ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Ο Γιάννης Κότσιρας κριτής στο Greek Idol!!!

    KONSTANTINOSTSELAS
    27.01.2010, 22:36
    TΩΡΑ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ..... ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΟΤΣΙΡΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ[ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΜΕ] ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ....... ΠΟΛΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ..... ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...... ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΟΤΙ Ο ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΖΗΝΑ ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ..... ΟΤΑΝ Ο ΜΑΛΑΜΑΣ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ ΤΗΝ ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ...... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΜΟΝΟ... ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ...... ΚΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΡΙΣΕΙ ΤΟ 10 ΤΗΣ 100 ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΛΙΓΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΖΩ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ..... ΑΛΙΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ... ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ.......
    freakhood
    31.01.2010, 19:57

    Εύγε ρε φίλε!

    Ευτυχώς βρέθηκε κι ενας άνθρωπος να πει τα πράγματα με το όνομα τους.

    Άντε γιατι πήξαμε στους φραγκοφονιάδες. Μητροπάνοι, Κότσιρες κι όλο το σκυλολόι. Ούστ!

    Και μπορεί εγώ να δηλώνω άθεος αλλά αυτοί ούτε Θεό ούτε τίποτα δεν έχουν μέσα τους.

     

    ΥΓ: Kωνσταντίνε ριξε μια ματιά σε αυτά που έγραψα στο topic σχετικά με τις συναυλίες του Καζαντζίδη


    Korios
    01.02.2010, 10:26

    Συγνώμη αλλά υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω.

    Ο Μητροπάνος έπαψε να είναι καλός τραγουδιστής επειδή συνεργάστηκε με τη Ζήνα;

    Ο Μάλαμας έπαψε να είναι καλός τραγουδοποιός επειδή είπε ένα τραγούδι του ο Καρράς;

    Η Πριγκιπέσσα έπαψε να είναι σπουδαίο τραγούδι επειδή την είπε ο Καρράς;

    Ο Κότσιρας έπαψε να είναι καλός τραγουδιστής επειδή απλά συζήτησε και αρνήθηκε να πάει σε τηλεοπτική εκπομπή;

    Ο Κότσιρας έπαψε να είναι καλός τραγουδιστής επειδή προφανώς δεν του άρεσαν τα τραγούδια κάποιου και τσακώθηκε μαζί του; Άσε που το θεωρώ εξαιρετικά τιμητικό από τη μεριά του να ασχολείται με τον οποιονδήποτε. Ίσως πρέπει να λάβει σοβαρά την παροιμία "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες".

    Και συμπληρώνω και άλλα...

    Ο Μαχαιρίτσας σταμάτησε να είναι ένας από τους καλύτερους τραγουδοποιούς επειδή έδωσε τραγούδι  του στον Μαργαρίτη;

    Οι Πυξ-Λαξ έπαψαν να είναι σπουδαίο συγκρότημα επειδή συμμετείχε σε τραγούδι τους ο Βασίλης Καρράς;

    Ο Δεληβοριάς δεν είναι πια καλός επειδή έδωσε τραγούδι του στην Γαρμπή;

    Ο Θεοδωράκης έπαψε να είναι ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια στην Ελληνική μουσική επειδή τον τραγούδησε ο Πλούταρχος και ο Ρέμος;

    Ο Νταλάρας έπαψε να είναι σποδαίος επειδή συνεργάστηκε με το Ρέμο και τραγούδησε Μαζωνάκη;

    Ο Σαββόπουλος έπαψε να είναι σημαντικός επειδή έβαλε υποψηφιότητα με τη ΝΔ και συνεργάστηκε με την Καλομοίρα;

    Ο Κραουνάκης σταμάτησε να είναι σημαντικός επειδή συνεργάστηκε με τον Ρουβά;

    Κάποιος σταματάει να έχει αξία όταν πληρώνεται για την δουλειά του;

    Μήπως τελικά πάψαμε να είμαστε σοβαροί ακροατές επειδή έχουμε τόσες παρωπίδες και εγκλωβισμούς χωρίς επιχειρήματα; Μήπως η ζήλεια τρώει τον αφέντη;

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 01-02-2010 13:59 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 01-02-2010 14:15 ]


    freakhood
    01.02.2010, 20:44

    Για όλους αυτούς που αναφέρεις, διατηρώ την ίδια άποψη εδώ και αρκετά χρονάκια. Δηλαδή από τότε που άρχισα να αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα εφόσον η δουλειά μου ήταν και είναι μέσα στον χώρο. Δεν χρειάστηκε να περιμένω να συνεργαστεί οποιοσδήποτε με τον οποιονδήποτε.

