ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.821 μέλη
    jorge
    30.01.2010, 00:59

    Μάλλον έτσι είναι. Διαβαστε την απιστευτη ανακοινωση της SONY, η οποία παραδεχεται οτι οι αποχωρήσεις θα πρέπει να είναι κατόπιν συνεννόησης των κριτών και της εταιρίας!!

    "Όπως είναι γνωστό, δυνάμει διεθνών συμβάσεων, η Sony Music έχει εξασφαλίσει παγκοσμίως τα δικαιώματα υπογραφής δισκογραφικής σύμβασης με το νικητή αλλά και με άλλους συμμετέχοντες του talent show X-Factor. Στην Ελλάδα με άψογο και αξιόπιστο τρόπο το πετυχημένο X- Factor οργανώνεται εδώ και δύο χρόνια από την εταιρεία παραγωγής ΕΝΑ PRODUCTIONS και τον τηλεοπτικό σταθμό Ant-1 σε συνεργασία με την εταιρεία μας.


    Σχετικά με την αποχώρηση της Ήβης Αδάμου από το X-Factor την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2010, θεωρούμε καθήκον και υποχρέωσή μας στα πλαίσια της διαφύλαξης και προστασίας της φήμης της εταιρείας μας και των νομίμων δικαιωμάτων μας να δημοσιοποιήσουμε μετά λύπης μας ότι η αποχώρηση αυτή ήταν προϊόν σχεδιασμού και ενεργειών του κ. Γιώργου Θεοφάνους εν πλήρη αγνοία τόσο της Παραγωγής του X-Factor και των υπολοίπων κριτών, όσο και της διοίκησης του τηλεοπτικού σταθμού Ant-1.

    Παρά το ότι προσπαθήσαμε εγκαίρως να αποτρέψουμε τη συγκεκριμένη ενέργεια, αυτό δεν κατέστη δυνατό, με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να το καταγγείλουμε. Η Sony Music έχει στην κατοχή της αδιάσειστα στοιχεία προς απόδειξη των ισχυρισμών της.

    Προς άμεση αποκατάσταση της καταφανούς αυτής αδικίας, θεωρούμε σωστό να επιστρέψει η Ήβη Αδάμου στο τρέχον X-Factor και να συνεχίσει να διαγωνίζεται.

    Η αξιοπιστία της Sony Music, του Ant-1 και του διεθνούς X-Factor δεν κλονίζονται από μεμονωμένες ανεύθυνες συμπεριφορές και συνεχίζουμε με δύναμη και ευθύνη το πετυχημένο σε όλο τον πλανήτη show ανάδειξης νέων ταλέντων, όπως η Leona Lewis, o Paul Potts και η Suzan Boyle το 2009!"


    rafaela-praxis
    30.01.2010, 02:20
    ό,τι να ναι....καλά σαν δεν ντρέπονται....κι εδώ που τα λέμε η Ήβη ήταν η μοναδική εκεί μέσα που άξιζε και είχε όλο το πακέτο...όσο πάω αντιπαθώ όλο και περισσότερο τον Θεοφάνους...
    freakhood
    31.01.2010, 19:07

    Στημένο το X-Factor?

    Συγνώμη αλλά αυτή η ερώτηση δεν στέκει. Ένα μουσικοριάλιτυ δεν παύει να είναι ριάλιτι. Ένα στημένο show όπως και τα καλλιστεία ή όποια άλλη στημένη αηδία προς άγραν τηλεθέασης.

    Και αδυνατώ να καταλάβω προς τι ο προβληματισμός όσον αφορά αυτό το σκουπίδι.

