ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Σκέψεις & προβληματισμοί κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού

    cineboy
    12.04.2010, 16:40

    Υπάρχει τρόπος η περίπτωση να μάθουμε μέχρι τώρα, πόσα περίπου μέλη έχουν ψηφίσει στον τελικό; Ευχαριστώ πολύ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 12-04-2010 16:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 12-04-2010 16:43 ]


    kwstasagas
    13.04.2010, 19:37

    Πω πωωωω ..... Τις 2 ημέρες που έλειψα στο Λονδίνο, τα τόπικς που ανοίχθηκαν για τον διαγωνισμό γίνανε .... άνω κάτω !!! Μωρ' μπράβο .... {#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Από την πλευρά μου, μέχρι τις 18 Απρίλη, που θα λήξει ο διαγωνισμός, δεν θα υπάρξει καμία δήλωση στα τόπικ περί διαγωνισμού .... Βλέπω, δυστυχώς, ότι στην παρούσα φάση σε αυτά τα τόπικς και το παραμικρό να γράψεις ενδέχεται να έχει δυσάρεστες συνέπειες .... Μετά τη λήξη του διαγωνισμού θα επανέλθω με "τα αγαπημένα μου τραγούδια του τελικού" {αν και ένα από αυτά ήδη το έχω "μαρτυρήσει" {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}}, αλλά και με προβληματισμούς μου & σκέψεις σχετικά με αυτά που διάβασα ....

     

    Μέχρι τότε ... συμμετοχή μου ΜΟΝΟ στα άλλα τόπικς του ΜΗ .... Διότι, ευτυχώς, ΜΗ σημαίνει ΚΑΙ χίλια δυο άλλα πράγματα πέραν του διαγωνισμού ....

     


    Athws
    15.04.2010, 10:21

     

    το σύστημα να ψηφίζεις μιά κι έξω για όλα τα τραγούδια, σε αναγκάζει να κρατάς τις βαθμολογίες σε λίστα word μέχρι να τα ακούσεις όλα κλπ, πράγμα που αφενός είναι κουραστικό και μπορεί τελικά να τα παρατήσεις και να μή ψηφίσεις τίποτα, και αφετέρου σπρώχνει την πλειοψηφία των χρηστών να ψηφίσουν την τελευταία στιγμή και να δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Καλύτερο θα ήταν (δεν ξέρω βέβαια τα τεχνικά) να ψήφιζες καθένα τραγούδι ξεχωριστά, δηλαδή έχω λίγο χρόνο μπαίνω ακούω δυό τραγούδια, ψηφίζω, και άλλη φορά πάλι καναδυό κλπ (φυσικά να μου αποκλείει να διπλοψηφίσω το ίδιο)

    είδα ότι κάποιος δημιουργός προσπάθησε να δημοσιοποιήσει ευρύτερα τη συμμετοχή του (δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να επηρεάσει επί της ουσίας, από πότε δηλαδή πρέπει να έχει εγγραφή ένα μέλος για να έχει δικαίωμα ψήφου), αλλά η εμπλοκή της κριτικής μουσικών δημιουργιών με επικοινωνιακές πολιτικές είναι σαν φαινόμενο απαράδεκτο, θα πρέπει να προστεθεί κανονισμός που να απαγορεύει την ατομική προβολή (είτε σε άλλα σάιτ είτε σε youtube κλπ) μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας.

    στα γκρούπ των προκριματικών πόσα ήταν τα μέλη που ψήφισαν ?


    jorge
    16.04.2010, 09:44

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 12-04-2010 στις 16:40 έγραψε...

    Υπάρχει τρόπος η περίπτωση να μάθουμε μέχρι τώρα, πόσα περίπου μέλη έχουν ψηφίσει στον τελικό; Ευχαριστώ πολύ.

     

    Cineboy έχουν ψηφίσει περίπου 300 ως τώρα στον ΤΕΛΙΚΟ και κάπου 700 συνολικά στο διαγωνισμό.


    cineboy
    16.04.2010, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-04-2010 στις 09:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 12-04-2010 στις 16:40 έγραψε...