    Μόνη εξαίρεση από όλο αυτό το σκυλολόι που ανέφερες, ο Θεοδωράκης (μέχρι την δεκαετία του '70).

    Για τον Σαββόπουλο ήθελα να γράψω διάφορα πραγματάκια αλλά με πρόλαβες. Έβαλε υποψηφιότητα με την ΝΔ? Δεν μου φαίνεται διόλου παράξενο. Κύλησε ο τέντζερης...

    Και ψάξε βρες την ορολογία της λέξεως "καλλιτεχνης".

    Ένας καλλιτέχνης δεν είναι απλά μουσικός. Οφείλει να είναι και πολλά άλλα.

    Αλλά όλα αυτά τα υποκείμενα που δυστυχώς οι πιο πολλοί τα θεωρούν αξιόλογα, μόνο καλλιτέχνες δεν είναι. Εμποράκοι του κερατά είναι. Αλλά οι φελλοί πάντα επιπλέουν. Κάτι ξέρει και ο Δημητράκης ο Πουλικάκος που είπε πως ότι ακούμε, μας χαρακτηρίζει. Και δυστυχώς αυτά τα ρεμάλια αντικατοπτρίζουν απόλυτα την Ελληνική (η καλύτερα Ελληναράδικη) πραγματικότητα. Αυτοί είμαστε...αυτοί μας αξίζουν.


    Korios
    01.02.2010, 20:57

    Σαφώς ο καθένας μπορεί να έχει την άποψή του.

    Σαφώς η πιο σωστή γνώμη είναι μόνο αυτή που εκφράζει ο καθένας μας.

    Σαφώς εντέλει τα πάντα κρίνονται στο χρόνο. Ότι αντέχει...

    Και σαφώς είναι εξαιρετικά ενοχλητικό να απασχολείσαι σε ένα χώρο που κάποιοι πετυχαίνουν και κάποιοι όχι.

    Σαφώς είναι ενοχλητικό να είσαι κι εσύ μέσα σε αυτούς που δεν πετυχαίνουν.

    Δυστυχώς την επιτυχία δεν την καθορίζουν οι σωστές και οι λάθος απόψεις αλλά το ταλέντο και ο χρόνος...

    Τώρα το τι είναι καλλιτέχνης; Μόνο εγώ έχω δίκιο. Και μόνο εσύ έχεις δίκιο. Και μόνο και ο κάποιος άλλος έχει δίκιο. Και κανένας επίσης.... ίσως να ψάχναμε καλύτερα την έννοια του υποκειμενισμού;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 01-02-2010 21:20 ]


