ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Η Νανά Μούσχουρη χαρίζει τη σύνταξή της λόγω κρίσης

    takispag
    02.03.2010, 14:06

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&pubid=10476997

    Διάβασα πριν λίγο αυτό το άρθρο στο Έθνος, ότι η κα Μούσχουρη χαρίζει προσωρινά τη σύνταξη της, μέχρι η Ελλάδα να βγει απ'την κρίση.

    Την τιμάει ιδαίτερα αυτή της η κίνηση, και δεν έχω παρά να δηλώσω το σεβασμό μου προς το πρόσωπο της. Και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα κάποιοι άνθρωποι του καλλιτεχνικού χώρου με ήθος και ψυχή, γιατί παραλίγο να το ξεχάσω με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας τελευταία.

     


    Addicted-To-Music
    02.03.2010, 14:52

    Μπράβο της, την παραδέχομαι.


    reteos
    03.03.2010, 01:11
    Μπράβο της , ωστόσο θα ήθελα να κάνω την ερώτηση: Εχει άλλα εισοδήματα πέραν της συντάξεώς της ;
    sitzoune81
    03.03.2010, 02:50

    Μπράβο της!!!

    Οποία συγκίνησις!!!

    Οποία έκπληξη και θαυμασμός, αχ δάκρυσα!

    Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η τέως Ευρωβουλευτής (με την αμύθητη περιουσία της)

    Να δούμε τώρα ποια άλλα βόδια/μοσχάρια θα τσιμπήσουμε απ' το "παράδειγμά" της.

    Δεν υπάρχει οικονομική κρίση, υπάρχει οικονομική ληστεία.

    Χαίρομαι που η ΚΥΡΙΑ Νανά Μούσχουρη επιβεβαιώνει τις σκέψεις μου.

    (καμία νύξη δεν γίνεται και ουδεμία συσχέτιση υπονοείται περί του έργου της και της αξίας της ως καλλιτέχνης, μη τρελαθούμε, respect.)


    musichell
    03.03.2010, 09:10

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 03-03-2010 στις 02:50 έγραψε...

    Μπράβο της!!!

    Οποία συγκίνησις!!!

    Οποία έκπληξη και θαυμασμός, αχ δάκρυσα!

    Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η τέως Ευρωβουλευτής (με την αμύθητη περιουσία της)

    Να δούμε τώρα ποια άλλα βόδια/μοσχάρια θα τσιμπήσουμε απ' το "παράδειγμά" της.

    Δεν υπάρχει οικονομική κρίση, υπάρχει οικονομική ληστεία.

    Χαίρομαι που η ΚΥΡΙΑ Νανά Μούσχουρη επιβεβαιώνει τις σκέψεις μου.

    (καμία νύξη δεν γίνεται και ουδεμία συσχέτιση υπονοείται περί του έργου της και της αξίας της ως καλλιτέχνης, μη τρελαθούμε, respect.)



    {#emotions_dlg.thumbup} σωστός!


    vasilisbSax
    03.03.2010, 09:32

    Λέτε να δούμε σημεία και τέρατα όσον αφορά στα λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων τώρα με την κρίσημη οικονομική κατάσταση, αρχής γενομένης από την "προσωρινή" παραχώρηση των ΑΔΟΥΛΕΥΤΩΝ και καταλήγοντας στην επιστροφή των ΚΛΕΜΕΝΩΝ?

    Λέτε?

    Πάντως πιστεύω οτι τώρα άρχισαν τα όργανα και θα δούμε πολλά "πυροτεχνήματα" εν όψει βέβαια και του Πάσχα...
    Επίσης πιστεύω οτι η λαϊκή παροιμία "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό" θα χάσει τη σημασία της από τις πράξεις διαφόρων τύπου "κοιτάτε με γειτόνισες" 

    Είδωμεν...


    spiroos
    03.03.2010, 17:22

    Θα προτιμούσα να χάριζε την περιουσία της και να κράταγε τη σύνταξή της...:)

    Τότε όλοι θα είχαμε 16 μισθούς, δεν θα μας έκοβαν τον 14ο...

    Τα κέρδισε τα λεφτά με τη φωνή και τον ιδρώτα της, δεν λέω.

    Αλλά φωνή και ιδρώτα έχει και ένας γιατρός, ένας οικοδόμος, ένας καθηγητής.

    Τα μεγέθη είναι δυσανάλογα όμως.


    starg
    03.03.2010, 18:47

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 02-03-2010 στις 14:06 έγραψε...