    Υπάρχει τρόπος η περίπτωση να μάθουμε μέχρι τώρα, πόσα περίπου μέλη έχουν ψηφίσει στον τελικό; Ευχαριστώ πολύ.

     

    Cineboy έχουν ψηφίσει περίπου 300 ως τώρα στον ΤΕΛΙΚΟ και κάπου 700 συνολικά στο διαγωνισμό.



    Ευχαριστώ πάρα πολύ γιά την απάντηση.


    MITSOUD
    16.04.2010, 15:31

    Ο Συνθέτης του εκπληκτικού τραγουδιού "ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ ΣΟΥ" το οποίο πατώνει εδώ(είναι προτελευταίο τώρα) βγήκε ΔΕΥΤΕΡΟΣ με ισοψηφία με τον Πρώτο με άλλο τραγούδι στον Διαγωνισμό  του  ΚΙΘΑΡΑ portal κοιτάξτε εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78757.0

    Ο διαγωνισμός του ΚΙΘΑΡΑ έγινε με επιτροπή και όχι με ψήφους του κοινού...

    Νομίζω ότι το θέμα είναι για σκέψη και προβληματισμό....

    στο site του έχει και άλλα εκπληκτικά τραγούδια www.p-zaranis.gr

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MITSOUD στις 16-04-2010 15:50 ]


    bilimili
    16.04.2010, 17:18

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι προς συζήτηση φίλε MITSOUD.Άλλος διαγωνισμός,άλλα κριτήρια,άλλος τρόπος ψηφοφορίας και πάνω από όλα,άλλο κομμάτι. Παρεπιπτόντως,πολύ ωραία κομμάτια πραγματικά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bilimili στις 16-04-2010 17:19 ]


    chorrer
    20.04.2010, 12:11

    Λοιπον να μιλησω κι εγω που εσκασα τοσες μερες να διαβαζω και δεν μπορουσα να απαντησω{#emotions_dlg.happycrazy}

     

      Ας αρχισω απο τα ομορφα:

     

    1. Οσον αφορα τις δικες μου εμπειριες , αυτος ο διαγωνισμος ηταν ο πιο αξιοκρατικος κι ο "πιο κοντα στην αληθεια" διαγωνισμος που ειχα την τυχη να λαβω μερος.

    2. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την θεση που εφτασα αλλα κι απο τους βαθμους που πηρα.

    3. Ευχαριστω ολους εσας που μου δωσατε τα αστερακια σας, οχι τοσο για τα αστερακια σας αλλα γιατι αισθανθηκα λιγο πιο ολοκληρωμενος και σαν μουσικος αλλα και σαν τραγουδοποιος που ενα τραγουδακι μου καταφερε να αγγιξει εστω και λιγο τοσα πολλα ατομα.

    4. Οσοι θελουν να ακουσουν (ή και να κατεβασουν δωρεαν προφανως) κι αλλα δικα μου τραγουδια , μπορουν να τα βρουν στην παρακατω διευθυνση: http://music.kithara.gr/bands/89/

    5. Και τελος, ενα μεγαλο μπραβο στον Γιωργο και τους υπολοιπους συντελεστες για την ομορφη αυτη εμπειρια κι ευκαιρια που μας χαρισαν.

     

    Θα μου επιτρεψετε τωρα να μιλησω σαν διαγωνιζομενος (και σαν ακροατης) αλλα χωρις πολλες σαλτσες, λεγοντας αυτα που πραγματικα πιστευω και δεν με νοιαζει αν ηθικα ή οτιδηποτε αλλο θεωρησει καποιος οτι τον προσεβαλα , του επιτεθηκα, κου.λου.που - κου.λου.που. ......γιατι δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου αλλα το να πω καποια πραγματακια απο την δικη μου οπτικη γωνια.