    KONSTANTINOSTSELAS
    02.02.2010, 11:37
    Καλημέρα αγαπητέ φίλε που δεν μας λες δημόσιος το όνομα σου παρά μόνο τις απόψεις σου [κότες και αποτυχημένους] …….. Σαφώς και δεν αντιλήφτηκες και γιαυτο διαστρέβλωσες αυτά που έγραψα ποιο πάνω……. Οπότε πιστεύω πως πρόκειται για παρεξήγηση ή για κατι άλλο;;;;……. Εγώ δεν είπα για κανέναν ότι επαψε να είναι καλός τραγουδιστής … Απλά μερικοί κάνουν στροφή στην ιδεολογία τους και στις απόψεις που κάποτε είχαν σημαία για να καταφέρουν να γίνουν γνωστοί.. …. Θέμα ποιότητας ζωής έθιξα …… Ο ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ δεν φταίει που τον πιάνει ο καθείς στο στόμα του και τον τραγουδαει ούτε ειχαι ανάμιξη ποτέ σε τέτοιες καταστάσεις , επίσης μόνος σου τον ανέφερες και κακός τον πιάνουμε στο στόμα μας….. Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΑΛΑΜΑΣ είναι ο μεγαλύτερος τραγουδοποιός εν ζωή και κόβω της φλέβες μου για τα τραγούδια του…..και την φωνή του και …. και…. και….. Απλά με ενοχλεί που άφησε έναν καραγκιόζη να δισκογραφίσει και να ξεφτιλίζει ένα τέτοιο τραγούδι ιδικά σήμερα που προσπαθούν οι δισκογραφικές να τα κάνουν όλα ένα αχταρμά……και μην μου πεις ότι δεν γνωρίζεις ότι αν πουλήσει τρελά ο καραγκιοζακος δεν θα πάρει τα ποσοστά του ο δημιουργός…. Επίσης με έχουν ενοχλήσει και κάποια αλλα πράγματα που του τα έχω πει στον ιδιο επηδει έτυχε να τον γνωρίσω από κοντά τα οποία δεν λέγονται δημόσιος, μακάρι να μπορούσα να στα πω απο κοντά.. Για ιδεολογία μιλώ φίλε μου που κάποιοι την χρησιμοποιούν για να γεμίζουν γήπεδα με κοσμο τραγουδώντας επαναστατικά τραγουδάκια και μετα από χρόνια είναι μαζί με αυτους που κατάκριναν…..αυτο λέγεται κοροϊδία…. Επίσης τρώω κόλλημα με τους μερικούς διάσημους καλλιτέχνες που δεν λένε να καταλάβουν ότι εφόσον είναι διάσημοι πρέπει να νιώθουν μεγαλη ευθηνή για το τι μηνύματα περνανε στην νεολαία και στην κοινωνία διότι με αυτά διαμορφώνονται συνειδήσεις στα νεα παιδιά… ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΑΔΕ ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΣ ΥΠΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΣΙΣΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΝΕΟΛΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ… [Στο σπιτι τους ας κανουν ότι θελουν…..] αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εχει ακόμα καλή φωνή το ξερω …. αλλα δεν σημαίνει για σενα κατι άλλο;;;;;;;;;;;;; Δηλαδή ο ΣΑΒΟΠΟΥΛΟΣ επειδή είναι διάσημος δεν είναι λάθος που μια ζωή το έπαιζε επαναστάτης και έβριζε τους πολιτικούς και τις δισκογραφικές για τις επιλογές τους και μετά από χρόνια να τις επικροτεί με την ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ;;;;;; Εάν δεν αντιδρα ο κάθε ΣΑΒΟΠΟΥΛΟΣ ποιος θα αντιδράσει ο νεος καλλιτέχνης;;; Και λέω κακομοίρα διότι αυτή είναι η άποψη μου για τα παιδιά των ριαλιτι …. ΘΥΜΑΤΑ όλων αυτών…….αλλα κατά επιλογή τους….. Επίσης αγαπητέ ονομάζομαι Κωνσταντίνος Τσελάς και όχι ‘’κότες’’ όπως αναφέρεις στην παροιμία σου ….. μήπως είχες παρακολουθήσει την καταγεγραμμένη συνομιλία μου με τον κύριο Κοτσιρα ;;;; μήπως είσαι και σε θέση να γνωρίζεις αν μου απαντούσε ο ίδιος ή ο μάνατζερ του ;;;;;γιατί και αυτός ηταν ενας λόγος διαφωνίας μας τοτε…. Άλλο να πληρώνεσαι για την δουλεία σου όπως αναφέρεις και άλλο να κοροϊδεύεις τον κόσμο που σε πληρώνει…….μήπως θυμάσαι την λέξη ήθος;;;;; Μάλιστα κρίνεις το τι είναι η επιτυχία χωρίς να γνωρίζεις τον άλλον μόνο και μόνο με το αν είναι διάσημος ;;;;; Και καλά ο ‘’ freakhood ‘’ δεν εχει όνομα όπως κι εσυ ,τοτε πως γνωρίζεις τι εχει κάνει στην ζωή του και τον θεωρείς αποτυχημένο…..βαριά κουβέντα φιλε μου πολύ βαριά… Οφειλής να του ζητήσεις συγγνώμη για αυτό……… Αλλα μάλλον εσυ θεωρείς επιτυχία την διασημότητα……. Οποτε θεωρείς επιτυχημένες την μπεζτετακου και την καλομοιρα…. Και όχι αυτόν που αρνείται να καταπατήσει την ιδεολογία του και την ποιότητα της ζωης του για να ζήσει με αξιοπρέπεια…. Εάν είναι έτσι φιλε μου τοτε κι εγω ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ειμαι Ξέρεις κατι ,υπάρχουν και ασυμβίβαστοι άνθρωποι σε αυτή την ζωή αλλα πλεον δεν αποτελούν πρότυπο λογο της νοοτροπίας που έχεις εσυ και αυτοι που κανουν κουμάντο στο κόσμο….. Επίσης την επόμενη φορα που θα μπεις στον κόπο πες μας και το όνομα σου ετσι να ξέρουμε ποσο ΔΙΑΣΗΜΟΣ [ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟΣ] είσαι…… Συγγνώμη από ολους για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο…. ΕΝΑΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ …...
    Korios
    02.02.2010, 14:19

    Αγαπητέ Κωνσταντίνε όλες μου οι αναφορές είναι γενικότατες και δεν απευθύνονται σε κανένα προσωπικά.

