ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη

    Δεν πρέπει να χάνουμε το ενδιαφέρον μας &πρέπει να συνεχίσουμε να ψηφίζουμε

    mixalisattitis
    10.02.2010, 14:36

    Θέλω να πω ενα μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτές του διαγωνισμού για την ευκαιρία που μας δίνουν να δείξουμε την αγάπη μας για τη μουσική και συγχαρητήρια σε όλους εκείνους που έχουν πάρει μέρος στο διαγωνισμό.

       Δεν πρέπει να χάνουμε το ενδιαφέρον μας & πρέπει να συνεχίσουμε να ψηφίζουμε.Έχω παρατηρήσει οτι οσο πλησιαζουμε προς το τελος του διαγωνισμού ψηφίζουν όλο και λιγότεροι.Δηλαδή στο 1ο γκρούπ υπάρχουν 8 τραγούδια που έχουν βαθμολογία πάνω από 244βαθμούς, στο 2ο γρούπ μόνο ένα τραγούδι, στο 3ο γρούπ πάλι ενα τραγούδι και τώρα  στο 4ο γκρούπ ίσως δουμε και πιο χαμηλη βαθμολογία.Στο τέλος βέβαια θα διαγωνιστούν 8 τραγούδια απο κάθε γκρούπ που σημαίνει οτι ισως δεν παίζει ρόλο που μειώνεται η βαθμολογία σε καθε γκρούπ ωστόσο θα ήθελα να παρακαλέσω να δείχνουμε το ενδιαφέρον μας κάθε στιγμή σε κάθε τραγούδι, σε καθε καλλιτέχνη γιατί πιστέψτε με το έχουμε όλοι ανάγκη..καλή επιτυχία

     


    Patzourikos
    11.02.2010, 00:26

    Συμφωνω απολυτα φιλε....


    kwstasagas
    14.02.2010, 12:29

    Με εξέπληξε το μειωμένο ενδιαφέρον των ψηφοφόρων για το 4ο γκρουπ !!! Το τραγούδι που θα πρωτεύσει υπολογίζω ότι θα συγκεντρώσει περί τους 150 - 160 βαθμούς .... δηλαδή πολύ λιγότερους από τραγούδια π.χ. του 1ου γκρουπ που όχι μόνο αποκλείστηκαν αλλά τερμάτισαν στο μέσον του ομίλου. Αλλά και το 8ο τραγούδι που θα προκριθεί από το 4ο γκρουπ, θα έχει, πιθανότατα, πολύ λιγότερους βαθμούς από τραγούδια που τερμάτισαν σε χαμηλές θέσεις στον 1ο όμιλο ..... Και όχι μόνο αυτό .... όσο περνάει ο καιρός, όλο και περισσότερο αραιώνουν οι συζητήσεις στα τόπικ που ανοίχθηκαν για τον διαγωνισμό ...

    Αν έχεις να ακούσεις περί τα 250 τραγούδια, είναι εύλογο, φυσιολογικό και ανθρώπινο κάποια στιγμή να "καταλαγιάσει" ο ενθουσιασμός .... Οι ψηφοφόροι του ΜΗ ψηφίσαμε στο πρώτο γκρουπ με έναν κάποιο ενθουσιασμό [με αποτέλεσμα τα περισσότερα τραγούδια, ακόμη και τα αποκλεισμένα, να αποκομίσουν μπόλικους βαθμούς], αλλά, βαθμιαία, στα επόμενα γκρουπ ... ο ενθουσιασμός των ψηφοφόρων άρχισε να πέφτει .... Κι αυτό, δυστυχώς, είναι εις βάρος κάποιων αξιόλογων τραγουδιών που τους έλαχε να διαγωνισθούν στα τελευταία γκρουπς του διαγωνισμού, τα οποία, προφανώς, δεν θα λάβουν τους βαθμούς που τούς αξίζουνε ....

    Θα το ξεκαθαρίσω : Δεν θα επιρρίψω καμία μα καμία απολύτως ευθύνη στα μέλη του ΜΗ .... Όταν κάτι επαναλαμβάνεται - όπως εν προκειμένω η διαδικασία της ψηφοφορίας - στο τέλος καταντάει "ρουτίνα" ... Είναι φυσιολογικό και ανθρώπινο να συμβαίνει τούτο .....