    ....και παμε:

     

    1. Θεωρω οτι ηταν μεγαλο φαουλ το γεγονος οτι αρκετοι διαγωνιζομενοι εστελναν ΠΜ , καναν ανακοινωσεις μεσω facebook, κλπ - κλπ ...μου ετυχε κι εμενα να διαβασω τετοια ανακοινωση και μπορω να πω οτι ξενερωσα....θα μου πεις: "κι ειχα μια σκασιλα" ....ε, ενταξει την γνωμη μου λεω, μπορω?

    2. Ενα αλλο που με ενοχλησε ηταν ο συνεχης σχολιασμος των τραγουδιων, απο συγκεκριμενα μελη που ηταν και διαγωνιζομενοι...τουλαχιστον ας περιμεναν να αποκλειστουν και μετα να σχολιασουν ή αυτοι που δεν αποκλειστηκαν ας περιμεναν να τελειωσει η διαδικασια και μετα να πουν την γνωμη τους....τεσπα να χαμε να λεγαμε{#emotions_dlg.beer}

    3. Να πω και κατι αρνητικο για μενα , μιας κι εγω ανθρωπος ειμαι κι εχω τις αδυναμιες μου....δεν ψηφισα εξαρχης παρα μονο οταν ειδα τους βαθμους των αλλων.

    ...βεβαια αυτο ειναι κατι που κατα την γνωμη μου μπορει να αποφευχθει ευκολα σε τυχον μεταγενεστερους διαγωνισμους........αν δεν ειχα το δικαιωμα (με κανεναν τροπο) να δω τα αποτελεσματα κι ημουν αναγκασμενος πρωτα να ψηφισω και μετα να τα δω , κι η ψηφος θα ηταν αμεροληπτη και θα τα ειχα καλα με τον εαυτο μου που δεν ψηφισα καποιο τραγουδι που θεωρω ομορφο επειδη θα εβγαζα εμενα απο την οχταδα για 1-2 ποντους.

    4. Σαν ακροατης (και μουσικος) τωρα μπορω να πω οτι δεν περιμενα να ακουσω τοσα πολλα τραγουδια με τοσο υψηλο τεχνικο και ηχοληπτικο επιπεδο....μου εκανε εντυπωση.

    Δυστυχως ομως με ξενερωσε αφανταστα ο "και καλα κουλτουρε" στιχος οπως κι αρκετες απο τις φωνες...που θα τις ηθελα λιγο πιο "σοβαρες", πιο χαρακτηριστικες, πιο προσωπικες και πιο δουλεμενες.

    5. Και τελος , και παλι σαν ακροατης ....με ξενερωσαν αφανταστα τα "ροκ" τραγουδια που εκτος απο κανα 2 τα υπολοιπα ηταν ενα μειγμα ποπ με λιγη σκυλαδικη εντεχνιλα και μια παραμορφωση....δεν σχολιαζω το αν ηταν ομορφα ή οχι , αυτο ειναι υποκειμενικο .....αλλα τουλαχιστον μην το ονομαζεις το καημενο ροκ αμα δεν το χεις το ερμο...please!

     

    ....Για να κλεισω καπου εδω και συγνωμη αν σας κουρασα.....να επαναλαβω μονο οτι δεν θελω να προσβαλω κανεναν κι ισως αν βρισκομασταν εξω να πιουμε καμια ρετσινα να γελουσαμε την ωρα που θα σχολιαζαμε τα παραπανω .....αλλα πισω απο την παγερη οθονη του υπολογιστη, και μεσω ενος πληκτρολογιου κι αν σε αυτα προσθεσεις και την τρομερα διπλωματικη μου προσωπικοτητα (οι παλιοτεροι ισως θυμουνται) ισως ακουστουν "καπως" αυτα που γραφω.

