ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.826 μέλη

    Η Νανά Μούσχουρη χαρίζει τη σύνταξή της λόγω κρίσης

    noizreduction
    10.03.2010, 22:53

    Ερετεος δε μπορω να βρω το ειρωνικο σχολιο...{#emotions_dlg.confused1} Νομιζα πως αναφερθηκες στο συνολικο μου post. Μηπως θα μπορουσες σε ποιο σημειο αναφερεσαι ακριβως;


    jorge
    10.03.2010, 23:03

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-03-2010 στις 22:36 έγραψε...

    Δε μου απαντησες ομως..Η κ.Μουσχουρη και ο καθε Ευρωβουλευτης δε θα μπορουσαν, εφοσον εχουν την περιουσια τους και ζουν ανετα με αυτην, να αποποιηθουν εξαρχης τη συνταξη και την αποζημιωση τους;

     

    Αγαπητέ noiz, μπερδεύεις αυτούς που έχουν κάνει περιουσία από μόνοι τους, με αυτούς που έχουν κάνει περιουσία πατώντας στην καμπούρα μας, εκμεταλλευόμενοι το λαό και λαδώνοντας το σύμπαν (πχ μεγαλοβιομήχανοι, μεγαλοεκδότες κλπ).

    Κατατάσσεις με το λόγο σου τη Μούσχουρη στους παραπάνω και της ζητάς να πληρώσει κάτι που νόμιμα δικαιούται, επειδή έβγαλε κάποια λεφτά τίμια, χωρίς να κοροϊδέψει κανέναν. Και κάνοντας μια δουλειά που έκανε γνωστή την Ελλάδα σε 2-3 γενιές.

    Και απαντώ στο ερώτημά σου: Το τι θα κάνει κάποιος με τα χρήματα που ΝΟΜΙΜΑ εισπράττει είναι δικό του θέμα.

    Αν εσύ δώσεις 10 ευρώ σε ένα ζητιάνο - τα οποία δε θα σου λείψουν - μόνο θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί. Δεν εχει σημασία το πότε. Δηλαδή δε μπορώ εγώ να σου πω "αφού μπορείς να δίνεις 10 ευρώ το μήνα, γιατί δε δίνεις στο ζητιάνο ΚΑΘΕ μήνα αυτά τα 10 ευρώ". Ή "γιατί προτίμησες να δώσεις 200 ευρώ για ένα κινητό, αντί να δώσεις 10 ευρώ στο ζητιάνο;"

    Είναι δικό μας θέμα τι θα κάνουμε με τα λεφτά που εισπράττουμε.


    noizreduction
    10.03.2010, 23:11

    Η συνταξη και η αποζημιωση ενος Ευρωβουλευτη ειναι απο τα χρηματα του Ελληνα φορολουγμενου jorge. Κι οσο κι αν φαινεται πως μας κανει χαρη, αυτα τα χρηματα προηλθαν απο τη τσεπη σου, τη τσεπη μου και τις τσεπες ολων των φορολογουμενων Ελληνων..

    Κι αυτο ειναι κατι που δε μπορει να αλλαξει την εντυπωση που μου εδωσε η..απλοχερια να μας τα δωσει πισω.

    Και το βρισκω μεγαλη κοροϊδια προσωπικα να πληρωνω τους Ευρωβουλευταδες μετα απο τη θητεια τους. Διοτι οι περισσοτεροι απο αυτους εισπρατουν 2 και 3 συνταξεις...

     

    Το τι κανει με την υπολοιπη περιουσια της δε με ενδιαφερει και θα ελεγα πιο ευκολα συγχαρητηρια εαν εδινε απο το δικο της υστερημα.

     

    Ομως εδω μιλαμε για λεφτα που της εδινε το ελληνικο κρατος, κι οχι λεφτα που ειχε απο αλλα εσοδα!

     

    Οποτε, ξαναρωτω, αφου το ξεκαθαρισαμε αυτο:

    Δεν επρεπε να ειχε αποποιηθει εξαρχης τα χρηματα;

    Γιατι δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα και εξυμνουμε την ελεημοσυνη που μας δινουν απο τα δικα μας λεφτα;...

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 10-03-2010 23:14 ]


    reteos
    10.03.2010, 23:25

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-03-2010 στις 22:53 έγραψε...

