ελληνική μουσική
    233 online   ·  210.815 μέλη

    Σινεμά Ο Παράδεισος..ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

    cineboy
    21.02.2010, 17:44

    Είναι πολύ μεγάλη ιστορία, και αποθυμένο χρόνων…από τότε που μικρό παιδάκι ανεβοκατέβαινα τα σκαλιά στο καμαράκι προβολής στον κινηματογράφο ΟΡΦΕΥΣ του παππού μου, στο Αργος.Πόσα καρούλια θεέ μου έχω γυρίσει και πόσα καμπανάκια διαλείμματος έχω χτυπησει!!!
    Εδώ και πολλά χρόνια πάντοτε και σε όποιο σπίτι και εάν κατοικούσα είχα τον δικό μου προσωπικό κινηματογράφο.Πάντοτε όμως ένας ξεχωριστός χώρος και ιδανικά λίγο έξω από το σπίτι ήταν το άπιαστο ονειρό μου, ώσπου……την στιγμή που γύρισα στα πάτρια εδάφη και μου περίσευε μια παλιά αποθήκη καμιά δεκαριά μέτρα έξω από το σπίτι.Κάποτε και πριν γίνει αποθήκη ήταν στάβλος για τα άλογα!!
    Αυτό ήταν….σήκωσα μανίκια άδειασα τσέπες και ρίχτηκα στην δουλειά.Οτι θαδείτε πιο κάτω είναι προσωπική δουλεά κατά 80% και για αυτό συγχωρείστε μου πιθανά λάθη.    
    Ξεκινάμε  λοιπόν με τις θέσεις θέασης...14 κινηματογραφικές απο το Vilage Αμαρουσίου που πλέον είναι παρελθόν δυστυχώς, και 2 πολυθρόνες....16 συνολικά.Οι θέσεις αυτές έχουν τοποθετηθεί σε 2 επίπεδα.Στο πρώτο είναι τοποθετημένες στο κέντρο οι 2 πολυθρόνες και δεξιά-αριστερά τους υπάρχουν απο 4 καρέκλες ανά ζευγάρια εμπρός και πίσω.Συνολικά δηλαδή υπάρχουν στο πρώτο επίπεδο 10 θέσεις.Παράλληλα μπροστά απο τις δύο πολυθρόνες υπάρχει άνετος χώρος ελεύθερος, τόσο γιά να περνούν οι θεατές στις πλαινές καρέκλες του πρώτου διαζώματος, όσο και γιά να ανοίγουν χωρίς πρόβλημα τα υποπόδια απο τις  δύο πολυθρόνες....
    Στο κάτω διάζωμα υπάρχουν ακόμη συνολικά 6 καρέκλες, τοποθετημένες ανά τριάδες.Ανάμεσά τους,υπάρχει το απαραίτητο κενό-διάδρομος γιά το πρώτο διάζωμα, και φυσικά το απαραίτητο φώς εντοιχισμένο στο σκαλοπάτι.Μπορεί να είναι ανοιχτό και κατά την διάρκεια της θέασης χωρίς σοβαρά προβλήματα εις βάρος της εικόνας.Είναι LED λάμπα, που αλλάζει διάφορα και πολλά χρώματα συνεχώς.Πίσω απο τις πολυθρόνες υπάρχουν οι απαραίτητοι διακόπτες+ροστάτες γιά το άνοιγμα -κλείσιμο στα spots της αυλαίας.Ολο το πάτωμα είναι επενδυμένο με πολύ χοντρή μοκέτα σε χρώμα σκούρο πρασινοκαφέ διά της μεθόδου του κολήματος στο πάτωμα...δεν ακουμπάει απλά δηλαδή.
    Η απόσταση απο τις πίσω καρέκλες-πρώτο διάζωμα, μέχρι την οθόνη είναι 6 μέτρα.
    Τα πράσινα τελάρα είναι μπασοπαγίδες και τα μπλέ διαχυτές ήχου, επίσης απο το Vilage Αμαρουσίου.Εκτός απο αυτά που βλέπετε σε διάφορα σημεία του χώρου, έχουν τοποθετηθεί τέτοια και στο κενό που υπάρχει πισω απο τα δύο κυρίως ηχεία,και ομολογώ ότι κάνουν απίστευτη δουλεά.
