ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Θέλω να φτιάξω home studio.. παρακαλώ την βοηθειά σας!

    fuego
    08.03.2010, 01:19

    Καλησπέρα! είχα ξανακάνει θέμα πιο παλιά για να ηχογραφήσω ντραμς αλλα σε αυτόν τον χώρο που έχω είναι αδύνατον..

    Λοιπόν θα ήθελα την βοηθειά σας για να φτιάξω ενα home studio που να έχει στο συνολό του ικανοποιητικό ήχο στην παραγωγή..

    θέλω να ηχογραφώ ενχορδα και φωνή κατα βάση.. τα ντράμς ίσως τα περάσω απο κάποιο drum machine η κάτι τέτοιο... πειτε μου και εδώ την γνώμη σας!

    και επίσης θέλω για αυτή την δουλειά να μου προτεινετε και μηχανήματα που θα χρειαστώ με την σειρά!

    Ευχαριστώ προκταβολικά!

    Στέλιος.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2010 09:36 ]


    noizreduction
    08.03.2010, 10:50

    Θα ηθελα καποιες πληροφοριες παραπανω:

    1) Ποσα χρηματα διαθετεις για ολο το στησιμο ( μηχανηματα, κατασκευη χωρου, κλπ ).

    2) Για τι χωρο προκειται. Ειναι υπογειος, ποσα τετραγωνικα, σε τι σχημα, κλπ...

    3) Εχεις εμπειρια απο μηχανηματα ηχογραφησης ή θα πεσεις στα βαθια με τη δημιουργια του studio?


    fuego
    08.03.2010, 14:44

    Πρόκειτε για έναν χώρο 16τ.μ. δωμάτιο όμως.

    οσο για την εμπειρία δεν έχω αλλά έχω άτομα να μου βάλουν έναν "μπούσουλα" .

    Τι α χρειαστώ για την κατασκευή χώρου για να ηχογραφώ φωνες και έγχορδα?


    noizreduction
    08.03.2010, 14:58

    Ξερω πως ειναι κουραστικο, αλλα εχει σημασια να ειναι καποια πραγματα ξεκαθαρα.

     

    1) Ο χωρος σου πως ειναι σα δομη; Τετραγωνος, ορθογωνιος, με γωνιες παραξενες, κλπ;

    2) Προκειται για υπογειο; Κι αν ειναι δωματιο, εχει καποια πηγη θορυβου κοντα ( οπως δρομους κεντρικους, αγορα, κλπ )

    3) Ποσα διαθετεις για ολη τη δημιουργια του studio?

    4) Οταν λες εγχορδα αναφερεσαι σε τι οργανα ακριβως;

    5) Ενδιαφερεσαι για πολυκαναλη ηχογραφηση συγχρονως ( δηλαδη ολοι ηχογραφουν συγχρονως ) ή οργανο οργανο;


    fuego
    08.03.2010, 15:43

    Οχι δεν είναι κουραστικό γιατί ούτως η άλλως θέλω να στήσω κατι καλό οπότε ....

    Λοιπόν

    1) ο χώρος είναι τετράγωνος σχεδόν περίεργες γωνίες δεν έχει αν εξαιρέσουμε το γραφείο και την βιβλιοθήκη.

    2) Είναι ισόγειο και δεν έχει αλλες πηγές θορύβου όπως κεντρικους δρόμους κτλ γενικά δεν έχει συχνούς εξωτερικούς θορύβους.

    3) Επειδή δεν έχω ιδέα για το τι τιμές παίζουν δεν μπορώ να πώ συγκεκριμένα απλά θα ήθελα κατι που το αποτέλεσμα του να είναι καλό.

    4) Έγχορδα εννοώ κιθάρες - μπάσο - μπουζούκι αυτά βασικά και φωνή.

    5) Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για έναν έναν το πολύ πολύ να ηχογραφούν 2 κι8άρες μαζι . μετά θα βάζω απο πανω φωνές και ντραμς απο κάποιο drum machine λογικά ..

    Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.... Οτι θες ρωτησέ με...


