ελληνική μουσική
    505 online   ·  210.830 μέλη

    Ποιά τραγούδια του ΤΕΛΙΚΟΥ ξεχωρίζετε;

    panosbousalis
    19.04.2010, 02:11

    Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο διαγωνισμό μιας και έχω την αίσθηση πως το σημαντικό είναι να γράφονται καλά τραγούδια όπως κι αν τα ορίζει ο καθένας μας με τα προσωπικά του κριτηρια. Συγχαρητήρια και στους διοργανωτές για την ωραία πρωτοβουλία και την οργάνωση.

    Τώρα που τελείωσε ο διαγωνισμός μπορώ να σας μιλήσω και για το τραγούδι μου. Εγώ έστειλα στο διαγωνισμό το πρώτο ολοκληρωμένο τραγούδι που είχα γράψει στα 17 μου. Το 'Πέρασα απ'τη γειτονιά σου'. Μια ζεϊμπέκικη μπαλάντα που μου άνοιξε την ωραία πόρτα της τραγουδοποιίας. Ίσως ένιωσα πως χρωστούσα σ'αυτό το τραγούδι αυτή την περιπετεια. Έστειλα αυτό το τραγούδι και όχι μια πιο 'ώριμη' σύνθεση των τελευταίων χρόνων γιατί ήθελα να συμμετέχει στο διαγωνισμό κάτι αθώο και όχι τόσο 'διαγωνιστικό', ήθελα να συμμετέχει ο έφηβος εαυτός μου. Για να το πω μεταφορικά δεν έστειλα έναν κομάντο στη μάχη ή έναν διανοούμενο για διάλεξη αλλά ένα παιδί για μια ωραία βόλτα. Χωρίς διαφήμιση και συμμαχίες αφού έτσι ένιωσα πως άρμοζε στη συμμετοχή.  Το τραγούδι αυτό με αρκετές ενορχηστρωτικές βελτιωσεις θα είναι στον πρώτο δισκο μου που ηχογραφώ αυτό το διάστημα.  Χαίρομαι που σε κάποιους άρεσε και η 'βόλτα' του τραγουδιού κράτησε ως και τον τελικό.  Εύχομαι σε όλα τα παιδιά να δουν τα τραγούδια τους να κάνουν τη διαδρομή που τους αξίζει και πάνω από όλα να συνεχίζουν να γράφουν όλο και καλύτερα πράγματα.

    Να είστε καλά! Smile

     


    makisdav
    19.04.2010, 03:04

    Εκ μέρους των Kalinka θέλω να ευχαριστήσω όσους έδωσαν το αστεράκι τους στην συμμετοχή μας ονόματι "Σε 2 πόλεις" και στο musicheaven που με αυτόν τον διαγωνισμό έδωσε τη δυνατότητα στη μουσική μας να φτάσει σε τόσους ακροατές που δεν μας είχαν ξανακούσει σε μια δύσκολη περίοδο για τη μπάντα μας οπού συναντούσαμε προβλήματα παντού.Σε όποιον άρεσε το τραγουδάκι μας και θέλει να ακούσει και κανένα κομμάτι μας ακόμα η διεύθυνσή μας είναι http://www.myspace.com/kalinkatheband>

    Ευχαριστούμε για όλα παίδες,συγχαρητήρια σε όλες τις συμμετοχές και πάντα τέτοια!!


    yioryis
    19.04.2010, 03:37

    Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για τα ωραία τραγούδια που μας χάρισαν.

    Χίλια ευχαριστώ σε αυτούς που ψήφισαν το τραγούδι μου ["Του λαθρομετανάστη" (Βαρκούλα αμαρτωλή)] και σε αυτούς που αναφέρθηκαν με κολακευτικά σχόλια για αυτό.

