ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.826 μέλη

    Σπουδές μουσικολογίας - μουσικής παιδαγωγικής

    vouliakis
    17.02.2005, 01:45
    Και για να μη μιλάμε μόνο για μουσικούς ή πτυχιούχους Η/Υ, αντιγράφω από το www.e-paideia.net :

    Υψηλή ανεργία

    ΠΟΛΛΟΙ γιατροί που βρίσκονται σε λίστες αναμονής για την έναρξη ειδικότητας καταφεύγουν σε απασχόληση σε ιδιωτικές κλινικές με βραδυνά ωράρια, σε γηροκομεία και κέντρα αδυνατίσματος, αναφέρει δημοσίευμα της εφημερίδας Το Βήμα (13.02.2005).
    Η διάρκεια αναμονής μπορεί να φτάσει και τη δεκαετία, γεγονός που οφείλεται στην αύξηση του αριθμού των γιατρών, αλλά και στην προσκόλησή τους σε μεγάλα αστικά κέντρα.
    Δεν είναι λίγοι όμως και αυτοί που καταλήγουν να ζουν με μεροκάματα σε μη συναφείς με τις σπουδές τους κλάδους, όπως τα εστιατόρια, οι καφετέριες και τα μπαρ.
    «Οι δύο στους δέκα γιατρούς που δεν έχουν πάρει ειδικότητα είναι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι», παρατηρεί ο πρόεδρος της Ένωσης Ελευθεροεπαγγελματιών Ιατρών Αττικής και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Πανελληνίου Συλλόγου κ. Γ. Πατούλης.
    «Όσοι βρίσκουν εργασία απασχολούνται σε γηροκομεία, κέντρα αδυνατίσματος ή σε κάποιες ιδιωτικές κλινικές τη νύχτα για να κερδίσουν το πολύ ως 600 ευρώ το μήνα».
    Ψηλά στη λίστα της ανεργίας βρίσκονται οι παθολόγοι, οι μικροβιολόγοι, οι παιδίατροι, οι χειρουργοί και οι γυναικολόγοι.



    vouliakis
    10.05.2005, 10:51
    Έρευνα για τα Mουσικά τμήματα των Eλληνικών Πανεπιστημίων, δημοσιεύεται στο νέο τεύχος του περιοδικού "Αντίφωνον της μουσικής" έκδοσης της Ένωσης Ελλήνων μουσουργών, που κυκλοφόρησε.



    antonLOrd
    10.05.2005, 12:02
    Προσωπικά Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..
    Θα μπορούμε να το βρίσκουμε σε οποιοδήποτε μαγαζί που έχει εφημερίδες και περιοδικά?
    (Αν μάθεις που πουλιέται ειδοποίησέ με αν γίνεται).


    vouliakis
    25.08.2005, 02:29
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 10-05-2005 στις 12:02 έγραψε:

    Προσωπικά Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία..
    Θα μπορούμε να το βρίσκουμε σε οποιοδήποτε μαγαζί που έχει εφημερίδες και περιοδικά?
    (Αν μάθεις που πουλιέται ειδοποίησέ με αν γίνεται).







    Ωπ... Τώρα είδα το post σου, Αντώνη. Το "Αντίφωνον" διανέμεται δωρεάν...
    DavidDT
    29.03.2006, 00:52
    Ξέρει κανένας αν μπορεί κάποιος να μπει σ'αυτές τις σχολές με κατατακτήριες; Ή με το 10%;
    vouliakis
    29.03.2006, 01:02
    Στη δεύτερη σελίδα αυτού του topic υπάρχουν links για τις ιστοσελίδες αυτών των σχολών. Μπορείς να ρωτήσεις στέλνοντας mail, αν και πιστεύω πως θα βρεις απαντήσεις ρωτώντας και στη γραμματεία της σχολής σου στο Ρέθυμνο.


    DavidDT
    29.03.2006, 01:15
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 29-03-2006 στις 01:02 έγραψε:

    Στη δεύτερη σελίδα αυτού του topic υπάρχουν links για τις ιστοσελίδες αυτών των σχολών. Μπορείς να ρωτήσεις στέλνοντας mail, αν και πιστεύω πως θα βρεις απαντήσεις ρωτώντας και στη γραμματεία της σχολής σου στο Ρέθυμνο.






    Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,το βρήκα αυτό.
    Επίσης και αυτό,όμως στις ειδικεύσεις που αναφέρει,χρειάζονται όλα τα όργανα ή ένα απο αυτά;Μήπως ξέρετε;
    vouliakis
    29.03.2006, 01:44
    Ένα όργανο χρειάζεται. Όμως, επιμένω: να ζητήσεις πληροφορίες (να σου απαντήσουν, δηλαδή, με έγγραφο) από τη γραμματεία της σχολής ή από το ΥΠΕΠΘ...
    DavidDT
    29.03.2006, 01:46
    ΟΚ,να 'στε καλά!!!Ευχαριστώ πολύ.
    Καληνύχτα!!!!!



    Kwn_na
    29.03.2006, 14:46
    Θα ήθελα να αναφερθώ γενικά όσον αφορά το topic .
    Γενικά είναι επιθυμία μου να σπουδάσω στο τμήμα μουσικών σπουδών . Έχω δώσει
    μερικές φορές και έχω αποτύχει . Υπάρχει και ο δρόμος του ωδείου αλλά η Πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν είναι το ίδιο καθώς τα ωδεία θεωρούνται αδιαβάθμητα.
    Βέβαια αυτό που έχει σημασία είναι η έρευνα του φοιτητή στο αντικείμενο του και όχι το ενδιαφέρον για το πώς θα περάσει το μάθημα του εξαμήνου. Το ίδιο μπορεί να γίνει βέβαια και χωρίς να είναι φοιτητής.
    Τώρα όσον αφορά για τα του ευ ζην όταν κάνω αυτό που μου αρέσει είναι ακόμα πιο
    ευχάριστο να κερδίζω παράλληλα και χρήματα.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kwn_na στις 29-03-2006 14:47 ]
    AlmaNegra
    07.05.2006, 05:53
    Γεια σας παιδιά..Το ξέρω η απάντηση είναι 3 μήνες αργοπορημένη αλλά τώρα έγινα μέλος! Η μουσική γίνεται επάγγελμα, εύκολα όμως χάνεται μέσα στην καθημερινή μιζέρια και τη προσπάθεια για λεφτά. Προσωπικά, ασχολούμαι με τη μουσική από μικρός, και ενώ έδωσα μαθήματα και περνούσα σε μουσικές σχολές, προτίμησα να σπουδάσω στο Οικονομικό και παράλληλα να συνεχίσω στο Ωδείο. Κι αυτό γιατί η μουσική λειτουργεί στη ζωή μας πιστεύω λυτρωτικα κι όχι ως αυτοσκοπός. Χώρια το ότι τα σωστά και οργανωμένα Ωδεία μπορούν, σε συνδιασμό με προσωπική αναζήτηση να σου δώσουν (ακόμα και επαγγελματικά)περίπου αυτά που θα σου δώσει και η σχολή μουσικών σπουδών!
    Frida
    07.05.2006, 17:32
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 14-02-2005 στις 00:32 έγραψε:

    molis melagxolisa.ekana mia ksenaghsh ston eafto mou sta sites pou exete valei san links gia tis mousikes sxoles.ti wraia mathimata..(vevea den kserw to epipedo).armonia,antistiksh,fouga,prima vista,sinthesh.pragmatika poly endiaferonta themata.melagxolisa giati otan hmoun sto likeio ithela na mpw se mia tetoia sxolh alla ypakousa thn logikh kai spoudazw ipologistes.mou ipan oti tha pinasw an spoudaza mousikh.isws na exoun kai dikio.
    pantws zilevw opoion ka opoia spoudazei se kapoia apo aftes ti sxoles..

    ALLA EPEIDH EIMAI KAKOS MOLIS PARW TO PTYXIO H/Y THA KANW METAPTYXIAKO STH GALLIA STO CONSERVATOIS!!!!!!!!!!!!!! (KAI ESEIS DEN THA KANETE)!!!!!!!





    κι εγώ τα ίδια νιώθω!!! σπούδασα κάτι που δε με εκφράζει..αλλά ευελπιστώ ότι τώρα θα ασχοληθώ πιο σοβαρά με τη μουσική και αργότερα, όσον αφορά το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης, θα δω τι θα κάνω ανάλογα με τις προοπτικές! τουλάχιστον, όμως, θα σπουδάσω επιτέλους κάτι που μου αρέσει!!
    καλή επιτυχία και σε σένα! ουγ, τα είπα και ξάσκασα...