    Ένα πραγματάκι θα αναφέρω μόνο: Ένα χρόνο πριν ξεκινήσει η αηδία, μου τηλεφώνησε παραγωγός του τηλεοπτικου σταθμού ... (καταλαβαίνετε για ποιόν σταθμό μιλάω..δεν χρειάζεται να τον αναφέρω...) και μου έκανε μια νύξη σχετικά με ένα υποτιθέμενο music talent που ήταν στα σκαριά. Δεν χρειάστηκε να μιλήσει παραπάνω. Κατάλαβα τα υπονοούμενα και εννοείται πως φρίκαρα στην ιδέα του τολμήματος να συμμετέχω σε τέτοιο εγχείρημα. Πάλι καλά που κρατήθηκα και του το έκλεισα με τρόπο διότι αλλιώς θα άκουγε χοντρά γαμωσταυρίδια...


    jorge
    04.02.2010, 17:01

    Εντελώς στημένο λέμε...

    Η Sony Music με νέα επιστολή ξεσκεπάζει τον Θεοφάνους και αποκαλύπτει πόσο στημένο είναι το συγκεκριμένο παιχνίδι... Μέσα στην επιστολή υπάρχει και μήνυμα που έστειλε ο Θεοφάνους στον Διευθύνοντα της SONY:


    "«Μου στελνεις τραγουδια για Ηβη και Ελευθερια,να σου απαντησω σαν τι? Σαν μανατζερ που δεν παιρνει ποσοστο?
    Σαν συμπαραγωγος που δεν συμμετεχει στις ηχογραφησεις?
    Σαν φιλος πολυ ευχαριστως αν θες τη γνωμη μου,αλλα...
    ΓΙΑΤΙ NΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗN ΗΒΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧNΙΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟN ΤΕΛΙΚΟ?
    ΠΟΙΟ ΕΙNΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟN?
    Γιατι να μη βοηθησω καποιον η καποια αλλη που θα εχω καποιο κινητρο?
    Για τη ψυχη της μανας μου?
    Για τη δοξα η το credit?
    Και μην εκπλαγει κανεις με τα αποτελεσματα.Και
    αυτο δεν ειναι απειλη.Ειναι επαγγελματικη προσεγγιση"

     

     

    ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ

     

    Με την ανακοίνωση της στις 29 Ιανουαρίου 2010, η Sony Music κατήγγειλε
    ενέργειες του κ. Γιώργου Θεοφάνους, οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα την
    αποχώρηση της Ήβης Αδάμου από το X-Factor, την Παρασκευή 22 Ιανουαρίου
    2010.

    Η Sony Music προέβη στην ανακοίνωση αυτή, με μόνο γνώμονα την διαφύλαξη
    του κύρους και της αξιοπιστίας του talent show X-Factor, του οποίου είναι
    σε παγκόσμιο επίπεδο, η μόνη επαθλοθέτρια και αποκλειστική δικαιούχος των
    δισκογραφικών και management δικαιωμάτων των συμμετεχόντων...
    Για το λόγο
    αυτό, στην πρώτη μας ανακοίνωση περιοριστήκαμε να ζητήσουμε απλά την
    αποκατάσταση των συνεπειών των ενεργειών του κ. Θεοφάνους, χωρίς να
    επεκταθούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες.



    Λίγο πριν από την έκδοση της πρώτης αυτής ανακοίνωσης, ενημερώναμε με κάθε
    λεπτομέρεια και την Διοίκηση του Αnt1 και ζητήσαμε να ληφθούν όλα τα
    αναγκαία μέτρα για την διασφάλιση του αδιάβλητου και της αξιοπιστίας του
    X-Factor.



    Δυστυχώς όμως, ουδεμία ανταπόκριση υπήρξε από πλευράς Αnt1.



    Αντίθετα, ο μεν Αnt1 εξέδωσε ανακοίνωση η οποία καλύπτει πλήρως την
    συμπεριφορά του κ. Θεοφάνους, ο δε κύριος Θεοφάνους συνεχίζει να εκφράζει
    δημόσια απειλές και ειρωνικά σχόλια για την Εταιρία μας.



    Είμαστε λοιπόν υποχρεωμένοι να δημοσιοποιήσουμε τα πραγματικά περιστατικά
    καθώς και τα στοιχεία που έχουμε στην διάθεσή μας, για την αποκατάσταση
    της αλήθειας αλλά και την προστασία της φήμης της Εταιρίας μας και της
    αξιοπιστίας του X-Factor.