    ¨Οποιος θέλει να ξανακούσει το τραγούδι μπορεί να το κάνει εδώ:

     

     

     

    Για να ακούσετε κι άλλα τραγούδια: http://www.jumpingfish.gr/atheati_plevra

                                                      http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=1&id=7737&count=0&show=m


    mixalis-kleanthis
    19.04.2010, 05:31

    Συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς για την συμμετοχή τους στο διαγωνισμό.                                                           Οι ‘’γρίλιες ‘’ πήραν μεγάλη αγάπη και το ευχαριστώ δεν φτάνει για εκφράσει αυτό που νιώθω αυτή την στιγμή .Ένα ντέμο στο σπίτι του Γιάννη Κουτσουκέλη μαζί με τον Αντώνη Μοσχούτη μιξαρισμένο πρόχειρα στο πι σι μου ήταν .ΔΕΝ περίμενα τέτοια ανταπόκριση.         Ευχαριστώ πολύ. Μιχάλης Κλεάνθης


    ChristosF
    19.04.2010, 07:27
    συγχαρητήρια σε όλους που συμμετείχαν είτε έφτασαν στον τελικό είτε όχι. συμμετείχα ως στιχουργός με δύο τραγούδια το "μάνα" και το "πίσω γύρισα τη σκέψη" και θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Δημήτρη παπαγεωργίου και τον Πάνο Κολλιά που έντυσαν τους στίχους μου με τη μουσική και τη φωνή τους. Καλή συνέχεια και καλές δημιουργίες σε όλους ...
    sympetheros
    19.04.2010, 09:04

    Αυτός ο διαγωνισμος είναι η καλύτερη απάντηση σε όσους έχουν μεταφέρει τη μουσική δημιουργία στα ριάλιτι show της τηλεόρασης με τις κριτικές επιτροπές και τους ''επιτρόπους ''τους..

    Το αυτί του τελικού ακροατή είναι ο καλύτερος και πιο έγκυρος ''κριτής''.

    Συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή σ αυτή τη γιορτή της μουσικής και της δημιουργίας!

    Πιστευω πως από εδώ και μετά θα μπορούμε να βάζουμε τραγούδια που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και στις εκπομπές στο MusicHeaven Radio!

    Πάντα τέτοια!


    ilio
    19.04.2010, 09:14

    Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που διακρίθηκαν και σε όλους τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό!!{#emotions_dlg.clap}

    Παραθέτω το post μου που καταλάθος το έβαλα στο topic "Τα νέα του διαγωνισμού"αντί για εδώ (Jorge αν έχεις χρόνο το αφαιρείς από εκεί για να μην είμαι διπλή;{#emotions_dlg.biggrin}Συγγνώμη για την αναστάτωση...)λίγες ώρες πριν ολοκληρωθεί ο διαγωνισμός.

     

    "Καταρχήν,να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους δημιουργούς που συμμετείχαν στον διαγωνισμό!{#emotions_dlg.beer}

    Επίσης,να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους τους δημιουργούς που διαγωνίζονται στον τελικό!{#emotions_dlg.thumbup}

    Μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία της ψηφοφορίας και αυτό που έχω να πω είναι πως

    ήταν πολύ δύσκολο να αποφασίσω που να δώσω τα αστεράκια μου,πόσα και γιατί.

    Υπήρχαν πολλά και διαφορετικά στυλ μουσικής,απλές ή σύνθετες συνθέσεις,διαφορετική στιχουργική γραφή ως προς την θεματολογία και το στυλ,ωραίες φωνές και ωραία παιξίματα μουσικών.

    Όμως εξακολουθώ να πιστεύω παρ'όλα αυτά,τους διαγωνισμούς,τις ψηφοφορίες,τις κριτικές κλπ.εννοώ,πως το τραγούδι που θα αγαπήσεις  θα σε βρει όπου και να σαι{#emotions_dlg.walkman}

    Και αυτό δεν έχει σχέση με το ποιο τραγούδι είναι καλύτερο ή χειρότερο,αλλά με το ΤΙ θα είναι αυτό

    που θα αγγίξει την ψυχή μας την δεδομένη στιγμή!

    Γιατί εκτός από τα μουσικά μας βιώματα και τις επιρροές ,ένα τραγούδι μας κατακτά ΚΥΡΙΩΣ λόγω της προσωπικής πνευματικής και ψυχολογικής μας κατάστασης την δεδομένη στιγμή που μας συναντά!

