ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Ψάχνω να βρω πώς λέγεται ένα κομμάτι... Κάθε βοήθεια πολύτιμη!!

    twr
    09.02.2010, 18:36

    Καλησπέρα! Είμαι σε αναζήτηση ενός τραγουδιού όμως δε θυμάμαι στίχους οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας το περιγράψω.. Αν μπορείτε, βοηθήστε!!

     

    στίχος: αγγλικός. Το κομμάτι είναι ξένο.

    φωνή: αντρική, ζεστή. Στο refrain η φωνή γίνεται "ψεύτικη" για λίγο (βλ. παρακάτω).

    ύφος: πολύυυυυυυ calm και σχετικά slow κομμάτι. Από αυτά που γυρνάς σπίτι σου στις 12, κάθεσαι στο ημίφως και πατάς το play - είσαι μόνο εσύ και η μουσική.

    στίχος: δεν είμαι σίγουρος ότι το λέει αυτό και φοβάμαι μη σας μπερδέψω παραπάνω. Όμως νομίζω πως στο refrain λέει "with youououououou" και η "ουρά" του "you" είναι σε "ψεύτικη" φωνή.

    όργανα: θυμάμαι μια κιθάρα ηλεκτρική που παίζει μια lead γραμμή σε καθαρό κανάλι και με πολύυυ ατμόσφαιρα..

    χρονολογία: νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα παλιό, 5ετίας ίσως? Πάντως τα τελευταία χρόνια έπαιξε αρκετά στο ραδιόφωνο.

     

    Το ξέρω, δε δίνω και πολλά/σημαντικά στοιχεία αλλά βάλτε τη φαντασία σας.. χαχα..

     

     

     

     


    alkyoni
    11.02.2010, 16:49

    Γεια σου twr!

    Χμμμ.........απο την περιγραφη σου,  το νου μου πηγε στον Chris Isaak και το Wicked Game,  μονο που αυτο, δεν  ειναι  πενταετιας  τραγουδι...  ειναι 20ετιας.... (πω πω!...κι ομως ακουγεται σαν καινουριο καθε φορα!), οποτε το γραφω  με επιφυλαξη. Wink
    Εδω και το videaki...
    Link

    " target="_blank">>
    Disasterpiece
    12.02.2010, 02:05

    Ειναι παλιο,αλλα μηπως ειναι το γνωστο των u2 και λεει "without you"?

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 12-02-2010 02:06 ]


    twr
    16.02.2010, 16:19

    1000 ευχαριστώ alkyoni!! Αυτό είναι!! Είσαι ταλέντο!!!{#emotions_dlg.clap}

     

    Θα ψάξω μήπως υπάρχει κάποια διασκευή, μπας και άκουσα αυτή.. Όπως και να χει ευχαριστώ!! Πολλά ευχαριστώ και στο μέλος Disasterpiece!!