    "Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε."
    Albert Einstein



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 07-05-2006 17:47 ]
    sunwing
    30.07.2006, 00:46
    χε χε για τη φωτό!

    Λοιπόν επειδή θέλει μανιωδώς να περάσει μουσικολογία η κόρη μου το θέμα για μας είναι με τι ανταγωνισμό μπαίνουν στο δημόσιο (πχ οι δάσκαλοι έχουν σχεδόν μηδενικό προς το παρόν , οι γυμναστές ένας στους είκοσι τουλάχιστον )οι μουσικολόγοι για να διοριστούν ως καθηγητές ,ξέρετε;
    vero
    30.07.2006, 11:44
    Το μέλος Frida στις 07-05-2006 στις 17:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 14-02-2005 στις 00:32 έγραψε:

    molis melagxolisa.ekana mia ksenaghsh ston eafto mou sta sites pou exete valei san links gia tis mousikes sxoles.ti wraia mathimata..(vevea den kserw to epipedo).armonia,antistiksh,fouga,prima vista,sinthesh.pragmatika poly endiaferonta themata.melagxolisa giati otan hmoun sto likeio ithela na mpw se mia tetoia sxolh alla ypakousa thn logikh kai spoudazw ipologistes.mou ipan oti tha pinasw an spoudaza mousikh.isws na exoun kai dikio.
    pantws zilevw opoion ka opoia spoudazei se kapoia apo aftes ti sxoles..

    ALLA EPEIDH EIMAI KAKOS MOLIS PARW TO PTYXIO H/Y THA KANW METAPTYXIAKO STH GALLIA STO CONSERVATOIS!!!!!!!!!!!!!! (KAI ESEIS DEN THA KANETE)!!!!!!!





    κι εγώ τα ίδια νιώθω!!! σπούδασα κάτι που δε με εκφράζει..αλλά ευελπιστώ ότι τώρα θα ασχοληθώ πιο σοβαρά με τη μουσική και αργότερα, όσον αφορά το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης, θα δω τι θα κάνω ανάλογα με τις προοπτικές! τουλάχιστον, όμως, θα σπουδάσω επιτέλους κάτι που μου αρέσει!!
    καλή επιτυχία και σε σένα! ουγ, τα είπα και ξάσκασα...


    "Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε δεν μπορούν να λυθούν αν μείνουμε στο ίδιο επίπεδο σκέψης που είχαμε όταν τα δημιουργήσαμε."
    Albert Einstein

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Frida στις 07-05-2006 17:47 ]



    Paidia kai egw to idio niwthw tha spoudasw kati pou den m aresei katholou kai stin synexeia skeftomai na paw stin Gallia gia mousikos
    Marial
    30.07.2006, 13:13
    Αν ενδιαφέρεται κανείς για το Τμήμα Μουσικών Σπουδών Ιονίου Πανεπιστημίου (Κέρκυρα) let me know!!!
    melody-music
    23.03.2007, 10:58
    Παράθεση:

    Το μέλος sunwing στις 30-07-2006 στις 00:46 έγραψε...

    χε χε για τη φωτό!

    Λοιπόν επειδή θέλει μανιωδώς να περάσει μουσικολογία η κόρη μου το θέμα για μας είναι με τι ανταγωνισμό μπαίνουν στο δημόσιο (πχ οι δάσκαλοι έχουν σχεδόν μηδενικό προς το παρόν , οι γυμναστές ένας στους είκοσι τουλάχιστον )οι μουσικολόγοι για να διοριστούν ως καθηγητές ,ξέρετε;