    Ερετεος δε μπορω να βρω το ειρωνικο σχολιο...{#emotions_dlg.confused1} Νομιζα πως αναφερθηκες στο συνολικο μου post. Μηπως θα μπορουσες σε ποιο σημειο αναφερεσαι ακριβως;



    Σας απάντησα ήδη σαυτό .Και είμαι σίγουρος πως συμφωνείτε .


    noizreduction
    10.03.2010, 23:31
    Ναι, ηταν μια παρεξηγηση και ζηταω συγνωμη.
    reteos
    10.03.2010, 23:34

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-03-2010 στις 23:31 έγραψε...

    Ναι, ηταν μια παρεξηγηση και ζηταω συγνωμη.

    Κανένα πρόβλημα .


    jorge
    11.03.2010, 00:02

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 10-03-2010 στις 23:11 έγραψε...

     

    Οποτε, ξαναρωτω, αφου το ξεκαθαρισαμε αυτο:

    Δεν επρεπε να ειχε αποποιηθει εξαρχης τα χρηματα;


     

    Έχεις δώσει ποτέ σε κανένα φίλο σου 100 ευρώ όταν τον βλέπεις να καλοπερνάει; Όταν τον δεις να ζορίζεται, τότε του δίνεις. :)


    noizreduction
    11.03.2010, 00:13

    Δε ξερω κανεναν που να δινει 100€ στον αλλον και ο τελευταιος να του τα επιστρεφει σαν ελεημοσυνη πισω...


    jorge
    11.03.2010, 00:50
    Είναι σπάνιοι τέτοιοι άνθρωποι, γι' αυτό.
    takispag
    11.03.2010, 11:03

    Συγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω κι εγώ...

    Φταίει η Μούσχουρη για την κατάντια μας? Και δεν έχω καταλάβει, για ποιό λόγο να αποποιηθεί τα χρήματα αυτά απ'την αρχή? Τα έκλεψε, ή της τα δίνει κάποιος μυστικά και παράνομα, όπως ακούμε τελευταία να συμβαίνει? Επειδή δηλαδή έχει περιουσία, που την απέκτησε με την αξία της, είναι υποχρεωμένη να μην δέχεται άλλα χρήματα, επειδή προέρχονται απ'την Ελλάδα?

    Το ότι φτάσαμε εδώ, έχει γίνει από ανθρώπους που ο Ελληνικός λαός έχει ψηφίσει στην πλειοψηφία του, και προφανώς θα συνεχίσει να το κάνει. Γιατί κυνηγάει το βόλεμα. Γιατί αναζητάει θεσούλες στο δημόσιο, γι'αυτόν και τα παιδιά του... Και από τότε που είμαι παιδί, βλέπω ολόκληρες γενιές να ψηφίζουν με τη λογική του βολέματος, και να κάνουν τα στραβά μάτια σε διάφορα. Απλά φτάσαμε εδώ που δεν πάει άλλο πια!

    Εγώ στην κίνηση της αυτή, είδα έναν άνθρωπο (από αυτούς που δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα), ο οποίος μου δείχνει ότι δεν με έχει γραμμένο, και ότι είναι μαζί μου σε μια πολύ δύσκολη στιγμή. Και ότι είναι διατεθειμένη να κάνει κάτι γι'αυτό στην πράξη, και όχι στα λόγια.Και είναι η πρώτη που κάνει τέτοια κίνηση (και η μοναδική αν δεν απατώμαι), και εμείς το μόνο που κάνουμε είναι να την ''θάβουμε'' γιατί δεν το έκανε πιο νωρίς...


    noizreduction
    11.03.2010, 11:14

    Δε νομιζω jorge πως η κ.Μουσχουρη ανηκει σε αυτη την κατηγορια.

    Γιατι δεν μπορειτε να παραδεχτειτε πως αυτα που μας επιστρεφει ( προσωρινα πισω ) ειναι αυτα τα οποια εμεις της δινουμε;

    Και γιατι δε μπορειτε να αντιληφθειτε πως εαν ο φιλελληνισμος της ( κι οποιουδηποτε ο φιλελληνισμος ) ηταν τοσο μεγαλος, θα μπορουσε εξαρχης να δινει αυτα τα χρηματα σε καποιο ιδρυμα ( μη κρατικο, δεν ειναι απαραιτητο να βοηθαει την εννοια του κρατους ) αντι να τα κραταει;

    Δε δινω συγχαρητηρια σε οποιον μου δινει πισω δικα μου χρηματα, χρηματα του ελληνικου δημοσιου. Το θεωρω κοροϊδια, οταν εδω και χρονια θα επρεπε να αντιληφθει πως καποιοι αλλοι συνταξιουχοι, που δουλεψαν ( και δε το επαιξαν ευρωβουλευτες, ουτε παντρευτηκαν πλουσιο συντροφο ), δε παιρνουν παρα 300-500€ βασικη συνταξη!

