ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη
    tant
    22.01.2010, 01:16

    Καλησπέρα,

    Να προλάβω όσους βιαστούν να μου πουν ότι πρόκειται για 2 διαφορετικά πράγματα: ασχολούμαι ερασιτεχνικά και ψάχνω ένα αρμόνιο με καλούς ήχους και αίσθηση κλαβιέ για προσωπική χρήση. Κυρίως το θέλω για απόδοση βασικών ήχων (πιάνο, κιθάρα, σαξόφωνο, βιολιά) και δεν τρελαίνομαι τόσο για τα διάφορα καλούδια. Είχα 10 χρόνια ένα Yamaha PSR-540 και θέλω να ανέβω κατηγορία. Έχω εντυπωσιαστεί από το PSR-S910, έχει ένα σκασμό από χαρακτηριστικά, ωραίους ήχους, κοκ, αλλά -ακόμα και σε αυτά τα χρήματα- η αίσθηση του κλαβιέ είναι η τυπική που έχουν τα αρμόνια. Το DGX-630 αντίθετα, φτωχότερο σε χαρακτηριστικά, έχει ένα ωραίο κλαβιέ με 88 βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και είναι πολύ φτηνότερο.

    Ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων:

    1) Κοιτάω όντως σε σωστή κατηγορία ή ...ξέφυγα;

    2) Συγκρίνονται αυτά τα δύο σε ήχους και λειτουργίες;

    3) Είναι όντως σημαντική η διαφορά στην αίσθηση του κλαβιέ τους;

    4) Εναλλακτικά, να κοίταγα σε ένα καλό midi keyboard και σύνδεση σε PC; Καμιά πρόταση;

    Ευχαριστώ !


    tant
    26.01.2010, 11:50

    Καλημέρα και πάλι,

    Θα εκτιμούσα μια απάντηση...

    Ευχαριστώ !


    Sokratis121974
    07.02.2010, 08:57
    Φιλε μου αν και καθυστερημενα ειδα το θεμα σου..... Λοιπον το εν λογω οργανο (PSR-S910) ειναι πιστευω εξαιρετικα καλη περιπτωση γι' αυτο που ζητας..... Βασιζεται στην μηχανη ηχων του κορυφαιου Tyros 3, και ενσωματωνει αρκετες γνωστες τεχνολογιες οπως την γνωστη Super Articulation 2 οπου παραγει τους πλεον ρεαλιστικους ηχους με διαφορες προσθηκες που αφορουν στην εκφραστικοτητα..... Στην περιπτωση σου θα πηγαινα με κλειστα ματια στο PSR-S910...