ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη
    kwstasagas
    13.02.2010, 12:11

    Αφορμή για αυτό το ποστ αποτελεί ένα cd, που προσφέρει τελευταία ένα περιοδικό, το οποίο περιέχει τραγούδια της ΚΑΙΤΗΣ ΧΩΜΑΤΑ [το εξώφυλλο του cd, εκτός από μια ασπρόμαυρη φωτογραφία της τραγουδίστριας από την εποχή της νιότης της και τους τίτλους των τραγουδιών δεν μάς προσφέρει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ άλλη πληροφορία .... Δεν θα έπρεπε να υπαρχει, έστω, ένα μικρό βιογραφικό της τραγουδίστριας, κάποιες άλλες πληροφορίες για την πορεία της κλπ κλπ ????] ..... Τεσπα, εδώ και 2 μέρες ακούω συνέχεια αυτό το cd, το οποίο μού ξυπνάει μνήμες σχετιζόμενες με την οικογένειά μου .... Βλέπετε, η φωνή της Καίτης Χωματά με συνοδεύει από πολύ μικρό παιδάκι, καθόσον η μητέρα μου - που έζησε τα φοιτητικά της χρόνια στην Αθήνα των 60ς, την εποχή της άνθισης των μπουάτ - μάς έβαζε συνέχεια να ακούμε ένα παλιό βινύλιο με τραγούδια της εν λόγω αγαπημένης της τραγουδίστριας "της γενιάς της" .........

    Εκείνο που πάντα με μάγευε στην Καίτη Χωματά είναι αυτή η ιδιότυπη, τελείως "έξω από τα συνηθισμένα" φωνή της .... Μια φωνή ήπια, χαμηλών τόνων, με αυτή τη μελαγχολική "θαμπάδα" και υγράδα .... Αν στο ξεκίνημά της "έπεφτε" σε άλλον Έλληνα συνθέτη και όχι στον ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟ, δεν αποκλείεται ... να είχε απορριφθεί "μετά πολλών επαίνων" !!! Βλέπετε, εδώ στην Ελλάδα, μέχρι τα 60ς τουλάχιστον, είχαμε αλλιώς συνηθίσει τις γυναικείες φωνές ... Έλα, όμως, που "έπεσε" στον .... "γαλλοτραφή" Σπανό, ο οποίος .... είχε, προφανώς, στο μυαλό του τις φωνές που άκουγε στις μπουάτ του Παρισιού ... Αποτέλεσμα : Το ελληνικό τραγούδι κέρδισε μία από τις καλύτερες τραγουδίστριές του ....

    Το άλλο που πάντα με μάγευε ... αυτό το τόσο γλυκό πρόσωπό της την εποχή που ήταν 20 - 25 ετών .... τόσο καθημερινό ... θα μπορούσε άνετα να είναι το κορίτσι της "διπλανής πόρτας" .... Πόσες φορές έχω πει "αχ, να γύρναγε ο χρόνος πίσω, να πηγαίνω στις μπουάτ να βλέπω αυτό το "γήινο" πρόσωπο να τραγουδάει και να αποπνέει γαλήνη και ηπιότητα" ... Κι ακόμη περισσότερο : μού αρέσει που βλέπω στις παλιές φωτογραφίες της το βλέμμα της "απλό" και "καθαρό" .... λες και σε κοιτάζει π.χ. μια φοιτήτρια που συναντάς στο δρόμο ή στο λεωφορείο .... σε αντίθεση με το βλέμμα πολλών τραγουδιστών όπου, δυστυχώς, "λάμπει" η ματαιοδοξία, η απληστία, η υποκρισία κλπ  .... Κι αυτό συμβαίνει με την κα Χωματά επειδή από το ξεκίνημά της έβλεπε την ενασχόλησή της με το τραγούδι περισσότερο ως "προσωπικό μεράκι" παρά ως "επάγγελμα" .....   

    Η Καίτη Χωματά είναι, φυσικά, άρρηκτα συνδεδεμένη με την εποχή του Νέου Κύματος ... Ακούγοντας κάποιος το cd που προανέφερα, στο οποίο είναι συγκεντρωμένο το "νεοκυματικό υλικό" που υποστηρίχθηκε με τη φωνή της κας Χωματά, εύλογα μπορεί να αναρωτηθεί "πόσο μπορούν αυτά τα τραγούδια να "αφορούν" τη σημερινή εποχή, με τους στίχους να μιλάνε για .... ντροπαλά κορίτσια, που διστάζουν να ομολογήσουν τον έρωτά τους, για σύννεφα, για πουλιά κλπ κλπ" ??? Κι όμως .... θα μπορούσαν να αφορούν ΚΑΙ το σήμερα .... Τα τραγούδια που αποπνέουν ήθος και ευγένεια έχουν τη δυνατότητα να αφορούν ΟΛΕΣ τις εποχές, και το χθες, και το σήμερα, και το αύριο .....

     

     

     

     


    sakisarabatzis
    13.02.2010, 23:04

    Την ιδια γνωμη εχω και γω


    despinakontogianni
    20.02.2010, 15:07

    Κι εγώ την ανακάλυψα μέσα από προσφπρά περιοδικού με τραγούδια του Νέου Κύματος. Είναι κορυφή της εποχής στην καρδιά μου και πρόσφατα μάλιστα ( κάτι εβδομάδες πριν) το "Στην Υγειά μας" την είχε καλεσμένη, αν δεν κάνω λάθος. Μαγική φωνή..!{#emotions_dlg.inlove}


    despinakontogianni
    20.02.2010, 15:09

    {#emotions_dlg.walkman}http://www.lifo.gr/mag/features/814

     

    Εδώ είναι η συνέντευξη που έδωσε στη LiFO τον Αύγουστο.

     

    Επίσης, μου έδωσες έμπνευση: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=viewPost&pid=26566  !!


    -----------------
    ...παίζει το πιάνο μοναχό και μια μικρή σφυρίζει έναν παράταιρο σκοπό μιας μελωδίας παλιάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : despinakontogianni στις 20-02-2010 15:47 ]