    -----------------
    Οι νικημενοι του σημερα , ειναι οι νικητες του αυριο........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fuego στις 08-03-2010 15:44 ]


    noizreduction
    08.03.2010, 17:15

    Ας απαντησω παραλληλα με τις ερωτησεις:

     

    1) Αυτο ειναι καλο και κακο, διοτι απο τη μια εχεις ενα χωρο "κενο" που μπορεις να διαχειριστεις ( 4 επι 4 μετρα δηλαδη ) και απο την αλλη θα πρεπει να βαλεις 2-3 υλικα παραπανω για να "μαζεψεις" τις αντηχησεις.

    Το πιο σημαντικο μερος ( και λαθος ) ολου του studio ειναι ποσο στεγνο θα ειναι απο αντηχησεις. Απο τη στιγμη που θα κανεις ενα project studio ( δηλαδη χωρος ηχογραφησης και recording room μαζι ) θελεις ενα χωρο που θα σου αποδιδει καθαρες συχνοτητες ( για τη μιξη και τη συνολικη εκτιμηση του ηχου ) αλλα και μικρη αντηχηση ( ωστε οταν ηχογραφεις με μικροφωνα να μην εχεις το φαινομενο "τουαλετα" στον ηχο σου ).

     

    2) Ωραια. Το επομενο σταδιο ειναι εαν οι εξω εχουν προβλημα με αυτο που θα γινεται μεσα. Δηλαδη εαν πρεπει να ηχομονωσεις το χωρο ( γιατι συνορευει με μαγαζια, σπιτια, κλπ ) ή να τον αφησεις οπως ειναι! Εαν πρεπει να τον ηχομονωσεις, θα δωσεις κατιτις ( δηλαδη..πολυ κατιτις ) παραπανω.

     

    3) Πρεπει να εχεις ενα βασικο προυπολογισμο για να ξεκινησεις. Ποσα θα διεθετες αυτη τη στιγμη; Απο καπου ξεκινανε ολοι!

     

    4) Ωραια, οποτε μιλαμε για ηχογραφησεις χαμηλων οργανων σε ενταση, ομως αρκετα επιπονων στο να πετυχεις ενα ομορφο και καθαρο ηχο απο τα μικροφωνα. Επομενως ο χωρος πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο σωστα κατανεμημενος ακουστικα ( με panels στη χειριστη ).

     

    5) Θα δουλεψεις με κεντρικη μοναδα ηχογραφησης καποιον υπολογιστη,ετσι; Τον εχεις ηδη; Αν ναι, τι προδιαγραφες εχει; Οι καρτες ηχου γενικα ειναι αρκετα φτηνες πλεον και για τη δουλεια που το θες θα βρεις αρκετα ευκολα μια καρτουλα με καλη ποιοτητα και 2 καναλια ( ενιοτε 1 στερεοφωνικο ).

     

    Πρεπει να ξερω budget ομως...


    fuego
    09.03.2010, 01:03

    Λοιπόν... το budget έτσι όπως το σκέφτομαι είναι γυρω στα 2000.. αν όμως δεν μπορώ να βγάλω κατι καλό καλύτερα ας μαζεψω κάτι και τα παίρνω πιο μετά.

    Στην πρώτη απάντηση που μου έδωσες..δηλαδη για έναν τέτοιο χώρο με γραφείο και βιβλιοθήκη τι θα χρειαστώ για να είναι λειτουργικός?

    2 Δεν έχω κανένα προβλημα με τους εξωτεριούς παράγοντες! δηλαδή με γείτονες κτλ οπότε αυτό είναι καλό και απο την άποψη του budget φαντάζομαι αλλα και για τους "υπόλοιπους"...

    3 Σου απάντησα στην αρχή!

    4 τι εννοείς επιπονα στο να πετύχω κατι όμορφο? και τι κατανομή πρέπει να έχει ο χώρος για καλό αποτέλεσμα?

    5 όσο για τον υπολογιστή εχω καλό μηχάνημα αυτό δεν με αγχωνει αν και είναι σε λειτουργικό microsoft. 


    noizreduction
    09.03.2010, 10:30

    Εφοσον ο χωρος σου ειναι κενος απο επιπλα ( οκ, η βιβλιοθηκη και το γραφειο δεν ειναι αρκετα επιπλα, ετσι και αλλιως ) θα πρεπει καπως να "μαζεψεις" τον ηχο.

