ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Σινεμά Ο Παράδεισος..ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

    cineboy
    03.08.2010, 01:56

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 03-08-2010 στις 01:27 έγραψε...

    Το θεματακι αυτο το ειχα παρακολουθησει απο τοτε που ανοιξε σχεδον, και ειχα εντυπωσιαστει πραγματικα, κι ολο ελεγα να γραψω κατι κι ολο το αφηνα για αργοτερα{#emotions_dlg.blush}.... κι ετσι μ' εχουν καλυψει τα προηγουμενα σχολια των παιδιων!!!{#emotions_dlg.yes}
    Κι απο μενα με την σειρα μου ενα μεγαλο μπραβο κι ευχαριστουμε που μοιραστηκες μαζι μας αυτο το μερακι και την αγαπη σου για τον κινηματογραφο του παππου σου και που πραγματοποιησες ενα ονειρο σου!!!{#emotions_dlg.thumbup}
    Να εισαι καλα και να τον χαιρεσαι τον χωρο με ανθρωπους που αγαπας και σ' αγαπανε και φυσικα  αγαπανε τον κινηματογραφο!!!
    Και παντα να μπορεις να πραγματοποιεις τα ονειρα σου και να τα μοιραζεσαι, ετσι δινεις εμπνευση και σε αλλους!{#emotions_dlg.yes}Καλη συνεχεια!!!{#emotions_dlg.beer}


    (υ.γ. Μια μικρη παρατηρηση, φιλικα παντα, (ισως να ειναι και θεμα συντονιστη αυτο), αλλα για να ειναι πιο ευαναγνωστο το θεματακι, μηπως μπορουν να μικρυνουν λιγο καποιες φωτογραφιες και να ειναι στην σειρα η μια κατω απο την αλλη και οχι απο διπλα? :) )



    Καλή μου Αλκυόνη ένας ακόμη λόγος που αποφάσησα να δημοσιοποιήσω και εδω το θέμα είναι γιά να πω και εδω ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντοτε τελευταία και τα όνειρα ποτέ!!!

     

    Στην παρατήρησή σου τώρα, σε εμένα τουλάχιστον οι foto,βγαίνουν έτσι όπως λές, δηλαδή η μία κάτω απο την άλλη.

    Επίσης έχω ήδη επέμβει στις αρχικές διαστάσεις των φωτογραφιών και τις έχω περάσει σε μικρή ανάλυση 800χ600.Εαν τις μικρύνω περισσότερο, δεν θα μπορέσει να αποδωθεί έστω και βασικά το κλίμα του σινεμά.

     

    Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα σχόλιά σου.Εαν σε φέρει ο δρόμος σου προς Ναύπλιο, τώρα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις!!!


    alkyoni
    03.08.2010, 02:29

    Να' σαι καλα cineboy , σ' ευχαριστω κι εγω για την προσκληση! Θα το εχω στα υπ' οψιν αν με φερει ο δρομος καμια φορα προς τα νοτια.Smile

    (Οσο για τις φωτογραφιες, ναι το καταλαβαινω για το μεγεθος εχεις δικιο..... , κυριως  το προβλημα ηταν στην 2η σελιδα που τις εδειχνε διπλα-διπλα και διορθωθηκε τωρα.Wink
    Απλα αν θες,  δες λιγο και στην 1η σελιδα , στο προτελευταιο σου ποστ, που ειναι ολες οι μικρογραφιες η μια διπλα στην αλλη....και "ξεχυλωνει" την σελιδα πολυ στα δεξια...
    Αν μπορεις , να το διορθωσεις κι εκεινο (οπως εκανες και στην 2η σελιδα) για να μην "φευγει" προς τα δεξια η σελιδα.... :) )



