ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    Σινεμά Ο Παράδεισος..ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

    cineboy
    21.02.2010, 18:14

    Τελικά πρόσφατα κατάφερα να βάλω στον Παράδεισο μία απο τις καρέκλες κινηματογράφου ΟΡΦΕΑ του Παππού. Σε αυτην απαγορεύεται ρητά να κάτσει κάποιος επάνω γιά ώρα ,έτσι ώστε να μπορέσει να διατηρηθεί γιά όσο μεγαλύτερο διάστημα γίνεται σε αυτη την κατάσταση. Απο πάνω της έχει περάσει πολύς κόσμος και που ξέρεις, ίσως κάποια στιγμή να έχω κάτσει και εγω σε κάποια ταινία πριν το 1990 που έκλεισε το σινεμά. Φυσικά και πήρε την τιμητική θέση που της αξίζει ξέχωρα απο τις υπόλοιπες καρέκλες και ακριβώς κάτω απο την αφίσσα Cine Paradiso που ήταν και η τελευταία ταινία που πρόβαλε ο ΟΡΦΕΑΣ την τελευταία βραδιά πριν κλείσει γιά πάντα και γίνει Super Market. Ακόμη μπόρεσα να πάρω στον Παράδεισο 2 κινηματογραφικές λάμπες εντελώς καινούργιες και αχρησιμοποίητες απο την κινηματογραφική μηχανή προβολής του παππού!!!.....μαζί τους έχω και τα manual της εποχής εκείνης γιά αυτές τις Ιταλικές λάμπες.Υπάρχει ακόμη και το κουτί συσκευασίας, όπου ο παππούς έχει γράψει το κόστος γιά την κάθε μία....13.000 δραχμές τότε....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 03-08-2010 02:01 ]


    cineboy
    21.02.2010, 18:14

    Να και το κουδούνι της πόρτας .....

    Πατέντα φυσικά γιατί μου πήρε αρκετό χρόνο στο ψάξιμο....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 28-09-2010 22:33 ]


    cineboy
    21.02.2010, 18:16

    Πρόσφατα είχαν κατέβει απο Αθήνα μερικοί φίλοι-μέλη απο κάποιο forum .....επιτέλους και κανά δυό τρείς φωτογραφίες αξιοπρεπέστατες,γιατί άμα περιμένετε απο εμένα χάσατε!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 21-02-2010 18:18 ]


    cineboy
    29.07.2010, 03:32

    Απόψε προσπάθησα να τραβήξω κάποιες νέες φωτογραφίες με την απλή φωτογραφική μηχανή μου και με τις λίγες γνώσεις που διαθέτω.
    Αρχικά ας δούμε κάποιες αλλαγές προσθήκες στον εσωτερικό χώρο,που έχουν να κάνουν με την είσοδο του μουσειακού πλέον πίκ-άπ Mikcro seiki που όμως λειτουργεί άψογα, γιά να μην πάνε άδικα και τα τόσα βυνίλια που έχω απο μικρό παιδάκι.
    Παράλληλα κάποιες κινηματογραφικές αφίσσες που υπήρχαν στους τοίχους αλλάχθηκαν με την αγορά κάποιων καινούργιων πιό μικρών που όμως είναι επιλογές απο ταινίες που κατά καιρούς και γιά διάφορους λόγους ανήκουν στις πιό αγαπημένες μου.Ετσι πλέον και τα θέματα των αφισσών στους τοίχους, δεν είναι τυχαία και εναρμονίζονται στον χώρο με τα υπόλοιπα μουσικά και κινηματογραφικά αντικείμενα που έχουν σημαδέψει τις μνήμες μου.
    Επίσης επειδή το σινεμά κάποιες φορές εκτελεί και χρέη studio γιά τις μουσικές μου αναζήτήσεις και λόγω της μεγάλης ησυχίας και της ακουστικής εκεί μέσα, προστέθηκε μαζί με τις κιθάρες μου και το συνθεσάιζερ ,ορατό πλέον!!!



    Στην συνέχεια δυό φωτογραφίες απο την προσθήκη του φηφιακού dac της denon το οποίο πήρε την θέση του PS3 και του πολυκάναλου προενισχυτή της ONKYO που πήρε την θέση του ολοκληρωμένου Denon A1.Σε αυτη την φωτογραφία και μέσα στο rack κάτω δεξιά μπορείτε να διακρίνεται και το πυκνωτικό μικρόφωνο λυχνίας της Rode που χρησιμοποιώ κατά τις εγγραφές στα φωνητικά,ενώ στην πρώτη κάτω αριστερά φαίνεται ο προενισχυτής του.




