ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    Τίτλοι τέλους για Scorpions...

    metalcity
    24.01.2010, 15:30

    Τα μέλη του γερμανικού hard ροκ συγκροτήματος "Scorpions" αποφάσισαν αν ρίξουν την αυλαία της πολύχρονης καριέρας τους. Η μπάντα που βρέθηκε για πολύ καιρό στην κορυφή των charts στις αρχές του 1990 με το γνωστό "Wind of Change" ανέβασαν στην επίσημη ιστοσελίδα τους ότι έφτασαν στο τέλος του δρόμου της καριέρας τους, μετά το άλμπουμ "Sting In The Tail" το οποίο θα βγει τον Μάρτιο.

    It was always our pleasure, our purpose in life, our passion and we were fortunate enough to make music for you - whether it was live on stage or in the studio, creating new songs.
    While we were working on our album these past few months, we could literally feel how powerful and creative our work was – and how much fun we were still having, in the process. But there was also something else: We want to end the Scorpion’s extraordinary career on a high note. We are extremely grateful for the fact that we still have the same passion for music we’ve always had since the beginning. This is why, especially now, we agree we have reached the end of the road. We finish our career with an album we consider to be one of the best we have ever recorded and with a tour that will start in our home country Germany and take us to five different continents over the next few years.

    We want you, our fans, to be the first to know about this. Thank you for your never-ending support throughout the years!

    We uploaded the very first snippets from our new album for you.

    And now… let’s get the party started and get ready for a “Sting in the Tail”!

    See you on the world tour,

    Yours

    Scorpions


    www.the-Scorpions.com





    επισυναπτόμενα: scorpions.jpg 
    StaSiS
    24.01.2010, 18:47

    Ως fan δε χάρηκα όταν το έμαθα..
    Αργά ή γρήγορα θα γινόταν.. Τώρα αν έγινε το ένα ή το άλλο, δε θα το κρίνω.

    Από μένα μόνο σεβασμό για αυτό το μεγάλο group, με την 38χρονη πορεία στους δρόμους της rock.

    Για τον νέο -και τελευταίο τους απ'ότι φαίνεται- δίσκο, υποσχέθηκαν κάτι από Scorpions των early 80's
    (βλ. Blackout).
    Μακάρι να βάλουν ένα καλό "κερασάκι στην τούρτα".
    Περιμένουμε το "Sting in the tail", και να τους δούμε για άλλη μια φορά το καλοκαίρι!


    - T H E   F L A M E   W I L L   B U R N   F O R E V E R -

    {#emotions_dlg.rockon}


    kwstasagas
    24.01.2010, 21:21

    Τέλος εποχής .... και τι εποχής .... ίσως όχι μόνο για τους Scorpions, αλλά και για εμάς τους 30βάλε, 40βγάλε κλπ που, εκεί στα 80ς, τα τραγούδια τους ήταν άρρηκτα συνδεδεμένα με την καθημερινότητα της εφηβείας μας και τις "φάσεις" που κατά καιρούς περνάγαμε .....

    Επί "προσωπικού επιπέδου" θυμάμαι ....

    - Με το When The Smoke Is Going Down τον πρώτο "αγκαλιαστό" χορό με συμμαθήτριά μου σε πάρτι της 1ης Γυμνασίου ....

    - Εφηβικά φιλιά και χάδια μπροστά από την οθόνη της τηλεόρασης την ώρα που η βιντεοκασέττα έδειχνε τους Scorpions να παίζουν I'm still lovin' you ......

    - Το τραγούδι Rock You Like A Hurricane να αποτελεί την αφορμή για τη "μετάβασή" μου στο στρατόπεδο των "χεβιμεταλλάδων" .....

    - Τη διπλή κασέτα με το Tokyo Tapes [που στην ελληνική αγορά είχε κυκλοφορήσει σε μία κάκιστη έκδοση] να αποτελεί την αφορμή για να "ψαχτώ" με κλασικό ροκ .........

     

    "Φεύγουν" οι Σκόρπιονς ..... φεύγουν και τα χρόνια μας .... άστα να πάνε ..... Όμως ... κοιτάμε μπροστά και μόνο μπροστά !!! Και τα αγαπημένα τραγούδια, τα αγαπημένα συγκροτήματα από το χθες, οι "ήρωες τις εφηβείας" μας κλπ κλπ αυτό το ρόλο "επιτελούν" : Μένουν ως "κάτι γλυκό" από το χθες, προκειμένου να μάς κάνουν να νιώθουμε "πλήρεις" και "αυτάρκεις" με τα βιώματά μας, με ό,τι κάποτε ζήσαμε [ο,τιδήποτε κι αν είναι αυτό] κλπ κλπ. Κι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να βλέπουμε με αισιοδοξία το παρόν και το μέλλον μας ........  

