ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.846 μέλη

    Ποιά τραγούδια του ΤΕΛΙΚΟΥ ξεχωρίζετε;

    dinoskaloudis
    23.03.2010, 13:07

    THANOS35---indi---bilimili.... σωστοί!! παραδειγματικοί!!

    έτσι πρέπει να προσεγκίζετε το θέμα.


    -----------------
    WWW.MUSICWAVE.GR/DINOSKALOUDISMUSIC

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dinoskaloudis στις 23-03-2010 13:13 ]


    periigitis
    23.03.2010, 14:19

    Εγώ πάλι -ανεξάρτητα απο θετικά και αρνητικά- δεν έχω καταλάβει το νόημα του διαγωνισμού. Αν όντως πρόκειται για διάθεση του site να προβάλει κάποια αξιόλογα πράγματα που δεν βρίσκουν διέξοδο στη δισκογραφία -όπως κατάντησε σήμερα μάλιστα- τότε νομίζω δεν βοηθάει. Τι σημαίνει ν' ακούσω μόνο ένα κομμάτι κάποιου;

    Θα μπορούσε αντίθετα να διαθέσει ένα χώρο όπου θα γίνονται διαδοχικά αφιερώματα και οι δημιουργοί θα μπορούν ν' ανεβάζουν 3,4,5 δεν ξέρω πόσα κομμάτια τους, εκθέτωντάς τα έτσι, σαν μέρος του έργου τους, στην κριτίκή των μελών. Χωρίς άσκοπες βαθμολογίες!

    Τώρα όσο αφορά τα τραγούδια του τελικού. Δεν τάχω ακούσει όλα ομολογουμένως. Απ' όσα άκουσα δεν βρήκα σίγουρα κάτι που να πηγαίνει το ελληνικό τραγούδι παραπέρα αλλά δεν έχω τέτοιες απαιτήσεις την σήμερον ημέρα. Άκουσα τραγούδια που είναι πολύ καλύτερα απο αυτά που παίζουν καθημερινά τα ράδια άκουσα και τραγούδια που δεν μου λένε τίποτα. Άκουσα ενδιαφέρουσες μουσικές και ερμηνείες αλλά διαπίστωσα και στιχουργική αδυναμία. Αυτή η αδυναμία βέβια είναι ένα απ' τα μαλύτερα - κατα τη γνώμη μου- προβλήματα της σύγχρονης τραγουδοποιίας. Είτε αυτή δισκογραφείται είτε παλεύει μέσα απο μουσικά sites σαν και τούτο.

    Μπορεί μια μελωδία ή ένας ρυθμός να "χαιδεύει" τ' αυτιά αλλά χωρίς πολύ καλό στίχο δεν μπορώ έχω πολύ καλό τραγούδι. Στο τραγούδι -το ελληνικό τουλάχιστον- ο στίχος είναι το θεμέλιο.


    MITSOUD
    23.03.2010, 16:26

    Λοιπόν, λέω την γνώμη μου για τα καλύτερα κομμάτια

    Δεν νομίζω ότι θα επηρεάσω, γιατι δεν είμαι κανένας διάσημος, άν θέλουν και άλλοι μπορούμε να αρχίσουμε μια συζήτηση πάνω σε αυτό

     

    1. Με το φώς της Αυγή σου

    2. Βαρκούλα Αμαρτωλή

    3. Μάνα


    Giorgos_arazei
    23.03.2010, 18:59

    Συγχαρητηρια, σε οσα τραγουδια καταφεραν να περασουν στον τελικο, ελπιζω δικαια.

    Δυο καταφεραν να μου μεινουν, αν και για να ειμαι ειλικρινης, δεν τα εχω "χωνεψει " ολα καλα ακομα..

    Το πρωτο ειναι οι "Γριλιες" και το δευτερο το "Ριζιμιο".