    Πιο συγκεκριμένα:

    1. Είναι απόλυτα ανακριβής και παραπλανητική η δήλωση του Αnt1 ότι
    δήθεν η Sony Music «επιθυμούσε» την Ήβη Αδάμου ως νικήτρια του X-Factor.



    Η Sony Music, με την διεθνή σύμβαση την οποία έχει αποδεχθεί και ο Αnt1,
    έχει το δικαίωμα αλλά και την υποχρέωση να υπογράψει τον πρώτο νικητή και
    ταυτόχρονα έχει την πρώτη option να υπογράψει οποιονδήποτε άλλον από τους
    συμμετέχοντες στο X-Factor επιλέξει.



    2. Αφού ο Αnt1 ισχυρίζεται ότι τα πρόσωπα που απαρτίζουν την εξεταστική
    επιτροπή του X-Factor (άρα και ο κ. Θεοφάνους) έχουν «αποδείξει» την
    συνέπεια και αξιοπιστία τους, παραθέτουμε κατωτέρω χαρακτηριστικό
    απόσπασμα του e-mail που εστάλη από τον κ. Θεοφάνους στον Δ/νοντα Σύμβουλο
    της εταιρείας μας καθώς και στον συνεργάτη μας κ. Γιάννη Δόξα στις 2
    Ιανουαρίου 2010:



    «............................ Μου στελνεις τραγουδια για Ηβη και
    Ελευθερια,να σου απαντησω σαν τι?
    Σαν μανατζερ που δεν παιρνει ποσοστο?
    Σαν συμπαραγωγος που δεν συμμετεχει στις ηχογραφησεις?
    Σαν φιλος πολυ ευχαριστως αν θες τη γνωμη μου,αλλα...
    ΓΙΑΤΙ NΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗN ΗΒΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧNΙΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟN ΤΕΛΙΚΟ?
    ΠΟΙΟ ΕΙNΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟN?
    Γιατι να μη βοηθησω καποιον η καποια αλλη που θα εχω καποιο κινητρο?
    Για τη ψυχη της μανας μου?
    Για τη δοξα η το credit?
    ...........................Και μην εκπλαγει κανεις με τα αποτελεσματα.Και
    αυτο δεν ειναι απειλη.Ειναι επαγγελματικη
    προσεγγιση.......................................»



    Το ανωτέρω κείμενο είναι σαφές και ξεκάθαρο και δεν αφήνει καμία αμφιβολία
    για τους στόχους και προθέσεις του κ. Θεοφάνους, του κατά τα άλλα
    «αξιόπιστου» κριτή κατά τον Αnt1.



    Στο σημείο αυτό, οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι πραγματικά μας ήταν
    αδύνατον να πιστέψουμε τα όσα μας έγραφε ο κ. Θεοφάνους. Σε μια ύστατη
    προσπάθειά μας να τον συνετίσουμε, ο Δ/νων Σύμβουλος της εταιρείας, του
    έστειλε στις 4 Ιανουαρίου 2010 απάντηση, της οποίας αποσπάσματα
    παραθέτουμε παρακάτω:



    «Δεν καταλαβαινω και εγω !!!
    Μηπως πρεπει να μιλησω με Λεβεντη και Λατσιο και Κυριακου και Simon Cowell
    kai Freemantle kai Syco !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΒΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ??
    ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΕΡΥΘΡΙΑΣΤΑ ??
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ΦΙΛΕ
    ΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ?
    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΝΔΑΛΟ
    !!.................................................

    .............................ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΙΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
    ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΝΤ1 ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ (ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΤΙΜΗΣ
    ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑΣ ) ΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ
    ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ......................»



    Μετά την απάντησή μας αυτή, θεωρήσαμε ότι ο κ. Θεοφάνους θα
    συνειδητοποιήσει τις επιπτώσεις που θα είχε η πραγμάτωση της απειλής του,
    και ήμασταν βέβαιοι ότι το θέμα έχει λήξει.



