ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Tama Superstar hyper drive vs Tama Starclassic Performer hyper drive

    cobal
    04.03.2010, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 03-03-2010 στις 23:17 έγραψε...

    Εξηγησε μου σε παρακαλω...... πως παιζεις πανω στις κλιμακες με τα τομ????? Ο


    ORFEASMIRSINIS
    04.03.2010, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 04-03-2010 στις 18:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 03-03-2010 στις 23:17 έγραψε...

    Εξηγησε μου σε παρακαλω...... πως παιζεις πανω στις κλιμακες με τα τομ????? Ο



     Κάθε τόμ είναι κουρδισμένο σε μια συγκεκριμένη νότα,οπότε δημιουργείται μια κλίμακα πάνω στην οποία δομείται συγκεκριμένο μελωδικό θέμα,ενώ κάσα,ταμπούρο πιατίνια κρατούν το ρυθμικό μέρος και τους<< εφέ>> τονισμούς.


    cobal
    04.03.2010, 21:11
    Δηλαδη σε καθε αλλαγη νοτας εσυ χτυπας και το αντιστοιχο τομ????
    ORFEASMIRSINIS
    04.03.2010, 21:51

     Όχι,όχι!Αυτά που σου λέω έχουν να κάνουν με σόλο κατάσταση.Σε ένα μουσικό κομμάτι π.χ. midnigt Blues,alcoholic δεν μπορεί να αλλάξει η φυσιογνωμία του τραγουδιού θα το παίξεις κανονικά, χωρίς μελωδικούς τόμ τονισμούς.Μπορείς όμως στα γυρίσματα να παίξεις πάνω στην κλίμακα δηλ. alcoholic εκεί που τελειώνει η φωνή με τα πλήκτρα στην εισαγωγή έχει ένα μπάσιμο των ντράμς και μπαίνουν όλα τα όργανα μετά.Εκεί αν θυμάμαι καλά ο πληκτράς κλείνει την εισαγωγή σε Σολ μινόρε,οπότε εγώ θα κάνω μπάσιμο και γύρισμα στα τομ G-G-D  C-C-D-C  D-C-G και όλοι ξαναμπαίνουν σε G οπότε έχομε πολύ καλή μελωδική γέφυρα.Το ίδιο θα γίνεται και στις αλλαγές απο κουπλέ σε ρεφρέν.Θα ήταν λάθος σε κάθε νότα να παίζουμε τόμ διότι τότε θα ήταν σα να προσπαθούμε (βλακωδώς και ανεπιτυχώς) να υποκαταστήσουμε το μπάσσο.

         Σε σόλο κατάσταση όμως κάνομε ό,τι γουστάρουμε και όσο γουστάρουμε με τους μελωδικούς τονισμούς!Άλλη υπόθεση εκεί...