    Επίσης αλλάχθηκε η δεξιά φωτιζόμενη Neon πινακίδα με καινούργια, ίδιας φιλοσοφίας με την αριστερή (ΤΗΧ)που υπήρχε, μιά που έκρινα ότι η προηγούμενη στο δεξιό μέρος της σκηνής δεν ταίριαζε στο συνολικό οτπικό αποτέλεσμα.


    Ακόμη μία ειδική κατασκευή μπήκε στον χώρο και επάνω απο την κεντρική σκηνή...
    Οι επόμενες δύο φωτογραφίες δίχως σχόλια παρακαλώ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 29-07-2010 14:31 ]


    cineboy
    29.07.2010, 03:32

    Ακολουθούν μερικές νέες φωτογραφίες απο την εξωτερική όψη του Cine Paradiso, αφού πλέον ολοκληρώθηκαν και οι εργασίες του κήπου.
    Στον εξωτερικό τοίχο της πρόσοψης το μόνο που αλλάχθηκε είναι η νέα δεξιά πινακίδα CINEMA που αντικατέστησε την παλιώτερη φωτιζόμενη OPEN ,η οποία τελικά δεν ταίριαζε με το τελικό οπτικό αποτέλεσμα..









    -----------------
    Τα πάντα σε τούτη τη ζωή είναι ένας αέρας και μιά στιγμή άτυχη η τυχερή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 29-07-2010 14:32 ]


    cineboy
    29.07.2010, 05:00

    Τέλος ένα πρόσφατο ταπεινό βινετάκι απο την φωτογραφική μηχανή, στο οποίο μπορείτε να δείτε το άνοιγμα και το κλείσιμο τόσο απο την αυλαία της κουρτίνας όσο απο τα φώτα αυτής, και φυσικά το απόλυτο σκοτάδι όταν κλείνουν τα φώτα!!!



    Link

    #" TARGET="_blank"> BBCode End -->!


    -----------------
    Τα πάντα σε τούτη τη ζωή είναι ένας αέρας και μιά στιγμή άτυχη η τυχερή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 28-09-2010 22:42 ]


    SouLRocK
    29.07.2010, 09:34

    έκανες Cinema το σπίτι σου? πολύ γαμάτο... ωραίες φωτό!φαίνετα πολύ ωραίο περιβάλλον!

    {#emotions_dlg.clap}


    cineboy
    29.07.2010, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 29-07-2010 στις 09:34 έγραψε...

    έκανες Cinema το σπίτι σου? πολύ γαμάτο... ωραίες φωτό!φαίνετα πολύ ωραίο περιβάλλον!

    {#emotions_dlg.clap}



    Εκανα σινεμά μιά αποθήκη δίπλα απο το σπίτι μου...

    Σε ευχαριστώ πολύ.


    AlfaWolf
    29.07.2010, 14:08

    Μπράβο Γιάννη !!!

    πολύ καλή δουλειά{#emotions_dlg.biggrin}

    με οφθαλμοφανή μεράκι, κέφι, και αγάπη

    αυτό θα πει πραγμάτωση ονείρου

    (αν θυμάμαι καλά στην συνέντευξη που σου είχα πάρει μου είχες εκμυστηρευτεί ότι το ονειρευόσουν )

    Πάντα Άξιος και για άλλα όνειρα και για άλλες δημιουργίες{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 29-07-2010 14:19 ]


    AlfaWolf
    29.07.2010, 14:13

    Sorry ο δαίμων του τυπογράφου {#emotions_dlg.tt2}

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 29-07-2010 14:21 ]


    cineboy
    29.07.2010, 14:33

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 29-07-2010 στις 14:08 έγραψε...

    Μπράβο Γιάννη !!!

    πολύ καλή δουλειά{#emotions_dlg.biggrin}

    με οφθαλμοφανή μεράκι, κέφι, και αγάπη

    αυτό θα πει πραγμάτωση ονείρου

    (αν θυμάμαι καλά στην συνέντευξη που σου είχα πάρει μου είχες εκμυστηρευτεί ότι το ονειρευόσουν )

    Πάντα Άξιος και για άλλα όνειρα και για άλλες δημιουργίες{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 29-07-2010 14:19 ]



    Σε ευχαριστώ  πολύ Νικόλα...

    Ναι είχαμε μιλήσει γιά το σινεμά λίγο στην εκπομπή σου και εαν θυμάσαι έλεγα ότι έχω μεγαλώσει μέσα σε αυτόν ,λόγω του κινηματοθεάτρου που είχε ο Παππούς.

     


    Shakti_
    01.08.2010, 00:30

    Συγχαρητήρια πολλά!!!!!

    Τώρα εγώ μ' αυτό που είδα τρελλάθηκα, συγκινήθηκα, ζήλεψα... τα' παθα όλα...