    Ο λόγος για τον οποίο ο κ. Θεοφάνους έστειλε το συγκεκριμένο e-mail, είναι
    διότι η Sony Music αρνήθηκε να δεχθεί επιχειρηματικές προτάσεις του προς
    την εταιρεία αλλά και σε συμμετέχοντες στο X-Factor έναντι αδράς αμοιβής.
    Ο προφανής σκοπός του εν λόγω e-mail ήταν να πιέσει την Sony Music να
    αλλάξει την απόφασή της. Όταν αντιλήφθηκε ότι κάτι τέτοιο δεν πρόκειται
    να συμβεί, ο κ. Θεοφάνους πραγματοποίησε την απειλή του και με τη δική του
    ψήφο η Ήβη Αδάμου τέθηκε εκτός διαγωνισμού στις 22 Ιανουαρίου 2010.



    Αυτός ήταν και ο μοναδικός λόγος για τον οποίο η Sony Music ζήτησε με την
    προηγούμενη ανακοίνωσή της την αποκατάσταση της καταφανούς αυτής αδικίας.



    3. Αντί λοιπόν ο Αnt1 να φροντίσει για την διατήρηση του κύρους του
    διαγωνισμού και να λάβει τα ενδεικνυόμενα μέτρα κατά του κ. Θεοφάνους,
    έβγαλε μια ανακοίνωση με την οποία τον στηρίζει πλήρως, ειρωνευόμενος
    ταυτόχρονα τη Sony Music ότι δημιούργησε το όλο θέμα διότι δήθεν ήθελε την
    Ήβη νικήτρια του διαγωνισμού, ενώ γνωρίζει πολύ καλά ότι η Sony Music έχει
    εξασφαλισμένα συμβατικά τα δικαιώματα τόσο επί του νικητή όσο και επί των
    λοιπών συμμετεχόντων.



    Ο δε κύριος Θεοφάνους συνεχίζει τα δεικτικά σχόλια κατά της Sony Music και
    βγαίνει δήθεν συντετριμμένος με δηλώσεις προς το κοινό: «Είμαι κριτής σε
    ένα καταπληκτικό παιχνίδι όπως είναι το X- Factor αλλά κυρίως είμαι
    δημιουργός και πάνω απ' όλα άνθρωπος. Λοιπόν η Sony το ξέχασε αυτό,
    παρακαλώ πολύ εσείς να το θυμάστε»



    Τι άνθρωπος όμως είναι ο κ. Θεοφάνους ο οποίος απέβαλε από το X-Factor ένα
    16χρονο ταλαντούχο κορίτσι διότι δεν επέτυχε μια επικερδή γι αυτόν ατομικά
    επιχειρηματική συμφωνία, το αφήνουμε στην κρίση των ανθρώπων που θα
    διαβάσουν την ανακοίνωση αυτή και γενικά του κόσμου, των Μέσων Μαζικής
    Ενημέρωσης και των ανθρώπων της μουσικής.



    Ελπίζουμε ότι ο κ. Θεοφάνους δεν θα θελήσει να δώσει συνέχεια στο θέμα και
    ότι ο Αnt1 θα πάρει τα απαραίτητα μέτρα για την εξασφάλιση της
    φερεγγυότητας του X-Factor.



    Σε κάθε περίπτωση, η Sony Music έχει ήδη αναθέσει στους νομικούς
    συμβούλους της τη λήψη κάθε αναγκαίου μέτρου για την προστασία των νομικών
    δικαιωμάτων, του ονόματος και της φήμης της.


    gikostas
    04.02.2010, 17:30

    Εμένα προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση.Η τηλεόραση τα τελευταία  χρόνια με τα reality μας έχει συνηθήσει σε παρόμοια περιστατικά.Αυτό ας γίνει μάθημα στα νέα παιδιά που επιλέγουν τέτοιους τρόπους για να κυνηγήσουν το ονειρό τους.Μιλάμε για εκμετάλλευση ας ξυπνήσουν επιτέλους.


    spiroos
    04.02.2010, 18:25

    "Γιατι να μη βοηθησω καποιον η καποια αλλη που θα εχω καποιο κινητρο?
    Για τη ψυχη της μανας μου?
    Για τη δοξα η το credit?
    ...........................Και μην εκπλαγει κανεις με τα αποτελεσματα.Και
    αυτο δεν ειναι απειλη.Ειναι επαγγελματικη
    προσεγγιση.......................................»