    Μακαρι να λαβουν και πραγματικα την θεση που τους αξιζει. {#emotions_dlg.rockon}


    musiclost
    24.03.2010, 19:41

    Σας δίνω από τωρα τον νικητή...... ΣΩΠΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΝ....καλή ακρόαση......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musiclost στις 24-03-2010 19:42 ]


    georgegall
    24.03.2010, 20:55

    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά να πώ δυό λόγια για τον διαγωνισμό και για τον τελικό που διεξάγεται αυτές τις μέρες.

    Βασικά άκουσα με προσοχή πολλά τραγούδια (όχι όλα) αλλά λίγα ήταν αυτά που ξεχώρισα.Ένα θετικό είναι ότι γίνονται πολύ καλές ηχογραφήσεις και μπράβο σε αυτούς που τις κάνουν.Είναι πολύ σημαντικό αυτό κατά την γνώμη μου.Πολλές μάλιστα τις χαρακτηρίζω επαγγελματικές.Ακόμα και ένα τραγούδι μέτριο με μια καλή ηχογράφησει είναι ευχάριστο στο ακουσμά του.

    Απο την άλλη όμως υπάρχει μια στέρηση σε στίχο και μουσική.Αρκετές αντιγραφές απο γνωστούς καλλιτέχνες.Λογικό είναι να επηρεαζόμαστε απο τους καλλιτέχνες που μας εκφράζουν αλλά πρέπει ο καθένας να βρεί το δικό του ύφος.Κι ο στίχος αρκετά επιτιδευμένος.Περίεργες λέξεις η μία μετά την άλλη μόνο και μόνο για να δώθεί η εικόνα του σοβαρού έντεχνου τραγουδιού.Ένας φετιχισμός με τις λέξεις σαν λέξεις και όχι για να νοήματα που φέρουν.Αλλά αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου διαγωνισμού.Παντού συμβαίνει.Ακόμα και σε γνωστούς καλλιτέχνες.

    Τραγούδι που ξεχώρισα είναι το "Φώτα πορείας" το οποίο το θεωρώ πολύ καλό και σε στίχο και σε μουσική αλλά δεν έχει καθόλου καλή ηχογράφηση.Ερασιτεχνική ηχογράφηση.Αλλά το τραγούδι κάτι θέλει να πεί.

     


    kwstasagas
    24.03.2010, 21:02

    "το "Φώτα πορείας" το οποίο το θεωρώ πολύ καλό και σε στίχο και σε μουσική αλλά δεν έχει καθόλου καλή ηχογράφηση.Ερασιτεχνική ηχογράφηση.Αλλά το τραγούδι κάτι θέλει να πεί"

    Κι όμως, εμένα η ηχογράφηση του ΦΩΤΑ ΠΟΡΕΙΑΣ μού άρεσε πολύ !!! Αποπνέει ζεστασιά .... σαν να 'χεις τον πιανίστα δίπλα σου και να παίζει το πιάνο του αποκλειστικά για σένα !!! Αλλά το στιχουργικό [ποιητικό] του μέρος .... όχι απλώς "κάτι" αλλά .... πολλά, πάρα πολλά έχει να μού πει !!! Περισσότερα για το εν λόγω άσμα .... εν ευθέτω χρόνω {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}


    stavrakis1999
    25.03.2010, 06:43

    Τωρα που αναφερατε αυτο το κομματι (Φωτα Πορειας),καλη η ζεστασια που αποπνεει ο πιανιστας,ας παει στο διαολο η παραγωγη και ο στιχος......το φαλτσο το κλαρινο δεν σας ενοχλησε καθολου? Μια χαρα ειναι ειναι το κομματι αλλα τα αυτια μου αρνουνται να το ακουσουν μεχρι τελους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stavrakis1999 στις 25-03-2010 14:28 ]


    musiclost
    25.03.2010, 10:37

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : musiclost στις 25-03-2010 11:01 ]


    georgegall
    25.03.2010, 10:46

    Παράθεση:

    Το μέλος stavrakis1999 στις 25-03-2010 στις 06:43 έγραψε...

