ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.817 μέλη
    Balinos
    14.01.2005, 15:36
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μήπως κάποιος γνωρίζει από ποιό μέρος της Ελλάδας είναι το δημοτικό τραγούδι "Ο ήλιος βασιλεύει"?

    Έχει κυκλοφορίσει σε διάφορες εκτελέσεις (Στερεά Ελλάδα, Ήπειρος, Θράκη) αλλά ζητάω την καταγωγή του.

    Ευχαριστώ,

    Balinos
    ssakiss1
    14.01.2005, 23:21
    χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι θεσσαλικο τραγουδι δηλ. γκαραγκουνικο.
    vouliakis
    14.01.2005, 23:29
    Αν εννοείς το παρακάτω τραγούδι, είναι Δημοτικό Ηπείρου:

    Βασιλικός θα γίνω στο παραθύρι σου, στο παραθύρι σου

    κι ανύπαντρος θα μείνω για το χατίρι σου, για το χατίρι σου



    Το φεγγάρι κάνει βόλτα στης αγάπης μου την πόρτα

    Το φεγγάρι κάνει κύκλο στης αγάπης μου τον κήπο



    Έβγα απ’ το παραθύρι κρυφά απ’ τη μάνα σου, κρυφά απ’ τη μάνα σου

    και κάνε πως ποτίζεις τη μαντζουράνα σου, τη μαντζουράνα σου



    Το φεγγάρι...



    Τέσσερα πορτοκάλια, τα δυο σαπίσανε, τα δυο σαπίσανε

    Ήρθα για να σε πάρω και δε μ’ αφήσανε, και δε μ’ αφήσανε



    Το φεγγάρι...



    Ο ήλιος βασιλεύει κι η μέρα σώνεται, κι η μέρα σώνεται

    κι ο νους μου απ’ την αγάπη δε συμμαζώνεται, δε συμμαζώνεται



    Το φεγγάρι...



    Έβγα να σε δω, έβγα να σε δω

    Έβγα να σε δω, να παρηγορηθώ



    Το φεγγάρι...



    Ποιος σε φίλησε, ποιος σε φίλησε

    Ποιος σε φίλησε και σε κοκκίνισε



    Έλα, έλα, με τ’ εμένα, να περνάς χαριτωμένα

    Έλα, έλα, το πουλί μου, τώρα που ’μαι μοναχή μου



    Εσύ είσαι το σταφύλι και εγώ το τσάμπουρο

    φίλα με εσύ στα χείλη και εγώ στο μάγουλο

    gate
    15.01.2005, 13:15
    Το τραγούδι αυτό τόσο σε στίχους όσο και σε μουσική ανήκει στον Χρόνη Αηδονίδη. Είναι από τις δημιουργίες του Χρόνη Αηδονίδη, για τις οποίες βασίστηκε σε παραδοσιακά μοτίβα τόσο ως προς το θέμα όσο και ως προς τη μουσική. Η πρώτη του ηχογράφηση έγινε από τον ίδιο, ασφαλώς, το 1966 σε ένα 45άρι (Fidelity 8054). Έχουμε επίσης και μια δεύτερη ηχογράφησή του στο δίσκο "Θρακιώτικα τραγούδια με τον Χρόνη Αηδονίδη" το 1980.
    Δε γνωρίζω αν το έχουν χρησιμοποιήσει σε άλλες περιοχές, διατηρώντας ή μη το θρακιώτικο ύφος της μουσικής του, που του προσέδωσε ο Χρόνης Αηδονίδης. Αν έχει συμβεί παντως αυτό, είναι κάτι σύνηθες.
    Θα λέγαμε λοιπόν, με λίγα λόγια, ότι πρόκειται για τραγούδι του Χρόνη Αηδονίδη που αντλεί την καταγωγή του - ως προς την έμπνευσή του - από ανατολικοθρακιώτικα παραδοσιακά ηχοχρώματα και από το κοινότοπο παραδοσιακό θέμα της ξενιτιάς, ενώ ειδικά στους στίχους χρησιμοποιεί το γνωστό παραδοσιακό μοτίβο του ήλιου που βασιλεύει, που χρησιμοποιείται σε πλήθος παραδοσιακών τραγουδιών σε όλη την Ελλάδα, για να μας προδιαθέτει για το λυπητερό περιεχόμενο των στίχων που ακολουθούν (πρβλ στο τραγούδι: "Έβγα μάνη μ'", το γνωστό ως μοιρολόι του γάμου, το οποίο αναφέρεται στη θλίψη της νύφης που αποχωρίζεται από τη μάνα της:
    "Έβγα μάνη μ' να δεις πως τρέμ' ο ήλιος,
    πως τρέμ΄ πώς κυματίζει, ώσπου να βασιλέψει
    Έτσ' τρέμ' κι εγώ η καρδούλα μ' ώσπου να ξεχωρίσω.
    έβγα μάνη μ' να σ' αποχαιρετίσω...").

