ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Σινεμά Ο Παράδεισος..ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

    cineboy
    04.10.2011, 21:52
    Είναι ώρα πλέον,γιά μερικές φωτογραφίες απο την κινηματογραφκή μηχανή, έτσι όπως τοποθετήθηκε στο σινεμά. Να ζητήσω αρχικά συγνώμη γιά την ποιότητα των φωτογραφιών ,όμως δεν γινόταν διαφορετικά. Επίσης να σας πω ότι τραβήχτηκα αρκετά στην τοποθέτηση και την συναρμολόγιση της μηχανής, αφού αυτά έγιναν δυό φορές, μία σε εξωτερικό χώρο, και μία μετά, μέσα στο σινεμά. Το μοντέλο τελικά είναι το p60 και όχι το p65 όπως έλεγα, πράγμα που σημαίνει ότι η μηχανή,πρέπει να είναι κατασκευής του 1960!!! Γιά να τοποθετηθεί έτσι όπως βλέπετε στις φωτογραφίες, χρειάστηκε να γίνουν κάποιες αλλαγές και προσθοαφειρέσεις πραγμάτων στον χώρο. Κύριο μέλη μά μου ήταν να μην αφαιρέσω καρέκλες, ενώ παράλληλα να μην εμποδίζει η μηχανή στην θέαση κανενός θεατή. Τελικά τα κατάφερα, με μόνο εξαίρεση την κάτω θέση δεξιά (Νο 11),που υπάρχει κάποιο θέμα θέασης, ευτυχώς όμως όχι τόσο μεγάλο. Κατά τα υπόλοιπα έπρεπε να αφαιρεθεί το ράφι του πικάπ με μερικούς δίσκους, το οποίο προς το παρών είναι στο δάπεδο, με αντικραδασμικό την μοκέττα!!! Δυστυχώς αφαίρεσα απο τον χώρο την κινηματογραφική καρέκλα του ΟΡΦΕΑ που μπορείτε να δείτε σε προηγούμενες φωτογραφίες, γιατί πλέον δεν χωρούσε πουθενά. Τέλος έβαλα και ένα φουγάρο στην έξοδο του κουβουκλίου της λάμπας, και τέλος της πέρασα και ένα φιλμάκι trailer 35mm απο τον Επαγγελματία του Μπελμοντώ. Πάμε λοιπόν..... Με ανοιχτά τα καπάκια...επάνω ξεκινά να ξετυλίγει η ταινία καθώς παίζει η μηχανή και κάτω μαζεύεται... Και τέλος το χειροκίνητο μηχανάκι της Prevost Milano, γιά το κόψε-ράψε της ταινίας, που εκείνες τις εποχές έδινε και έπερνε.......πόσα καρουλάκια έχω γυρίσει παιδάκι τότε,σε αυτό ακριβώς επάνω Θεέ μου!!!! Γιά επίλογο θα αφήσω δύο μόνο λέξεις.... Είμαι ευτυχισμένος!!!
    mary_omikron
    04.10.2011, 22:23

    Χαίρομαι για σένα Γιάννη, ζήστο το συναίσθημα..πανέμορφο το κουκλί σου, μ΄αρέσουν πάρα πολύ όλα τα παλιά πράγματα, πόσο μάλλον όταν υπάρχει και συναισθηματικό δέσιμο!!


    cineboy
    04.10.2011, 22:36
    Σε έχω καταλάβει καλή μου...μη νομίζεις!!! Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ.
    sillia
    11.10.2011, 02:02

    ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ..... σαν βγαλμενα ολα απο παραμύθ{#emotions_dlg.inlove}ι!! Μπράβο Γιάννη Smile


    cineboy
    11.10.2011, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 11-10-2011 στις 02:02 έγραψε...

    ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ..... σαν βγαλμενα ολα απο παραμύθ{#emotions_dlg.inlove}ι!! Μπράβο Γιάννη Smile



    Ναι ,κάπως έτσι γλυκειά μου Αναστασία....μακάρι να μην μας χώριζε τόσο αυτή η απόσταση,όχι πως δεν θα βρεθούμε δηλαδή κάποια στιγμή!!!!


    despinakontogianni
    12.10.2011, 03:11
    Σε βάζει τόσο πολύ στο συναίσθημα του "Cinema Paradiso"..
    cineboy
    14.03.2012, 17:51

    Οι πόρτες του είναι διάπλατες γιά όσους απο εσάς θέλετε να το τιμήσετε με την παρουσία και τις γραφές σας.Θα σας τρατάρουμε άφθονο φωτογραφικό υλικό, πλήρη ενημέρωση γιά το πως και γιατί φτάσαμε εως εδω,και ελεύθερες προβολές ταινιών γιά όλα τα μέλη του,με μπόλικο Πόπ-Κόρν!!!

    Με μεγάλη χαρά θα σας περιμένουμε......