    Τωρα που αναφερατε αυτο το κομματι (Φωτα Πορειας),καλη η ζεστασια που αποπνεει ο πιανιαστας,ας παει στο διαολο η παραγωγη και ο στιχος......το φαλτσο το κλαρινο δεν σας ενοχλησε καθολου? Μια χαρα ειναι ειναι το κομματι αλλα τα αυτια μου αρνουνται να το ακουσουν μεχρι το τελος.

    Καλημέρα

    Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι η ηχογράφηση δεν είναι καθόλου καλή.Το κλαρινέτο είναι φάλτσο, ο ρυθμός του είναι δεν είναι σταθερός. Ενώ για παράδειγμα το τραγούδι "Γρίλιες" το οποίο το θεωρώ μέτριο τραγούδι έχει αρκετά καλή ηχογράφηση.Η φωνή του ερμηνευτή είναι σταθερή με μια πολύ καλή διφωνία στο ρεφραίν και η κιθάρα είναι πολύ καλή.Απλά δεν είναι κάτι το οποίο δεν έχω ξανακούυσει.

    Το "Φώτα πορείας" είναι ένα τραγούδι μπάντας και χρειαζόταν κι άλλα όργανα.Θα ήταν καλό ο δημιουργός του να το σκεφτεί αυτό και να το ξαναδουλέψει το κομμάτι.


    shitzouras
    25.03.2010, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος stavrakis1999 στις 25-03-2010 στις 06:43 έγραψε...

    Τωρα που αναφερατε αυτο το κομματι (Φωτα Πορειας),καλη η ζεστασια που αποπνεει ο πιανιαστας,ας παει στο διαολο η παραγωγη και ο στιχος......το φαλτσο το κλαρινο δεν σας ενοχλησε καθολου? Μια χαρα ειναι ειναι το κομματι αλλα τα αυτια μου αρνουνται να το ακουσουν μεχρι το τελος.

     

    Άλλο "παραφωνία" κι άλλο "διαφωνία". Έχει κι απ'τα δύο βέβαια. Το στίχο λέω να μην τον εξοστρακίσω έτσι άδικα και ειδικά σε μέρος γνωστό και με το προσωνύμιο "αγύριστος". Την παραγωγή δε, δεκτό μάλλον, της αξίζουν αφορισμοί διαφόρου είδους, αν και πάλι αμφιβάλλω ότι είναι τόσο απαράδεκτη ώστε να επισκιάζει την όλη προσπάθεια. Ο καθένας προφανώς προσεγγίζει το διαγωνισμό με διαφορετικά κριτήρια. Πρωτοτυπία, δημιουργική πνοή, αρχή - μέση και τέλος βαρύνουν στη δική μου προσέγγιση.

     

    Φιλικά


    mixalis-kleanthis
    25.03.2010, 13:53

    μερικα τραγουδια οντως αδικουνται λογω της παραγωγης τους... ομως τι να γινει? αυτη την ηχογραφηση ακουμε. Αν ενα τραγουδι ειχε αλλη ενορχηστρωση ας πουμε ή αλλη ηχητικη επεξεργασια τοτε θα ηταν αλλο τραγουδι...προσωπικα εγω κρινω απ οτι ακουω εδω και οχι απ οτι θα ηθελα ν ακουσω...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 25-03-2010 15:55 ]


    kwstasagas
    25.03.2010, 15:12

    Ναι βρε παιδιά αλλά ... ας λάβουμε υπόψιν μας ότι τα περισσότερα τραγούδια του διαγωνισμού προέρχονται από σπιτικές / με λιγοστά μέσα ηχογραφήσεις ... Κι αυτό συμβαίνει επειδή τα περισσότερα από αυτά δεν έχουνε ακόμη δισκογραφηθεί, ούτως ώστε να τύχουν μιας πιο επιμελημένης ηχογράφησης και τελικής μίξης ....