    Να επαναλάβω γιάμιά ακόμη φορά, ότι απο την αρχή δεν θέλησα να φτειάξω ένα "κυριλέ"Home Cinema  γιατί εκτός του ότι δεν είναι του ύφους μου,δεν θα ταίριαζε καθόλου τόσο με την περιοχή που είναι ο Παράδεισος, όσο και με την φιλοσοφία του σπιτιού μου που είναι λίγα μέτρα πιό μακρυά του.Ακόμη, προσπάθησα να μην θυσιάσω τίποτε εις βάρος της εικόνας.Κάποια κάδρα και αφίσσες που θα δείτε είναι σε τέτοια σημεία τοποθετημένα που δεν ενοχλούν καθόλου.Παράλληλα το δύκολο κομμάτι ήταν το διακοσμητικό, αφού βασική προυπόθεση γιά εμένα ήταν ο συγκεκριμένος χώρος να μου θυμίζει και πράγματα απο τον κινηματογράφο ΟΡΦΕΑ του παππού μου, μιά και μεγάλωσα στο καμαράκι προβολής του, αλά επίσης να έχει και κάποιες άλες νότες, απο την τέχνη της μουσικής.Διάφορα μουσικά όργανα περίεργα απο σημεία του κόσμου,παλιές κασσέτες,δισκάκια 45 στροφών,μπομπίνες  ηχογραφημένες με τις πρώτες μου μουσικές παραγωγές στο ραδιόφωνο, προγράμματα κινηματογράφου και θεάτρου που έχω κατά καιρούς κερδίσει σε ιντερνετικές δημοπρασίες και διάφορα άλα περίεργα και ξεχασμένα αντικείμενα όπως trailer και αυθεντικές ταινίες απο τον κινηματογράφο του παππού μου, εισητήρια εκείνης της εποχής, χειροκίνητο γκόνκ διαλειμμάτων..(το παλιό γνωστό καμπανάκι που ακούγαμε ότι τελειώνει το διάλειμμα......το χρυσοπλήρωσα και έφαγα τον κόσμο να το βρώ, ενω παράλληλα το έκανα να δουλέυει...)και φυσικά τα δικά μας εισητήρια !!!




    ]
    Παμε στην συνέχεια, στην μαύρη ξύλινη σκεπή,Να σας πω εδω ότι το ύψος είναι κάτι παραπάνω απο 3 μέτρα...




    Συνεχίζουμε με το ρολόι του κινηματογράφου...φυσικά πίσω απο τις τελευταίες θέσεις γιά να μην ενοχλεί το φώς του!!!

    Πάμε στις δύο απλίκες που είναι δική μου πατέντα.Πρόκειται γιά δύο κουμπαράδες με τις γνωστές φατσούλες του Χονδρού και του Λιγνού....τις έκανα φωτιζόμενες!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2010 18:39 ]


    cineboy
    21.02.2010, 17:45
    Τοποθετήθηκαν η μία πάνω απο την πόρτα και η άλη στον ακριβώς απέναντι τοίχο στο ίδιο ύψος. Είναι δυνατόν να λείπει ο Τσάρλυ...μιά πανέμορφη μαριονέττα που αγόρασα όχι φθηνά ,απο την Πράγα πριν μερικά χρόνια...Δεσπόζει δίπλα απο την αυλαία ακριβώς επάνω απο το εμπρός δεξί ηχείο. Ο Χονδρός και ο Λιγνός δεν υπάρχουν διαθέσιμοι στην αίθουσα, μόνο σε κουμπαρά-απλίκα, αλά και σε πορτατίφ!!!Δείτε τους πάνω στο αριστερό ηχείο... Πάμε τώρα στα ράφια, των cd's-dvd κ.λ.π. Να διευκιρινήσω εδω ότι ο συγκεκριμένος χώρος πολύ παλιά ήταν σταύλος γιά άλογα και στν συνέχεια αποθήκη.Στα σημεία που βλέπετε τα ανοίγματα ήταν μία πόρτα και δύο σχετικά μεγάλα παράθυρα.Εγω τα έκλεισα τα ανοίγματα αυτά ,αλά αο μέσα άφησα τις εσωχές τους, έτσι ώστε να κερδίσω ωφέλιμο και χρηστικό χώρο ,για αυτη την δουλειά.Πόστρα ανοίχθηκε σε έλο σημείο του χώρου, γιατί εκεί που ήταν δεν εξυπηρετούσε σε τίποτε, αντίθετα δημιουργούσε τεράστια προβλήματα στην διάταξη των θέσεων. Οι ταμπελίτσες που βλέπετε ψηλά με τίτλους...ΣΗΜΕΟΝ...ΠΡΟΣΕΧΩΣ..ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ-ΔΕΥΤΕΡΑ...κ.λ.π είναι αυθεντικές παλιες απο τον κινηματογράφο του παππού μου. Δύο πολύ σημαντικές δεσμίδες εισητηρίων γιά εμένα... Η μία,το δώρο της Αννας, της γυναίκας μου, στα φετεινά γενέθλιά μου,τυπωμένη σε 1.000 αντίτυπα με τον τίτλο του κινηματογράφου Σινεμά ο Παράδεισος και είσοδο 50 λεπτών!!!, και η άλλη δεσμίδα,ότι απέμεινε απο τα αυθεντικα εισητήρια πριν πολλά χρόνια του κινηματογράφου ΟΡΦΕΑ στο Αργος του παππού μου!!!