    Επίσης γιά πρώτη φορά, ξεκινώ τις σταθερές (δωρεάν φυσικά...)Κυριακάτικες βραδινές προβολές γιά όσους φίλους θέλουν να μας γνωρίσουν και απο κοντά.

    http://cineparadisonights.blogspot.com/


    optiras
    14.03.2012, 19:44

    'Οταν ήμουν στο δημοτικό κάποια απογεύματα πήγαινα σε ένα σινεμά να ''βοηθήσω'' τον ηλεκτρολόγο που δούλευε εκεί και ήταν γείτονας και γνωριζόμασταν...Στην ουσία έλεγχα τα καρβουνάκια,μάζευα χειροκίνητα την ταινία,πρόσεχα αν τύχει και κοπεί η ταινία ώστε να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο...

    Ο σινεμάς είχε καταντήσει να παίζει τσόντες και για αυτό αν ερχόταν η αστυνομία-συνήθως ερχόντουσαν αστυνομικοί για να δουν τσάμπα ταινίες-δεν έπρεπε να κατεβαίνω για να μη με δουν...

    Η μηχανή ήταν λίγο πιο εξελιγμένο μηχάνημα από αυτό της φωτογραφίας.....

    Τώρα το σινεμά δεν υπάρχει...Είναι κατάστημα....

    Χρόνια μετά ξανασυνάντησα τον άνθρωπο τυχαία,θυμηθήκαμε τα παλιά και με κάλεσε να πάω στο καινούριο σινεμά που δουλεύει,ένα multiplex...Από περιέργια πήγα...

    Καμιά σχέση...Δεν υπάρχουν καρβουνάκια...Τα μηχανήματα είναι αθόρυβα-που εκείνος ο θόρυβος που σου έπαιρνε τα αυτιά.....Η ταινία μαζέυεται πατώντας ένα κουμπάκι...Που το μάζεμα με το χέρι...Θυμάμαι τις πολύ μεγάλες ταινίες που προεξήχαν από τις μπομπίνες και έπρεπε να προσέχεις πως θα τις μαζέψεις....Θυμάμαι την φάση που κοβόταν η ταινία και έπρεπε να την κολλήσης...Ή τον πανικό όταν αυτό συνέβαινε την ώρα της προβολής....   

    Τώρα όλα ελέγχονται από υπολογιστή...Δεν χρειάζεται να έχεις τον νου στα καρβουνάκια που ή κολούσαν ή το πιθανότερο απομακρύνοντουσαν και σκοτίνιαζε η οθόνη και φώναζε ο κόσμος...Ή που έπρεπε να αλλάξεις...

    Υπάρχει οθόνη για να βλέπεις τι ή και πως δείχνει...Οι καρέκλες είναι άνετες....Που το άβολο σκαμπό που υπήρχε πίσω από το παραθυράκι...

    Δεν λέω καλά όλα αυτά...

    Αλλά προτιμούσα το παλιό στυλ...Το νέο μου φάνηκε κάτι άοσμο/άχρωμο/ουδέτερο...

    Και δεν φαντάζομαι να μείνει στη μνήμη μου για πολύ...

     


    cineboy
    18.03.2012, 03:34
    Δημιουργήθηκε Κοινότητα στο F/B γιά το Σινεμά ο Παράδεισος. http://www.facebook.com/CineParadisoNights Κάποια πράγματα και κυρίως στις δύσκολες εποχές που ζούμε, όταν τα κατέχουμε, δεν πρέπει να τα κρατάμε μόνο γιά εμάς.Πρέπει απλόχερα και εγκάρδια να τα προσφέρουμε και στους συνανθρώπους μας...ο κάθε ένας ότι έχει και μπορεί.
    kithara-woman
    18.03.2012, 14:20

    Πολύ όμορφες εικόνες..Πολύ όμορφη η προσπάθεια σου.Μια όμορφη εικόνα,νοσταλγική, άλλης εποχής..Μπράβο!Εύχομαι ό,τι καλύτερο!Smile


    cineboy
    18.03.2012, 18:38
    Σε ευχαριστώ πολύ γιά τα λόγια σου...δεν κάνω τίποτε παραπάνω απο αυτό που νοιώθω και αγαπώ πολύ. Να είσαι καλά.
    cineboy
    28.03.2012, 01:26

    Μιά σύντομη ξενάγηση με δόση προβολής, στο δικό μας Παραδεισένιο Σινεμά απο την καρδιά, του Αργολικού κάμπου.
    Συγχωρέστε μου την ερασιτεχνική δουλειά του Video,ομως ούτε τα τεχνικά μέσα, ούτε οι δικές μου ικανότητες σε video, μου επέτρεπαν κάτι περισότερο....πλέον δεν είναι αυτό το ζητούμενο!!!

    >


    -----------------
    http://cineparadisonights.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 28-03-2012 01:30 ]