    Προσωπικά, την εν λόγω παράμετρο την έλαβα αρκούντως υπόψη μου όταν κατέθεσα την ψήφο μου στους ομίλους του διαγωνισμού. Έτσι, εστίασα κατευθείαν στην ΟΥΣΙΑ και στον ΠΥΡΗΝΑ του τραγουδιού. Τούτο είχε ως αποτέλεσμα να βαθμολογήσω με πεντάστερο ένα σωρό τραγούδια τα οποία δεν έτυχαν καλής ηχογράφησης. Όμως ... οι στίχοι, η μουσική και η εν γένει προσπάθεια των δημιουργών με άγγιξαν και με το παραπάνω .... Φυσικά, όποτε πέτυχα τραγούδι με καλοβαλμένη ηχογράφηση και παραγωγή, το καταλόγισα στα "θετικά" του στο τετράδιο που "κρατούσα" για το διαγωνισμό [γεγονός που σήμαινε ... κάνα - δυο αστεράκια παραπάνω !!!]. Αυτό, όμως, που προείχε για την διαμόρφωση της κρίσης μου ήταν ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ....

    Βεβαίως υπήρξαν και περιπτώσεις τραγουδιών που η ηχογράφησή τους ήταν τόσο κακή που .... δεν μπόρεσα να βγάλω λέξη ούτε από τα λόγια που τραγουδούσε ο τραγουδιστής [του οποίου η φωνή ακουγόταν .... λες κι έβγαινε απ' τον πάτο πηγαδιού !!!!], ούτε και από τα όργανα που συνέδραμαν !!! Ε, εκεί, πια, δεν μπόρεσα να δώσω πάνω από 1 αστεράκι .... Κι αυτό όχι επειδή η ηχογράφηση ήταν "ερασιτεχνική", αλλά επειδή .... δεν μπορούσα να ακούσω σχεδόν τίποτα !!!!

    Τέλος .... να σημειώσω ότι οι ερασιτεχνικές / "αφτιασίδωτες" / "αντεργκράουντ" ηχογραφήσεις αποτελούν εδώ και πολλά χρόνια τα πιο αγαπημένα μου ακούσματα !!! Έτσι, λατρεύω τις "άτεχνες" ηχογραφήσεις από τα παλιά ρεμπέτικα της δεκαετίας του '30 [ιδίως αν η βραχνή φωνή του Μάρκου συμπλέκεται με τον "ξεθωριασμένο" ήχο της παλιάς πλάκας γραμμοφώνου .... τέλεια {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}] ..... Τις "πρωτόλειες" ηχογραφήσεις των τραγουδιών των YARDBIRDS στα 60ς [π.χ. το αντεργκράουντ ροκ έπος τους και ακατέργαστο διαμάντι TRAIN KEPT A ROLLING ALL NIGHT LONG δεν μπορώ να το φαντασθώ με "στιλβωμένη" / "καλογυαλισμένη" ηχογράφηση] .... Τις βρώμικες / "χαοτικές" ηχογραφήσεις των HAWKWIND, που μού δίνουν την εντύπωση ότι ταξιδεύω στο διάστημα με ... το σκουπιδιάρικο του Δήμου [ {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}] ..... τη "σπιτική" ηχογράφηση της ΕΚΔΙΚΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΥΦΤΙΑΣ [ούτε αυτόν τον δίσκο μπορώ να τον φαντασθώ ηχογραφημένο αλλιώς] ....  κλπ κλπ κλπ ........

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-03-2010 15:16 ]


    stavrakis1999
    25.03.2010, 15:43
    Για να εξηγουμαι οταν εγραψα ας παει στο διαολο η παραγωγη και ο στιχος δεν ενοουσα τιποτα κακο.Ισα-ισα,ηθελα να τονισω οτι το προβλημα σε αυτο το κατα τα αλλα συμπαθεστατο τραγουδι ειναι το κλαρινο που ασελγει στα αυτια μου.Οποτε η μονη αμυνα ειναι το stop του player.Και δεν ειναι το μοναδικο.Ειναι να απορεις,πως κομματια πολυ ασχημα εκτελεσμενα βρισκονται στον τελικο ενος διαγωνισμου τραγουδιου.Τελικα τα κριτιρια ψηφοφοριας του καθενος ειναι θεμα προς μελετη.
    kamelia8
    26.03.2010, 17:39

    Φτάσαμε και στον τελικό!