    Οπότε για όλα τα παραπάνω που εξήγησα προσπάθησα όσο μπορούσα να είμαι αντικειμενική απέναντι

    σε όσα τραγούδια δεν εξέφραζαν την δική μου ψυχική κατάσταση την στιγμή που τα άκουγα καθώς

    επίσης να είμαι ανοιχτή στην διαφορετική οπτική των δημιουργών τους.

    Έτσι λοιπόν και για να μην σας κουράζω περισσότερο από την πρώτη στιγμή "ερωτεύτηκα" τις "Γρίλιες"

    και το "Απόψε"ενώ ξεχώρισα τα "Κουτσό στρατιωτάκι", "Χρώματα","Όποιος δεν ξέρει να αγαπά","Ξάγρυπνοι σαν εραστές"(σε αυτά τα τραγούδια χάρισα τα 5άρια μου).Smile

    Επίσης,ξεχώρισα και τραγούδια όπως "η κυρά του χορού"(εδώ θα συμφωνήσω με όσα είπε η Mairylin πιο πάνω),"η αρένα του κυρ-Μανώλη","φώτα πορείας","το φως της αυγής σου", "μ'ακούς","για σένα","Πέταγμα","θέλω να σε πάρω αγκαλιά","σε άλλη διάσταση","φως μου","με άδεια χέρια","του λαθρομετανάστη" για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

    Ενδεικτικά ανέφερα τα παραπάνω για να καταλάβετε τι εννοούσα προηγουμένως,μην παραθέσω και όλη την λίστα ε;{#emotions_dlg.biggrin}

    Δεν μίλησα σε όλον τον διαγωνισμό και μου βγήκε τώρα το λογύδριο...{#emotions_dlg.oops}"

    Δεν έχει σημασία τελικά ποια τραγούδια διακρίθηκαν στις πρώτες θέσεις ή μπήκαν στην 20αδα ή ποια έφτασαν στον τελικό ή όχι...Σημασία έχει που τα γνωρίσαμε,τα ακούσαμε,τα αγαπήσαμε...

    Σημασία έχει το από εδώ και πέρα...το  όμορφο αλισβερίσι μεταξύ των δημιουργών-ακροατών-ραδιοφωνικών παραγωγών που μόλις ξεκίνησε!!!

    Καλό δρόμο σε όλους σας!!!

     

     

     


    grego
    19.04.2010, 11:21

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 19-04-2010 στις 01:19 έγραψε...

    Γρηγόρη μην μπαίνεις στη διαδικασία να σκεφτείς αν κάποιοι “έπαιξαν” με τακτική. Σημασία έχει ότι ακούσαμε το τραγούδι σου και το λατρέψαμε. Μπορεί να έχασες ένα έπαθλο, αλλά κέρδισες ακροατές, που αν θέλεις τη γνώμη μου είναι πολύ πιο σημαντικό.

    Συμμετείχα με το τραγούδι “Της ζωής σου θεατής” το οποίο στην τελική κατάταξη είναι στην 25η θέση. Αν θέλεις μπες και άκουσε αυτό και μερικά ακόμα στο http://www.ziotas.gr . Αν σου ακουστεί κάτι ενδιαφέρον στείλε μου ένα mail. Θα ήταν τιμή μου να συνεργαστούμε με οποιοδήποτε τρόπο.

    Με την ευκαιρία να γράψω κι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους ψήφισαν το τραγούδι μου. Με κάνατε πραγματικά χαρούμενο :)

    Άντε και του χρόνου ακόμα καλύτερο διαγωνισμό!!!

     



    Γιωργο εννοειται και οι ακροατες ειναι πιο σημαντικοι απο τα επαθλα,αυτο δεν το συζηταμε καν.

     Εχω μπει στο site σου και εχω ακουσει πολυ ομορφα πραγματα. Εχουμε ξαναμιλησει αλλα ισως δεν το θυμασαι,μονο που τοτε ηταν μεσω fb. Μου ειχες δωσει και το τηλ σου για να βρεθουμε αλλα μετα μου ετυχαν διαφορα (αρκετα σοβαρο τρακαριασμα και οχι μονο) και ετσι δεν σε πηρα τηλ. Ισχυει ακομα το νουμερο και η διαθεση να βρεθουμε?