    [ένα, ίσως άστοχο, παράδειγμα από το χώρο του ποδοσφαίρου : Εκεί στα 80ς το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης διεξαγόταν σε 4 γύρους νοκ άουτ, ενώ το Κρατικό Κανάλι έδειχνε το πολύ ένα - δυο ματς από τα ημιτελικά και τον τελικό. Έτσι ... "ξεροσταλιάζαμε" για να δούμε λίγη Λίβερπουλ, λίγη Γιουβέντους, λίγη Μπάγερν κλπ κλπ .... Τα τελευταία χρόνια, όμως, που η διοργάνωση μετονομάσθηκε σε τσάμπιονς λιγκ, το οποίο διεξάγεται με το "σύστημα των ομίλων"και κάθε χρόνο "στουμπώνει" από την πληθώρα των ματς, φθάσαμε οι ποδοσφαιρόφιλοι να λέμε : μη, όχι άλλο τσάμπιονς λιγκ, μπουχτίσαμε .... ] .....

    Πώς μπορεί να αντιμετωπισθεί αυτή η κατάσταση ??? Ίσως να περιορισθεί ο αριθμός των συμμετοχών στον επόμενο διαγωνισμό [π.χ. "όχι πάνω από 100 - 150 συμμετοχές" ???] ??? Αλλά και πάλι σκέφτεσαι "γιατί να βάζεις τέτοιους περιορισμούς και να μη δίνεις την ευκαιρία σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο να συμμετάσχει" ???? Πολλά τα ερωτηματικά .....  

     

        

     

     

     

     

     


    Patzourikos
    15.02.2010, 02:22

    Ισως τελικα η κατηγοριοποιηση των τραγουδιων ανα ειδος να ειναι μια λυση!!!Ετσι θα υπαρχουν λιγοτεροι διαγωνιζομενοι σε καθε ειδος μουσικης!!!...π.χ   100 slow (μπαλαντες, εντεχνα κλπ), 100 ας πουμε ροκ-ποπ, 20 λαϊκα και 30 ορχηστρικα!Σε ο,τι αφορα τα κομματια που ειναι συνδιασμος ειδων, εγω θα ελεγα πως ειναι στο χερι του δημιουργου να επιλεξει κατηγορια...πχ αν εγω ειχα μια ροκ μπαλαντα θα την εβαζα στην κατηγορια slow!

    Αυτο νομιζω πως θα βοηθησει και τους ψηφοφορους!!!Παραδειγμα σημερα θα ξερει πως θα ακουσει ηρεμους και χαλαρους ρυθμους, αυριο θα ανεβασει τονους, μεθαυριο θα χορεψει κανα ζειμπεκικο η κανα τσιφτετελι κοκ....

    Ολα αυτα τα λεω μονο και μονο για την συμφορηση που επικρατει στον τωρινο διαγωνισμο!!!Ειτε ετσι ειτε αλλιως εμενα μου αρεσει και ετσι οπως ειναι!


    cineboy
    17.02.2010, 18:37
    Υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε πόσα μέλη έχουν ψηφίσει σε κάθε γκρούπ και στα δύο ακόμη γκρούπ που απομένουν, τα νούμερα σε πραγματικό χρόνο;
    jorge
    18.02.2010, 14:57
    Να παρακαλέσω κι εγώ με τη σειρά μου, όσους έχουν μπει στην διαδικασία ψηφοφορίας έστω και μια φορά, να μην ξεχάσουν να ψηφίσουν για το 5ο group. ΕΜΕΙΣ διαμορφώνουμε τα τελικά αποτελέσματα. ΕΜΕΙΣ είμαστε οι κριτές. Πλέον ΕΜΕΙΣ αποφασίζουμε ποιά τραγούδια θα διακριθούν.

    Καμία επιτροπή, κανένας καναλάρχης, κανένας ψευτοσυνθέτης, κανένας τηλεμαϊντανός.


    alexzhrd
    18.02.2010, 18:37

    Υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για την κάμψη της ψηφοφορίας και της μείωσης του αριθμού της έκφρασης των γνωμών αλλά και των ίδιων των ατόμων-εκφραστών για τα τραγούδια. Δεν θα τους αναφέρω, πάντως σίγουρα δεν είναι ο μεγάλος αριθμός των τραγουδιών. Το να καταλήγουμε σε παρακάλια για ψηφοφορία δεν βοηθά. Ο διαγωνισμός αυτός υπήρξε ένα χρήσιμο μάθημα σε μένα από πολλές πλευρές.

    Επειδή θα ήθελα στο μέλλον να υπάρχει ένας πανελλήνια καταξιωμένος διαγωνισμός (γιατί όχι και ο εν λόγω του ΜΗ ?) σκοπεύω κοντά στην ολοκλήρωση της πρώτης φάσης , να εκθέσω τις προτάσεις μου για τον 3ο διαγωνισμό του επόμενου έτους καθώς και να ανταλλάξουμε γνώμες.