     

     

     


    jorge
    25.01.2010, 00:48
    Απλά σιωπή.
    pluton
    25.01.2010, 00:56
    Τα ωραία πράγματα κάποτε τελειώνουν...
    MakisBOC
    25.01.2010, 03:24
    κριμα..ευχομαι να ειναι διαφημιστικο τρικ για να πουλησει ο δισκος και μετα να ανακοινωσουν οτι "ο κοσμος μας ηθελε πισω και δε μπορουσαμε να αρνθουμε".. τετοια συναυλια στο Φαληρο περσι..χρονια θα κανουμε να ξαναδουμε
    tago
    25.01.2010, 11:33

    Ίσως να είναι καλύτερα. Κυρίως για αυτούς!!


    Moonchild92
    25.01.2010, 11:48

    Μπορεί να τους λατρεύω, αλλά όντως ήταν κάτι που έπρεπε να γίνει αργά ή γρήγορα. Τώρα, λοιπόν, μένουμε να περιμένουμε το τελευταίο album και, αν ισχύουν όσα είπε ο Stasis, μάλλον ανυπομονούμε(μετά από πολύ καιρό για Scorpions)!

    Υ.Γ.: Εγώ πάλι ελπίνω να μην είναι φάρσα, θα πέσουν πολύ στα μάτια μου με μια τόσο φτηνή ενέργεια.

    Υ.Γ.2:

    Nothing more.


    takispag
    25.01.2010, 12:14

    Δυστυχώς έφτασε η ώρα.... Μάλλον καλύτερα τώρα, και ελπίζω να αποχαιρετήσουν με ένα καλό άλμπουμ...

    Απλά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλα αυτά τα χρόνια, και για το ότι ήταν ο κύριος λόγος που κάποτε ξεκίνησα να ασχολούμαι με αυτό που λέγεται ροκ μουσική.

    No one like you...


    kwstasagas
    25.01.2010, 13:05

    "Υ.Γ.2:

    Nothing more."

     

    Λοιπόν, θυμήθηκα στη συναυλία του ULI ROTH το 2006 στο FUZZ ... πριν η μπάντα παίξει αυτό το τραγούδι, ο ULI ρώτησε : "ποιοι από εσάς είναι πάνω από 30 χρόνων" ??? Και .... σχεδόν τα 2/3 των θεατών της συναυλίας σηκώσαμε χέρι !!!

     

     

     

     

     


    rompa
    26.01.2010, 20:55
    Καιρός για μένα να τους δω live αφού κάθε φορά το αφήνω ... Λογικά θα μας τιμήσουν και με το παραπάνω !
    ifi-Korgialas4ever
    27.01.2010, 11:05

    Γνωρίζουμε τίποτα αν έρθουν στην Αθήνα ως τελευταίος σταθμός ή όχι;

     


    Atsallica
    29.01.2010, 17:25

    Θλιβερό και σε ενα σημειο αναμενόμενο...Ομως ολα τα πραγματα κανουν τον κυκλο τους...!
    Αγαπαμε Scorpions!!


    freakhood
    31.01.2010, 20:40

    Ευτυχώς. Καιρός ήταν για αυτούς τους γελοίους.

    Όπως έχω ξαναπεί, μέχρι το lovedrive καλά ήταν. Έπρεπε να είχαν διαλυθεί έκτοτε. Το 1980 καλά θα ήταν να εξαφανιζόντουσταν. Τα γκαφρά όμως ήταν πολλά...

    Να δούμε ως πότε θα τρώμε στην μάπα τους άλλους καραγκιόζηδες. Tους Λεφτάλλικα και τους maiden.

    Αναπολώ με νοσταλγία εκείνα τα χρόνια που χτυπιόμουν στους ρυθμούς του another piece of meat, αλλά και του prowler ή του θεικού hit the lights μιας και ανέφερα και τους άλλους δυο ξεφτιλισμένους. Ίσως όταν έγραφαν εκείνα τα κομμάτια να υπήρχε έστω μια κάποια αυθεντικότητα μέσα τους. Από τότε όμως, άλλαξαν πολλά.