    cineboy
    21.02.2010, 17:46
    Και μιά που μιλάμε γιά εισητήρια, ορίστε και το ταμείο μας!!! Κάτω απο την ταμπέλα του ταμείου ,μπορείτε να δείτε τους δύο κουμπαράδες εισητηρίων τον Χονδρό και τον Λιγνό.Τα 50 λεπτά τα βάζετε σε όποιον απο τους δύο θέλετε, αν και οι περισσότεροι δείχνουν μιά αδυναμία στον Χονδρό!!! Αυθεντικά trailers και ταινίες απο τις προβολές του ΟΡΦΕΑ στο Αργος!!! Παράλληλα στο ραφάκι βλέπετε και τις μινιατούρες αυτοκινήτων του πράκτωρα 007 που κυκλοφόρησαν τελευταία... Να και κάποια απο τα θεατρικά και κινηματογραφικά προγράμματα που σας εκανα λόγο στην αρχή απο δημοπρασίες.Τοποθετημένα σε _νεκρά_ σημεία του χώρου,όπως και οι ΄κινηματογραφικές αφίσσες προς αποφυγή ενοχλητικών αντανακλάσεων απο το φως του προβολέα.Υπάρχουν αρκετά τέτοια στον χώρο. Ο χώρος, κλιματίζεται,θερμένεται,αερίζεται,υγραίνε� �αι,αφυγραίνεται,με DAKIN.Βρίσκεται συνεxώς σε λειτουργία. Φυσικά βάφθηκε σε μαύρο χρώμα και απο επάνω του μπορείτε να διακρίνεται ένα κόκκινο λαμπάκι, το οποίο είναι ορατό απο τις θέσεις του επάνω διαζώματος και αναβοσβύνει σε περίπτωση που κάποιος χτυπήσει το κουδούνι εισόδου.Βαμμένο και αυτό σε μαύρο χρώμα.
    cineboy
    21.02.2010, 17:46
    Πάμε τώρα στο κυρίως πιάτο!!! Ηome Teater PC...Vapochill ,με κομπρέσορα γιά θερμοκρασίες κάτω του -20 βαθμών Κελσίου.Μεταλαγμένο εξωτερικά σε στρατιωτικό εργαλείο επικοινωνίας.Κανείς δεν καταλαβαίνει ότι πρόκειται απλά γιά ένα P.C... Σειρά έχουν τώρα τα 4 περιφερειακά δίπολα ηχεία της Klipch RS62. Τα δύο απο αυτά που βρίσκονται στο σχετικά πίσω μέρος των πλαινών τοίχων πάιζουν τον ρόλο των κυρίως περιφερειακών ηχείων, ενω τα άλα δύο που βρίσκονται στον πίσω τοίχο και λίγο πιό ψηλά απο τα προηγούμενα δύο, παίζουν τον ρόλο των περιφερειακών efect ηχείων. Τα κυρίως ηχεία L-R της KLIPCH RF83......ενσωματωμένα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα στην θήκη της γυψοσανιδένιας κατασκευής που περιλαμβάνει καιτην οθόνη. Στο αριστερό ηχείο και κάτω φαίεται και η απαραίτητη Ποπ-Κορνιέρα!!! Επάνω ακριβώς απο την αυλαία τοποθετήθηκαν αυτά... Ορίστε και πως κρίβεται η ασύρματη ηλεκτροκίνητη κουρτίνα της αυλαίας όταν αυτη μαζεύει γιά προβολές πίσω απο την μεγάλη γυψοσανιδένια κατασκευή....ήρθε οριακά!!! Σειρά έχει η οθόνη....σταθερή SΤΕWART FIREHAWK G3 ,135 ιντζών...3 μέτρα και κάτι πόντους!!!
