ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Θέλω να φτιάξω home studio.. παρακαλώ την βοηθειά σας!

    fuego
    10.03.2010, 12:31

    Για μικρόφωνο τι μάρκα προτείνεις? και μέχρι πόσα λεφτά να δώσω για ένα ίκανοποιητικό μικροφωνο φωνής?


    fuego
    16.03.2010, 05:47

    Θέλει να μου απαντήσει κάποιος? ευχαριστώ!!


    noizreduction
    16.03.2010, 10:06
    Εφοσον εχεις internet κι επειδη αυτα τα θεματα ειναι περισσοτερο περι προσωπικου γουστου, θα σου προτεινα να δεις ποια μικροφωνα κινουνται στα λεφτα του προϋπολογισμου σου και να αναζητησεις κριτικες στο internet γι'αυτα!
    fuego
    16.03.2010, 16:27

    Περίπου στα 300 υπλογίζω για ένα μικρόφωνο.. αν υπάρχει κάποια ποιο φτηνή πρόταση και πολύ καλή δεκτή!

    για παράδειγμα αυτό?? http://www.thomann.de/gr/audio_technica_at2050.htm
    -----------------
    Οι νικημενοι του σημερα , ειναι οι νικητες του αυριο........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fuego στις 16-03-2010 16:31 ]


    BAGRATION
    18.03.2010, 19:18

    Εγώ θα διαλεγα μια οικονομική πρόταση.  Γύρω στα 200-250.

    Τα λεφτά στα Home studio πρέπει κατα τη γνώμη μου να ξοδεύονται "ισόμετρα"αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά!!!Σκέψου να έχει καποιος π.χ. μικρόφωνο αξίας 500 ευρώ προενισχυτή 1500 και να ακούει από μόνιτορ 200 ευρώ......

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 18-03-2010 19:20 ]


    fuego
    18.03.2010, 20:40

    Συγνώμη κιόλας αλλά ακριβώς για αυτό τον λόγο σκέφτομαι για αυτό το μικρόφωνο και οχι για ένα που κάνει 500 ευρο όπως λες. Το μικρόφωνο που έχω βάλει εκεί κάνει 235 για την ακρίβεια.

    Έχω γράψει κάτι λάθος?


    BAGRATION
    19.03.2010, 00:16

    Οχι εντάξει είναι. Μπορείς να πάρεις ή αυτό που έβαλες ή το AKG Perception 420 που είναι παρόμοιο. Πάντως Και σε λιγότερα λεφτά από αυτά να πέσεις (πχ 180-200 ευρώ) οι διαφορές στο αποτέλεσμα είναι μικρές κατά την αποψή μου ποσο μάλλον οταν θα χρησιμοποιήσεις τους προενισχυτές της κάρτας και όχι κάποιον εξωτερικό προενισχυτή λυχνίας.

    Γενικότερα πάντως μη ρίξεις και παρα πολύ ψάξιμο στο κάθε πράγμα ξεχωριστά γιατί αυτό που θα μετρήσει στο τέλος θα είναι αν υπαρχει η οχι ένα ισορροπημένο σύνολο, συμπεριλαμβανομένης και της -συχνά υποτιμιμένης- ακουστικής. Οπότε είναι σημαντικά και τα πακέτα με τις μπασοπαγίδες που ανέφερε ο noizreduction....

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 19-03-2010 00:30 ]


    fuego
    19.03.2010, 03:06

    Ναι σίγουρα για αυτόν τον χώρο θα χρειαστώ ένα καλό πακετάκι μπασοπαγίδων αφού βέβαια πρώτα έρθει να κοιτάξει κάποιος τον χώρο που ξέρει απο αυτά...

    πάντως θα κοιτάξω και για άλλα μικρόφωνα απλά αυτό μου το προτίνανε γιαυτό ζήτησα γνωμη και είναι σχετικά καλή η τιμή του...


    taiker
    27.03.2010, 07:32

    re pedia na rothso kt kai go??? kai ego ftiaxno ena domatio studio mono p to diko m einai ipogeio kai pio megalo apo toy fuego sxedon diplasio alla se orthogonio 4x9 nomizo kai exei stoys plainoys toixoys exexoyn 2 kolones kai h aporia m einai epidh diabasa kai xanadiafasa oles tis protinomenes selides kai ta post.. afta ta set ixomonoseon apo to thomann kanoyn apotelesmatikh doyleia se enan xvro san ton diko moy?? einai kalitero dld apo to na paro hxomonotiko iliko me to metro kai na kalipso kathe toixo kai tabani kai na balo kato xontro xali??? epishs exei dokimasei kaneis thn patenta me tis avgothikes??? doyleboyn ontos h einai mithos??? (opos katalabenete thelo kati arketa oikonomiko p na kanei omos doylitsa... ) epishs ego bazo thn ixografish san deftero paragonta... o tomeas ths probas me noiazei pio poly