    Σε καθε περιπτωση αυτα που εχουν σημασια ειναι τα ομορφα που γραφω στην αρχη οποτε αν σας ενοχλουν αγνοηστε τα υπολοιπα....αντε στην υγεια μας ....και του χρονου περισσοτεροι και καλυτερα {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Δημητρης Τζελεπης <---- Για περαστε να μ΄ακουσετε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 20-04-2010 12:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 20-04-2010 12:20 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 20-04-2010 12:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 20-04-2010 12:42 ]


    kwstasagas
    20.04.2010, 14:25

    Πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωντές του διαγωνισμού για τις προσπάθειες που κατέβαλαν ούτως ώστε ο διαγωνισμός να οργανωθεί όσο το δυνατόν καλύτερα και όσο το δυνατόν αμερόληπτα, αδιάβλητα & αξιοκρατικά .... Πάντα τέτοια {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

    Αλλά και στους συμμετέχοντες βεβαίως βεβαίως .... οι οποίοι μάς έδωσαν την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τα δημιουργήματά τους και κάποια από αυτά να τα αγαπήσουμε και να μάς αφήσουν τις καλύτερες εντυπώσεις {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}.....

    Με το καλό να πάμε και για 3ο και για 4ο και για ..... 104ο διαγωνισμό τραγουδιού ΜΗ !!!! Ο θεσμός αυτός ΠΡΕΠΕΙ να καθιερωθεί .....

    Όσο για μένα .... αν έχω διάθεση να συμμετάσχω ξανά σε επόμενο διαγωνισμό του ΜΗ, θα το κάνω με .... τον τρόπο που το έκανα και στον παρόντα διαγωνισμό : "τουμπεκί ψιλοκομμένο" σχετικά με τη συμμετοχή μου !!! Έτσι, στη χριστουγεννιάτικη συνάντηση του ΜΗ [η οποία .... συνέπεσε με την περίοδο όπου βρισκόταν σε εξέλιξη η ψηφοφορία του 1ου γκρουπ, όπου συμμετείχε το τραγούδι μου !!!], όποτε με ρωτούσαν οι συμφορουμίτες : "Κώστα, συμμετέχεις στο διαγωνισμό ;;; με ποιο τραγούδι ???", η απάντησή μου ήταν "ααααπ, δεν πρόκειται να σάς πω τίποτα" !!! Την ίδια τακτική σκέφτομαι να ακολουθήσω και σε επόμενο διαγωνισμό .... Διότι έχω την "περιέργεια" να δω πώς το τραγούδι μου μπορεί να περπατήσει ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, "αβοήθητο", χωρίς να υπάρχει η παραμικρή πληροφορία γι' αυτό, και με τους ακροατές να επικεντρώνονται μόνο σε αυτό και σε τίποτε άλλο ....

    Αν μη τι άλλο, ο διαγωνισμός του ΜΗ μάς δίνει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να διαπιστώσουμε πώς μπορουν να "εισπράξουν" τα τραγούδια μας οι ακροατές, εστιάζοντας την προσοχή τους μόνο σε αυτά και σε τίποτε άλλο, δεδομένου ότι όποια θέση κι αν καταλάβει το τραγούδι μας οι συνέπειες θα είναι από ελάχιστες έως μηδαμινές ..... Δεν είναι κρίμα, λοιπόν, αυτήν την ευκαιρία - που μάς βοηθά να βγάλουμε χρήσιμα & πολύτιμα συμπεράσματα για την τέχνη μας - να την αφήνουμε να πάει χαμένη;;;

     

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 20-04-2010 14:33 ]


    THANOS35
    20.04.2010, 23:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 20-04-2010 στις 14:25 έγραψε...

    Πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωντές του διαγωνισμού για τις προσπάθειες που κατέβαλαν ούτως ώστε ο διαγωνισμός να οργανωθεί όσο το δυνατόν καλύτερα και όσο το δυνατόν αμερόληπτα, αδιάβλητα & αξιοκρατικά .... Πάντα τέτοια {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

    Αλλά και στους συμμετέχοντες βεβαίως βεβαίως .... οι οποίοι μάς έδωσαν την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τα δημιουργήματά τους και κάποια από αυτά να τα αγαπήσουμε και να μάς αφήσουν τις καλύτερες εντυπώσεις {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}.....

