ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    μέθοδοι αυτοδιδασκαλίας

    salomi
    19.01.2005, 13:39
    Γειά σας,

    μόλις βρήκα το συγκεκριμένο site έκανα εγγραφή. Εχει ενδιαφέρον η παρεούλα σας.
    Απο μικρή λοιπόν είχα το κακό συνήθειο της αναβλιτηκότητας. Πάντα ήθελα να μάθω κιθάρα. Για τα 16α γεννέθλεια μου μου αγόρασαν οι γονείς μου κιθάρα με την προυπόθεση οτι θα΄άρχιζα μαθήματα. βέβαια αυτά τα μαθήματα ποτέ δεν τα έκανα. μου χει μείνει ομως τρομερό απωθημένο.
    τώρα εχω φτάσει 26 χρ. και ακόμη η κιθάρα σκονίζεται στην ντουλάπα μου. μαθήματα δεν μπορω να κάνω για οικονομικους λογους. βλέπεις, οταν βγάζεις τα δικά σου λεφτά τα σκέφτεσαι ολα! ετσι λοιπον σκέφτηκα οτι ποτέ δεν ειναι αργά.
    θέλω λοιπον να με βοηθήσετε σε κάτι. θέλω να βρώ μια κατανοητή μέθοδο αυτοδιδασκαλίας. αν υπάρχει κατι τέτοιο μέσα στο internet και αν όχι αν υπάρχει κάτι καλο στην αγορά.

    Σας ευχαριστώ πόλυ!
    Ρένα


    linda7
    19.01.2005, 13:55
    Γεια σου salomi και καλωσήρθες στο Music Heaven . Σχετικά με το θέμα που σε απασχολεί έχουν γίνει στο παρελθόν πολλές συζητήσεις , μία εκ των οποίων είναι αυτή πάτα εδώ , στην οποία είχαν γράψει την άποψή τους αρκετά μέλη του site .
    Βέβαια αυτό που λες περί χρημάτων είναι απόλυτα κατανοητό και σεβαστό , οπότε αν η παραπάνω συζήτηση δε σε βοηθήσει , προσωπικά έχω να σου προτείνω το βιβλίο που διδάσκομαι σαν αρχάρια στην κιθάρα που είναι το : LEAVITT:Modern Method for Guitar 1-Berklee , το οποίο - με την προϋπόθεση ότι ξέρεις αγγλικά - πιστεύω θα σε βοηθήσει να θέσεις κάποιες βάσεις στην προσπάθειά σου :)
    kalaitzakisnikos
    20.01.2005, 10:42
    Γεια σου Σαλόμη,

    κι εγώ στην ηλικία σου είμαι και άρχισα να μαθαίνω μπυζούκι πρίν δύο μήνες με τη μέθοδο της αυτοδιδασκαλίας.

    Για την κιθάρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω πάντος μπορώ να σου πώ ότι είμαστε εν μέρει αξιοθαύμαστει που μπορούμε σε τέτοια ηλικία να ξεκινήσουμε κάτι τέτοιο.

    Εγώ πάντος τώρα βρήκα ένα δάσκαλο για να κάνω μία ώρα την εβδομάδα, έτσι για να παίρνω κάποιες κατευθύνσεις. Νομίζω ότι μπορείσ να κάνεις κάτι ανάλογο. Το κόστος δεν είναι παρα πολή μεγάλο.

    Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
    salomi
    20.01.2005, 14:39
    Σας ευχαριστώ και τους 2 πολυ για τον χρονο σας.
    Νίκο αυτο που λες μου αναπτέρωσε το ηθικο! Είστε δυναμικοι εσείς οι Κριτικοι!

    Ρένα
    kalaitzakisnikos
    25.01.2005, 11:35
    Salomi, μπορεί να είμαστε δυναμικοί αλλά είμαστε και πεισματάρηδες,
    ξεροκέφαλοι, όπως θέλεις πεσ το.

    Αν βαλουμε κάτι στο μυαλό μας δεν φεύγει καθόλου εύκολα.

    Ευχαριστώ!!!!!
    kotsos_007
    26.01.2005, 14:41
    Γεια σας... λοιπον Ρενα αν ενδιαφερεσαι εχω ενα προγραμμα να σου στειλω που μαθαινεις μονος σου.... αν θελεις να σου το στειλω μπορεις απλα να μου το πεις... σου δειχνει τις συγχορδιες και μπορεις επισης να τις ακους αμα τις παιζεις σωστα...
    salomi
    27.01.2005, 16:42
    Και βεβαια θελω! το ρωτάς?? μαλλον θα χρειαστει το e-mail μου ετσι?? ειναι eirini_99@yahoo.com. αν χρειαζεσαι κατι αλλο πες μου!

    Σ' ευχαριστω!
    kotsos_007
    28.01.2005, 14:20
    loipon Rena to estila k elpizo na to pareis... to kaneis mia egatastasi k ok.....
    kalaitzakisnikos
    09.02.2005, 13:12
    Καλή αρχή Ρένα.

    Έτσι θέλω ενθουσιαμό για ότι κάνουμε....