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 27-03-2010 07:37 ]


    BAGRATION
    27.03.2010, 16:10

    Αυτά τα ηχομονωτικά κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά, αλλά το θέμα πρωτα πρώτα είναι, τι είδους δουλειά θέλεις να κάνεις εσύ. δηλ

    Θέλεις ηχομόνωση;

    Θέλεις καλή ακουστική;

    Θέλεις και τα δύο; ή απλά θέλεις να φτιάξεις έναν "στεγνό" χώρο;

     

    Υ.Γ. Προσοχή στο γραψιμο με greeklish γιατί δεν επιτρεπεται απο τους κανονισμούς του φόρουμ


    noizreduction
    27.03.2010, 16:47

    Αυτα τα οποια προτεινα φιλε taiker ειναι ηχοαπορροφητικα υλικα κι οχι ηχομονωτικα.

    Η διαφορα τους εγκειται στο οτι τα μεν πρωτα επιτρεπουν τον ηχο να "βγει" απο την πισω πλευρα ( και κατα συνεπεια στον τοιχο που ειναι τοποθετημενα και μετεπειτα σε ολο το χωρο πισω απο τον τοιχο ) ομως ελεγχουν την ακουστικη μεσα στο χωρο που εχουν τοποθετηθει, ενω τα δευτερα ειναι υλικα τα οποια δεν επιτρεπουν τον ηχο να βγαινει εκτος χωρου ηχογραφησης/προβας, αλλα δεν ειναι ικανα να διατηρησουν μικρες αντηχησεις μεσα στο χωρο που τοποθετουνται ( ειναι σκληρα υλικα κυριως ).

     

    Εφοσον θελεις να κανεις ενα "προβαδικο" κι ο χωρος σου συνορευει με κατοικιες ή μεσοτοιχιες, καλο ειναι να ενισχυσεις αρχικα την ηχομονωση σου και στην πορεια να κοιταξεις να φτιαξεις ακουστικα το χωρο.

     

    Οι αυγοθηκες ειναι ενας αστικος μυθος των ερασιτεχνων που πιστευουν πως με το χαρτι μπορουν να περιορισουν τον ηχο μεσα στο χωρο. Καταρχας δεν ειναι ηχομονωτικες αρα μην περιμενεις να γλυτωσεις τα υλικα ηχομονωσης. Κατα δευτερον, η φυση της κατασκευσης τους ( πορωδες χαρτονι ) και το σχημα τους απλως διαχεουν τον ηχο κι εγκλωβιζουν ελαχιστα τις μεσαιοπριμες συχνοτητες. Σιγουρα και παλι δε γλυτωνεις καποιες μπασοπαγιδες, ουτε βεβαια και μια καλη επενδυση σε κουρτινες βαριες ή αλεξιπτωτο στην οροφη.

     

    Το να παρεις απλως ηχοαπορροφητικο υλικο ( κι οχι ηχομονωτικο υλικο ) και να το βαλεις σε ολο τον τοιχο, θα δημιουργησει ενα στεγνο χωρο που χωρις τις μπασοπαγιδες, παλι θα εχει κατι...παραξενο ( κατι μεταξυ τουαλετας και μικρης αποθηκης με πολλα πραγματα μεσα ). Και κριμα τα λεφτα στο κατω κατω, γιατι εφοσον προκειται για προβα, εσυ θα χρειαστεις περισσοτερα χρηματα για την ηχομονωση ( λογω dB ) παρα για την ηχοαπορροφηση ( σε αρχικα σταδια ).

     

    Δυστυχως σε αυτα τα πραγματα δεν υπαρχει κατι οικονομικο που να κανει και δουλιτσα...Οσο πιο ψηλα ανεβαινεις, τοσο πιο καλα κανεις τη δουλεια σου..Και το αντιστροφο βεβαιως!

     

     


    taiker
    28.03.2010, 18:40

    1. σιγνομη για τα greeklish απλα ξεχαστικα..

    2. ναι μπερδεύτηκα πριν λέγοντας ηχομονοτικα.. εννοούσα ηχοαποροφιτικα... δεν με ενδιαφέρει η ηχομονοση ουτε για τουσ γύρω μιασ και το σπιτι ειναι στην εξοχη και σε απόσταση 500 μετρων δεν ειπαρχουν γειτονες.. οποτε δεν με ενδιαφερει ποσο θα ακουγομαι και επισης δεν εχω παρεμβολες απο εξω...

