ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Tama Superstar hyper drive vs Tama Starclassic Performer hyper drive

    fuego
    26.02.2010, 02:06

    Έχουν μια διαφορά στην τιμή της τάξης των 800 ευρο. τα μεν 1222 τα δε 2066 απο τον thomann.

    οι διαστάσεις τους είναι:

    Superstar: 22"x18" Bass Drum 10"x6,5" και 12"x07" Tom Tom, 14"x12" και 16"x14" Floor Tom, 14"x5,5" Wood Snare Drum

    Starclassic: 22"x20" Bass Drum 10"x6,5" και 12"x07" Tom Tom, 14"x12" και 16"x14" Floor Tom, 13"x06" Snare Drum

    Η ερώτηση μου ποιά είναι... λογικά τα starclassic θα είναι καλύτερα αλλά πόσο μεγάλες είναι οι διαφορές τους στον ήχο σε σχέση με την διαφορά στην τιμή τους?


    fuego
    26.02.2010, 02:10

    Ολα αυτά για τον λόγο του οτι θέλω να αγοράσω κάτι απο τα δύο..

    για να δείτε περισσότερα:

    http://www.thomann.de/gr/tama_sl62hzbn_scy_superstar_hyper.htm

    http://www.thomann.de/gr/tama_pl62hxz2_ddb_performer_b_b_hyp.htm


    cobal
    26.02.2010, 18:30

    Δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα μοντελα αλλα σιγουρα θα εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους....

    Το θεμα ειναι ποιο θα ακουγεται στα αυτια σου καλυτερα. ΠΧ Εσυ μπορει να προτιμας τον ηχο μιας Granite (((({#emotions_dlg.whistling}))))


    ORFEASMIRSINIS
    26.02.2010, 21:22

    Κοίτα να πάρεις τη πιο φθηνή,η μόνη διαφορά τους είναι οτι η πιο ακριβή έχει και κάποια φύλλα μπουμπίκα αντί να είναι μόνο μπέρτς,Κατα τα άλλα επειδή ο ήχος σου κατά 80% θα εξαρτηθεί απο το σωστό κούρδισμα θα έχεις απίθανο ήχο και με την πιο φθηνή,εφόσον...ακουλουθήσεις τις οδηγίες μου για σωστό κούρδισμα, στο αντίστοιχα topic!{#emotions_dlg.thumbup}


    fuego
    26.02.2010, 21:40

    orfeasmirsinis έχεις παίξει με κάποιο απο τα δυο σετ?

    όσο για τα φύλλα μπουμπίκα οντως είναι  μόνη τους διαφορά .. όμως τι διαφορά δινουν στον ήχο απο τα σκέτα μπέρτς?

    ρωτάω επειδή μου φάνηκες πολύ σίγουρος για την επιλογή!

    ευχαριστώ.


    cobal
    26.02.2010, 22:53

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 26-02-2010 στις 21:22 έγραψε...

    Κοίτα να πάρεις τη πιο φθηνή,η μόνη διαφορά τους είναι οτι η πιο ακριβή έχει και κάποια φύλλα μπουμπίκα αντί να είναι μόνο μπέρτς,Κατα τα άλλα επειδή ο ήχος σου κατά 80% θα εξαρτηθεί απο το σωστό κούρδισμα θα έχεις απίθανο ήχο και με την πιο φθηνή,εφόσον...ακουλουθήσεις τις οδηγίες μου για σωστό κούρδισμα, στο αντίστοιχα topic!{#emotions_dlg.thumbup}



    Ορφεα προχωρα σε θελει ολη η (γη) χωρα


    ORFEASMIRSINIS
    26.02.2010, 23:17

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 26-02-2010 στις 22:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 26-02-2010 στις 21:22 έγραψε...

    Κοίτα να πάρεις τη πιο φθηνή,η μόνη διαφορά τους είναι οτι η πιο ακριβή έχει και κάποια φύλλα μπουμπίκα αντί να είναι μόνο μπέρτς,Κατα τα άλλα επειδή ο ήχος σου κατά 80% θα εξαρτηθεί απο το σωστό κούρδισμα θα έχεις απίθανο ήχο και με την πιο φθηνή,εφόσον...ακουλουθήσεις τις οδηγίες μου για σωστό κούρδισμα, στο αντίστοιχα topic!{#emotions_dlg.thumbup}



    Ορφεα προχωρα σε θελει ολη η (γη) χωρα



    ...εντάξει μίλησε και ο δεν έχω να προτείνω τίποτα, όλα είναι θέμα γούστου!


    ORFEASMIRSINIS
    26.02.2010, 23:32

    Παράθεση:

    Το μέλος fuego στις 26-02-2010 στις 21:40 έγραψε...

    orfeasmirsinis έχεις παίξει με κάποιο απο τα δυο σετ?

