ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.826 μέλη

    Εξεταστική Φεβρουαριου....

    frufru
    17.01.2005, 22:41

    Κοιτα απο κλαρινο δεν ξερω αλλα εχω μια αλλη εικονα στο μυαλο μου..
    Φανταζομαι πως επειδη η αδερφη μου που θα εχει κουραστει να βγαζει λεφτα δουλευοντας θα αγορασει προβατα ως μια σωστη επενδυση.Ετσι για να με βοηθησει και εμενα που ως τοτε θα ειμαι ανεργη θα με πληρωσει να τα βοσκω..
    Και....με τα λεφτα που θα μου δινει θα φωναζω τον Μαγκα να παιζει κλαρινο οσο εγω θα τα βοσκω!!!!!!!!

    (από Jorge: ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΤΑ QUOTES! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ!)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 17-01-2005 22:44 ]
    elnor
    17.01.2005, 22:43
    Βρε κουτό, βρε κουτό....δε με κατάλαβες.....

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 18-01-2005 00:28 ]
    Hastaroth
    17.01.2005, 23:48
    Ο παππούς μου έλεγε πως "κάλλιο να χρωστάς παρά να σού χρωστάνε"

    Και επειδή δέν προσδιόριζε ακριβώς τί να χρωστάς,φρονώ οτι η ρήση του ισχύει και γιά τα μαθήματα..

    Τώρα βέβαια,το να σού χρωστάνε μαθήματα δέν ξέρω πώς γίνεται,μόνο οι καθηγητές το ξέρουν.

    Πάντως γιά να παρηγορήσω τούς (μή) μελετώντες διά την εξεταστικήν,εγώ πέρασα στην Φαρμακευτική το 1975 και είμαι (εδώ και κάτι χρόνια) στο πτυχίο...

    (Εντάξει,η περίπτωσή μου οφείλεται σε διάφορα οικογενειακά προβλήματα που προέκυψαν στην πορεία.Συμβαίνουν και τέτοια γάρ.Αλλά δέν είμαι και παράδειγμα πρός μίμησιν )

    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 17-01-2005 23:49 ]
    KIT_KAT
    18.01.2005, 19:41
    Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω
    Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω...


    Έτσι είναι frufru! Μην αγχώνεσαι, όλοι στα ίδια είμαστε... όσο για το 3ο έτος- 12 μαθήματα καθόλου τραγικό δε μου ακούγεται, στη σχολή μου θα ήσουν στο μέσο όρο, και της δικής σου φαντάζομαι έτσι είναι, so... take it easy!!
    Και φυσικά... στους καφέδες λέμε ΝΑΙ! Ε, πώς να το κάνουμε, άλλο οι φίλοι, άλλο το πτυχίο...
    frufru
    18.01.2005, 20:54
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 18-01-2005 στις 19:41 έγραψε:

    [i]Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω
    Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω...


    Έτσι είναι frufru! Μην αγχώνεσαι, όλοι στα ίδια είμαστε... όσο για το 3ο έτος- 12 μαθήματα καθόλου τραγικό δε μου ακούγεται, στη σχολή μου θα ήσουν στο μέσο όρο, και της δικής σου φαντάζομαι έτσι είναι, so... take it easy!!
    Και φυσικά... στους καφέδες λέμε ΝΑΙ! Ε, πώς να το κάνουμε, άλλο οι φίλοι, άλλο το πτυχίο...
    [/I]



    Ε λοιπον επιτελους! Να ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει και εκτος αυτου καταλαβαινει και την κατασταση!
    tsuku_elf
    19.01.2005, 08:43
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 18-01-2005 στις 20:54 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 18-01-2005 στις 19:41 έγραψε:
    [i]
    [i]Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω
    Ή μηχανικός θα γίνω
    ή στον άμμο θ' απομείνω...