    Ε, αν αυτο δεν ειναι θρασος και κοροίδια, τοτε τι ειναι; Αγαθοεργια; Παραδειγμα προς μιμηση; Τωρα που βουλιαξε το πλοιο πεταμε στους ναυαγους σωσιβια;

    Οχι jorge...ειμαι 27 χρονων, αλλα δε μεγαλωσα εχοντας καποιον καλλιτεχνη ως προτυπο για να του λεω μπραβο οποτε κανει κατι. Εχω το δικαιωμα, ως ο πνιγμενος σε αυτη τη χωρα ( οπως κι αλλοι 10.000.000 ) να αμφισβητω τις "καλες θελησεις" ολων οσων τοσο καιρο αρπαζαν απο τη δικη μου φορολογικη δηλωση!

     

    Takispag, το ενδιαφερον για την πατριδα δε ξυπναει μονο οταν αυτη εχει προβλημα, αλλα και πριν απο αυτη την κατασταση! Δηλαδη η κ.Βαρδινογιαννη που συμμετεχει στο συλλογο "χαμογελο του παιδιου" και δινει χρηματα σχεδον καθε μηνα, θα επρεπε να παρεχει χρηματικη βοηθεια μονο οταν ενα παιδι ειναι στα τελευταια του;

    Δε νομιζω...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 11-03-2010 11:18 ]


    ORFEASMIRSINIS
    11.03.2010, 11:31

    ...μα η κ.Μούσχουρη δε ζήτησε να της αποδώσουμε τα εύσημα.Εμείς το κάναμε!Η ίδια το μόνο που έκανε είναι να μη θέλει τα χρήματα ενός χρεοκοπημένου Δημοσίου,τα οποία δικαιωματικά  έπαιρνε.Thats all! ...and nothing else.


    jorge
    11.03.2010, 11:41

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 11-03-2010 στις 11:14 έγραψε...

    Εχω το δικαιωμα, ως ο πνιγμενος σε αυτη τη χωρα ( οπως κι αλλοι 10.000.000 ) να αμφισβητω τις "καλες θελησεις" ολων οσων τοσο καιρο αρπαζαν απο τη δικη μου φορολογικη δηλωση!


    Μαζί σου. Αλλά γιατί τα βάζεις με τη Μούσχουρη; Αυτή στα "άρπαξε"; Βάλτα με αυτούς που νομοθέτησαν ή σε έκλεψαν και τίμησε αυτούς που σου επιστρέφουν αυτά που έδωσες.


    noizreduction
    11.03.2010, 11:49

    Τα επεστρεψε μετα απο ποσα χρονια..Και παλι δεν επιστρεφει ενα συνολικο ποσο, αλλα το μηνιαιο συνταξιοδοτικο της...ποσοστο!

    Μπορουσε να μην τα "αρπαξει", ετσι δεν ειναι; Απο το 1999 θα μπορουσε να ειχε αποποιηθει αυτα τα λεφτα που επαιρνε...Και τωρα φτασαμε στο 2010 ( δηλαδη 11 χρονια μετα ) για ποιο πραγμα;

     

    Το ολο θεμα ειναι πως πλεον ειναι αργα για να θεωρηθει ως καλη ελληνιδα που το κανει αυτο. Ομως θα μπορουσε να αποτελεσει σαφως το παραδειγμα και για τους υπολοιπους ευρωβουλευταδες μας ( ειπα εναν σε αλλο post ).Για μενα ειναι αλλη μια κινηση αυτοαναδειξης, αφου η επιστολη θα μπορουσε να κρατηθει κρυφη και η ιδια να επικοινωνησει με τους Ευρωβουλευτες, ως πρων ευρωβουλευτης..

     

    Τελοσπαντων, στη χωρα της ρεμουλας και της αρπαχτης, εχουμε μαθει να λεμε μπραβο σε αυτον που μας τα παιρνει λιγοτερο. Ε, με αυτη τη λογικη, να πω μπραβο...

     

     


    reteos
    11.03.2010, 23:54

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 11-03-2010 στις 11:31 έγραψε...