    sillia
    19.04.2010, 12:19

    Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν σε αυτόν τον διαγωνισμό που πραγματικά στάθηκε σε υψηλό επίπεδο μέχρι και τον τελικό και μπράβοSmile

    Τα τραγούδια που μου άρεσαν προκρίθικαν σχεδόν όλα στον τελικό εκτός από ένα και  αυτός είναι ακόμα ένας λόγος που θέλω να εκφραστώ σε αυτόν εδώ τον χώροSmile

    Να δώσω στο μέλος aeraki συγχαρητήρια για το τραγούδι που μας έστειλε με τίτλο "Τι μου χρωστάς"Δεν πέρασε στον τελικό, αλλά πιστεύω ότι κάποια, ακόμα και αν δεν έφτασαν τελικό η και αυτά πουάρεσαν αλλά  δεν είναι στις πρώτες 20 θέσεις θα συνεχίσουν να μας ταξιδεύουν στο ραδιοφωνό μας και όχι μόνο!!!!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ

    ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ{#emotions_dlg.walkman}

    ΑΨΟΓΗ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ{#emotions_dlg.yes}


    annakonda
    19.04.2010, 12:59

    Επιτέλους ο μαραθώνιος τελείωσε...

    Συγχαρητήρια σε όλους τους δημιουργούς που έστειλαν στο διαγωνισμό τα "παιδιά" τους, είτε ήταν ανάμεσα στους νικητές είτε όχι, μόνο και μόνο γιατί τόλμησαν να εκτεθούν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!Έτσι είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε και να αγαπήσουμε πολύ όμορφα τραγούδια.

     Καλή συνέχεια σε όλους!


    nanof12345
    19.04.2010, 16:03

    Απο 250 τραγουδια που ηταν υποψηφια το νικητηριο ειναι ΑΥΤΟ!!!

    Το σχετικο βιντεο Στο νικητη της καρδιας μας

    Δειτε και τα λεμε....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nanof12345 στις 19-04-2010 16:05 ]


    delta66
    19.04.2010, 17:49

    Συγχαρητηρια για τη διοργανωση επισης          {#emotions_dlg.rockon}


    tago
    19.04.2010, 18:34

    Τα συγχαρητήρια σε όλους είναι αυτονόητα. Πολλά και καλά τραγούδια ανθρώπων, που μακάρι, να τους δούμε κάποια στιγμή να γράφουν τη δική τους ιστορία στις σελίδες του ελληνικού τραγουδιού. Όμως ως μέλος του Μ.Η. από το 2006 αρνούμαι να πιστέψω ότι οι ψηφίσαντες στο διαγωνισμό δεν είναι ούτε το 1% των εγγεγραμμένων μελών. Δηλαδή οι συμμετέχοντες, ενδεχομένως κάποιοι από τους συνθέτες και στιχουργούς, κάποιοι φίλοι τους   και όσοι λίγοι, πραγματικά ενδιαφέρονται για τη μουσική αλλά και για τη καλή πορεία του M.H. Θλίβομαι για το παραπάνω γεγονός και ελπίζω στον επόμενο να είναι οι ψηφίσαντες τουλάχιστον όσοι και τα ενεργά μέλη.


    koutrouvalas
    19.04.2010, 20:55
    Με τη σειρά μου θέλω να συγχαρώ όλους τους συμμετέχοντες ανεξαρτήτως θέσης και να τους ευχηθώ καλή και δημιουργική συνέχεια! Οι εμπάθειες δεν χωράνε σε τέτοιους διαγωνισμούς και θα πρέπει όλοι να παραδεχόμαστε - ή τουλάχιστον να αποδεχόμαστε- και να σεβόμαστε την κρίση των πολλών. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στους διοργανωτές για την ευκαιρία που μας δόθηκε και για την ΑΡΤΙΑ οργάνωση του διαγωνισμού (δεν είναι γλύψιμο, ελάχιστοι παρόμοιοι διαγωνισμοί είναι τόσο αδιαβλητοι). Τέλος ένα ακόμη μεγαλύτερο ευχαριστώ σε όσους αφιέρωσαν χρόνο να ακούσουν το τραγούδι μου, ανεξαρτήτως ψήφου. Εις το επανειδείν και εις το επανακουειν!! Θέμης Μπασδέκης - "Σ'άλλη διάσταση"
    jorge
    19.04.2010, 20:58
    Αγαπημένο και αυτό (μαζί με το Σωπαίνουν αυτοί που αγαπούσαν και τις Γρίλιες...)... Μπράβο Θέμη :)
    koutrouvalas
    19.04.2010, 21:00
    thanx man!! και πάλι συγχαρητήρια! :)
    kwstasagas
    19.04.2010, 21:24