    cineboy
    21.02.2010, 17:47
    Η ειδική κατασκευή γιά τα μηχανήματα και το κεντρικό ηχείο.Εδω έχω ανοίξει τα ντουλάπια γιά να δείτε, αλά και πάλι είναι κάπως δύσκολο να καταλάβετε τι ακριβώς έχει γίνει.Θα πρέπει λοιπόν να σας πω δυό λόγια.Βασικά όλα τα μηχανήματα είναι μέσα στα ντουλάπια αλά όχι σε ράφια ,παρά επάνω σε τροχύλατα σιδερένια ραφάκια, γιά να μπορούν εύκολα να τραβιώνται προς τα έξω όταν αυτό χρειάζεται.Φυσικά έγινε πρόβλεψη και γιά τον απαραίτητο "αέρα" των καλωδίων.Επιλέον εξασφαλίστηκε ο απαραίτητος αερισμός, αφού η κατασκευή απο πίσω δεν έχει ολόκληρη πλάτη και επιπλέον απέχει αρκετά απο τον πίσω τοίχο.Το μόνο ανοιχτό μέρος της όλης κατασκευής είναι το κεντρικό, εκεί δηλαδή που τοποθετήθηκε το κεντρικό πυροβόλο της KLIPCH, RC64. Με λίγα λόγια η ξύλινη μαύρη κατασκευή με τα ντουλάπια που βλέπετε, απλώς είναι η επένδυση της εσωτερικής κατασκευής.Στο επάνω μέρος της ξύλινης κατασκευής και κατά μήκος της οθόνης προβολής, ενώθηκε με τα ακρινά της γυψοσανιδένιας κατασκευής, ένα καπάκι ξύλινο σε μαύρο χρώμα, γιά να παίξει τον ρόλο της σκηνής και να δέσει όμορφα η κουρτίνα όταν αυτή είναι μαζεμένη. Φυσικά το καπάκι αυτό βγαίνει εύκολα γιά όταν χρειαστεί. Στην μέση της κατασκευής και κάτω απο το κεντρικό ηχείο στην μοκέττα τοποθετήθηκε το sub :SUNFIRE TRUE EQ SIGNATURE.Βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο ανάμεσα στα κυρίως ηχεία. Τα ντουλάπια αυτη την στιγμή εκτός των άλλων φιλοξενούν και τα εξής... BLUE RAY PLAYER-GAMES CONSOLE:SONY PLAY STATION III DVD PLAYER: MARANTZ DV12S2 AV ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: DENON AVC-A1SE ΤΕΛΙΚΟΣ AV ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: SHERBOURN 7/2100A Η αυλαία μας όπως φαίνεται απο το επάνω διάζωμα με εντελώς ανοιχτά τα σποτάκια απο πάνω, και όπως φαίνεται με χαμηλώτερη ένταση φωτός απο τον ροστάτη... Η επόμενη φωτογραφία είναι τραβηγμένη γιά να πάρετε μία γεύση ,το πως έχει ενσωματωθεί το μαύρο δωμάτιο όταν στην οθόνη προβάλεται κάτι μαύρο η σε σκούρα χρώματα....δείτε πόσο τεράστιο ρόλο παίζει το χρώμα στον περιβάλοντα χώρο.....γιά παράδειγμα έβαλα το menu του PS III Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τίποτε...ούτε τοίχους...ούτε πλαίσια οθόνης...ΤΙΠΟΤΑ!!! Και εδω, όταν κλείσει ο προβολέας, ενω η κουρτίνα είναι ακόμη ανοιχτή...το μόνο που φένεται είναι κάτι λαμπάκια στο κάτω ανοιχτό κεντρικό ράφι της κατασκευής που είναι τα λαμπάκια απο τον ενισχυτή σήματος και διακλαδωτή της OEHELBACH!!!