    όσο για τα φύλλα μπουμπίκα οντως είναι  μόνη τους διαφορά .. όμως τι διαφορά δινουν στον ήχο απο τα σκέτα μπέρτς?

    ρωτάω επειδή μου φάνηκες πολύ σίγουρος για την επιλογή!

    ευχαριστώ.



      ¨Οχι δεν έχω παίξει με κανένα απο τα δύο σέτ,το θέμα είναι οτι η μπουμπίνκα υποτίθεται οτι δίνει ένα ηχόχρωμα πιο <<γεμάτο>> και πιο δυνατό ήχο.Αλλά σου ξαναλέω εν αρχή ην το κούρδισμα.Έχει τύχει να κουρδίσω Asama τομ που το είχα απο το Δημοτικό και να βγάζει φανταστικό ήχο και απο ποιότητα κατασκευής ,πέρα βρέχει!Πάντως εννοείται οτι το ακριβότερο κατιτίς παραπάνω θα σου δώσει.


    fuego
    27.02.2010, 09:09

    Κατάλαβα! η αλήθεια είναι οτι επειδή εχω παίξει στα superstar είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον ήχο τους και είναι και σε πολύ αλή τιμη για αυτό που δίνουν οπότε μάλλον εκεί θα καταλήξω....

    εκτος αν παίξω και στα starclassic και "απογειωθώ".. αν και τα συγκεκριμένα starclassic δεν τα εχω δει στην ελλάδα... μόνο τα maple εχουν φέρει που είναι και πανακριβα!!!

    ευχαριστώ παντως πολύ για τις συμβουλές!


    cobal
    27.02.2010, 15:03

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS

    ...εντάξει μίλησε και ο δεν έχω να προτείνω τίποτα, όλα είναι θέμα γούστου!



    Ορφεα αμφιβαλεις οτι ολα ειναι θεμα γουστου?????

    Εσυ εχεις παιξει στα εν λογο τυμπανα και εχεις αποψη και για τα δυο????? Πως προτεινεις????

    Με τη δικη σου λογικη θα επρεπε να παιζουμε ολοι με Asama....

    Ορφεα.... οι κατασκευαστες δεν ειναι ηλιθιοι..... εχουν λογο που φτιαχνουν τυμπανα με διαφορα ξυλα η και τα παντρευουν μεταξυ τους αλλα και που τα κοστολογουν αναλογα....

    Επισης ... σαφως και η διαφορα τους δεν ειναι μονο τα ξυλα...... εχουν και αλλες διαφορες... Ορφεα...

    Δεν νομιζω οτι το bubinga δινει κατι τετοιο που λες εσυ.... Εχεις παιξει σε birch τυμπανα?????

    Ειπαμε..... σεβαστη η γνωμη σου αλλα εκει που δεν περναει κρατα την για παρτι σου και μην εισαι τοσο αλαζονας........


    cobal
    27.02.2010, 15:12

    Fuego αφου σκεφτεσαι για επαγγελματικο σετ και εισαι διατεθειμενος να δωσεις τα αναλογα..... Κοιτα και την Mapex saturn..... Παρα πολυ καλο σετ και σε πολυ καλη τιμη...... σε ποιοτητα αναλογη με την ΤΑΜΑ που λες


    ORFEASMIRSINIS
    27.02.2010, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 27-02-2010 στις 15:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS

    ...εντάξει μίλησε και ο δεν έχω να προτείνω τίποτα, όλα είναι θέμα γούστου!



    Ορφεα αμφιβαλεις οτι ολα ειναι θεμα γουστου?????

    Εσυ εχεις παιξει στα εν λογο τυμπανα και εχεις αποψη και για τα δυο????? Πως προτεινεις????

    Με τη δικη σου λογικη θα επρεπε να παιζουμε ολοι με Asama....

    Ορφεα.... οι κατασκευαστες δεν ειναι ηλιθιοι..... εχουν λογο που φτιαχνουν τυμπανα με διαφορα ξυλα η και τα παντρευουν μεταξυ τους αλλα και που τα κοστολογουν αναλογα....

    Επισης ... σαφως και η διαφορα τους δεν ειναι μονο τα ξυλα...... εχουν και αλλες διαφορες... Ορφεα...

    Δεν νομιζω οτι το bubinga δινει κατι τετοιο που λες εσυ.... Εχεις παιξει σε birch τυμπανα?????

    Ειπαμε..... σεβαστη η γνωμη σου αλλα εκει που δεν περναει κρατα την για παρτι σου και μην εισαι τοσο αλαζονας........