    Που λες Θέμη, το τραγούδι σου είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, από τα καλύτερα του διαγωνισμού .... Πολύ ωραία η πλοκή της μελωδίας, στους στίχους ανιχνεύονται "σπιρτόζικες" και ευρηματικές στιγμές και σε πολύ καλό επίπεδο και η ερμηνεία, η οποία είναι αρκετά πρωτότυπη !!! Πολλά συγχαρητήρια .... Έχω, δε, την εντύπωση ότι έτσι και το "Σε άλλη διάσταση" υπήρχε στο ρεπερτόριο κάποιας μπάντας όπως Styx, Reo Speedwagon, Journey κλπ με αγγλικούς στίχους και ενορχηστρωμένο με ηλεκτροκιθαριστικά ριφάκια, σολάκια κλπ θα γινόταν .... διεθνές ροκ σουξεδάκι !!!!

    Και ... θέλω να σού ζητήσω συγγνώμη  : Όταν το άκουσα στον 1ο όμιλο, όπου συμμετείχε, δεν το εκτίμησα όσο έπρεπε και ... του έδωσα 3 αστέρια !!! Όμως, στον τελικό του έδωσα με την καρδιά μου πλήρες πεντάστερο !!!! {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    margo
    19.04.2010, 22:16

    Συγχαρητήρια και από μένα σε όλους τους διαγωνιζόμενους και στη σελίδα για το σχεδιασμό και την υλοποίηση της διοργάνωσης.

    Πολλά τραγούδια μου άρεσαν και με συντρόφευσαν αυτό τον καιρό.{#emotions_dlg.walkman}

    Από αυτά που δεν πέρασαν στον τελικό μου έκανε ιδιαίτερη αίσθηση το "Αρχαίο άγαλμα στο βυθό".

    Ακόμα μερικοί τίτλοι από τα καλύτερα μου

    "Άδεια χέρια"

    "Πέρασα απ΄τη γειτονιά σου"

    "Στενό"

    "Μάνα"

    "Γρίλιες"

    "ένας μικρός πρίγκηπας"

    "Ξάγρυπνοι εραστές"

    καθώς και αρκετά από τα ορχηστρικά.

    Όλες οι προσπάθειες ήταν αξιόλογες και έδωσα αστεράκια στα περισσότερα.

    Συμμετείχα κι εγώ γράφοντας τους στίχους για το τραγούδι "της αγάπης το φως"

    με τη φωνή της aliena και τη μουσική του crocodile τους οποίους ευχαριστώ από καρδιάς.

    Και του χρόνου με υγεία, καλή μουσική συνέχεια σε όλους!Smile


    antoniost
    19.04.2010, 22:41

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antoniost στις 19-04-2010 23:53 ]


    220493
    19.04.2010, 22:56

    Αρχικά, να ευχαριστήσω την διεύθυνση του musicheaven.gr για την ευκαιρία που μας έδωσε, ώστε να ακουστούν οι συνθέσεις μας σε ένα ευρύτερο μουσικό κοινό.

    Προσωπικά, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους ψήφισαν το τραγούδι μου και όσους το άκουσαν. Συμμετείχα με το τραγούδι "Το περπάτημα της Ψυχής" εμπνευσμένο εξαιρετικά για μια θεατρική παράσταση. Επομένως, αυτή η μελωδία υποδηλώνει την ρυθμικότητα,την παραστατικότητα, την ευασθησία αλλά και την αισιοδοξία καθώς καταφέρνει να ξεφύγει απο τον πόνο,την μοναξιά και την απομόνωση.


    Μπράβο στους νικητές και σε όλους τους συμμετέχοντες. Ελπίζω αυτός ο διαγωνισμός να γίνει θεσμός και να ζήσουμε ξανά παρόμοιες στιγμές.