    cineboy
    21.02.2010, 17:48
    H μία και μοναδική πόρτα εισόδου-εξόδου...γιά παράθυρα, ούτε λόγος να γίνεται!!!βαμένη σε σκούρο βέγκε χρώμα. Αριστερά στον τοίχο και ανάμεσα στις δύο εσωχές βλέπετε, το καμπανάκι-γκόνγ του παλαιού κινηματογράφου που σας έλεγα πιό πριν.Είναι χειροκίνητο, λειτουργεί με καψούλια, κουρδίζεται και κατάφερα να το βάλω σε λειτουργία και να το βρώ μετά απο απίστευτο ψάξιμο.Είναι γνήσιο της Warner και έχει πολύ μεγάλη ιστορία το πως το τοποθετούσαν.Το έχω συνδέσει με έναν ξεχωριστό μικρό ενισχυτάκο και ξεχωριστό ηχείο κρυμένο πίσω απο την αυλαία.Συνδέεται απλά με rca και όλη η ιστορία είναι ένα πηνιάι που έχει πάνω του. Απλά πατάς τα πλήκτρα που βρίσκονται εμπρός του και βγάζει διάφορους τόνους απο τις χορδές του...κα΄τι σαν πιάνο δηλαδή!!! Τέλος μιά σειρά απο μερικές φωτογραφίες που τράβηξα για την ιστορία, απο προβολή μετά την αποψινή φωτογράφιση.Ολες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες απο το κέντρο του επάνω διαζώματος και φυσικά δεν διεκδικούν και δάφνες φωτογραφικής ποιότητας,αφού χρειάζονται πολύ βαρβάτα μηχανήματα και πολλές γνώσεις γιά να τραβήξεις σωστές φωτογραφίες σε εικόνα προβολής και σε τέτοιο μαύρο χώρο....απλά είναι οι πρώτες που βγαίνουν δημόσια απο το Σινεμά Ο Παράδεισος και αυτό γιά εμένα λέει πολλά.Στην τελική ,αυτό δεν μετράει περισσότερο απο όλα;
    cineboy
    21.02.2010, 17:49
    Σας ευχαριστώ πολύ γιά την υπομονή σας, και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.... Στην διάθεσή σας, γιά ότι θέλετε να με ρωτήσετε σχετικά με το θέμα...
    cineboy
    21.02.2010, 17:54
    Tα μηχανήματα εικόνας και ήχου, καθώς και οι καλωδιώσεις στον Παράδεισο... PROJECTOR:JVC HD1 ΟΘΟΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ:SΤΕWART FIREHAWK G3 σταθερή 135΄΄ GAMES CONSOLE:SONY PLAY STATION III DVD/CD/SACD/DVD HD AUDIO/UNIVERSAL PLAYER: MARANTZ DV12S2 HD TRANSPORT PLAYER:DVD/DENON 2500BT DVD RECORDER SAMSUNG HR 773 AV ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: ONKYO PR-SC886 ΤΕΛΙΚΟΣ AV ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ: SHERBOURN 7/2100A FRONT SPEAKERS:KLIPCH RF83 CENTER SPEAKER: KLIPCH RC64 REAR SPEAKERS:KLIPCH RS62 (x4) SUB WOOFER: SUNFIRE TRUE EQ SIGNATURE ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ EIKONAΣ: OEHELBACH-AUDIO QUEST ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΗΧΟΥ: MIT+MERLIN CHOPIN REPERATOR/SWITCHER: OEHELBACH HOME THEATER PC:VAPO CHILL XE II
    cineboy
    21.02.2010, 17:56
    Ο Παράδεισος είναι κάτι το διαφορετικό στον χώρο, όχι γιατί δεν μπορούσε να γίνει και διαφορετικά, αλά γιατί απλά έτσι το έλεγε η καρδιά μου. Φυσικά η παρουσία σας, έστω και μεμονομένα εδω ,θα του δώσει μεγάλη τιμή...να το ξέρετε αυτό. Ενα βιντεάκι τώρα.....τίποτε το σπουδαίο..ερασιτεχνικά πράγματα,απλά να πάρετε και μιά γεύση με κίνηση στο, πως είναι ο χώρος,πως λειτουργεί η οθόνη και πως ακούγεται το Γκόνκ!!! Φυσικά δεν τόλμησα να κλείσω φώτα και να βάλω εικόνα στον προβολέα, γιατί δεν θα βλέπατε τίποτε!!! >
    cineboy
    21.02.2010, 17:57
    Επειδή ίσως στις τόσες πολλές φωτογραφίες να μην προσέξατε τα εισιτήριά μας,να σας πω ότι αυτά ήταν μιά ιδέα της γυναίκας μου ,Αννας ,η οποία τα "δούλεψε" μόνη της και μου τα έδωσε δώρο στα γενέθλιά μου τον περασμένο Μάρτιο.Τα εισιτήρια αυτά τα τύπωσε σε 1.000 τον αριθμό και φυσικά γιά εμένα αυτό είναι και το καλύτερο δώρο που έχω πάρει ποτέ μου, απο οποιονδήποτε!!! Απο την στιγμή που μου παρέδωσε τα εισιτήρια ταυτόχρονα και χωρίς πολλά-πολλά, αυτοδιορίστηκε και ως η ταμίας του Παραδείσου!!!! Τώρα λοιπόν ξέρετε τι χαρτάκι αριθμημένο θα πάρετε, βάζοντας στους κινηματογραφικούς κουμπαράδες μας 50 λεπτά...δεν θα σας το πάρουμε πίσω μετά το τέλος της θέασης!!!