    Μου  αρέσει από την ιδέα και την πραγμάτωσή της, μέχρι την παραμικρή πετρούλα, το φυλλαράκι του δέντρου, τι να πω για το κουδούνι, μαγεύτηκα με όλα.

    Τι ωραίο όνειρο!!!

    Αλλά, θα το προχωρήσω. Λές, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. Που, πως, πότε??

    Εντάξει, μου αρκουν οι υπέροχες φωτογραφίες. Εύχομαι να το χαρείς πολύ! 


    -----------------
    Άνοιξε επιτέλους Σουσάμι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Shakti_ στις 01-08-2010 01:41 ]


    cineboy
    01.08.2010, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Shakti_ στις 01-08-2010 στις 00:30 έγραψε...

    Συγχαρητήρια πολλά!!!!!

    Τώρα εγώ μ' αυτό που είδα τρελλάθηκα, συγκινήθηκα, ζήλεψα... τα' παθα όλα...

    Μου  αρέσει από την ιδέα και την πραγμάτωσή της, μέχρι την παραμικρή πετρούλα, το φυλλαράκι του δέντρου, τι να πω για το κουδούνι, μαγεύτηκα με όλα.

    Τι ωραίο όνειρο!!!

    Αλλά, θα το προχωρήσω. Λές, ανοίξαμε και σας περιμένουμε. Που, πως, πότε??

    Εντάξει, μου αρκουν οι υπέροχες φωτογραφίες. Εύχομαι να το χαρείς πολύ!


    -----------------
    Άνοιξε επιτέλους Σουσάμι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Shakti_ στις 01-08-2010 01:41 ]



    Ξέρεις...υπάρχουν υγιείς ζήλιες και όχι.....

    Μακάρι σαν τις δικές σου να ήταν όλες!!!

    Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σου και εύχομαι σύντομα να πραγματοποιηθούν και τα δικά σου.Πίστη,επιμονή και θέληση χρειάζεται.

    Αν ανατρέξεις στο θέμα θα βρείς και την περιοχή όπου υπάρχει το cine paradiso.

    Η αυλαία του είναι πάντοτε ανοιχτή σε καλόκαρδους ανθρώπους όπως εσύ και εαν βρεθείς προς Ναύπλιο μεριά μην ξεχάσεις να με ειδοπιήσεις, αφού σίγουρα μιά θέση εκεί θα σε περιμένει.

    Θεωρώ ακόμη ότι ίσως μιά ομαδική εκδρομούλα προς τον Παράδεισο απο μέλη του ΜΗ που τους ενδιαφέρει το θέμα ,θα ήταν μιά καλή περίπτωση.....

    Το cine paradiso φτειάχθηκε γιά πάντα, τουλάχιστον όσο θα ζω εγω....


    Shakti_
    02.08.2010, 03:27

    Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα καλά σου λόγια και προπαντός για την θέση που με περιμένει. Πάλι με συγκίνησες!

    Όσο για τη ζήλεια μου, ευτυχώς που με μετέφρασες σωστά. Μόνο χαρά μπορώ να νοιώσω με την χαρά των άλλων.

    Θα το θυμάμαι για το Ναύπλιο

    Αν τώρα γίνει κάποτε και η εκδρομούλα με τα μέλη, ακόμα καλύτερα

    Να περνάς όμορφα στον καταπληκτικό σου Παράδεισό!


    Shakti_
    02.08.2010, 04:31

    Να συμπληρώσω κάτι πληροφοριακά

    Και στα δύο μηνύματα αναφερόμουν μόνο στην δεύτερη σελίδα. ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.!!!!!Νόμιζα ότι το τοπικ αρχιζε από εκεί, από αφηρημάδα υποθέτω. Και κάποιο στιγμή, μετάααα, σκέφτηκα, τι εννοεί να ανατρέξω στο θέμα. Και τότε βέβαια είδα τα πάντα βήμα βήμα.

    Δεν έχω λόγια για ό,τι έχεις δημιουργήσει!!!


    SouLRocK
    02.08.2010, 05:10

    χα Shakti και γω το ίδιο έπαθα (είχα δει μόνο τη δεύτερη σελίδα,μάλλον από βιασύνη)...

    δεν έχω λόγια... καταπληκτικό! δε γνωρίζω από τεχνικά αλλά φαίνεται ότι το αγαπούσες αυτό που έκανες. και χρειάστηκε σίγουρα δουλειά και κόπο.

    φαντάσου ότι μόνο οι φωτογραφίες σου δίνουν ατμόσφαιρα και στυλ, πόσο ωραία θα νιώσει κάποιος όταν θα μπει μέσα. (για εμένα είναι σημαντικός ο χώρος -ατμόσφαιρα- που θα παρακολουθήσεις ταινία)

    έχουμε εναν cult κινηματογράφο! εύγε cine-boy!