    Έτσι είναι frufru! Μην αγχώνεσαι, όλοι στα ίδια είμαστε... όσο για το 3ο έτος- 12 μαθήματα καθόλου τραγικό δε μου ακούγεται, στη σχολή μου θα ήσουν στο μέσο όρο, και της δικής σου φαντάζομαι έτσι είναι, so... take it easy!!
    Και φυσικά... στους καφέδες λέμε ΝΑΙ! Ε, πώς να το κάνουμε, άλλο οι φίλοι, άλλο το πτυχίο...
    [/I]



    Ε λοιπον επιτελους! Να ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει και εκτος αυτου καταλαβαινει και την κατασταση!
    [/I]


    Επειδή παλιοφοιτητάκι κι εμείς περάσαμε από τα φοιτητικά "θρανία" γι ' αυτό και ως πιο έμπειροι ξέρουμε ότι είναι πολύ καλύτερο να "ζορίζεσαι" δυο μήνες το χρόνο, άντε δυομισι μαζί με το Σεπτέμβρη, για να απολαμβάνεις δίχως άγχος όλους τους υπόλοιπους. Αλλιώς...και συνέχεια κάθεσαι και τίποτα δε χαίρεσαι και φυσικά θέτεις και τον εαυτό σου στον κίνδυνο να παραμείνεις γραφικός αιώνιος φοιτητής!
    Βέβαια και στους καφέδες λεμε ΝΑΙ και στα κουτουκάκια λέμε ΝΑΙ και στο ξενύχτι λέμε ΝΑΙ και στο "κάψιμο" στο Πάρκο και στο Μάκη λέμε ΝΑΙ!!!!!
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχ τι μου θύμισες τώρα...Σε πληροφορώ τους καλύτερους καφέδες στο Μάκη τους έχουμε πιει αφού δίναμε μάθημα...είτε ήταν της παρηγοριάς είτε της απόλαυσης!

    jorge
    19.01.2005, 09:40
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 19-01-2005 στις 08:43 έγραψε:Σε πληροφορώ τους καλύτερους καφέδες στο Μάκη τους έχουμε πιει αφού δίναμε μάθημα...είτε ήταν της παρηγοριάς είτε της απόλαυσης!



    Εγώ στο Μάκη έπινα ούζα με την καταπληκτική - όσο και απλή - ποικιλία του!
    Μετά τα μαθήματα δεν είχα κουράγιο να τρέχω Πλατεία Όλγας και αποζητούσα τον καφέ - τον πικρό μερικές φορές - στο Πάρκο...

    Α ρε Πατρούλα...
    MariannaP
    19.01.2005, 10:15
    Εχω χρόνια να ζήσω μια εξεταστική και ομολογώ ότι μου έχει λείψει λίγο...
    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι όσο πιο πολύ έπεφτα με τα μούτρα στο διάβασμα και τις εργασίες, τόσο πιο όμορφα ένοιωθα τη μέρα που έδινα το τελευταίο μάθημα. Συνήθως έφευγα στο καπάκι για 3ήμερο!

    Πάντως η εξεταστική του Ιουνίου μου φαίνεται πιο επώδυνη σε σχέση με του Φεβρουαρίου (η ζέστη τραβάει μπανάκι και καφέ στην παραλία και όχι κλειστα βιβλία, σημειώσεις και ανεμιστήρες)!

    Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
    και σας θυμίζω ότι οι εξετάσεις που δίνετε τώρα δεν είναι τίποτα μπροστά στις εξετάσεις που θα δίνετε κάθε μέρα αφού πάρετε τα πτυχία σας.
    frufru
    19.01.2005, 15:10
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 19-01-2005 στις 08:43 έγραψε:

    [/Ι]
    Επειδή παλιοφοιτητάκι κι εμείς περάσαμε από τα φοιτητικά "θρανία" γι ' αυτό και ως πιο έμπειροι ξέρουμε ότι είναι πολύ καλύτερο να "ζορίζεσαι" δυο μήνες το χρόνο, άντε δυομισι μαζί με το Σεπτέμβρη, για να απολαμβάνεις δίχως άγχος όλους τους υπόλοιπους. Αλλιώς...και συνέχεια κάθεσαι και τίποτα δε χαίρεσαι και φυσικά θέτεις και τον εαυτό σου στον κίνδυνο να παραμείνεις γραφικός αιώνιος φοιτητής!
    Βέβαια και στους καφέδες λεμε ΝΑΙ και στα κουτουκάκια λέμε ΝΑΙ και στο ξενύχτι λέμε ΝΑΙ και στο "κάψιμο" στο Πάρκο και στο Μάκη λέμε ΝΑΙ!!!!!
    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑχ τι μου θύμισες τώρα...Σε πληροφορώ τους καλύτερους καφέδες στο Μάκη τους έχουμε πιει αφού δίναμε μάθημα...είτε ήταν της παρηγοριάς είτε της απόλαυσης!