    Με το καλό να πάμε και για 3ο και για 4ο και για ..... 104ο διαγωνισμό τραγουδιού ΜΗ !!!! Ο θεσμός αυτός ΠΡΕΠΕΙ να καθιερωθεί .....

    Όσο για μένα .... αν έχω διάθεση να συμμετάσχω ξανά σε επόμενο διαγωνισμό του ΜΗ, θα το κάνω με .... τον τρόπο που το έκανα και στον παρόντα διαγωνισμό : "τουμπεκί ψιλοκομμένο" σχετικά με τη συμμετοχή μου !!! Έτσι, στη χριστουγεννιάτικη συνάντηση του ΜΗ [η οποία .... συνέπεσε με την περίοδο όπου βρισκόταν σε εξέλιξη η ψηφοφορία του 1ου γκρουπ, όπου συμμετείχε το τραγούδι μου !!!], όποτε με ρωτούσαν οι συμφορουμίτες : "Κώστα, συμμετέχεις στο διαγωνισμό ;;; με ποιο τραγούδι ???", η απάντησή μου ήταν "ααααπ, δεν πρόκειται να σάς πω τίποτα" !!! Την ίδια τακτική σκέφτομαι να ακολουθήσω και σε επόμενο διαγωνισμό .... Διότι έχω την "περιέργεια" να δω πώς το τραγούδι μου μπορεί να περπατήσει ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ, "αβοήθητο", χωρίς να υπάρχει η παραμικρή πληροφορία γι' αυτό, και με τους ακροατές να επικεντρώνονται μόνο σε αυτό και σε τίποτε άλλο ....

    Αν μη τι άλλο, ο διαγωνισμός του ΜΗ μάς δίνει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να διαπιστώσουμε πώς μπορουν να "εισπράξουν" τα τραγούδια μας οι ακροατές, εστιάζοντας την προσοχή τους μόνο σε αυτά και σε τίποτε άλλο, δεδομένου ότι όποια θέση κι αν καταλάβει το τραγούδι μας οι συνέπειες θα είναι από ελάχιστες έως μηδαμινές ..... Δεν είναι κρίμα, λοιπόν, αυτήν την ευκαιρία - που μάς βοηθά να βγάλουμε χρήσιμα & πολύτιμα συμπεράσματα για την τέχνη μας - να την αφήνουμε να πάει χαμένη;;;

     

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 20-04-2010 14:33 ]


    Φίλε Κώστα χειροκροτώ και επικροτώ όλα τα παραπάνω!!!Γι αυτό το λόγο συμμετείχα και γώ και τα συμπεράσματα ήταν πολύτιμο εργαλείο για τη συνέχιση της μουσικής μου πορείας!!Φυσικά δε θα μπορούσα να μην ευχαριστήσω για αλλη μια φορά τους διοργανωτες για την ευκαιρία και να μην δώσω τις καλυτερες ευχές μου στους νικητές !! Μπράβο παιδιά απο έναν ταπεινό μουσικό της Θεσσαλονίκης...!!!! {#emotions_dlg.clap}


    -----------------
    Θ.ΧΑΣΙΩΤΗΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-04-2010 23:15 ]


    Patzourikos
    21.04.2010, 01:22

    Θεωρω οτι το site της ΜΗ και ιδιαιτερα στο κομματι του διαγωνισμου ειναι απολυτος επιτυχιμενο και αυτο το στηριζω βλεποντας πως στον 2ο διαγωνισμο οι συμμετοχες ηταν σχεδο οι διπλασιες απο τον 1ο!!!

    Και εις ανωτερα λοιπον.....

    Μια ερωτηση μονο.....θα γινει καποια εκδηλωση για τα μελη οπου και θα γινουν οι βραβευσεις?Ευχαριστω....