     

    Συμβουλές του Θεοφάνους προς πάντες επαγγελματίες. Σοφά λόγια...

    Εγώ θα τα φυλάξω σαν κειμήλια.

    Ειδικά το "αυτό δεν είναι απειλή. Είναι επαγγελματική προσέγγιση".

    π.χ. "Jorge, ή μου κάνεις αύξηση ή αποκαλύπτω σε όλους μυστικά που ξέρω. Αυτό δεν είναι απειλή, είναι επαγγελματική προσέγγιση"!!

     

     


    noizreduction
    04.02.2010, 18:45

    Μου κανει εντυπωση απο την αλλη πως αφου η SONY ( οπως λεει η ιδια ) μπορει να επιλεξει ανετα οποιοδηποτε καλλιτεχνη του X Factor για να συνεργαστει μαζι του, θελει απο τον κριτη να αφησει την Ηβη μεσα στο παιχνιδι...ενω ειτε φυγει, ειτε οχι θα μπορουσε ανετα να της υπογραψει ενα συμβολαιο!

     

    Νομιζω πως η αληθεια ειναι πιο βαθια και οι 2 πλευρες εχουν λερωμενη τη φωλια τους. Το καλο ειναι πως οταν 2 κλεφταραδες μαλωνουν, βγαινουν πολλες αληθειες στον αερα!


    tzilivak
    05.02.2010, 10:38
    Βρε κλείστε την τηλεόραση και πετάχτε την στα σκουπίδια!!!Βγειτε επικοινωνείστε ή δείτε καλύτερη την αναπαραγωγή της σαλαμάνδρας του ειρηνικού στο ΣΚΑΙ!!!Από αυτά τα κακάκια καλύτερα...
    Addicted-To-Music
    05.02.2010, 13:51

    Έλεος. Έχουμε χάσει για τα καλά τη μπάλα.


    sigur
    05.02.2010, 14:56

    πεφτω από τα συννεφα....{#emotions_dlg.tt2} που οδεύουν πια οι χαζοπαραγωγές του χαζοκουτίου....είναι να απορεί κανείς


    Athws
    05.02.2010, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-02-2010 στις 18:45 έγραψε...
    Νομιζω πως η αληθεια ειναι πιο βαθια και οι 2 πλευρες εχουν λερωμενη τη φωλια τους. Το καλο ειναι πως οταν 2 κλεφταραδες μαλωνουν, βγαινουν πολλες αληθειες στον αερα!

    Ακριβώς και πολύ σωστό.

    Μόνο που το πλαίσιο για τους παραπάνω δύο, το έφτιαξε ο εξής τρίτος (ΑΝΤ1) που άρα του αναλογεί και ακόμα μεγαλύτερη ευθύνη..

    και υπάρχουν και τέταρτοι (το σύνολο Τύπου και ΜΜΕ) που μας πρήζουν στην ενημέρωση για το @@@@@ της Τζούλιας αλλά ξεχνάνε οτιδήποτε ουσιώδες..

    και πέμπτοι υπάρχουν (οι διάφοροι ελεγκτικοί ΕΡΣ κλπ) που αντί να βάζουν τους κανονισμούς ή να τιμωρούν τέτοια κοροϊδιλίκια ασχολούνται με τον Παπακαλιάτη..

    και έκτος υπάρχει (εισαγγελέας) που αυτός δεν ξέρω με τι ασχολείται..