    [/I]



    Στον Μακη παντως ακομα και μεσα στο κρυο με τσαι με κονιακ ειναι καλυτερα απο το γραφειο τιγκα στους αντιδραστηρες και τα ισοζυγια ενεργειας δεν συμφωνεις? Γιατι να ειναι ειτε της παρηγοριας ειτε της απολαυσης? Ας ειναι ουδετερο το τσαγακι βρε παιδι!
    Ασε που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κινδυνος το να μεινεις γραφικος αιωνιος φοιτητης αλλα υστερα απο μια θεωρητικη προεκταση μαλλον επιδιωξη...


    Υ.Γ.: Εσυ μην ''ψαρωνεις απο αυτα που λεω...Εγω ολο και κατι κανω και με τα μαθηματα...
    tsuku_elf
    19.01.2005, 15:26
    Πάμε Μάκη;;;;;;;;;;;; Ωραία μέρα για ουζάκι ε; Αλλά η frufru δε θα 'ρθει...έχει διάβασμα η καϋμένη....
    frufru
    19.01.2005, 15:30
    Δες το μηνυμα μου στην αρχικη επι του θεματος..
    elzaatar
    19.01.2005, 23:30
    Έχουν περάσει 20 χρόνια από τὀτε που έφυγα από τη Μιναρούπολη επειδή πτυχιάστικα. "Ξέρω το ονομά σου , την εικόνα σου και πάλι από την αρχή".
    Μην έχεις άγχος. Περίμενε να ωριμάσουν τα μαθἠματα και θα πέσουν σαν φρούτα στα χέρια σου. Μόλις τσιτώσουν τα πράγματα αρκετά θα κάτσεις και θα διαβάσεις και δεν θα σερφάρεις στο δίκτυο. Τώρα είναι η στιγμή. Ζήσε τη , γιατί δεν πρόκειται να σου ξανασυμβεί. Καλά κάνεις και σερφάρεις (και όχι μόνον). Ασε για τους άλλους που το έχουν το άγχος και κράτα την ανησυχία που έχεις τώρα. Τελικά θα είσαι πολλαπλά ωφελημένη.
    frufru
    25.01.2005, 17:15
    Καταρχην να πω (εστω και καθυστερημενα ) ευχαριστω στον elzaatar για τις τοσο ενθαρρυντικες του συμβουλες και την τοσο ισορροπημενη προσεγγιση του..


    Δευτερον επειδη σημερα βλεπω πολλους που ευχονται να εδινε καποιος αλλος το μαθημα στην θεση τους να πω.......οτι αυτοδιατειθεμαι!!!!!!!!!!
    ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΟΜΩΣ !!!!!!
    Steppenwolf
    26.01.2005, 12:14
    Λοιπόν frufru, ραντεβού σήμερα στις 15.45 στο Πάντειο στην αίθουσα ΣΚ. Δίνεις Ανθρώπινα Δικαιώματα! και μετά κερνάω καφέ!
    frufru
    26.01.2005, 14:55
    Aνθρωπινα δικαιωματα ε???? Το αντικειμενο μου! Με 10 θα σε περασω! Κι ας σπουδαζω χημ/μηχ...δεν εχει σημασια...
    Μονο που........... ειμαι ακομα στην Πατρα. Προλαβαινω σε 3/4 να ειμαι εκει?
    Αντε καλη επιτυχια και τα δυνατα σου για τα ανθρωπινα δικαιωματα γενικως.

    frufru
    16.02.2005, 16:57
    AAAAAAX! Παει κι αυτη! Συνοπτικες διαδικασιες!
    Αλλο ενα αυριο και τερμα! (ελπιζω να νυχτωσει νωρις αυριο...αφου παω να το περασω νυχτα! Δεν εχω διαβασει τιποτα! Μα σου παει καρδια να διαβαζεις ''Συνθετικα μακρομορια και Επιστημη Πολυμερων''?)

    Pipis
    16.02.2005, 20:57
    Επειδή είχα κι εγώ εξεταστική στην Πάτρα αλλά πρίν απο εσένα (είμαι στα ΤΕΙ) η συμβουλή μου είναι πώς σε αυτή τη ζωή και πόσο μάλλον στη φοιτητική πρέπει να προσπαθείς όσο μπορείς πρώτα για να νιώθεις εσύ καλά και έπειτα για τους υπόλοιπους (γονείς κ.τ.λ).Καλή επιτυχία να έχεις και όχι άγχος