    Music industry knows better...που είσαι βρε Frank Zappa η εσύ γερόλυκε Jello Biafra που φτύνεις στην μάπα όλους αυτούς τους σύγχρονους τιποτένιους...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 31-01-2010 20:42 ]


    Korios
    01.02.2010, 17:49

    Αξιοπρεπές τέλος για ένα τόσο σπουδαίο συγκρότημα.

    Μεγαλώσαμε μαζί τους. Καιρός είναι να ξεκουραστούν και οι ίδιοι.

    Τους ευχαριστούμε για όλα όσα μας χάρισαν...

    Παράδειγμα προς μίμηση και για άλλα συγκροτήματα και καλλιτέχνες. Και Έλληνες και ξένους....


    StaSiS
    26.03.2010, 20:36

    Α ρε freakhood, και να 'χες λίγο σεβασμό για κάποιους ανθρώπους που -κάποτε έστω- με την αξία τους κατάφεραν κάτι παραπάνω απο 'σένα..

    Το έχω ξαναπει. Σχεδόν συμφωνώ μαζί σου για την καλύτερη εποχή παραγωγής "αριστουργημάτων" της μπάντας.
    Αλλά σκέψου ότι αν είχαν σταματήσει στο '80, θα 'πρεπε να είμαι (όπως και ο καθένας μας) τουλάχιστον 45 χρονών σήμερα για να τους έχω δει έστω στα 15 μου live. (κι αυτό στο εξωτερικό. Ούτε λόγος για Ελλάδα τότε.)

    Είναι αστείο να μιλάς έτσι..
    "γελοίους" ... "τιποτένιους"...
    Τι να πω.. κάτσε γράψε κανένα κομματάκι και άσε αυτού του είδους τα post.. Χάνεις δημιουργικό χρόνο.. Ίσως στο υπόλοιπο της ζωής σου να προλαβαίνεις να φτάσεις τη δόξα που είχαν μόλις το '72 πριν καλά καλά γίνουν γνωστοί.

    Απλά λίγο σεβασμό, όποια κι αν είναι η άποψή σου.
    Ζητάω πολλά? Μαλλον.


    freakhood
    27.03.2010, 00:06

    Θα ήταν καλύτερα να τα λέγαμε από κοντά φίλε. Πάντως τους έχω φάει στη μάπα και από την καλή και από την ανάποδη. Δικαίωμα σου να πιστεύεις βέβαια ότι πιστεύεις.

    Ωστόσο θα τονίσω δυο τρια απλά πραγματάκια:

    • Τι μουσική έπαιζαν τότε, και τι μουσική έπαιζαν τώρα; Καμία σχέση...
    • Στα τελειωματα τους κατάντησαν τοσο εμπορικοί που δεν περιγράφονται.
    • Και η γιαγιά μου τους άκουγε (βλέποντας Κορομηλά...) μαζί με Aerosmith, U2, Rolling Stones, Bon Jovi και όλους τους μαθουσάλες της showbiz. Άντε στα τσακίδια.

    Και μπράβο στα παιδιά του γουέμπ που με ενέπνευσαν. Δικά τους είναι αυτά.

     

    ΥΓ: Αλλά άστους αυτούς. Πάμε στον λεγόμενο σεβασμό που αναφερεις. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: Και για τον Ozzy είχα σεβασμό. Δες τι έχω γράψει για αυτόν σε σχετικό topic και έλα πες μου που διαφωνείς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 27-03-2010 00:09 ]


    MakisBOC
    27.03.2010, 13:55

    Φιλε freakhood..σε καταλαβαινω απολυτα για αυτα που γραφεις και ισως καπου να εχεις καποιο δικιο..

    κι εγω ειμαι 40χρ και καπου τα βλεπω και τα νιωθω αυτα που λες..υπαρχει ενα ομως.

    επειδη γενικα εχω προσεξει οτι "τα εχεις" με ολα τα παλια συγκροτηματα..

    πιστευω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ καλλιτεχνης ειτε ειναι ροκ ειτε αλλο ειδος ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να ειναι ΙΔΙΟΣ με οταν ξεκινησε

    κι εννοω ηχητικα,ιδεολογικα και οτιδηποτε αυτο συνεπαγεται..

    ΔΕΝ γινεται ομως καποιος που ειναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ και ζει απο αυτο (ακομα κι αν εχει εκατομμυρια) να πει

    "ααα..οκ..εβγαλα λεφτα εγινα γνωστος τωρα επειδη δε γινεται να εχω τις τοτε ανησυχιες ας σταματησω.."