    Σαφώς όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται.

    Ο καθένας μπορεί να αυτοχαρακτηριστεί επιτυχημένος ή αποτυχημένος στον τομέα που ασχολείται.

    Εγώ για παράδειγμα θεωρώ πως ακόμη δεν έχω πετύχει τίποτε ακόμα καθότι νέος στο επάγγελμα και λίγοι οι μαθητές μου. Θα θεωρήσω πως κάτι πέτυχα εάν οι μαθητές μου αυξηθούν και εάν αυτοί που διδάσκω μάθουν πραγματικά μουσική και το πνεύμα αυτής.

    Κάτι που είναι πολύ σημαντικό καθώς σε αυτό το κομμάτι, διδάσκω πως κανείς δεν είναι καλύτερος ή σημαντικότερος από κανένα παρά μόνο όταν παράξεις έργο που προσφέρει και φυσικά να μην ζηλεύουν την επιτυχία του διπλανού αλλά να την θεωρούν ως στόχο ιδιαίτερα όταν αυτή προέρχεται από φυσικό ταλέντο...

    Δυστυχώς λοιπόν για μας τους οποιουσδήποτε αγνώστους ακροατές, οι παραπάνω δημιουργοί και τραγουδιστές αποτελούν το καλό παράδειγμα καθώς αυτό που αφήνουν πίσω τους είναι σημαντικό και αντικείμενο διδασκαλίας για τους νεότρους.

    Όσο για το τι συζητάς εσύ με τον κο Κότσιρα ή με οποιονδήποτε άλλο, είναι απολύτως δικό σου θέμα και κατά τη γνώμη μου αθέμιτο το να αναφέρεσαι δημοσίως σε αυτό εκτός εάν κοινοποιήσεις όλη τη συζήτηση ώστε να έχει ο καθένας το δικαίωμα να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Ιδιαίτερα μάλιστα όταν λες πως δεν ξέρεις εάν μιλούσες στον ίδιο. Τότε πως βγάζεις συμπεράσματα γι αυτόν και μάλιστα αρνητικά; Άρα κατά βάθος πιστεύεις πως μιλούσες στον ίδιο.

    Απλά είπα πως μου κάνει πολύ καλή εντύπωση που ασχολήθηκε μαζί σου καθώς σε σχέση με αυτόν πραμένεις ένας άγνωστος. Το ότι λοιπόν μπήκε στον κόπο να ασχοληθεί μαζί σου τον τιμά ιδιαίτερα όπως κι εσένα.

    Όσο για το τι κάνουν στη ζωή τους ή στην τσέπη τους δε με αφορά καθόλου. Αυτό που με αφορά είναι η μουσική που παράγουν και το ήθος που πηγάζει μέσα από αυτήν. Θα με απασχολούσε μόνο εάν ωθούσαν τα νέα παιδιά σε καταστροφικά μονοπάτια όπως ναρκωτικά, εγκλήματα και γενικά σε πράξεις που βλάπτουν την κοινωνία. Όμως δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

    Και εν πάση περιπτώση ο καθείς κρίνεται από τις πράξεις του και το έργο που αφήνει.

    Επίσης δεν μίλησα για διάσημους αλλά για έργο. Μην τα συγχέεις.

    Ο ασυμβίβαστος δεν είναι σημαντικότερος από τον συμβιβασμένο πάντα κατά την γνώμη μου. Και ο Τσιτσάνης συμβιβασμένος ήταν με τεράστιο όμως έργο. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να συμβιβαστεί κατά καιρούς καθώς οι ανάγκες που μπορεί να έχει είναι αντικειμενικές. Το έργο όμως είναι αυτό που τον κρίνει στο τέλος. Σου θυμίζω πως ο Μικρούτσικος έγραψε τον Σταυρό του Νότου κατά παραγγελία της κρατικής τηλεόρασης. Πράξη συμβιβασμού από έναν πρωτεργάτη του συστήματος. Ποιος όμως θεωρεί ότι αυτό το έργο δεν είναι απο τα σημαντικότερα της σύγχρονης Ελληνικής δισκογραφίας;

    Αυτά είχα να σου πω και εάν ένοιωσες πως οι όροι μη πετυχημένος ή η αναφορά μου στη γνωστή λαϊκή παροιμία σε αφορά και σε προσβάλει, καλό θα ήταν να το ξανασκεφτείς γιατί δεν απευθυνόμουν σε κανένα συγκεκριμένα. Εάν πάλι νοιώθεις πως απευθυνόμουν σε σένα τότε "συ είπας"...