    και βέβαια υπάρχουν και τα χιλιάδες χιλιάδων κορόιδα που πληρώνουν 1,5 ευρώ ανα

    SMS..  φταίνε κι αυτοί..


    Korios
    05.02.2010, 18:41

    Δεν ξέρω αν είναι στημένο το X-Factor και για να πω τη μάυρη μου αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κι όλας.

    Το μόνο ενδιαφέρον που βρίσκω σε αυτού του είδους τις εκπομπές είναι κάποιες ενδαφέρουσες φωνές.

    Το μόνο όμως σίγουρο είναι πως κάνουν τα πάντα και δυστυχώς τα καταφέρνουν να ασχολούμαστε όλοι μαζί τους και φυσικά οι πιο σίγουροι στημένοι να είμαστε εμείς μπροστά τις οθόνες μας...


    pytheas
    11.02.2010, 13:44

    Αλήθεια γιοτί τους βλέπετε;;; Κλέιστε τις τηλεοράσεις! Μήν γίνεστε συνένοχοι στη διαδικασία ανακύκλωσης προσώπων, ονείρων και προσδοκιών νέων παιδιών. Όλα αυτά λειτουργούν εις βάρος της ίδιας της καλλιτεχνικής δημιουργίας. Περιθωριοποιούνται οι αξιόλογοι για να αναδειχτούν κάποιοι συγκεκριμένοι. Η επιλογή είναι δική σας.


    optimus222
    11.02.2010, 16:14

    Το θεωρούσα δεδομένο μιας και έχω ασχοληθεί με κάποια αμερικάνικα τηλε-ριάλιτυ. Δεν είναι τυχαίο που στην άλλη άκρη του ατλαντικού τα μέλη των ριάλιτυ απαρτίζονται από μικροηθοποιούς που δεν έχουν αποκτήσει ακόμη φήμη (συγκεκριμένα το έχω μάθει αυτό μέσα από το χώρο της επαγγελματικής πάλης). [offtopic]Θυμάστε την Beth από την ταινία Detroit Rock City με τους KISS? Αρκετά χρόνια μετά πήρε μέρος στο Big Brother. Με πείθει κάποιος ότι δεν ακολουθούσε σενάριο; - Το ίδιο ισχύει και για τον συντοπίτη μου Θεόφιλο του GYM, με χρόνια θητεία στο Creta Channel[/offtopic] Εξάλλου το πρέπον είναι να εμφανίζονται στην TV άτομα που έχουν κάποια εμπειρία με τη δημοσιότητα και όχι ο όποιος κι όποιος (γιατί άλλο Λορέντζο Καριέρε κι άλλο Στεφανής Κοκολογιάννης)

    (το ξέρω ότι σας πάω πολύ παλιά με τα ονόματα που ανέφερα αλλά μόνο στις πρώτες γενιές ριάλιτυ οι σταθμοί έκαναν το λάθος να βάλουν μέσα και άτομα που δεν ήταν ήδη γυμνασμένα στο χώρο)

    Σε μία μικρότερη χώρα όπως η Ελλάδα, όπου αντίστοιχες κινήσεις στο χώρο της δημοσιότητας σε κάνουν πολύ πιο διάσημο, είναι δυσκολότερο να φτιάξεις τέτοια ριάλιτυ. Δεδομένης και της ύπαρξης περισσότερων μικροα(ο)ιδών απ'ότι μικροηθοποιών στην Ελλάδα, τα μουσικοριάλιτυ επικράτησαν των υπολοίπων. Πρέπει λοιπόν η εταιρεία που θα δεσμευθεί για το συμβόλαιο να έχει άποψη.

    Προσωπικά δε με κεντρίζει η παρακολούθηση του X-Factor και αντίστοιχων εκπομπών, δεν έχω κανένα παράπονο όμως να μάθω πως είναι στημένο τη στιγμή που είμαι μεγάλος θαυμαστής της επαγγελματικής πάλης και του ελληνικού ποδοσφαίρου.