    3. δηλαδή με ενα σετακι ηχοαποροφιτικων πχ ενα σετακι τον 800 ε απο το thomann θα ειμαι εντάξει η μήπως θα ειναι καλυτερο να συνδυάσω το σετακι μαζι με full κάλυψη του τιχου με ηχοαποροφιτικο??

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 28-03-2010 18:46 ]


    noizreduction
    28.03.2010, 18:44

    Δυστυχως ενω σε θεμα μηχανηματων μπορει καποιος να δωσει καποιες βασικες συμβουλες, στο θεμα ακουστικης και καλυψης δε γινεται να δωθει καποια συγκεκριμενη συμβουλη εφοσον δεν δει καποιος ειδικος το χωρο.

    Αποφευγω να απαντησω γιατι μπορει να καλυψεις ολο το χωρο σου με ηχοαπορροφητικο υλικο και παλι να εχεις ενα αθλιο αποτελεσμα. Μπορει αντιθετως να καλυψεις συγκεκριμενα σημεια ( hot spots ) και να γλυτωσεις εξοδα και...κακο ηχο..

     

    Πρεπει να δει ειδικος το χωρο σου.


    Βεβαια μου κανει εντυπωση πως απο τη μια αναφερεις για αυγοθηκες και...οικονομικες λυσεις, ενω απο την αλλη εισαι διατεθειμενος να δωσεις 800€ για ενα set ηχοαπορροφητικων υλικων....


    taiker
    28.03.2010, 18:53

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 28-03-2010 στις 18:44 έγραψε...

    Δυστυχως ενω σε θεμα μηχανηματων μπορει καποιος να δωσει καποιες βασικες συμβουλες, στο θεμα ακουστικης και καλυψης δε γινεται να δωθει καποια συγκεκριμενη συμβουλη εφοσον δεν δει καποιος ειδικος το χωρο.

    Αποφευγω να απαντησω γιατι μπορει να καλυψεις ολο το χωρο σου με ηχοαπορροφητικο υλικο και παλι να εχεις ενα αθλιο αποτελεσμα. Μπορει αντιθετως να καλυψεις συγκεκριμενα σημεια ( hot spots ) και να γλυτωσεις εξοδα και...κακο ηχο..

     

    Πρεπει να δει ειδικος το χωρο σου.


    Βεβαια μου κανει εντυπωση πως απο τη μια αναφερεις για αυγοθηκες και...οικονομικες λυσεις, ενω απο την αλλη εισαι διατεθειμενος να δωσεις 800€ για ενα set ηχοαπορροφητικων υλικων....



    το λεω γιατι θελω οποσδηποτε να γλιτωσω εξοδα, αλλα δεν ειναι και σχετικα δισκολο να δοσω ενα τετοιο ποσο γιατι και με το απλο ηχοαποροφιτικο για να καλύψω ολο τον χωρο 1000 ε και μ παει.. και τα εξοδα ειναι δια 6..

    τελωσπαντων ευχαριστώ για τισ συμβουλές... ένας τέτοιος ειδικός ποσο πάει??? περίπου??


    BAGRATION
    29.03.2010, 17:22

    Αυτά τα λεφτά πάντως δεν είναι καθόλου ασχημα σαν προυπολογισμός.

    Στο θέμα ακουστική, όπως είπε και ο noizreduction, είναι πολύ ρευστά τα πραγματα και δεν μπορεί να δώσει κάποιος εύκολα συμβουλές. Γιατί π.χ. αν κάτι που πέτυχε στον χώρο μου, το εφαρόσουμε στον δικό σου χώρο μπορεί αποτύχει και αντιστρόφως.

    Παρόλα αυτά εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε προσπαθούμε να είμαστε πρακτικοι και να μην καταλήγουμε να αναγουμε την κατασκευή ενός προβάδικου σε...επιστήμη. Δηλαδή πρέπει να δοκίμασεις κάποια στανταρ πράγματα που έχουν πετύχει σε άλλους χώρους, παίρνοντας αναγκαστικά το ρίσκο να ακουστούν χάλια στον δικό σου. Αλλίως δεν γίνεται δουλιά, θα μπλέξεις σε πολλά έξοδα, κατασκευές και φασαρίες .