    cineboy
    03.08.2010, 02:42
    Οκ...τις διόρθωσα.Σε ευχαριστώ.
    cineboy
    24.09.2010, 22:20
    Το Σινεμά ο Παράδεισος, άμεσα ετοιμάζεται να παρουσιαστεί σε ένθετο γνωστής Κυριακάτικης εφημερίδας.
    cineboy
    20.10.2010, 17:33
    Σήμερα έγινε η φωτογράφιση του χώρου ,γιά το νέο ένθετο του Κυριακάτικου Εθνους, που κυκλοφορεί γιά πρώτη φορά την ερχόμενη Κυριακή. Το θέμα με το Σινεμά ο Παράδεισος θα ενταχθεί την ερχόμενη η την μεθερχόμενη Κυριακή. Φυσικά και θα σας ενημερώσω σχετικά. Πάντως γιά μιά ακόμη φορά επιβεβαιώνεται απο τα χέρια επαγγελματία φωτογράφου, πόσο δύσκολη είναι η σωστή φωτογράφιση στον συγκεκριμένο χώρο.
    cineboy
    10.03.2011, 15:45
    Σήμερα, ήταν μιά πολύ μεγάλη και ευχάριστη ημέρα γιά το Σινεμά ο Παράδεισος...... Είχαμε την τιμή να μας επισκεφτούν 18 παιδιά απο το Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτησης Αργολίδας, που εδρεύει στο χωριό μου, την Πυργέλλα,μαζί με τους δασκάλους τους. Πρόκειται γιά παιδιά-μαθητές με ειδικές ανάγκες, και πραγματικά δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τα συναισθήματα τόσο των παιδιών σε ότι βίωσαν εδω αυτη την ημέρα, όσο και των δικών μας που τους φιλοξενήσαμε. Αφού πρώτα έγινε μιά μικρή ξενάγηση του χώρου, στην συνέχεια μοιράσαμε ζαχαρωτά σε όλα τα παιδιά, μαζί φυσικά και με ένα αναμνηστικό εισητήριο στον κάθε ένα τους. Τις τελευταίες ημέρες πραγματικά έψαχνα πολύ στο ποιά ταινία θα έπρεπε να προβάλω, και αυτό λόγω των δυσκολιών απο τα ιδιαίτερα και ξεχωριστά προβλήματα του κάθε παιδιού. Θα έπρεπε δηλαδή να βρεθεί μία ταινία, η οποία να μην είχε ανάγκη στήριξης απο υπότιτλους, επειδή μερικά παιδιά δεν θα μπορούσαν να διαβάζουν, και επίσης έπρεπε με την εικόνα της και μόνο χωρίς απαραίτητα τον ήχο να μπορεί να περάσει στα παιδιά το θέμα της. Ακόμη θα έπρεπε να μην κουράζει και να κρατά τα παιδιά σε ενδιαφέρον,και με βάση την εξαιρετική εικόνα της. Αποφάσησα λοιπόν με βάση όλους αυτούς τους περιοριστικούς παράγοντες ότι μία ταινία τέτοια υπήρχε στην ταινιοθήκη μου, και αυτή ήταν το "Αλογο της θάλασσας"σε Blue Ray και με Ελληνικούς υπότιτλους.....Sea Horse. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό στα μάτια των παιδιών και ο ενθουσιασμός τους ήταν πρωτοφανής και απίστευτος, καθώς συνεχώς κατά την διάρκεια της ταινίας, και ιδιαίτερα στα σημεία που το άλογο της θάλασσας ταξιδεύει και πετάει με τον μικρό στην πλάτη του, τα παιδιά κυριολεκτικά σηκώνονταν και πετούσαν απο τις θέσεις τους!!! Ολες οι θέσεις λοιπόν του σινεμά σήμερα,που δεν είναι και λίγες, γέμισαν με απίστευτες φατσούλες και παιδιά που ναι μεν έχουν τις ξεχωριστές ειδικές ανάγκες τους, όμως όλα μαζί είχαν και μιά κοινή ανάγκη, και αυτή δεν ήταν άλλη απο την ανθρώπινη επικοινωνία,επαφή και στοργή. Στην συνέχεια και αφού οι παρουσίες τους πλημύρισαν τον κήπο μας, γεύτηκαν τις μοιρωδιές απο τα μυρωδικά φυτά,και άρχισαν να παίζουν με τα δύο σκυλιά που έχω. Μάλιστα ένα απο τα παιδιά, ήταν η πρώτη φορά που ξεπέρασε έστω και δύσκολα τις φοβίες του και άρχισε δειλά-δειλά να χαιδεύει στην πλάτη το ένα σκυλί.....