    Εσυ δηλ. στη δουλεια που κανεις εισαι ο ιδιος οπως ησουν καποτε ?Εξαλλουν πολλοι κριτικοι (του στυλ του δικου σου) μολις "τολμησει" κανενας παλιος καλλιτεχνης/γκρουπ και βγαζει δισκους/υλικο στο ιδιο στυλ με οταν ξεκινησε του την πεφτετε με κριτικη στυλ "..αααα..οι MAIDEN ? επαναλαμβανονται...εχουμε βαρεθει τα ιδια και τα ιδια τοσα χρονια..δεν δοκιμαζουν κατι αλλο..." κλπ

    αν παλι "τολμησουν" κατι καινουργιο..ερχεται παλι ο κριτικος να πει "..αισχος..αλλαξαν τον ηχο τους..που ειναι οι παλιες εκεινες καλες μερες?"..δηλ. το συμπερασμα ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..

    απο οτι φαινεται ΠΑΝΤΑ Ο ΚΡΙΤΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ (δηλ. ο "ρολιστας" της υποθεσης..)

    ο μουσικος ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ μεχρι να μπει στο χωμα..ΚΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΓΚΙΑ..να βλεπεις ανθρωπους 60-65-70χρ να παιζουν (σχεδον) την ιδια μουσικη με οταν ηταν πιτσιρικια..

    καλως η κακως η Ροκ μουσικη σε κραταει νεαρο στη σκεψη και δεν δεχεσαι οτι γερνας..κατι ειναι κι αυτο ..μια ψυχικη λυτρωση αν θες..δε βλεπω τιποτα κακο εγω βλεποντας τον Μικ Τζαγκερ να προσπαθει να κανει πραγματα που εκανε στα 60ς..γιατι να αποδοκιμασω καποιον που προσπαθει να τα βαλει με τοχρονο ? Δεν εχω κανενα κομπλεξ..ουτε εχει κανεις ημερομηνια ληξης..η μαγκια ειναι να παλευεις..

    τωρα αν ο καθε Τζαγκερ κονομαει εκ$$ απο αυτο μαγκια του..

    δε μου αρεσει αυτο ? Δεν αγοραζω δισκους του..δεν παω να τον δω ..κλπ...Σεβαστο..

    πρεπει ομως να καταλαβεις και μια αλλη μερια του μεγαλειου αυτων των συγκροτηματων των 60ς,70ς..

    ΠΟΛΛΑ παιδια στα οποια αναφερεσαι εδω περα ειναι ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ..και τα "κατηγορεις" γιατι ακουν την εμπορικη (εστω) εκδοση παλιων θρυλων...

    Σκεφτηκες ποτε οτι αυτα τα "πιστσιρικια" δεν ειχαν τη δυνατοτητα να ζησουν εκεινη την εποχη ?

    και μονο το οτι θα λενε σε μερικες δεκαετιες στα παιδια τους "ειδα το 200... τοσο τους Scorpions στην Αθηνα..τους MAIDEN..η εγω δεν ξερω ποιους ακομα.."

    ειναι ΦΟΒΕΡΟ το συναισθημα να βλεπεις ΣΗΜΕΡΑ πατεραδες που εζησαν την εποχη εκεινη να πηγαινουν σε συναυλιες με τα παιδια τους..εγω που ειμαι φαν των Blue Oyster Cult το εζησα αυτο με γνωστους στις προσφατες συναυλιες τους στη χωρα μας και στο εξωτερικο που τους βλεπω..οι ιδιοι (Eric Bloom) εχουν πει βεβαια "..δε μπορουμε να κανουμε οτι καναμε στα 70ς επι σκηνης..ουτε μπορω κι εγω να ντυνομαι με τα δερματινα και τα καρφια κλπ που φοραγαμε τοτε -αυτοι τα ξεκινησαν ολα αυτα επι σκηνης το 1972 και τα υιοθετησαν μετα ΟΛΑ τα metal groups- το θεωρω γελοιο να ντυνομουν οπως τοτε.."..απο την αλλη oi Black Sabbath στο reunion ειχαν βαλει περουκες για να μοιαζουν οπως τους εμαθαν ολοι..εγω κοιταω μονο τη μουσικη..εφοσον οι ανθρωποι παιζουν ακομα Φοβερα..και μου αρεσει αυτο που ακουω ? Γιατι να μην παω ? Οταν συνεχισουν και βγαζουν ακομα ωραιες μελωδιες γιατι να μην αγορασω τους δισκους τους ? Ενταξει μπορει να μη μιλανε οπως τοτε για τον πολεμο του Βιετναμ και τους χιπις κλπ..αλλα και οι εποχες αλλαζουν..