    Οπως καταλαβαινεις, αυτο δε μπορει να γινει απο ενα απλο post μεσα σε ενα forum, διοτι πρεπει παντα να υπαρχει παρατηρηση του χωρου και καταλληλη τοποθετηση των απορροφητικων υλικων.

    Για να παρεις μια ιδεα ομως, στην αγορα υπαρχουν ετοιμα ηχοαπορροφητικα πακετα τα οποια τοποθετεις σε καταλληλα σημεια στους τοιχους σου, ωστε να μειωσεις τις αντανακλασεις και να κανεις πιο καθαρες ηχογραφησεις και μιξεις. Οι τιμες τους ξεκινανε απο 145€ και φτανουν στα 1385€.

    Οι διαφορες ειναι τοσο στη ποιοτητα του υλικου, οσο και στην ποσοτητα των panel που σου προσφερει στο πακετο. Σημαντικο ειναι να δεις πως ολα τα πακετα φροντιζουν να σου δωσουν απο 2 μπασοπαγιδες, τις οποιες θα βαλεις στις γωνιες του δωματιου για να μειωσεις τις γωνιακες αντηχησεις των χαμηλων συχνοτητων.

    Απο την αλλη, εαν η βιβλιοθηκη ειναι ραφια τοποθετημενα στον τοιχο με βασουλες, μπορεις να τη γεμισεις με βιβλια τα οποια να εχουν διαφορετικο μεγεθος, ωστε να δημιουργειται ενας ανομοιομορφος "τοιχος" και η ανακλαση των συχνοτητων να ειναι προς διαφορετικες γωνιες ( βασικα μας ενδιαφερει η αποσβεση της ενεργειας τους ).

    Εαν δε θες να βαλεις panels μπορεις να προμηθευτεις βαριες κουρτινες οι οποις θα τοποθετηθουν απο την αρχη του τοιχου και θα καταληγουν σε "σουρα" ( δηλαδη να ειναι 1-2m μεγαλυτερες ωστε να σουρωνει απο κατω ) στη βαση του τοιχου. Παρολο που ακουγεται φτηνοτερη λυση, να ξερεις πως οι καλες βαριες κουρτινες ειναι ακριβες ( πανε με το μετρο ) και παλι δεν αποφευγεις τη χρηση μπασοπαγιδων στις γωνιες του δωματιου!

    Για την οροφη τα πραγματα ειναι πιο περιορισμενα και ισως το υλικο που θα προτεινω να ειναι αρκετα δυσευρετο στην περιοχη σου. Εαν καταφερεις να βρεις ενα κομματι απο αλεξιπτωτο και το τοποθετησεις απο τις ακρες της οροφης ( ωστε να κανει "κοιλια" προς το κεντρο ) θα περιορισεις αρκετα τις μεσαιες και ψηλες συχνοτητες που καταφερνουν να φτασουν μεχρι την οροφη.

    Τελος, επειδη και παλι με αυτες τις λυσεις θα εχεις μια μικρη αντηχηση ( ενοχλητικη για close mic εφαρμογες, οπως ηχογραφηση φωνης ) προτεινω και την αγορα ενος micscreen, το οποιο τοποθετεις σε μια παραλληλη βαση με τη βαση μικροφωνου και περιοριζεις τις διαφυγες και εισροες του ηχου απο τη πισω πλευρα του μικροφωνου.

     

    Τωρα, εαν θες και κατι πιο ακραιο, μπορω να σου προτεινω κι αυτο, το οποιο τοποθετεις εξτρα γυρω απο το χωρο που κανεις τη μιξη και την ηχογραφηση ( δηλαδη εκει που ειναι τα μηχανηματα ) και γλυτωνεις τη μιξη σου απο περιττες συχνοτητες.