    cineboy
    21.02.2010, 17:59
    Στην συνέχεια του χρόνου και μετά απο πολύ δύσκολη δουλειά, μπόρεσα και έβαψα όλες τις μπασοπαγίδες και τους διαχυτές ήχου στους τοίχους με μαύρο υδρόχρωμα. Τα πράσινα και περίεργα μπλέ χρώματα που υπήρχαν και που ήταν ψηλοάσχετα με το όλο ύφος..(τα μπλέ ήταν κάπως υποφερτά...)έγιναν μαύρα και πλέον θεωρώ ότι ενσωματώθηκαν στον χώρο έτσι όπως πρέπει..... Μερικές φωτογραφίες μετά την επέμβαση....
    cineboy
    21.02.2010, 18:00
    Μετά απο κάποιο καιρό, βελτίωσα φωτογραφικά τα πράγματα......Φρέκσο πράγμα λοιπόν, αλά επαλήθευση γιά μιά κόμη φορά ότι ο χώρος είναι πολύ δύσκολος γιά φωτογράφιση...
    cineboy
    21.02.2010, 18:00
    ....
    cineboy
    21.02.2010, 18:01
    ....
    cineboy
    21.02.2010, 18:02
    ....
    cineboy
    21.02.2010, 18:03
    Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να διακρίνετε την πρόσφατη αλλαγή που έκανα στο καπάκι της αυλαίας, με επένδυση απο τσόχα μαύρη, έτσι ώστε να εξαλειφθουν κάποιες ενοχλητικές αντανακλάσεις απο το φως του προβολέα....Το αποτέλεσμα ήταν τόσο εντυπωσιακό που πραγματικά δεν το περίμενα!!!
    cineboy
    21.02.2010, 18:04
    Καιρός γιά κάποιες πρώτες φωτογραφίες απο την εξωτερική άποψη του Σινεμά.... Σημ.....Ο κήπος ακόμη είναι υπό κατασκευή!!!
    cineboy
    21.02.2010, 18:09
    Μερικές φωτογραφίες κατά την διάρκεια των εργασιών.... Η αφεντομουτσουνάδα μου κατά την διάρκεια βαφής στο "μαύρο" δωμάτιο του σινεμά...παρακαλώ σιγά-σιγά τα γέλια!!! Συμβιβασμοί και ημίμετρες καταστάσεις δεν υπήρξαν στο χρωμα...μόνο απόλυτο μαύρο!!! Μαύρη σκεπή και μαύροι τοίχοι στο Dedicate Room που ετομάζω αυτές τις ημέρες...όνειρο χρόνων...έμα πιά!!!! Σημ....σαν τον τρελο επιστημονα απο το Frankenstein Junior ειμαι εδω Ολοκληρωμένη η ξύλινη οροφήμε βαφή σε μαύρο χρώμα .Υπ'όψιν οι foto είναι τραβηγμένες με φλάς , μεσημέρι σε μιά ηλιόλουστη ημέρα και χωρίς ακόμη στο δωμάτιο να έχει μπεί πόρτα!!!!! Συνέχεια και οι τοίχοι μαύροι!!!! Κοιτάξτε τους τοίχους του σινεμά παιδιά.....53 ολόκληρα εκατοστά φάρδος!!!! Και τώρα κυρίες και κύριοι να ξαναθυμηθώ και εγω πως ήταν το τελευταίο κομμάτι φυσιολογικού τοίχου, λίγο πριν την ολική καταστροφή!!! Ο τοίχος είχε την δική του ιστορία.... Φωτογραφίες απο την τοποθέτηση της ηλεκτρικής κουρτινόβεργας, μιά όχι και τόσο εύκολη υπόθεση αφού δεν ακουμπάει στον τοίχο αλά με κόντρες απο την οροφή....μέσα στην μαύρη μαυρίλα το μόνο που μπορείτε να διακρίνεται είναι ότι είναι άσπρο προς το παρών αφού σε λίγο με την τοποθέτηση της σκηνής απο γυψοσανίδα δεν θα φαίνονται ούτε αυτά....