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11380&subid=2&pubid=10476997

    Διάβασα πριν λίγο αυτό το άρθρο στο Έθνος, ότι η κα Μούσχουρη χαρίζει προσωρινά τη σύνταξη της, μέχρι η Ελλάδα να βγει απ'την κρίση. 



    Και χαρίζει; και προσωρινά;

    θα μπορούσε και να μην το κάνει, δε λέω...

    Όμως όταν  έγινε ευρωβουλευτής χωρίς να την ενδιαφέρει (κατά δήλωση της), μόνο και μόνο για να βοηθήσει το κόμμα της, και σε αντάλλαγμα τσίμπησε μιά σεβαστή συνταξούλα (την οποία φαντάζομαι πως δεν την χρειάζεται κιόλας!!), με ΜΙΑ μόνο 5ετή θητεία στο ευρωκοινοβούλιο, από το υστέρημα του έλληνα φορολογούμενου, τότε νομίζω πως κάποιοι θέλουν πολλές σφαλιάρες!!!

    Και το προσωρινό;
    ότι ώρα γουστάρει δλδ ανακαλεί την δήλωση της στο Υπουργείο Οικονομικών και την ξαναβάζει στην τσέπη, όπως ακριβώς θα κάνουν αυτοί που θα υποστούν τις περικοπές...{#emotions_dlg.oops} στα δώρα και τις συντάξεις...

    Έτσι είναι όμως ... τα λαμόγια που κατασπατάλησαν τα λεφτά του κόσμου, με μιά θητεία στην ευρωβουλή ή δύο στο ελληνικό κοινοβούλιο παίρνουν σύνταξη για τα επιτεύγματά τους...

    ΡΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΦΑΛΙΆΡΕΣ ΘΕΛΟΥΝ!!!


    noizreduction
    03.03.2010, 21:07
    Δεν εχω παρα να συμφωνησω και για αλλη μια φορα να αντιληφθω πως ολοι μας περιπαιζουν κανονικα. Τετοιες "χαρες" κυρια Μουσχουρη να τις κρατησετε! Αλλιως, τι αναγκη εχετε απο τη συνταξουλα της 5ετους θητειας σας, ενω αλλοι εσκαψαν για 50 χρονια χωραφια και κινδυνευουν να τη χασουν;
    BAGRATION
    03.03.2010, 22:35

    Μπράβο Νανα μου!!!! Δώσε και εσύ κάτι για να σωθεί αυτή η χώρα.

    Μαλλλον αυτή δεν έχει πρέπει να έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Εντελώς ξαφνικά ανακαλυψε (μαζί με τα κανάλια και τους Ευρωπαίους),  τα μεγάλα ελλείματα της Ελλάδας.

    Νανα μου η Ελλάς ήτο στο χείλος του γκρεμού εξ' απ' ανέκαθεν. Ακόμα και την ελληνική επάνασταση με δάνειο την κάναμε...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 03-03-2010 23:05 ]


    GL
    04.03.2010, 17:19

    Δεν μπορώ να δώσω κανένα ΜΠΡΑΒΟ σε κανέναν, όταν υπάρχει το ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ μέσα σε μια ανακοίνωση...

    Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα έχουμε μάθει να ελπίζουμε στο "προσωρινό". Από την άλλη κράζουμε τη φράση "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού" ελπίζοντας ότι αυτή η προσωρινότητα θα αποβεί σε όφελος μας......

    Έχω την εντύπωση ότι το μόνο που δεν είναι προσωρινό σε αυτή τη χώρο είναι το δούλεμα.....

     

    Τα μουσικά μου σέβη

     


    BAGRATION
    04.03.2010, 21:37

    Δώσ' της ένα προσωρινό μπράβο τότε...{#emotions_dlg.tt2}

    Συνάδει και με το το πνεύμα του δουλέματος που αναφέρεις...

    Και ειδικά τώρα τελευταία που παραπέφτει....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 04-03-2010 21:42 ]


    Disasterpiece
    05.03.2010, 18:17

    Να βγαλει σε δημοπρασια τα γυαλια της να πεσουν τα χοντρα πακετα απο τους φαν!{#emotions_dlg.tt2}


    GL
    06.03.2010, 21:30

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 04-03-2010 στις 21:37 έγραψε...

    Δώσ' της ένα προσωρινό μπράβο τότε...{#emotions_dlg.tt2}

    Συνάδει και με το το πνεύμα του δουλέματος που αναφέρεις...