    απο όσο ξέρω παίρνουν μέσω ΑΣΕΠ απο παν/μια 60% και απο ωδεία 40% το καλό με τα ωδεία ειναι οτι αν έχεις ένα απλό πτυχίο ωδικής μπορείς να μπείς στο διαγωνισμό. μια γνωστή μου διδάσκει αυτή τη στγμή με το πτυχίο της (!) ενω απο το παν/μιο πρέπει να το τελειώσεις πριν μπεις στη διαδικασία να δώσεις στον διαγωνισμό. τα μουσικά παν/μια στην ελλάδα είναι μάλλον καλά.. το ιόνιο είναι το καλύτερο τα άλλα είναι περισσότερο θεωριτικά. συν του οτι οι εξετάσεις εισαγωγής έχουν απλοποιηθεί! οταν έδινα εγώ πανελλήνιες ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα στο dictee. αν η κόρη σου είναι καλή και θέλει να σπουδάσει μουσική μην την πανικοβάλλεις με το οτι δεν θα έχει δουλεια και τέτοια... αυτά λέγανε και σε μένα! αλλά εγώ ένα πράγμα ξέρω. αν προσπαθήσεις τα καταφέρνεις σε όποιο επάγγελμα και αν είσαι. και όλοι οι καλοί και άξιοι μουσικοί αναγνωρίζονται κάποια στιγμή και όλοι τα καταφέρνουμε. αρκεί να αγαπάς αυτό που κάνεις γιατί αυτο σου δίνει την δυ΄ναμη και το πείσμα που χρειάζεται ο χώρος μας για να αντέξεις τα πολλά που γίνονται. και να σας πω και τον πόνο μου γιατί θα σκάσω τώρα που το θυμήθικα. εγώ δεν μπήκα στο μουσικό του ιονίου γιατί τη χρονιλα που έδινα οταν δίναμε τα ακουστικά ήμασταν 3000 ατομα σε ένα στάδιο μπάσκετ με ηχεία που τρίζανε και το θρανίο μου εμένα και άλλων παιδιών ήταν πίσω απο ένα ηχείο που δεν έπαιζε και ακούγαμε την ηχό των άλλων ηχείων για να γράψουμε και αυτά τρίζανε! οπότε το αποτέλεσμα ήταν να ακούμε ένα ημιτόνιο ψηλότερα και να γράψουμε όλοι λάθος! τοτε είχαν κοπεί πολλοί!
    mi3s
    16.05.2007, 15:41
    Παιδιά παλαιότερα είχα κάνει μαθήματα κλασσικού πιάνου κια δεν με ενδιέφερε και το σταμάτησα.Αυτό συνέβαινε για δόυ χρόνια.Σταμάτησα στα 10 μου νομίζω και πήγαινα στο δημοτικό ωδείο της πόλης μου.
    Φέτος ξεκίνησα αρμόνιο και είδα ότι μου αρέσει πολύ προχωράω με ταχύτατους ρυθμούς και το ερώτημα είνα
    Τι γνώσεις χρειάζεται για να αρχίσω αρμονία και dictee.(Τώρα κάνω ρυθμικό σολφέζ και ο δάσκαλός μου λέει ότι πρέπει να κάνω και μελωδικό που μόλις άρχισα και μετά dictee)
    Που μπορώ να βρώ θέματα εξετάσεων?Είναι εύκολα γιατί εγώ άκουσα ότι είναι πολύ δύσκολα.Προλαβαίνω σε δύο χρόνια περίπου να φτάσω σε ικανοποιητικό επιπέδο για να περάσω με μετριο διάβασμα?Η βάση της σχολής πόσο περίπου είναι?
    Με ενδιαφέρει το τμήμα στη Θέρμη Θεσσαλονίκης κυριώς.
    Επίσης ως τι θα μπορούσα να δουλέψω μετά το τέλος της σχολής με το πτυχίο μου εκτός απο εκπαιδευτικός?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Βαγγέλης
    vouliakis
    17.05.2007, 13:42
    Για όλα όσα ρωτάς, αρμόδιο να σε ενημερώσει είναι το σχολείο σου. Δυο χρόνια μελέτης είναι κατά τη γνώμη μου πάρα πολύ λίγα για να καταφέρεις να "πιάσεις" έστω και τη βάση, αλλά δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι: καλύτερα θα το κρίνει αυτό ο δάσκαλός σου.
    Θέματα εξετάσεων θα βρεις στο site του ΥΠΕΠΘ.


    vero
    17.05.2007, 14:24
    den exei themata armonias ean prosexa swsta....
    vouliakis
    17.05.2007, 18:01
    Μάλλον δεν ψάχνεις σωστά, vero
    Υπάρχουν τα θέματα Αρμονίας και του Ελέγχου Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων. Αν λείπουν κάποια από αυτά, μπορείτε να κάνετε αίτηση στο ΥΠΕΠΘ να σας τα στείλουν (με ταχυδρομείο).