     Εκτός απο το γούστο υπάρχουν πάντα και κάποιοι κατευθυντήριοι γενικοί κανόνες

     Η βασική τους διαφορά είναι τα εσωτερικά φύλλα μπουμπίνκα.Τα μπέρτς  χάνουν λίγο στις χαμηλές συχνότητες και κερδίζουν στις υψηλές,γι αυτό και ο ήχος είναι πιο σκληρός,δυνατός και καθαρός.Προσθέτοντας μπουμπίκα ο ήχος ενισχύεται στις χαμηλές και έτσι γίνεται πιο ισορροπημένος,πιο γλυκός και βαθύς κρατώντας και τα πλεονεκτήματα του μπέρτς.

     Τώρα απο πότε γίνεται αλαζών κάποιος που απλά λέει τη γνώμη του σε έναν συνάνθρωπο  του που του τη ζητάει, λυπάμαι δε το κατανοώ!

       Απο εκεί και πέρα το παιδί ρώτησε εάν το value for money της διαφοράς των 800 Ευρώ είναι ικανοποιητικό και πάνω σε αυτό πήρα θέση.

      Έπειτα ο fuego πρέπει να συνυπολογίσει το είδος της μουσικής που παίζει.Εάν θέλει κάτι πιο fusion και πιο classic rock,να δει ξύλα που δίνουν πιο γλυκό και μελωδικό ήχο όπως τα maple και η μίξη μπουμπίνκα μπέρτς στην προκειμένη περίπτωση.Εάν θέλει κάτι πιο Heavy τα μπέρτς είναι ιδανικά.

      Στο κάτω κάτω γνώμες λέμε δεν πιέσαμε και κανέναν...!

      ...έτσι δεν είναι fuego?


    cobal
    27.02.2010, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 26-02-2010 στις 21:22 έγραψε...

    Κοίτα να πάρεις τη πιο φθηνή,η μόνη διαφορά τους είναι οτι η πιο ακριβή έχει και κάποια φύλλα μπουμπίκα αντί να είναι μόνο μπέρτς,Κατα τα άλλα επειδή ο ήχος σου κατά 80% θα εξαρτηθεί απο το σωστό κούρδισμα θα έχεις απίθανο ήχο και με την πιο φθηνή,εφόσον...ακουλουθήσεις τις οδηγίες μου για σωστό κούρδισμα, στο αντίστοιχα topic!{#emotions_dlg.thumbup}



    Αυτη ειναι η γνωμη σου Ορφεα?????

    Ποιος σου ειπε εκτος απο τον εαυτο σου οτι ο ενας και μοναδικος τροπος που κουρδιζεις εσυ (ισως ο μοναδικος στον κοσμο) με το κουρδιστηρι κιθαρας!!!!!!! ειναι ο μονος σωστος???!!!!! Και προτρεπεις εναν νεο να σε ακολουθησει επειδη μονο εσυ ξερεις την αληθεια και κανεις ακομη και τις κατσαρολες να κελαηδανε!!!!!!..

    Γι' αυτον και μονο τον λογο σε θεωρω (και οχι μονο εγω) δημοσιο κινδυνο....

    Θα σε συμβουλευα (αν θες) να εισαι λιγο πιο μετριοφρων και ελαστικος οσων αφορα τις αποψεις σου και να ακους και καναν αλλον ακομη κι' αν σου λεει μπουρδες κατα την αποψη σου.

     

     

    ΥΓ. Ακομη καποιοι περιμενουν ενα βιντεο απο εσενα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 27-02-2010 19:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 27-02-2010 19:05 ]


    fuego
    27.02.2010, 20:23

    κοιτάχτε να δείτε... εγω μια ερώτηση έκανα..

    Όσον αφορά την γνωμη του Ορφέα στο παρακατω:

    ""Η βασική τους διαφορά είναι τα εσωτερικά φύλλα μπουμπίνκα.Τα μπέρτς  χάνουν λίγο στις χαμηλές συχνότητες και κερδίζουν στις υψηλές,γι αυτό και ο ήχος είναι πιο σκληρός,δυνατός και καθαρός.Προσθέτοντας μπουμπίκα ο ήχος ενισχύεται στις χαμηλές και έτσι γίνεται πιο ισορροπημένος,πιο γλυκός και βαθύς κρατώντας και τα πλεονεκτήματα του μπέρτς.""

    Αυτό ισχύει για τα ξύλα! όσο για τον είδος μουσικής επειδή παίζω αρκετά θα ήθελα έναν πιο "γλυκο" ήχο. Θα προτιμούσα maple ξύλα αλλα είναι πανάκριβα και αφου μ το προσφέρει σε ενα βαθμο αυτο  η μπουμπιγκα ίσως τα προτιμήσω...

    Απο εκεί και πέρα έχω τύμπανα μπερτς της pearl και είναι εκπλκτικά στον ήχο απλά θέλω κάτι αλλο..