    ΥΓ: Υπάρχει και πρόσωπο στο κοντινό μου περιβάλλον το οποίο βρέθηκε σε αντίστοιχη θέση στο ίδιο ριάλιτυ. Δεν παραξενεύτηκα καθόλου όταν έμαθα πως η παραγωγή έδιωξε άτομο που η επιτροπή είχε περάσει.

     


    MarinaFrag
    12.02.2010, 13:13
    ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ!!!!! ΧΩΡΙΖΕΙ Η ΜΕΝΕΓΑΚΗ, ΤΑ ΣΠΑΕΙ Ο ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ ΜΕ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ...ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ Π Ο Υ? ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤΗΝ "ΟΛΗ" ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ... ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΟΥ ΟΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ? ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΣΙ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΟΥ ΣΕ ΣΠΟΤΑΚΙΑ ΣΤΑΘΜΩΝ? ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ? ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΣΚΟΥ? ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ Ο ΤΑΔΕ?ΠΟΣΑ ΔΙΝΕΙΣ? Ε ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛ$%^&^&^*& Α Ρ Α Γ Ε? ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ!ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ... ΚΑΙ ΚΑΤΑ Τ'ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ?
    fireroc
    13.02.2010, 21:25
    οποιος πιστευει το αντιθετο ειναι μεγαλο κοροιδο!
    sakisarabatzis
    13.02.2010, 22:28

    Εχω την ταπεινη γνωμη οτι ολα σ αυτα τα επικαλουμενα παιγχνιδια.....=μαλλον θορυβος γινεται= παρα εξυπηρετουν την ουσια στο να υπηρετησουν δηλαδη την μουσικη τεχνη και ιδιαίτερα ρη φωνητικη. Προσωπικα πιστευω  οτι κανεις πρεπει να κάνει πολλες θυσιες για να υπηρετησει τη φωνητικη μουσικη και ιδιαίτερα το τραγούδι. Χρειαζεται πορεία, γνώση και προπαντοε να ταυτιστει με αυτο σε χαρες και λύπες για ολη του την υπόλοιπη ζωη. Δεν ειναι λοιπον ο δρόμος της γρηγορης δοξας και αποδοχης. Δυστυχως μέχρι τωρα τα περισσοτερα απο αυτα τα παιδια ειχαν ημερομηνία ληξης. οποιος αγαπα το τραγουδι αρχιζει απο το μηδεν και  με τα χρονια και με την εμπειρια και τη γνωση, αλλά και με τις συνθηκες που θα τοθ διαμορφοθούν θα υπάπξει και συνέχεια και οταν λέμε γι αυτό ειναι οχι το μεγάλο αλλα σταθερο μεροκάματο,γιατι οποιος θελει τα πολλα,χανει και τα λίγα. Το να πάρεις ενα μικροφωνο και να κάνεις τον τραγουδιστη σημερα ειναι το πιο ευκολο πραγμα. Ομως λάβετε υποψη σας και το εξής. Με το ανοιγμα των συνορων, καλλιγραμες και καλλιφωνες και με σπουδες διαφορων εθνικοτητων αλλοδαπες θα γεμίσουν τις ρλληνικες σκηνες και με πολυ φθηνο μεροκαματα. Αρα μήπως το ολο θέμα επιβάλλει πιο σοβαροτητα για ολους μας και ιδιαίτερα για την ευκολη λύση..........τραγουδιστές