    ειναι φοβερο αισθημα και φαινομενο(μπαμπας και γιος μαζι )..εξαλλου οι ανθρωποι αυτοι των 70ς ηταν ΟΛΟΙ τους ΜΟΥΣΙΚΟΙ

    ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ..κι εγιναν μετα απο ΔΟΥΛΕΙΑ και ΑΠΑΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ και ΧΩΡΙΣ ΦΡΑΓΚΟ στην τσεπη..κατα καποιο τροπο αν θες το βλεπω κι ως χρεος μου να τους στηριζω ακομα γιατι ετσι στηριζω την προσπαθεια,των αγωνα καποιου να γινει κατι κι οχι τη σημερινη εποχη που εχοντας ενα κομπιουτερ κι εχοντας ωραιο κωλο και φατσα γινεσαι σταρ χωρις να εχεις και σχεση με τη μουσικη..

     

    μηπως η σημερινη γενια στελνει ενα μηνυμα προς ολες τις κατευθυνσεις οτι ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ κι οχι "σκευασματα" ? Χωρις να διαφωνω μαζι σου οτι η παλια καλη μουσικη εχει μπει σε καλουπια και εχει εμπορευματοποιηθει ? Μα τι δεν εχει εμπορευματοποιηθει στον κοσμο μας ?

    ακομα κι ετσι ειναι μια νικη του "καλου" εναντι του Αισχους..(το οποιο αισχος εχει το δικαιωμα να το ακουει ακολουθει οποιος γουσταρει κι οποιος τη βρισκει κι ετσι..)

     


    rollinngstone
    27.03.2010, 14:11

    Μπράβο MakisBOC, μίλησες ολόσωστα και συμφωνώ μαζί σου, σχεδόν απόλυτα. Ναι και εμένα μου τη δίνουν κάτι τέτοια τερτίπια των κριτικών που νομίζουν ότι είναι οι αλάθητοι όλων και τελικά αυτοί είναι οι κομπλεξικοί. Δε λέω, ζούμε σε μια εποχή που κατά τη γνώμη μου η καλή μουσική έχει εξαφανιστεί σχεδόν, και κυριαρχούν κάτι ξεκωλιάρηδες (συγγνώμη και για την έκφραση), που προωθούν την ανοησία τους. Όταν όμως βλέπω πολύ αξιόλογους καλλιτέχνες, όπως ο Bloom και ο Jagger να κάνουν τη δουλειά τους και να τη χαίρονται τότε γιατί να μη χαρώ και εγώ;

    Ναι είναι γεγονός. Όταν έχεις μια πορεία 30 και ετών δεν μπορείς να παραμείνεις ίδιος. Αλλά άμα δεν έχεις τίποτε καινούριο να προσφέρεις και αναμασάς τη παλιά μουσική σου ξανά και ξανά, τότε είναι καλό να αποχωρήσεις. Όχι δηλαδή ότι είναι κακό να παίζεις την ίδια μουσική, απεναντίας. Για παράδειγμα ο Bob Dylan,είναι κοντά εβομήντα χρονών, αλλά συνεχίζει να ευχαριστιέται με αυτό που κάνει και βγάζει δίσκους που μοιάζουν να προήλθαν από τη δεκαετία του 60' ,σπιτικοί. Όταν όμως η δουλειά σου γίνεται ρουτίνα τότε είναι προτιμότερο να φύγεις, όσων αφορά τους Scorpions, που για να λέμε την αλήθεια έχουν πει όσα επρεπε και ταιριαζαν στο βεληνεκές τους εδώ και καιρό.


    MakisBOC
    27.03.2010, 14:20
    εγω συμφωνω εν μερει αλλα απο την αλλη βλεποντας ΧΙΛΙΑΔΕΣ παιδια στις συναυλιες τουςπου δεν "ακουσαν" αυτα που ειχαν να πουν οι ΚΑΘΕ Skoprpions και για αυτους ειναι σαν να τους τα λενε τωρα..δε βλεπω το λογο να σταματησουν εφοσον γουσταρουν κι οτι κανουν..κι αμα σταματησουν οι καθε Σκορπιονς να δουμε που και ποτε θα ξαναδουμε τετοιο σωου στην Ελλαδα σαν το δικο τους..μετα αυτοι που τους καταριουνται σημερα..εχουν μια επιλογη...LADY GAGA διαφορετικα υπαρχουν και τα κλαμπακια στο Μοναστηρακι