γιά πρώτη φορά στη ζωή του!!! Ακολούθησε μιά μικρή επιδρομή στο θαλασσινό ενυδρείο μέσα στο σπίτι, όπου και εκεί υπήρξαν απίστευτα όμορφες στιγμές, με συνεχείς ερωτήσεις περί του υφάλου. Πέρασαν πολύ γρήγορα σχεδόν 3 ολόκληρες ώρες και η στιγμή της αναχώρησης ήταν αρκετά δύσκολη τόσο γιά εμάς όσο και γιά τα παιδιά. Φυσικά όπως θα δείτε και παρακάτω, έγραψαν κάποιοι και μερικά λόγια στο ιερό γιά εμένα βιβλίο των αναμνήσεων, απο τους επισκέπτες του Σινεμά. Ακολουθούν μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες με όσα απο τα παιδιά κατάφεραν να πάρουν άδεια απο τους γονείς τους γιά φωτογράφιση,καθώς επίσης και ένα μικρό ιστορικό απο το σχολείο αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, γιά την μεγάλη χαρά και τιμή που δώσατε σήμερα σε εμάς και στο Σινεμά ο Παράδεισος,καθώς επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ προς τους δασκάλους τους που σήμερα μαζί τους βίωσα και εγω κομάτι απο την απίστευτη υπομονή και αγάπη που δίνουν σε αυτά τα παιδιά. Ιστορία του Σχολείου Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ) Αργολίδος είναι νεοϊδρυθείσα σχολική μονάδα Ειδικής Αγωγής που ανήκει στην Δ/νση Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδος και λειτουργεί από τις 13-01-2003 στο χωριό Πυργέλα του Δήμου Άργους. Το κτίριο που στεγαζόμαστε υπήρξε Δημοτικό σχολείο, το οποίο καταργήθηκε με την ρύθμιση για την συγχώνευση ολιγοθεσίων Δημοτικών σχολείων. Ως εκ τούτου, χρειάστηκαν να γίνουν πολλές μετατροπές, παρεμβάσεις, κατασκευαστικές προσθήκες και αναδιάρθρωση χώρων, προκειμένου να εξυπηρετήσει τις λειτουργικές ανάγκες. Παρόλο αυτά, υπάρχουν χωροταξικές ανάγκες και οικονομικής ενίσχυσης για υλικοτεχνική υποδομή. Στο σύνολο, με το μεράκι και το ζήλο του συνόλου του προσωπικού, το σχολείο μας καλύπτει με αξιοπρέπεια και σεβασμό τις ανάγκες του ειδικού μαθητικού πληθυσμού. Κύρια μέριμνά μας είναι η ευχάριστη και παραγωγική εργασία με την εξασφάλιση ιδανικών συνθηκών τόσο για τους μαθητές όσο και για τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς. Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ δέχεται μαθητές του νομού Αργολίδος ηλικίας 14 έως 22 ετών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, νοητική υστέρηση και διάχυτες αναπτυξιακές διαταραχές κ.α. Στο σχολείο φοιτούν 29 μαθητές από όλο το νομό. Σκοπός του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ, ως δεύτερος κύκλος σπουδών για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες είναι η επαγγελματική εκπαίδευση και κατάρτιση, η παροχή γνώσεων που θα ωφελήσουν στην ημι-αυτονόμηση των μαθητών στην μελλοντική τους πορεία, η ενίσχυση κοινωνικών και συναισθηματικών δεξιοτήτων, η ενίσχυση και διατήρηση των κεκτημένων και η προώθηση μιας αξιοπρεπούς συμβίωσης των ατόμων με νοητική υστέρηση με τα άλλα «υγιή» μέλη της κοινωνίας. eeeek.arg.sch.gr/
    cineboy
    03.04.2011, 22:28