    όσο για την Mapex saturn που λές υπάρχει κάπου να την ακούσω?γενικά μ αρέσει να ψάχνω γιατί εκτός του οτι βρίσκεις κατι καινουριο μπορεί να υπαρξει κατι που να με ενθουσιάσει πολύ περισσοτερο απο αυτά που λεω εγω..


    ORFEASMIRSINIS
    27.02.2010, 20:40

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 27-02-2010 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 26-02-2010 στις 21:22 έγραψε...

    Κοίτα να πάρεις τη πιο φθηνή,η μόνη διαφορά τους είναι οτι η πιο ακριβή έχει και κάποια φύλλα μπουμπίκα αντί να είναι μόνο μπέρτς,Κατα τα άλλα επειδή ο ήχος σου κατά 80% θα εξαρτηθεί απο το σωστό κούρδισμα θα έχεις απίθανο ήχο και με την πιο φθηνή,εφόσον...ακουλουθήσεις τις οδηγίες μου για σωστό κούρδισμα, στο αντίστοιχα topic!{#emotions_dlg.thumbup}



    Αυτη ειναι η γνωμη σου Ορφεα?????

    Ποιος σου ειπε εκτος απο τον εαυτο σου οτι ο ενας και μοναδικος τροπος που κουρδιζεις εσυ (ισως ο μοναδικος στον κοσμο) με το κουρδιστηρι κιθαρας!!!!!!! ειναι ο μονος σωστος???!!!!! Και προτρεπεις εναν νεο να σε ακολουθησει επειδη μονο εσυ ξερεις την αληθεια και κανεις ακομη και τις κατσαρολες να κελαηδανε!!!!!!..

    Γι' αυτον και μονο τον λογο σε θεωρω (και οχι μονο εγω) δημοσιο κινδυνο....

    Θα σε συμβουλευα (αν θες) να εισαι λιγο πιο μετριοφρων και ελαστικος οσων αφορα τις αποψεις σου και να ακους και καναν αλλον ακομη κι' αν σου λεει μπουρδες κατα την αποψη σου.

       

    ΥΓ. Ακομη καποιοι περιμενουν ενα βιντεο απο εσενα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 27-02-2010 19:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 27-02-2010 19:05 ]



       Βρε cobalάκο,βρε πασά μου,είναι προφανές οτι κάνω χιούμορ εκεί!Γι αυτό έχω βάλει και τα αποσιωποιητικά και τη φατσούλα,για να προσδώσω αυτή την αίσθηση.Φυσικά και δεν είμαι ο μόνος που κουρδίζει σωστά! Ήμαρτον! τι με πέρασες! ...κανα πυροβολημένο?

       Σε ότι αφορά το βίντεο...σου ετοιμάζω μια μελωδία μούρλια{#emotions_dlg.thumbup}

         Ειρήνη ειμίν!   {#emotions_dlg.beer}


    ORFEASMIRSINIS
    27.02.2010, 20:51

      Fueqo αφού σε ενδιαφέρουν τα maple κοίτα και τη Sonor force 3007 που είναι all maple και σε φοβερή τιμή,κάπου στα 1400 ευρώ.Αυτή σίγουρα μπορείς να την ακούσεις στο Στόλλα.


    cobal
    28.02.2010, 10:35

    http://www.thomann.de/gr/mapex_mp5255_meridian_maplepe.htm

     

    Αυτη ειναι ισως το καλυτερο maple σε αυτα τα χρηματα


    ORFEASMIRSINIS
    28.02.2010, 14:06

    Συμφωνώ με τον Cobal.Τώρα εάν θέλει ο Fuego να κάνει μια μικρή υπέρβαση, θα πάρει μια σούπερ επαγγελματική ονειρεμένη ντράμς με τα καλύτερα maple ξύλα σε απίστευτη τιμή!Τι λές κι εσύ Cobal?

                  http://www.thomann.de/gr/mapex_orion_fusion_1_blue_mist_bur.htm


    cobal
    28.02.2010, 18:40
    Αυτο Ορφεα ειναι ονειρο...... Πολλα τα λεφτα
    fuego
    28.02.2010, 18:49

    Πολύ καλές οι Mapex . και για τα λεφτά τους είναι πολύ καλή επιλογή σίγουρα..όμως που θα μπορέσω να δοκιμάσω?

    όμως θα ήθελα και κάτι ακόμα... την "μπότα" θελω να είναι μόνη της.. για να είναι αυτονομη και  δευτερον γιατί έχω rack και βολεύουν καλύτερα τα toms χωρις να αφήνουν "τρύπα" στην μπότα...

    Α! cobal και η tama starclassic που θα ήθελα να πάρω 2000 κάνει.... πολλά λεφτα αλλα είναι κατι που θα το έχεις...