    Ο στόχος των προτάσεων είναι:

    1. Η αναβάθμιση του κύρους του διαγωνισμού ώστε να συμμετέχουν περισσότερα ποιοτικά κομμάτια.

    2. Η καλλιέργεια των κριτηρίων των ψηφοφόρων ώστε να ψηφίζονται περισσότερα ποιοτικά κομμάτια

    3. Η διατήρηση αλλά και κορύφωση του ενδιαφέροντος των μελών κατά την εξέλιξη της διαδικασίας.

    Ελπίζω μόνο να βρω το χρόνο ώστε να μη φανώ ασυνεπής.


    marylin
    18.02.2010, 23:15

    Τα άστρα μου έγνεψαν πως αποτύπωσαν

    την ασημένια σου τη μορφή

    θα αναριγώ απ' την ανάσα σου

    μέσ' των ανέμων τη γιορτή.


    Τα σέβη μου... {#emotions_dlg.walkman}


    melanok
    19.02.2010, 11:48

    Το πιθανότερο είναι πως οι ψηφοφόροι και σχολιαστές, στην πλειοψηφία τους είναι και συμμετέχοντες δημιουργοί. Με την εξέλιξη του διαγωνισμού (και αποχωρώντας) χάνουν το ενδιαφέρον τους και απομακρύνονται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 19-02-2010 11:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 19-02-2010 12:01 ]


    VORIAS
    19.02.2010, 12:18
    Καλημέρα σε όλους … η πιο λογική εξήγηση μάλλον είναι αυτή …
    kwstasagas
    19.02.2010, 12:53

    Όσοι, πάντως, συνεχίζουν να ασχολούνται με τον διαγωνισμό του ΜΗ και συνεχίζουν να ακούνε τα τραγούδια των ομίλων "με μεράκι" και ενδιαφέρον και να τα ψηφίζουν να ξέρουν ότι ΜΟΝΟ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ..... Διότι ....

    Στη σημερινή εποχή η αληθινή - άδολη - έντιμη - ειλικρινής καλλιτεχνική δημιουργία [και ιδίως στο χώρο του τραγουδιού] ΜΟΝΟ στους άσημους / αφανείς / εκτός επισήμου δισκογραφικού κυκλκώματος δημιουργούς μπορεί, πλέον, να εντοπισθεί ... Κι ο διαγωνισμός του ΜΗ είναι μια πρώτης τάξεως [για να μην πω η μοναδική] ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με όλον αυτόν τον "κόσμο" που δραστηριοποιείται στην "πίσω πλευρά" της δημιουργίας [δηλαδή στην ωραιότερη πελυρά της], εκείνη που δεν έχει φθαρεί από τα "φώτα της δημοσιότητας" και το εν γένει σύστημα [δισκογραφικό και όχι μόνο] ..... 

    Γι' αυτό, όσοι ακόμη δεν έχουν ακόμη "βαρεθεί" το διαγωνισμό και την εξέλιξή του και σκοπεύουν να την παρακολουθήσουν μέχρι τέλους .... θα αποκομίσουν πολλά οφέλη ......     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-02-2010 12:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 19-02-2010 12:55 ]


    alexzhrd
    19.02.2010, 18:40

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 18-02-2010 στις 23:15 έγραψε...

    Τα άστρα μου έγνεψαν πως αποτύπωσαν

    την ασημένια σου τη μορφή

    θα αναριγώ απ' την ανάσα σου

    μέσ' των ανέμων τη γιορτή.


    Τα σέβη μου... {#emotions_dlg.walkman}



    χμ κάτι μου θυμίζει αυτό...{#emotions_dlg.inlove}

    (αν και άσχετο με το topic)

    Σευχαριστώ Marylin και επιφυλάσσομαι για καινούργια


    kwstasagas
    13.03.2010, 14:54

    Αύριο λήγει η ψηφοφορία του 6ου - και τελευταίου - γκρουπ προκριματικών του διαγωνισμού και .... το τραγούδι που προηγείται έχει .... μόλις 117 ψήφους !!!!

    Από αυτό βγάζω το συμπέρασμα ότι το 6ο γκρουπ έχει, δυστυχώς, τη μικρότερη προσέλευση ψηφοφόρων .... Ήδη έχουμε αναφέρει τους λόγους για τους οποίους συμβαίνει ετούτο : η διαδικασία της ψηφοφορίας από ένα σημείο και μετά γίνεται ρουτίνα, με αποτέλεσμα να μειώνεται και το ενδιαφέρον των μελών του ΜΗ .......

    Τουλάχιστον στον τελικό ο διαγωνισμός τραγουδιού του ΜΗ θα ανακτήσει ξανά το ενδιαφέρον του ...... έτσι, τουλάχιστον, ελπίζουμε ......