσκηση, δύσκολο αλλά όχι αδύνατο, μόνο εξάσκηση.





    Όντως... Εμένα μου πήρε περίπου 5 μέρες για να το παίξω σωστά σε τέμπο 170.. Το μυστικό βρίσκεται στην σταδιακή αύξηση του ρυθμού κατά την μελέτη.. Πάντως για να μην είμαστε off-topic καλό θα ήταν αν θέλετε να μιλήσουμε για τον Jon στο topic που έχει φτιάξει ο GL...