     

    Αυτα για την ακουστικη μελετη του δωματιου. Επαναλαμβανω πως εαν καποιος ειδικος δεν ερθει να δει το χωρο σου, δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις ακρη μεσω του ιντερνετ.


    noizreduction
    09.03.2010, 11:07

    Παμε τωρα στο κομματι της ηχογραφησης.

    Με εξαιρεση τη φωνη που μπορει να ηχογραφηθει με ορθιο πυκνωτικο μικροφωνο, τα υπολοιπα οργανα που αναφερεις εχουν τα δικια τους τερτιπια και μια πληθωρα τεχνικων για ηχογραφηση. Οσο ομως πιο πολυπλοκα γινονται τα πραγματα στη τοποθετηση και χρηση των μικροφωνων, τοσο πιο πολλα προβληματα θα αντιμετωπισεις ως προς τη διαχειριση του ηχου σου.

     

    Για τη φωνη θελεις ενα ουδετερο μικροφωνο, το οποιο θα αποδωσει καλα και τις γυναικειες αλλα και τις αντρικες φωνες. Επειδη ο καθε ηχοληπτης εχει το δικο του "favorite" μικροφωνο, θα σε παραπεμψω κατευθειαν σε μια σελιδα με μικροφωνα μεγαλου διαφραγματος ωστε να δεις τι "παιζει" απο τιμες και να καταληξεις καπου ( και εν συνεχεια να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα ). Προκειται γι'αυτη τη σελιδα.

    Οπως βλεπεις υπαρχουν μικροφωνα για ολες τις τσεπες. Μια μικρη συμβουλη ειναι πως τελικα στα μικροφωνα δε σημαινει πως ο,τι πιο ακριβο και καλυτερο. Ο ηχος ειναι παντα υποκειμενικος και ο καθενας προτιμαει το μικροφωνο που θα του δωσει τον ηχο του! Σιγουρα θα πρεπει να προμηθευτεις ενα anti-pop φιλτρακι, για να αποφυγεις τα ανεπιθυμητα "φ" και "σ".

     

    Για την ηχογραφηση των οργανων θα προτεινω ενα "ζυγισμενο" set μικροφωνων, ωστε να μπορεις να ηχογραφεις με τη μεθοδο X-Y ολα τα οργανα, πλην του μπασου το οποιο θα δουμε αργοτερα.

     

    Μια καλη επιλογη ειναι τα Rode τα οποια περα απο την ηχογραφηση κιθαρας και μπουζουκιου, μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν overheads για drums και κρουστα.

     

    Απο την αλλη η AKG πουλαει σε μιση τιμη πλεον τα C1000 ΜΚΙΙΙ, τα οποια ειναι τα αγαπημενα μου για τετοιες χρησεις. Μονο που θα πρεπει να αγορασεις 2 τετοια μικροφωνα, ομως ειναι μια καλη επενδυση αφου μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν Overheads και σαν μικροφωνο φωνης!

     

     

     

    Για ολα αυτα ομως θα χρειαστεις καλες βασεις μικροφωνων και καλα καλωδια, γιατι πολλες φορες εχω τυχει σε αθηναϊκα studio που εχουν καλο επιπεδο μικροφωνων και οι  βασεις ειναι για κλαματα ή τα καλωδια χιλιοπατημενα και "τσακισμενα".

     

    Καλες βασεις ειναι αυτες που αποτελουνται απο μεταλλικα μερη, εχουν λαστιχενια "πατουσακια" ( για να μη μεταφερονται συχνοτητες και να ειναι σταθερα ) και τα κινητα τους μερη μπορουν να αντικατασταθουν ( ιδιαιτερα εκει που σφιγγει, που με το καιρο αρχιζει και αλλοιωνεται το επιμαχο σημειο ).

    Προτεινω 2 απο τα K&M ωστε να μπορεις να κανεις και την ηχογραφηση οργανων, ενω απο την αλλη για τη φωνη το ενα θα χρησιμευει για το stand μικροφωνου ενω το αλλο για το micscreen.