    Σου προτείνω πρίν ξεκινήσεις να φτιάχνεις το χώρο σου να διαβάσεις μερικές βασικές πληροφορίες περι ακουστικής στο νετ. Επίσης μπορείς να ζητήσεις τη γνώμη και ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί με τέτοια. Αν το κάνεις μέσω νετ μπορείς να ποστάρεις φωτό και σχεδιαγράμματα του χώρου σου, και να ακούσεις μερικές γνώμες.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-03-2010 17:41 ]


    taiker
    30.03.2010, 19:18
    ok ρε παιδια... 1000 ευχαριστω..
    taiker
    26.04.2010, 03:42

    Να ρωτησω κατι ακομα??? αν και στα προηγουμενα post το ειπαμε δεν πολυκαλυφθηκα... και εγω εφτασα τωρα στο σταδιο του μικροφωνου και αν και γενικα δεν εχουμε τοσο καλο εξοπλισμο γιατι ειμαστε low bujet. και επειδη εχω μια ευκαιρια με τον νακα να παρω κατι σχετικα πιο φθηνα απο εκει ελεγα μηπως υπαρχει καποιο μικροφωνο για ηχογραφιση φωνης μεχρι 150 αντε το πολυ 200 ευρω αν και θα προτιμουσα 150... εχουμε ηδη ενα μικροφωνο δυναμικο E-845S Sennheiser αλλα μου φαινεται οτι μερικες φορες εχουμε μια παραμορφωση στην φωνη (δεν πιανει ολες τις συχνοτητες) παρακαλω χρειαζομαι την βοηθεια σας αμεσα.

     

     

    επισης εχω δει αυτα τα 2..

     

    NT-1000 μικρόφωνο Rode

     

    Τιμή Καταστήματος: 244,00€

     

    Ακουστική αρχή: Externally polarised 1” (25mm) pressure-gradient condenser

    Τύπος κάψας: Καρδιοειδής

    Απόκριση συχνότητας: 20Hz - 20kHz

    Αντίσταση εξόδου: 100Ω

    Λόγος σήματος προς θόρυβο din iec 651: > 88dB (A-weighted, per IEC268-15)

    Μέγιστη Στάθμη Εξόδου spl: > 140dB SPL (@ 1kHz, 1% THD into 1k( load)

    Ευασιθησία: -36dB re 1V/Pa (16mV @ 94dB SPL) +/-1dB

    Δυναμική περιοχή din iec 651: > 134dB (A-weighted, per IEC268-15)

    Τροφοδοσία : P48 (35V - 53V)

    Κατανάλωση: 6mA

    Βάρος χωρίς μπαταρία: 682 gm

    Βάρος με μπαταρία : 882 gm

     

     

    _________________________________________________________________________

     

    NT-1A Bundle μικρoφώνου Rode

     

     

     

    Ακουστική αρχή: Externally polarised 25 mm (1”) condenser.

    Τύπος κάψας :Καρδιειδής

    Απόκριση συχνότητας : 20 Hz ~ 20 kHz.

    Αντίσταση εξόδου : 100 Ω.

    Σχετικό επίπεδο θορύβου : 5 dBA SPL (per IEC651, IEC268-15)

    Μέγιστο Επίπεδο Εντασηςspl: 137 dB (@ 1% THD into 1KΩ)

    Ευαιθησία : -31.9 dB re 1volt/pascal (25 mV @ 94dB SPL) +/- 2 dB

    Δυναμική περιοχήdin iec 651: 132 dB (per IEC651, IEC268-15)

    Τροφοδοσία : P48, P24 Phantom

    Βάρος χωρίς μπαταρία : 326 gm

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 26-04-2010 04:06 ]


    noizreduction
    26.04.2010, 11:14
    Αναμεσα στα 2 θα επελεγα το NT1000. Το εχω δει να το δουλευουν και προκειται για ενα "καθαρο" μικροφωνο ( πανω σε προενισχυση της RME ) οσον αφορα τα φωνητικα! Η τιμη καταστηματος περιλαμβανει ΦΠΑ ή θα κανετε καποιο αλλο διακανονισμο;
    taiker
    27.04.2010, 14:17

    περιλαμβανει αλλα θα εχω τιμες χονδρικης... επισης μπορω να κανω καλη δουλεια με ενα τετοιο μικροφωνο εναν μικτη και ενα κοινο pc η θα εχω την ιδια αποδοση με το δυναμικο???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taiker στις 27-04-2010 14:40 ]


    noizreduction
    27.04.2010, 15:41
    Εφοσον θα εχεις καρτα με προενισχυση ( νομιζω πως μαζι τα λεγαμε για καρτα ηχου,ετσι; ), τι να το κανεις το μικτη;