    Και ειδικά τώρα τελευταία που παραπέφτει....

     

    Αδερφέ σωστός! Έγραψες!! Δεν το σκέφτηκα!!

    Της στέλνω λοιπόν κι εγώ ένα προσωρινό μπράβο, μέχρι να το πάρω πίσω όταν θα πάρει και εκείνη τη "συνταξούλα" της πίσω....{#emotions_dlg.tt2}


    VasilisSaltagiannis
    09.03.2010, 12:47
    Συμφωνώ και επαυξάνω! Είναι πολλοί οι ηθοποιοί στο θίασο τους και εμείς πληρώνουμε για ένα κακό έργο..
    Katzenfreund
    09.03.2010, 17:00
    Εγώ απλά εκτιμώ την προσφορά της, χωρίς να την υπερ- ή υποτιμώ. Διαβάζοντας όμως ορισμένα σχόλια πιο πάνω, φθάνω στο συμπέρασμα ότι κακώς οποιοσδήποτε προσφέρει οτιδήποτε στους αχάριστους Έλληνες, αφού βρίσκει και τον μπελά του με ειρωνείες από πάνω. Με τέτοια μυαλά, τους αξίζει η κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν, και αν καταφέρουν ποτέ να βγουν απ’ αυτήν, εγώ θα…χαρίσω τη σύνταξη μου.
    reteos
    09.03.2010, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Katzenfreund στις 09-03-2010 στις 17:00 έγραψε...

    Εγώ απλά εκτιμώ την προσφορά της, χωρίς να την υπερ- ή υποτιμώ. Διαβάζοντας όμως ορισμένα σχόλια πιο πάνω, φθάνω στο συμπέρασμα ότι κακώς οποιοσδήποτε προσφέρει οτιδήποτε στους αχάριστους Έλληνες, αφού βρίσκει και τον μπελά του με ειρωνείες από πάνω. Με τέτοια μυαλά, τους αξίζει η κρίση που οι ίδιοι δημιούργησαν, και αν καταφέρουν ποτέ να βγουν απ’ αυτήν, εγώ θα…χαρίσω τη σύνταξη μου.

    Θα χαρίσεις αλήθεια την συνταξή σου ;

    Προσωρινά η μόνιμα ;

    {#emotions_dlg.biggrin}


    Katzenfreund
    09.03.2010, 19:06

    Δεν έχω πρόβλημα να την χαρίσω και μόνιμα. Δεν διατρέχω κανένα ρίσκο, αφού δεν πρόκειται να εκπληρωθεί ποτέ ο όρος που έθεσα. Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει, και δεν είναι καθόλου αμελητέος, είναι να μη μείνουν λεφτά στο ταμείο για συντάξεις γενικά.

    {#emotions_dlg.biggrin}


    jorge
    09.03.2010, 19:40

    Η κίνηση της Μούσχουρη έχει καθαρά συμβολικό χαρακτήρα. Τα χρήματα από τη σύνταξή της δεν βοηθούν πουθενά και το ξέρει και η ίδια, αλλά το καταλαβαίνει και ο κόσμος. Το νόημα είναι πως με την κίνησή της εκφράζει έμπρακτα την αγωνία της για την τύχη της χώρας και κυρίως, δείχνει ΣΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ οτι οι Έλληνες νοιάζονται για τη χώρα τους, θέλουν να βελτιώσουν την κατάσταση και αγωνίζονται γι' αυτό. Στα μάτια των ξένων, η κίνηση της Μούσχουρη είναι κίνηση όλων των Ελλήνων. Και αυτό μας δίνει πόντους, αν βεβαίως θεωρούμε οτι ζητούμενο είναι η βοήθεια και η αλληλεγγύη των ξένων χωρών...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 09-03-2010 19:41 ]


    reteos
    09.03.2010, 20:09
    Aκριβώς . Αλλωστε τα μπράβο απευθύνονται σαυτήν όχι για το ποσό αλλά για την "συμβολική" της αυτή κίνησή .Γεγονός που κι αυτό συμβάλλει στο , να σταματήσουν τα ειρωνικά για τούς ΕΛΛΗΝΕΣ σχόλια . Το αν βγούμε ,εμείς οι ΕΛΛΗΝΕΣ ,από την κρίση -και όχι μόνο-το έχουμε αποδείξει και στο παρελθόν και μάλιστα κάτω από πολύ χειρότερες συνθήκες .