     

    Οσον αφορα τα καλωδια, θα χρειαστεις τουλαχιστον 4 XLR-XLR, απο τα οποια 2 πρεπει να ειναι καλης ποιοτητας και τα αλλα 2 να ειναι απλως "ρεζερβες" ( γιατι το χειροτερο ενος ηχοληπτη ειναι να βρεθει με ενα σημαντικο πελατη και να "κολλησει" στο θεμα καλωδιων ).

    Για καλα καλωδια προτεινω ανεπιφυλακτα τα VOVOX των 2m. Απο τη μια τα 2m σε ενα δωματιο 4x4m ειναι αρκετα καλα, κι απο την αλλη το μικρο μηκος σε συνδυασμο με την καλη ποιοτητα του καλωδιου, μειωνουν στο ελαχιστο τις παρεμβολες και τη κακη μεταφορα του ηχου.

    Για μετρια καλωδια προτεινω τα KLOTZ των 3m. Καλουτσικα καλωδια, χωρις "χασιμο" ηχου και με καλη μεταχειριση αντεχουν μια ζωη!

    Κι επειδη υπαρχουν περιπτωσεις που θα ηχογραφησεις κατευθειαν πανω στην καρτα, καλο ειναι να εχεις και 2 Jack-Jack ( το κλασσικο καρφι-καρφι ). Προτεινω τα PRS των 6 μετρων.

    Για το μπασο θα ηθελα να μαθω εαν θα το ηχογραφεις μεσω ενισχυτη ή κατευθειαν πανω στην καρτα ηχου! Απο την απαντηση σου εξαρταται το τι θα προτεινω. Κι εφοσον τελειωσουμε και με αυτο θα προχωρησω στο κυριο μερος των ηχογραφησεων σου που ειναι ο υπολογιστης!

     


    fuego
    09.03.2010, 13:20

    Όσο αφορά τον χώρο προτιμώ να αγοράσω ηχοαποροφητικά και φυσικά πρέπει να έρθει κάποιος που να ξέρει που και πώς πρέπει να τοποθετηθούν γιατί όπως είπες ακρη δεν θα βγάλω και αυτό είναι αλήθεια..!

    Λοιπόν όσο αφορά τα μικρόφωνα τα καλώδια κτλ οκ.η αληθεια είναι πως ήθελα να σ ρωτήσω για τα anti-pop φιλτράκια και με κάλυψες. Επίσης πράγματα που δεν ήξερα όπως για τις βασεις μικροφώνων ήταν σημαντικά!

    απο εκεί και πέρα ας πάμε στα όργανα.. μπουζουκια κιθάρες θα χρειαστώ τέτοιου είδους μικρόφωνα αλλα στην περίπτωση ηλεκτρικής κιθάρας όπως και ηλεκτρικού μπάσου όπως με ρώτησες ενισχυτές δεν έχω κατι που σημαίνε οτι θα πάνε κατευθείαν στην κάρτα ήχου..


    noizreduction
    09.03.2010, 13:47

    Ωραια, οποτε θα προμηθευτεις 3 καλωδια JACK-JACK ωστε να συνδεσεις τη κιθαρα και το μπασο πανω στη καρτα ηχου.

    Και λεω 3 γιατι μπορει να χρειαστει να ηχογραφησεις και 2 οργανα συγχρονως με καρφι, ενω το τριτο καλωδιο θα το εχεις ανταλλακτικο στην περιπτωση που συμβει κατι.

     

    Και τωρα παμε στον πυρηνα της ηχογραφησης σου.

    Επειδη προκειται για project studio προτεινω να μην αναλωθεις στην αγορα εξωτερικου hardware για τις ηχογραφησεις σου ( δηλαδη προενισχυτες μικροφωνου, εξωτερικες μοναδες effect, κλπ ). Θα αξιοποιησεις πληρως μια καλη καρτα ηχου με τη δυναμη του DAW ( δηαλδη του προγραμματος που θα εχεις για ηχογραφηση ) και των plug ins που θα "τρεχουν" μεσα σε αυτο.

     

    Οπως λες, το πιο πιθανον μεγιστο συνολο οργανων που θα ηχογραφησεις συγχρονως θα ειναι 2, θα χρειαστεις μια καρτα που θα εχει τουλαχιστον 2 καναλια ταυτοχρονης ηχογραφησης.