    Το "Σινεμά ο Παράδεισος"και όχι μόνο, σήμερα στην Κυριακάτικη εφημερίδα "Πρώτο Θέμα"....Web Only.

    www.protothema.gr/life-style/politismos/article/?aid=114941

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 03-04-2011 22:28 ]


    cineboy
    21.08.2011, 18:05

    Την ερχόμενη Τρίτη πηγαίνω στις αποθήκες του Δήμου γιά να δω μιά παλιά κινηματογραφική που μου δίνουν (...ξέρουν την ιστορία μου και το θέμα του σινεμά ο Παράδεισος...) γιά να τους αδειάσει ο χώρος.

    Το σπουδαίο όμως δεν είναι αυτό, αλά το ότι έχω την εντύπωση πως πρόκειται γιά την πρώτη κινηματογραφική μηχανή του Σινεμά Ορφεύς του παππού μου, την οποία πριν μερικά χρόνια είχε κάνει δωρεά στον Δήμο μαζί με τις καρέκλες του κινηματογράφου ένας θείος μου, ο οποίος τώρα δεν είναι στην ζωή.

    Εαν τελικά πρόκειται γιά αυτη την μηχανή, θα τρελλαθώ!!!!

    Πως τα φέρνει τελικά η ζωή ε;.....να προσπαθώ να πάρω την νεότερη μηχανή του Ορφέα,χωρίς να τα έχω καταφέρει, που είναι στην αποθήκη ενός απο τους γυιούς, του παππού και να σαπίζει και τελικά να φτάσει στο δικό μου σινεμά η πρώτη μηχανή του Ορφέα, καθαρά απο θέμα τύχης!!!


    delta66
    21.08.2011, 19:17

    Ευχομαι τα καλυτερα και να ειναι η μηχανη που νομιζεις.

    Τα αξιζει η προσπαθεια σου.
    -----------------
    ................Spyros Dleta........... Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-08-2011 19:18 ]


    cineboy
    21.08.2011, 20:08

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 21-08-2011 στις 19:17 έγραψε...

    Ευχομαι τα καλυτερα και να ειναι η μηχανη που νομιζεις.

    Τα αξιζει η προσπαθεια σου.
    -----------------
    ................Spyros Dleta........... Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-08-2011 19:18 ]



    Μακάρι πράγματι να είναι αυτή, γιατί γιά εμένα θα έχει πολύ μεγάλη αξία, να ξαναακουμπήσω επάνω της μετά απο τόσα χρόνια...παιδούλι τότε!!!


    delta66
    21.08.2011, 20:16

    Αντε με το καλο.

    Πας σιγα σιγα για το στησιμο του Α.Μ.Κ.

     

    (Αργολικο Μουσειο Κινηματογραφου) {#emotions_dlg.biggrin}


    mary_omikron
    21.08.2011, 20:26
    Εύχομαι να είναι αυτή Γιάννη... :) :)
    AlfaWolf
    21.08.2011, 20:35

    Μακάρι Γιαννη να ειναι αυτή στο ευχομαι :)


    cineboy
    21.08.2011, 22:20
    Mary και Νικόλα, σας ευχαριστώ πολύ, και εύχομαι να πιάσουν τόπο οι ευχές σας.
    cineboy
    31.08.2011, 21:06

    Τελικά σήμερα έγινε η συνάντηση με τον υπέύθυνο του Δήμου, και πήγα απο τις αποθήκες να δω την μηχανή, και ΝΑΙ...τελικά αυτή είναι.

    Η πρώτη κινηματογραφική μηχανή του παππού μου απο το σινεμά ΟΕΡΦΕΥΣ, είναι σχεδόν στα χέρια μου και σε λίγες ημέρες θα βρεί την θέση της, μέσα στον Παράδεισο...έτσι όπως της αξίζει.

    Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με τον κορμό της συνδεμένο, και απλά έχουν αποσυνδέσει κάποια εξωτερικά κομάτια, που με λίγο ψάξιμο και υπομονή πιστεύω ότι θα καταφέρω να τα βάλω στην θέση τους. Απλά χρειάζονται κάποια χέρια γιά την μεταφορά της, και ένα μικρό trailer που έχω βρεί, γιά να μην χρειαστεί να σηκωθεί σε μέγλο ύψος καρίτσας αυτοκινήτου.

    Οτι και να σας πω, γιά το πως αισθάνθηκα όταν αντίκρυσα αυτη την κινηματογραφική μηχανή ,και το πόσα-ποιά συναισθήματα και αναμνήσεις μου ξύπνησαν απο παιδάκι, δεν θα τα καταφέρω.