    Όσο για το όνομά μου;

    Γεράσιμος Λινάρδος...


    KONSTANTINOSTSELAS
    02.02.2010, 16:14

    Αγαπητέ Γεράσιμε να σε ενημερώσω πως φαντάζομαι πως εδω ανοίχτηκε αυτή η συζήτηση για να πουμε την γνώμη μας για κατι που αφορούσε συγκεκριμένα τον κύριο Κότσιρα και όχι για να προσβάλουμε αυτόν που δεν συμφωνεί μαζί μας… Ούτε φταίνε τα υπόλοιπα μελή να ασχολούνται μαζι μας…….

     Οποτε τελευταία φορά που σου γράφω εδώ αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε με ΠΜ αν και σου δηλώνω ότι δεν εχω καμία ορεξη να συζητήσουμε από την στιγμη που αναιρείς αυτά που εχεις γράψει ήδη……

     Ειχα αναφέρει .....

    ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΟΤΣΙΡΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ[ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΜΕ] ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ.......

    Και το σχολίασες ως εξης

     Ο Κότσιρας έπαψε να είναι καλός τραγουδιστής επειδή προφανώς δεν του άρεσαν τα τραγούδια κάποιου και τσακώθηκε μαζί του; Άσε που το θεωρώ εξαιρετικά τιμητικό από τη μεριά του να ασχολείται με τον οποιονδήποτε. Ίσως πρέπει να λάβει σοβαρά την παροιμία "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες".

     Και στην συνεχεία είπες

     Αγαπητέ Κωνσταντίνε όλες μου οι αναφορές είναι γενικότατες και δεν απευθύνονται σε κανένα προσωπικά. Σαφώς όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται

    Κατά τα άλλα αναφέρεσαι γενικά όταν λες για αποτυχημένους για κότες και για τον [υποτιμητικότατο] οποιονδήποτε…… Όπως και το όποιος εχει την μύγα ….

    για τους άλλους το είπες….

     

    Μονο από αυτό βγαίνουν αρκετα συμπεράσματα …….

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KONSTANTINOSTSELAS στις 02-02-2010 16:17 ]


    Korios
    02.02.2010, 18:26

    Κατ αρχήν εσύ δεν αναφέρηκες στην αιτία του διαπληκτιμού σου με τον τραγουδιστή, άρα σαφώς και η αναφορά μου ήταν στον οποιονδήποτε.Εκτός και αν υπήρξε τέτοια τραγική σύμπτωση.

    Το "οποιονδήποτε" δεν θεωρώ ότι είναι προσβλητικό, καθώς δεν υποκρύπτει καμία έννοια προσβολής αλλά είναι αναφορικό. Κι εγώ, κι εσύ και ο άλλος είναι ο οποιοσδήποτε.

    Οι κότες της παροιμίας δεν έχουν την έννοια του δειλού αλλά απλά είναι μια παροιμία. μ¨αλλον υποτιμιτική ως προς τον Κότσιρα είναι. Αντίστοιχη παροιμία είναι και το δώσε θάρρος στον χωριάτη να σου ανέβει στο κρεβάτι. Τι ερμηνεία θα έδινες σε αυτό; Θα θεωρούσες τον εαυτό σου ως τον χωριάτη ή ως το κρεβάτι; Η εν λόγω παροιμία που μιλάει για πίτουρα και κότες είναι ξεκάθαρη εκτός εάν έχει κάποιος λόγο να θεωρεί εαυτόν μέρος αυτής.

    Κι εγώ το κλείνω εδώ γιατί απλά δεν έχω δώσει το δικαίωμα της μύγας στα γραπτά μου.

    Απλά απόψεις παραθέτω και δεν διαπληκτίζομαι με τον οποιονδήποτε συνομιλητή.

    Δεν το συνηθίζω ούτε κρυφά ούτε φανερά.

    Και η άποψή μου περί του θέματος του τόπικ ήταν απολύτως ξεκάθαρη.

    Δεν ξέφυγα από το θέμα ούτε και με ενδιαφέρει να ξεφύγω είτε εδώ είτε σε ΠΜ.