    Όπως είναι φυσικό και αναμενόμενο, υπάρχουν πολλά τραγούδια του τελικού που δε μου αρέσουν καθόλου (πράγματι, πολλά πήραν μηδενική βαθμολογία από μένα {#emotions_dlg.oops}), αλλά προφανώς αντιπροσωπεύουν κάποιους/κάποιες που τα έχουν ψηφίσει!

    Βλέπω ότι αρκετά μέλη που έγραψαν στο topic αυτό δεν αναφέρουν τους τίτλους των τραγουδιών που ψήφισαν και που προτιμούν, αλλά δε θεωρώ ότι η αναφορά σε αυτά θα επηρέαζε τις προτιμήσεις των υπόλοιπων ψηφοφόρων! Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του! Γι' αυτό, θα ονομάσω τα κομμάτια που προτιμώ εγώ!

    Το περπάτημα της ψυχής

    Σ' άλλη διάσταση

    Μ' ακούς

    Για σένα (αγαπημένο μου απ' την πρώτη ακρόαση) *5* αστέρια

    Τ' αστέρια του ουρανού

    Στα παραμύθια ν' αλητεύω

    Remember remember

    Οι σταγόνες της βροχής (επίσης πολύ αγαπημένο μου) *5* αστέρια

    Ονειρευτής

    Το κουτσό στρατιωτάκι

     

    Συγχαρητήρια σε όσους και όσες δεν προκρίθηκαν! Λάτρεψα και θα ξαναάκουγα ευχαρίστως πολλά κομμάτια που δεν πέρασαν στον τελικό και τα θεωρώ αξιόλογα!

    Συγχαρητήρια και σε εκείνους που προκρίθηκαν και περιμένουν τη νίκη! Καλή επιτυχία!


    Karadimitriou
    28.03.2010, 09:15

    Μπηκα και εγω λοιπον να δωσω τα αστερια μου,στα αστερια του τελικου... ριχνοντας μια γρηγορη ματια και στην καταταξη ξεκιναω ακουγοντας το πρωτο κατα σειρα<<πεταγμα>> Ειλικρινα μαγευτικα απο την απλοτητα των ψευτικων οργανων αυτο το ταξιδιαρικο πνευστο που ειναι λες και βγηκε απο αρμονιο casio που εχουν τα μικρα παιδακια, τα κρουστα που μοιαζουν λες και βγηκαν απο tune mobile phone, η αποτυχημενη προσπαθεια τις μιμησης του βασιλη παπακωνσταντινου και ι πρωτοτυπη μελοδια του. Οποιος πιστεψει οτι ολο αυτο δεν το εχει κανει σκοπημα ο δημιουργος, θελωντας να περασει νοηματα μεσα απο το τραγουδι, και απλα προκειτε για μια αποτυχημενη δουλεια, κανει λαθος, αλλωστε η θεση του δειχνει πραγματικα την αξια του κομματιου.

    και μην μου πειτε οτι εδω εχουν μερικοι απο 10 λογαριασμους... η ψηφιζονται απο παρεες και κυκλους ατομων... ντροπης πραματα οποιος τα σκεφτει αυτα. τι δηλαδη επειδη οι <<Γριλιες>> επρεπε να ειναι πρωτες με 100 ποντους διαφορα και το <<Ριζιμιο>> επισης? οχι απλα δεν ειναι τοσο καλα τραγουδια οσο το-πεταγμα το σωπαινουν αυτοι που αγαπουσαν-το κουτσο στρατιωτακι κτλ. Και οχι οτι δεν εχουν καλες δημοσιες σχεσεις. οχι οχι οχι

    συγνωμη αν εγινα κυνηκος ισωσ εριστικος, αλλα αυτο που γινετε με την ψηφοφορια ειναι ακομα πιο εριστικο. καλη τυχη (σε οσους δεν εχουν κονε και πολλους φιλους να τους ψηφισουν)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Karadimitriou στις 28-03-2010 09:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Karadimitriou στις 28-03-2010 09:18 ]


    jorge
    28.03.2010, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Karadimitriou στις 28-03-2010 στις 09:15 έγραψε...