    Δεν ξέρω ποιόν πρέπει να ευχαριστήσω...τον Θεό; την τύχη;....ποιόν;

    Απλά στην θέα της κάθισα ακίνητος μπροστά της και σχεδόν δακρυσμένος.

    Τελικά η ταινία Σινεμά ο Παράδεισος συνεχίζεται γιά εμένα μετά τόσα χρόνια,και πάντοτε θα είναι η αγαπημένη μου ταινία...η ταινία της ζωής μου!!!

     

    Σημ.....φυσικά θα ακολουθήσουν και οι σχετικές φωτογραφίες στην ώρα τους.Προς το παρών με απασχολεί η μεταφορά και το σημείο τοποθέτησης στον Παράδεισο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 31-08-2011 21:06 ]


    alkyoni
    01.09.2011, 01:25

    Πολυ χαιρομαι οταν λαμβανω ενημερωση απο το συγκεκριμενο θεμα!{#emotions_dlg.biggrin}

    Χαρηκα επισης που ειναι οντως η μηχανη προβολης του παππου σου  cineboy, και που μοιραζεσαι μαζι μας την συγκινηση και την χαρα σου.{#emotions_dlg.yes}

    Ευχομαι ολα να πανε καλα και στην μεταφορα και εγκατασταση της,  κι επισης να μπορεσει να λειτουργισει συντομα!Wink
    Θα περιμενουμε και φωτορεπορταζ οταν θα εχεις χρονο, καλη συνεχεια!!

    Ηρθε και ο Σεπτεμβριος... αντε καλο μηνα και καλες προβολες!{#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    01.09.2011, 02:21

    Μπράβο Γιάννη{#emotions_dlg.clap} χαίρομαι πάρα πολύ, γιατί κι εγώ τρελλαίνομαι για παλιά πράγματα, κάτι σαν κουσούρι δηλαδή..πόσο μάλλον να είναι απόκτηση οικογενειακού κειμήλιου.... γιατί περί κειμήλιου πρόκειται στην προκειμένη !!!!!!!


    cineboy
    02.09.2011, 17:52
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι, γιά τα λόγια σας και την θετική αύρα που μου δίνεται σε όλη αυτή την προσπάθεια... Σήμερα ξαναπέρασα απο τις αποθήκες, γιά να κανονίσω τα διαδικαστικά της μεταφοράς και να μελετήσω τον τρόπο που αυτη θα γίνει, μιά που μιλάμε γιά αρκετά μεγάλο βάρος. Με την ευκαιρία, τράβηξα πρόχειρα κανά δυό φωτογραφίες, και όπως θα δείτε χρειάζεται αρκετή δουλειά και γνώση, προκειμένου να συναρμολογηθούν κάποια πράγματα επάνω της.
    cineboy
    01.10.2011, 18:26
    Επιτέλους!!! Σήμερα ήρθε εδω ,και πιάνω δουλειά!!!
    cineboy
    03.10.2011, 20:53
    Πριν λίγο τελείωσα το καθάρισμά της και το δέσιμο σε εξωτερικό χώρο, γιά να δω τι γίνεται και να πάρω τελικές διαστάσεις, έτσι ώστε να ξέρω που ακριβώς θα μπεί στο σινεμά, γιατί μιλάμε γιά βάρος, και οι μετακινήσεις της, είναι πολύ δύσκολες. Χρειάστηκα δυό γεμάτες ημέρες γιά να κατανοήσω την συναρμολόγισή της, και φυσικά η οποιαδήποτε βοήθεια απο το διαδύκτιο ήταν μηδαμινή γιά αυτό το μοντέλο. Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η απίθανη κατάσταση που βρίσκεται η μηχανή παρά τα τόσα χρόνια.Μέχρι και τα λαδάκια της, δεν είναι μαυρισμένα!!! Ξέχασα να σας πω ότι μιλάμε γιά την κινηματογραφική μηχανή 35mm Prevost Milano P65, και πρέπει να είναι κατασκευής κάπου ανάμεσα στο 1960 και 1965. Επειδή το μοντέλο αυτό είναι το P65 ,πιθανολογώ ότι μάλον θα πρέπει να είναι του 1965,με την λογική ότι το μοντέλο P35 ήταν το πρώτο της Prevost και κατασκευάστηκε γιά τους φαντάρους στον πόλεμο!!!