δηλαδή η ράγα και ο ηλεκτρικός μηχανισμός δεξιά. Επίσης με την βοήθεια της γυναίκας μου Αννας,δυό φωτογραφίες απο το μοντάρισμα της σταθερής οθόνης Stewart....135 ίντσες είναι αυτές....3+ μέτρα μήκος!!! Γιά να καταλάβετε τις αναλογίες στην πρώτη foto να σας πω ότι είμαι 1,85 στο ύψος.... Ιστορικές στιγμές με το θέμα αυλαίας-σκηνής με γυψοσανίδα.Ισως η περισσότερο δύσκολη και απαιτητική σε σχέση με ακριβείς μετρήσεις δουλειά που έγινε. Στην τελευταία φωτογραφία μπορείτε να καταλάβετε τι ακριβώς έχω κάνει με την γυψοσανίδα στην οροφή και στο διάκενο μεταξύ ράγας ηλεκτρική κουρτίνας και γυψοσανίδας αυλαίας. Η μαύρη σκεπή λοιπόν στην οριστική της μορφή, μαζί με τα καλούδια της,τα οποία είναι κρεμασμένα με πετονιά γιά να μην φαίνεται κάποιο σχοινί η αλυσίδα και χαλάει την όλη εικόνα του χώρου. Να διευκρινήσω ότι δεν φημίζομαι γιά τις φωτογραφικές μου ικανότητες,αλά έτσι και αλλοιώς οι συνθήκες φωτογράφισης στο μαύρο δωμάτιο είναι απίστευτα δύσκολες.
    cineboy
    21.02.2010, 18:11

    Οσοι αναριωτούνται γιά το εαν έχω προχωρήσει και σε θερινό προσωπικό σινεμά, θα τους προλάβω ,αφού κάτι τέτοιο το κάνω πράξη κάθε καλοκαίρι απο το 2005 και μετά, απο την εποχή δηλαδή πριν ανακατασκευάσω το πατρικό μου σπίτι. Γιά του λόγου το αληθές μιά ματιά εδω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 03-08-2010 02:40 ]


    cineboy
    21.02.2010, 18:12
    Αυτό που γιά εμένα μετράει περισσότερο απο οτιδήποτε είναι αυτό το τετράδιο αναμνήσεων, το οποίο ξεκίνησα με τις πρώτες προβολές στον Θερινό παράδεισο και οι σελίδες του συνεχίζουν να γεμίζουν μέχρι και σήμερα στην Χειμερινή αίθουσα!!! Η αξία του γιά εμένα είναι ανεκτίμητη, καθώς εκτός των άλλων έχουν γράψει και αγαπημένα μου πρόσωπα που πλέον δεν ζούν, ανάμεσα στα οποία και η μητέρα μου. Οσο θα περνούν τα χρόνια τόσο μεγαλύτερη σημασία θα έχουν γιά εμένα αυτές οι σελίδες. Σε αυτό το τετράδιο έχουν γράψει μικροί και μεγάλοι φίλοι, κάποιοι περισσότερο γνωστοί και κάποιοι όχι.Εδω μέσα κάθε άνθρωπος που μπαίνει στο σινεμά αφήνει μετά χαράς και την δική του υπογραφή....το καλύτερο δώρο γιά εμένα που θα μπορούσε να δώσει ποτέ κανείς που φτάνει εδω. Παρακάτω το εξώφυλλο του τετραδίου και μερικές απο σελίδες του... Σημ...Δεύτερη φωτογραφία μετά το εξώφυλλο και στην αριστερή σελίδα, η μητέρα μου Ισαββέλλα που πρόλαβε τον πρώτο χρόνο του θερινού Παραδείσου στην μεγάλη οθόνη και στο βιβλίο αναμνήσεων.