    Η μουσική του είναι σε μικτό ήχο (Πρώτο παθητικό και Πλάγιο του δευτέρου), σε 7/8 και οι στίχοι του είναι οι εξής:

    "Ο ήλιος βασιλεύει καλέ- ο ήλιος βασιλεύει
    Ο ήλιος βασιλεύει φως μου κι η μέρα σώνεται

    Και 'μένα το πουλί μου που ξημερώνεται
    Μονάχο του στα ξένα πώς να πορεύεται
    Κι εγώ το περιμένω κι αυτό δεν έρχεται"



    Να σημειώσουμε ότι οι δημιουργίες του Χρόνη Αηδονίδη τα τελευταία χρόνια έχουν βγει στην επιφάνεια, ποιες ήταν...Τα περισσότερα από τα τραγούδια που ακούμε από το στόμα του δεν είναι παρά δικές του δημιουργίες, παρόλο που μας ξεγελούν και νομίζουμε ότι έρχονται από το βάθος των χρόνων, ως εμπνεύσεις του λαϊκού ποιητή. Το ποιες είναι αυτές οι δημιουργίες του, μπορεί κανείς να διαβάσει στο site του (www.aidonidis.gr), σε μια ειδική κατηγορία που ολοκληρώνεται σιγά σιγά. Σε λίγους μήνες μάλιστα - οπότε θα εκδοθεί - θα μπορεί να διαβάσει κάποιος ολα αυτά τα στοιχεία και στην αυτοβιογραφία του, όπου εκεί θα εξηγεί αναλυτικά και τους λόγους, για τους οποίους απέκρυψε τόσα χρόνια αυτή τη δημιουργική πτυχή του έργου του....



    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 15-01-2005 13:41 ]
    vouliakis
    15.01.2005, 19:04
    Ναι, Νεκταρία: το γνωστό παραδοσιακό μοτίβο του ήλιου που βασιλεύει, ... χρησιμοποιείται σε πλήθος παραδοσιακών τραγουδιών σε όλη την Ελλάδα.

    Παράδειγμα (και) η σκυριανή πατινάδα του γάμου:

    Δυο ήλιοι, δυο φεγγάρια, δυο ήλιοι δυο φεγγάρια,

    δυο ήλιοι δυο φεγγάρια βγήκανε σήμερα,

    βγήκανε σήμερα,

    το ’ να στο πρόσωπό σου, το’ να στο πρόσωπό σου,

    το ’ να στο πρόσωπό σου, τα’ άλλο στα σύννεφα,

    τα’ άλλο στα σύννεφα.

    Ο ήλιος βασιλεύει, ο ήλιος βασιλεύει,

    ο ήλιος βασιλεύει στα παρεθύρια σου,

    στα παρεθύρια σου,

    ξανθά ’ναι τα μαλλιά σου, ξανθά ’ναι τα μαλλιά σου,

    ξανθα ’ ναι τα μαλλιά σου, μαύρα ’ν’ τα φρύδια σου,

    μαύρα ’ν’ τα φρύδια σου.

    Σγουρέ βασιλικέ μου, σγουρέ βασιλικέ μου,

    σγουρέ βασιλικέ μου, γέρν’ η κορφάδα σου,

    γέρν’ η κορφάδα σου,

    ποιος θα τήνε γλεντήσει, ποιος θα τήνε γλεντήσει,

    ποιος θα τήνε γλεντήσει την ομορφάδα σου,

    την ομορφάδα σου.

    gate
    15.01.2005, 19:26
    Και αυτή είναι και μια από τις ομορφιές της παραδοσιακής μουσικής...Παναγιώτη, πράγματι...
    Θυμίζει κάτι από τον κοινό τόπο της αρχαίας τραγωδίας, καθώς είναι χαρακτηριστική η συνέπεια με την οποία ο λαϊκός ποιητής χρησιμοποιούσε στα ποιήματά του αυτά τα μοτίβα...Δεν ήταν από έλλειψη έμπνευσης νέων εικόνων και λέξεων αλλά ήταν περισσότερο εκδήλωση σεβασμού και ευλάβειας σε μια προγονική καλλιτεχνική συνήθεια...Κι αυτό είναι κάτι που ο Χρόνης Αηδονίδης το προφύλαξε με κάθε τρόπο στις δικές του δημιουργίες...Πώς αλλιώς εξάλλου θα "μύριζαν" παράδοση και θα "ξεγελούσαν" ακόμα και τους πιο ειδικούς τα τραγούδια του...;

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 15-01-2005 19:28 ]
    kotsos_007
    15.01.2005, 19:35
    Γεια σας εγω ψαχνω ενα τραγουδι τον πυξ λαξ που κυκλοφορησε το 2003 κ τραγουδαν μεσα στο τραγουδι διαφοροι τυποι απο το συγκροτημα... λεει συχνα "βλεπεις ποτε" κ λεει διαφορα κ ξεκιναει με νοτες σε ηλεκτικη, κ το ιδιο κανει κ στο ρεφρεν μηπως το ξερει κανεις????
    vouliakis
    15.01.2005, 20:48
    Ο πωγωνίσιος χορός (από το χωριό Πωγώνι της Ηπείρου), χορεύεται, αν δεν κάνω λάθος, πάντα με το τραγούδι "Βασιλικός θα γίνω στο παραθύρι σου."
    Σε ρυθμό 2/4, αρχικά αργός-σαν συρτός, στα δυο-, επιταχύνει σταδιακά, στα τρία...

    alicia0
    16.01.2005, 12:46
    Κωστα λεγεται ''της νυχτας το δοξαρι'' απο το cd ''χαρουμενοι στην πολη των τρελλων'' Νο 4