    nataschenka
    16.02.2010, 00:48

    Πες μου κάτι που δεν ξέρω! Υπάρχει κανένας σώφρων που να πιστεύει ότι το (ελληνικό, τουλάχιστον) x-factor δεν είναι στημένο; Και μόνο το αποτέλεσμα του τελικού εμένα μου θυμίζει το αποτέλεσμα του Super Idol (2004). Έχουμε κ πάλι έναν Σταύρο από την Κύπρο κ μια (συμπαθέστατη, ομολογουμένως) Γεωργιανή της οποίας αλλάζει μόνο το όνομα (Νίνι αντί για Τάμτα). Τον ρόλο του τρίτου παίζει εδώ ένα γκρουπ με το όνομα 48 ώρες (γιατί μου θυμίζει κάτι αυτό το όνομα; Ίσως θυμάμαι την αλήστου μνήμης εκπομπή του -ανατρεπτικού, θέλει να πιστεύει, κ. Μουρατίδη- που είχε τον ανεκδιήγητο τίτλο "...Θεά τον έκανες το μουσακα" (sic!), όπου έπαιζε ένα συγκρότημα με το ίδιο όνομα. Θα έλεγα κ άλλα...αλλά δεν είναι της παρούσης). Λοιπόν τι να σκεφτώ; ότι είναι σύμπτωση;;;; Είναι πολλές οι συμπτώσεις για να είναι συμπτώσεις. Εξάλλου στα ριάλιτι αυτού του τύπου, πρώην παίκτες έχουν ομολογήσει (πολύ αργότερα, βεβαίως) ότι δέχτηκαν διάφορες πιέσεις για αλλαγή αποτελεσμάτων (από υπέρ τους σε εναντίον τους) με αντάλλαγμα βεβαίως την όποια προβολή τους! Τι να πω! Δεν λέω τίποτε παραπάνω, γιατί θα γίνω υβριστική...

    Γεια κ τα ξαναλέμε


    mmamais
    17.02.2010, 09:36

    Απ ότι φαίνεται η μόνη λύση είναι να πάψουμε να τους δίνουμε μεροκάματο, σταματώντας να βλέπουμε τηλεόραση. Υπάρχουν και καλά προγράμματα αλλά όσο βλέπουμε "για να περνάει η ώρα και δεν αναζητούμε αυτό που αξίζει δίκαια μας σερβίρουν ότι χειρότερο. Ευτυχώς υπάρχει τό iνterνet.


    nataschenka
    22.02.2010, 00:06

    Φίλε απο το Γαλάτσι, αντικειμενικά έχεις απόλυτο δίκαιο. Εγώ, έπαψα να βλέπω τα "μουσικά" ριάλιτι εδώ και αρκετά χρόνια -από το 2005 δηλ.- μόλις κατάλαβα την συλλογιστική της λειτουργίας τους. Τον τελικό του συγκεκριμένου, τον είδα  μόνο και μόνο για να δω αν θα επιβεβαιωθώ στις προβλέψεις μου, πράγμα που έγινε. Φυσικά γνώριζα ότι ο καβγάς γίνεται για να βρεθεί "φτηνό υλικό", χωρίς απαιτήσεις (σε αντίθεση με τους "φτασμένους" που έχουν τεράστιες) που θα "τα φέρει" όμως στις δισκογραφικές, όπως γνώριζα επίσης ότι παίζουν και συμφωνίες κάτω από το τραπέζι του τύπου "θα μπουν τόσοι μαθητές της σχολής που ανήκει στον όμιλο του καναλιού , τόσοι "ασχετοι" κλπ. κλπ. όπως και για τα κόλπα που κάνουν οι ηχολήπτες όταν θέλουν είτε να "διορθώσουν" κάποιον άφωνο για να ακούγεται υποφερτός είτε να δείξουν "άφωνο" κάποιον που θέλουν να "στείλουν", γιατί ο μόνος λόγος που τον έβαλαν ήταν για να πλαισιώσει τα "πουλέν" τους. Γι' αυτό κιόλας οι παίχτες δεσμεύονται με ένα γεμάτο ψιλά γράμματα συμβόλαιο, το οποίο τους απαγορεύει να μιλήσουν για ένα χρόνο σχετικά με το τι είδαν, άκουσαν και βίωσαν κατά την όλη διαδικασία. ΄Το δια ταύτα είναι λοιπόν το ίδιο με το δικό σου: αυτές οι εκπομπές τρέφονται από τους θεατές, άρα αν δεν τους τιμάμε με την θέασή μας, ίσως (λέω, ίσως) περάσει η μόδα τους.