    και μην μου πειτε οτι εδω εχουν μερικοι απο 10 λογαριασμους... η ψηφιζονται απο παρεες και κυκλους ατομων...

    Δεν εισαι ενημερωμένος για τους τρόπους προστασίας της ψηφοφορίας από κακόβουλες ενέργειες. Διάβασε στη σελίδα του διαγωνισμού σχετικά, ώστε να μην εκτεθείς πάλι στο μέλλον. Επίσης δεν γνωρίζεις αν αυτοί που βρίσκονται πρώτοι στις λίστες, είναι μέλη με "κύκλο" στο MusicHeaven. Επιχειρήματα εντελώς άστοχα.

    Καλημέρα :)


    melanok
    28.03.2010, 11:24

    "Karadimitriou δεν εχεις καμια δουλεια εδω περα. το μονο που κανεις ειναι να προκαλεις. γραφικος καταντησες. αντε σε κανα chat να βγαλεις το αχτι σου και αναρωτησου μηπως χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιον ειδικο... δεν ειναι ντροπη"

    σου επιστρέφω τα λόγια σου copy-paste και χωρίς τόκο.

    τι κρίμα ρε παιδάκι μου να σου επιτίθενται όταν πας να πεις κάτι διαφορετικό.{#emotions_dlg.oops}


    Karadimitriou
    28.03.2010, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-03-2010 στις 11:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Karadimitriou στις 28-03-2010 στις 09:15 έγραψε...

    και μην μου πειτε οτι εδω εχουν μερικοι απο 10 λογαριασμους... η ψηφιζονται απο παρεες και κυκλους ατομων...

    Δεν εισαι ενημερωμένος για τους τρόπους προστασίας της ψηφοφορίας από κακόβουλες ενέργειες. Διάβασε στη σελίδα του διαγωνισμού σχετικά, ώστε να μην εκτεθείς πάλι στο μέλλον. Επίσης δεν γνωρίζεις αν αυτοί που βρίσκονται πρώτοι στις λίστες, είναι μέλη με "κύκλο" στο MusicHeaven. Επιχειρήματα εντελώς άστοχα.

    Καλημέρα :)



    Ειμαι απολυτα ενημερωμενος για τους τροπους προστασιας και γιαυτο παραθετω την αποψη μου

    εσυ λοιπον ως υπερμαχος προστατης του site (γιατι εχω δει και αλλα post σου)

    ενημερωσου καλυτερα για το πως μπορει καποιος να κανει 20 λογαριασμους, και να ψιφισει,ωστε μην εκτεθεις παλι στο μελλον. η προσπαθεια σου φιλοτιμη αλλα τα επιχειρηματα σου εντελως αστοχα


    Karadimitriou
    28.03.2010, 12:20

    Παράθεση:

    Το μέλος melanok στις 28-03-2010 στις 11:24 έγραψε...

    "Karadimitriou δεν εχεις καμια δουλεια εδω περα. το μονο που κανεις ειναι να προκαλεις. γραφικος καταντησες. αντε σε κανα chat να βγαλεις το αχτι σου και αναρωτησου μηπως χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιον ειδικο... δεν ειναι ντροπη"

    σου επιστρέφω τα λόγια σου copy-paste και χωρίς τόκο.

    τι κρίμα ρε παιδάκι μου να σου επιτίθενται όταν πας να πεις κάτι διαφορετικό.{#emotions_dlg.oops}



    Ασε μας ρε Melanok...