    {#emotions_dlg.beer}


    cineboy
    02.08.2010, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος SouLRocK στις 02-08-2010 στις 05:10 έγραψε...

    χα Shakti και γω το ίδιο έπαθα (είχα δει μόνο τη δεύτερη σελίδα,μάλλον από βιασύνη)...

    δεν έχω λόγια... καταπληκτικό! δε γνωρίζω από τεχνικά αλλά φαίνεται ότι το αγαπούσες αυτό που έκανες. και χρειάστηκε σίγουρα δουλειά και κόπο.

    φαντάσου ότι μόνο οι φωτογραφίες σου δίνουν ατμόσφαιρα και στυλ, πόσο ωραία θα νιώσει κάποιος όταν θα μπει μέσα. (για εμένα είναι σημαντικός ο χώρος -ατμόσφαιρα- που θα παρακολουθήσεις ταινία)

    έχουμε εναν cult κινηματογράφο! εύγε cine-boy!

    {#emotions_dlg.beer}



    Δεν το αγαπάω απλά....είναι η μισή ζωή μου η μεγάλη οθόνη.

    Σε ευχαριστώ πολύ και θα χαρώ κάποια στιγμή να σας φιλοξενήσω στις καρέκλες του.Υπάρχει και το αναμνηστικό εισητήριο γιά εσάς!!!


    delta66
    02.08.2010, 16:38

    Μπραβο Γιαννη.

    Να ειστε παντα καλα και να το χαιρεστε.

    Εχεις εκπληρωσει ονειρο που εχουν πολλοι και η γενναιοδωρια σου να το μοιραζεσαι τοσο απλοχερα, ειναι ευλογία.

    Οποτε βρεθω στα μερη σου θα κοψω εισητηριο οπωσδηποτε.

    (Θα "κοψω εισητηριο" και για το ενυδρειο σου Wink.)

     


    cineboy
    02.08.2010, 20:37

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02-08-2010 στις 16:38 έγραψε...

    Μπραβο Γιαννη.

    Να ειστε παντα καλα και να το χαιρεστε.

    Εχεις εκπληρωσει ονειρο που εχουν πολλοι και η γενναιοδωρια σου να το μοιραζεσαι τοσο απλοχερα, ειναι ευλογία.

    Οποτε βρεθω στα μερη σου θα κοψω εισητηριο οπωσδηποτε.

    (Θα "κοψω εισητηριο" και για το ενυδρειο σου Wink.)

     



    Πραγματικά μου αρέσει πολύ να μοιράζομαι τις δημιουργίες μου με ανθρώπους που μπορούν να με νοιώσουν και ας μην τους έχω δεί ποτέ μου απο κοντά.

    Θα σε περιμένω ,με την πρώτη ευκαιρία που θα σου δωθεί.Οσο για το ενυδρείο.....άλη πονεμένη ιστορία και αυτό...ξέρεις εσύ!!!


    alkyoni
    03.08.2010, 01:27

    Το θεματακι αυτο το ειχα παρακολουθησει απο τοτε που ανοιξε σχεδον, και ειχα εντυπωσιαστει πραγματικα, κι ολο ελεγα να γραψω κατι κι ολο το αφηνα για αργοτερα{#emotions_dlg.blush}.... κι ετσι μ' εχουν καλυψει τα προηγουμενα σχολια των παιδιων!!!{#emotions_dlg.yes}
    Κι απο μενα με την σειρα μου ενα μεγαλο μπραβο κι ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας αυτο το μερακι και την αγαπη σου για τον κινηματογραφο του παππου σου και που πραγματοποιησες ενα ονειρο σου!!!{#emotions_dlg.thumbup}
    Να εισαι καλα και να τον χαιρεσαι τον χωρο με ανθρωπους που αγαπας και σ' αγαπανε και φυσικα  αγαπανε τον κινηματογραφο!!!
    Και παντα να μπορεις να πραγματοποιεις τα ονειρα σου και να τα μοιραζεσαι, ετσι δινεις εμπνευση και σε αλλους!{#emotions_dlg.yes}Καλη συνεχεια!!!{#emotions_dlg.beer}


    (υ.γ. Μια μικρη παρατηρηση, φιλικα παντα, (ισως να ειναι και θεμα συντονιστη αυτο), αλλα για να ειναι πιο ευαναγνωστο το θεματακι, μηπως μπορουν να μικρυνουν λιγο καποιες φωτογραφιες και να ειναι στην σειρα η μια κατω απο την αλλη και οχι απο διπλα? :) )