    Θα προτεινω μια USB καρτα και μια Firewire, στην περιπτωση που εχεις και τα 2 πρωτοκολλα επικοινωνιας πανω στον υπολογιστη σου.

     

    USB:

    Αν και συνηθως προτεινω την Alesis ( τουλαχιστον τα τελευταια 2 χρονια ), νομιζω πως η αγορα εχει επεκταθει πολυ και οι τιμες εχουν πεσει, οποτε μπορεις να αποκτησεις μια καλυτερη και πιο δυνατη καρτα ηχου.

    Και νικητρια ειναι η Lexicon I που σου δινει 4 αναλογικες εισοδους, οι οποιες υποστηριζουν phantom power για μικροφωνα και προενισχυση της dbx. Τι αλλο μπορει να θελει κανεις για ενα home project studio? Εχεις και παραπανω 2 εισοδους απο αυτες που εχουμε θεσει ως maximum.

    Σου δινει επισης τη δυνατοτητα να "τρεξεις" το Pantheon II, το οποιο προκειται για ενα reverb plug in, αρκετα καλο για τη δουλεια που το θες.

     

    Firewire:

    Εδω τα πραγματα ειναι πιο ακριβα, οποτε θα προτεινω την Presonus Firebox. Ειναι μια 2καναλη καρτα firewire με καλουτσικους προενισχυτες. Καλυτερη βεβαια η Lexicon, οποτε στη θεση σου θα την προτιμουσα.

     

     

    Και τωρα το πιο δυσκολο μερος. Η αγορα monitor και headphones.

     

    Προφανως οταν ηχογραφεις δεν υπαρχει περιπτωση να ακουει ο ενδιαφερομενος απο τα ηχεια. Οποτε θα χρειαστεις τουλαχιστον 2 ζευγαρια ακουστικα. Για σενα και για το ατομο που ηχογραφει.

    Επειδη τα μικροφωνα πιανουν και το παραμικρο, θα προτεινα να αγορασεις κλειστου τυπου ακουστικα για το ατομο που ηχογραφει και ανοικτου τυπου για οποιον κανει τον ηχοληπτη.

    Θα επιμεινω στην AKG που τη γνωριζω σαν εταιρια και ποιοτικα δινει..ρεστα!

    Τα AKG K121 ειναι μια καλη επιλογη! Οχι πολυ δυνατα, αλλα τουλαχιστον καθαρα στον ηχο που παραγουν και μπορεις να παρεις 2, διοτι ανηκουν στην κατηγορια semi opened ( δηλαδη ημι-κλειστα ), αρα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και για τον ηχοληπτη, αλλα και για τον ενδιαφερομενο εγγραφομενο {#emotions_dlg.biggrin}

     

     

    Οσον αφορα τα monitors...

    Προτεινω να παρεις αυτοενισχυομενα, ωστε να μην μπλεξεις με εξωτερικους ενισχυτες και περιττα καλωδια. Επισης προτεινω να μην παρεις πολυ δυνατα monitors γιατι ο χωρος σου ειναι μικρος και θα προκληθει χαος απο ισχυρα monitors.

     

    Προσωπικα χρησιμοποιω τα Alesis M1 520 των οποιων η τιμη εχει πεσει κατα...200€ απο τοτε που τα πηρα!!! Ειναι ισορροπημενα, χωρις βαβουρα στα μπασα τους ( οκ, με 5 ιντσες woofer δεν μπορεις να εχεις αποδοση ολων των μπασων συχνοτητων, αλλα μπορεις να δουλεψεις συγκριτικα ) και τα δουλευω σε μια μεση ενταση σε ενα χωρο 20 τ.μ.

     

    Ομως μια καλη λυση ειναι και το πακετο της Genelec που δινει και ενα βιβλιο για ηχογραφηση ( οκ, δεν ειναι αυτος παραγοντας ). Ειναι καλη κατασκευη, αποδιδουν αριστα τις μεσαιες και πριμες συχνοτητες και χωλαινουν λιγο στα μπασα, λογω ελλειψης μεγαλου woofer. Ομως για μιξεις on the fly ειναι παρα πολυ καλα.