    ...μα η κ.Μούσχουρη δε ζήτησε να της αποδώσουμε τα εύσημα.Εμείς το κάναμε!Η ίδια το μόνο που έκανε είναι να μη θέλει τα χρήματα ενός χρεοκοπημένου Δημοσίου,τα οποία δικαιωματικά  έπαιρνε.Thats all! ...and nothing else.



    Πολύ σωστή ,για μένα , η τοποθέτησή σας . Συμφωνώ απόλυτα.

    Α!!!!!! και κάτι που ξέχασα (και αναγκάστηκα να προβώ σε τροποποίηση) .

    -Τι τα Θέλετε τα Αγγλικά?

    Ελληνικά  γράψτε-  ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : reteos στις 12-03-2010 11:00 ]


    stam82
    12.03.2010, 11:28

    Χαίρε μιζέρια ,καχυποψία και κακομοιριά! Πότε θα ωριμάσουμε επιτέλους σαν λαός και θα δούμε τα πράγματα περισσότερο αντικειμνικά?

    Γιατί πρέπει να βλέπουμε παντού σκοτεινά και ιδιοτελή κίνητρα, συνωμωσίες και δε ξέρω κι εγ'ω τι άλλο?

    Ας παραδεκτούμε έστω για μια φορά οτι υπάρχουν και άνθρωποι "ανώτεροι ( σαν χαρακτήρες ) απο εμάς που σπεύδουμε να καταδικάσουμε οποιαδήποτε ενέργεια που ίσως δε μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί δε μπορεί να χωρέσει στο στενό μυαλουδάκι μας.

    Στο μικρό, μίζερο και κοπλεξικό ΄χωριό που λέγεται "Ελλάδα" είναι λίγο απίθανο να παραδεχτεί οποιοσδήποτε οτι ο άλλος έκανε κάτι σημαντικότερο.Δεν μπορούμε να διανοηθούμε οτι ο άλλος μπορεί να είναι "πιο πάνω" απο εμάς σε οποιοδήποτε τομέα.Ίσως τελικά αυτό να μας έχει φάει.


    noizreduction
    12.03.2010, 16:02

    ...και τα 6000€ που εφευγαν καθε μηνα, επι 12 μηνες, επι 11 χρονια, ποιος θα τα φερει πισω; Innocent

    Εμενα παντως, κανεις συγγενης μου δε συνταξιοδοτηθηκε μετα απο τοσο μικρο χρονο..εργασιας, ουτε πηρε συνταξη πανω απο 600€...

     

    Και μετα φταιει η συνομωσιολογια και οι υποψιες μας, ε;

     

    Τοσο καιρο τους αφηναμε και τους λεγαμε μπραβο που μας τα παιρνανε. Τωρα που μας δινουν αυτα που δικαιωματικα ανηκουν στο δημοσιο ταμειο ( κι οχι στη τσεπη τους ), γιατι τους λεμε μπραβο;

    Νομιζω πως εαν το εκανε ενας πολιτικος, αμεσως θα καναμε την ιδια κριτικη που κανουμε τωρα. Θα λεγαμε ποσο κακος ηταν τοσο καιρο και πως μας τα αρπαζε, οποτε γιατι να κανουμε θεμα που μας τα δινει πισω;

    Ομως εφοσον το κανει ενας καλλιτεχνης που εχει αναγνωριστει, ξεχναμε τα παντα κι ευκολα χαριζουμε συγχαρητηρια...

     

    ..γι'αυτο ειμαστε εμεις οι φτωχοι και ορισμενοι καλλιτεχνες ( που μαλιστα δεν ζουν καν στην Ελλαδα ) οι πλουσιοι...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 12-03-2010 16:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 12-03-2010 16:06 ]


    faidonalkinoos
    13.03.2010, 08:52
    ΑΞΙΑ !!! ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ... ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ... ΑΞΙΑ !!! ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΙΟΠΟΙΗΘΕΙ... ΑΞΙΑ !!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!
    reteos
    13.03.2010, 10:15

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 13-03-2010 στις 08:52 έγραψε...

    ΑΞΙΑ !!! ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΜΙΜΗΣΗ... ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ... ΑΞΙΑ !!! ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ Ο,ΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΙΟΠΟΙΗΘΕΙ... ΑΞΙΑ !!! ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!

    Μπραβο. Nα αγιάσει το στόμα σας !!!!.


    noizreduction
    13.03.2010, 10:50
    Επαναλαμβανω μονο πως 11 χρονια οικειοποιησης ξεπληρωνονται με 1 χρονο επιστροφης απολαβων....Ειρωνικο δεν ειναι;