     

    Τελος, θα πρεπει να προμηθευτεις και καλωδια γι'αυτα τα τερατακια. Η συνηθισμενη συνδεση ειναι καρφι-καρφι balanced, αλλα οταν ερθει ο καιρος για να κανεις τη συνολικη παραγγελια, θα τα βρουμε.

     

     

    Ελπιζω να μη μου ξεφυγε τιποτα...


    fuego
    09.03.2010, 14:12

    Όσο αφορα τις κάρτες ήχου μάλλον θα προτιμήσω την 1η.

    να ρωτήσω κάτι αλλο .. δεν θα χρειαστώ καθόλου κονσόλα?

    Και επίσης με πρόχειρουσ υπολογισμούς αν δεν βάλουμε μέσα το μικρόφωνο για την φωνή και τις μπασοπαγίδες και όλο αυτό που θα χρειαστώ για την βελτίωση του ήχου στο δωμάτιο φτάνουμε περίπου στα 1500.. δεν νομίζω οτι είναι άσχημα.


    noizreduction
    09.03.2010, 14:25
    Απο τη στιγμη που θα ειναι αποκλειστικα στουντιο για ηχογραφηση κι οχι για προβα, η κονσολα θα ειναι αχρηστη.
    fuego
    09.03.2010, 14:35

    Όντως έχεις δίκιο σε αυτό΄και να ήθελα μέσα σε έναν τέτοιο χώρο είναι αδύνατον φαντάζομαι να κάνω πρόβα..

    Ουσιαστικά δηλαδή δεν χρειάζομαι τιποτά αλλο "ακριβο" φαντάζομαι..(?)


    noizreduction
    09.03.2010, 14:48

    Δε ξερω εαν μου διαφευγει κατι τωρα, αλλα φανταζομαι πως πανω κατω, εκει κινεισαι.


    fuego
    09.03.2010, 15:12

    Οκ. σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλιτικότατες συμβουλές..

    οτι αλλο χρειαστώ θα σε ρωτήσω και απο εκεί και πέρα θα ξαναμιλήσουμε και για τις "λεπτομεριες" οκ?

    να'σαι καλά.


    220493
    09.03.2010, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος fuego στις 09-03-2010 στις 14:35 έγραψε...

    Όντως έχεις δίκιο σε αυτό΄και να ήθελα μέσα σε έναν τέτοιο χώρο είναι αδύνατον φαντάζομαι να κάνω πρόβα..

    Ουσιαστικά δηλαδή δεν χρειάζομαι τιποτά αλλο "ακριβο" φαντάζομαι..(?)



     

    Θα ήταν καλή ιδέα να αγοράσεις μια αναλογική ώστε να μπορείς σε περίπτωση που τοποθετήσεις στο στούντιο και τύμπανα να είσαι ολοκληρωμένος....


    fuego
    09.03.2010, 19:51

    Έχω τύμπανα έτσι κι αλλιώς αλλα μέσα σε ένα τέτοιο χωρο δεν θα μπορέσω να ηχογραφήσω σωστά τύμπανα..


    cobal
    09.03.2010, 20:50
    Νομιζω οτι με μικροφωνα θα μπορουσες να κανεις μια αρκετα καλη ηχογραφηση στα τυμπανα
    fuego
    09.03.2010, 21:26

    Εγω σκεφτόμουν να πάρω αυτά τα μικρόφωνα http://www.thomann.de/gr/the_tbone_drumset_1_set.htm

    αλλά σίγουρα σε εναν τέτοιο χώρο θα χρειαστώ πάρα πολλες παραπάνω τροποποιήσεις κατι που σημαινει περα απο τα 400 των μικροφώνων και πολλά ακόμα για κονσόλα θα χρειαστώ πολλά για να φτιάξω τον χώρο! καλό θα είναι προς το παρόν για μένα να γράφω ντραμς απο κανένα drum machine και μετά προοπτικά ίσως βάλω και μικρόφωνα και κονσόλα αν ο χώρος μου επιτρέπει να βγάλω κάτι καλό!