ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Συνέντευξη Χάρη Κατσιμίχα στην Athens Voice

    Giorgos_arazei
    20.03.2010, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος teohaik στις 20-03-2010 στις 20:24 έγραψε...

    Τώρα πλάκα μας κάνετε; Ο Νταλάρας που μεσουρανούσε το 80 και το 90, ο Νταλάρας των εκατομμυρίων δίσκων που τον ξέρουν και οι πέτρες, εκμεταλεύτηκε την αναγνωρισιμότητα των........Υπογείων Ρευμάτων και των Πυξ Λαξ;;;

     

    Λίγη σοβαρότητα δε θα έβλαπτε παρακαλώ...

     

    Επίσης έκανα αυτό το σχόλιο για τον Κατσιμίχα γιατί σε παλαιότερες συνεντεύξεις του άλλα δήλωνε και τώρα ξαφνικά τα ξέχασε και σαν να έπαθε αμνησία άλλαξε τελείως "τροπάρι"...Ώπα κάτσε ρε φίλε!! Μύγα σε τσίμπησε ή έπαθες Αλτςχάιμερ;;;


    -----------------
    Είν αρρώστια τα τραγούδια τι θαρρείς; βρες αγάπες άλλες φως μου να χαρείς... Τα τραγούδια που έχουν αίμα και καρδιά ειν' αρρώστια που δε γίνεται καλά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : teohaik στις 20-03-2010 20:26 ]



     

    Καμια φορα και ο "Θεος"  θελει "επιβεβαιωση" κι απο τους θνητους οτι ειναι Θεος. Κι ο Νταλαρας δυστυχως ειναι αυτης της πολιτικης.

    Περα απ αυτο, δεν νομιζω οτι εχει σχεση με το τοπικ. Εχει - δεν εχει δικιο ο Κατσιμιχας (για μενα φυσικα και εχει), μακαρι να μιλουσαν κι αλλοι με ονοματα και οχι μεσα απο ξυλινες και αινιγματικες δηλωσεις.. Ολα για την καριερα. Φτανει πια, δεν νομιζετε?


    Tropaiatissa
    20.03.2010, 20:37

    Παράθεση:
    Καλα δεν περιμενα να εγραφες και το αντιθετο εσυ. Η αποψη του καθενος σεβαστη.

    Ειρωνία διακρίνω... (αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη)
    Αυτό που έγραψα το έγραψα έχοντας στοιχεία (άρθρα στο ίντερνετ, αποκόμματα, εκπομπές κλπ.) Δεν είναι η "άποψή μου".

    Θα συμφωνήσω με τον teohaik. Άλλωστε αυτό που είπε παραπάνω είναι ότι ήταν αχάριστες οι δηλώσεις του Χάρη. Δεν είπε κανείς ότι δεν είχε δικαίωμα να τις κάνει. Έχει τις απόψεις του, καλά κάνει και τις λέει και έχει κάθε δικαίωμα να τις λέει, αλλά δεν παύουν να είναι αχάριστες για έναν άνθρωπο που οι ίδιοι έχουν πει ότι τους βοήθησε.
    Επίσης, τα λεγόμενά του έχουν κάτι αντιφατικό: λέει ότι με τον Νταλάρα συνεργάστηκε μόνο για επαγγελματικούς λόγους. Για επαγγελματικούς λόγους το κάνεις 1 φορά, άντε 2. Όχι 4!

    Αυτά... χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.


    Υ.Γ.: Κι εγώ συμφωνώ πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα του τοπικ και καλό είναι να λήξει εδώ το θέμα.


    kasel
    20.03.2010, 20:38

    Όταν κάποιος μεσουρανεί κι έρχεται η στιγμή που φοβάται οτι θα σταματήσει να γίνεται αυτό,τότε χρησιμοποιεί την αναγνωρισημότητα των άλλων για να παραμένει στο προσκήνιο.

    Καλύτερα όμως μην ανοίξουμε θέμα για τον Νταλάρα,γιατί νομίζω οτι το θέμα είναι ο Κατσιμίχας,του οποίου οι απόψεις είναι έτσι κι αλλίως σεβαστές όπως κάθε ανθρώπου,πόσο μάλλον όταν λέει τα πράγματα με τ'όνομά τους στην κυριολεξία.


    starg
    20.03.2010, 20:38

    Καλό παιδί αλλά καταστράφηκε από τα ληγμένα που παίρνει...
    Όταν μπείς στο λούκι της δισκογραφίας και σου κάνουν τα χατήρια, μούγκα στη στρούγκα...
    Μόλις αποστασιοποιηθείς, νομιμοποιήσαι να βάλεις κατά πάντων...
    Κι ας έχεις παίξει και το "Δηλητήριο" του Καρρά (κατ' απαίτησιν της δισκογραφικής στην οποία ανήκετε και οι δύο εντελώς συμπτωματικά;) στις ζωντανές σου εμφανίσεις...
    Με το καλό και βουλευτής του λάος...


    kasel
    20.03.2010, 20:42

    Θα συμφωνήσω με τον starg για το μούγκα στη στρούγκα όταν σου κάνουν τα χατήρια.

    Θα υποστήριζα περισσότερο τον Κατσιμίχα αν τα έλεγε την ώρα που παιζόταν το παιχνίδι κι όχι τώρα στην απόσυρση.


    teohaik
    20.03.2010, 20:42

    Παράθεση:

    Το μέλος kasel στις 20-03-2010 στις 20:38 έγραψε...

    Όταν κάποιος μεσουρανεί κι έρχεται η στιγμή που φοβάται οτι θα σταματήσει να γίνεται αυτό,τότε χρησιμοποιεί την αναγνωρισημότητα των άλλων για να παραμένει στο προσκήνιο.

     

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    kasel
    20.03.2010, 20:49

    Εσύ teohaik που θές και σοβαρότητα τράβα να δίνεις τα λεφτάκια σου στον Νταλάρα,να βάζεις και εσύ ένα λιθαράκι στις βίλες του.Μόνο που θα σου ανοίξει η Φιλιππινέζα του αν θές να διεκδικήσεις το λιθαράκι σου.Αμα θές σοβαρότητα να μιλήσουμε για σοβαρούς ανθρώπους κι όχι για τον Νταλάρα που έχουν κλείσει εταιρείες για πάρτη του.


    kwstasagas
    20.03.2010, 22:57

    Αδελφοί Κατσιμίχα .... πολύυυυυ μεγάλη "υπόθεση" τα τραγούδια των διδύμων Χάρη & Πάνου, ιδίως για εμάς που περάσαμε την εφηβεία μας, αλλά και την απαρχή της νιότης μας, στα 80ς ....

    Θα έλεγε κανείς ότι τα ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ τους .... μας βρήκανε στην πλέον ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ, όταν τα είχαμε πραγματικά ανάκη !!!! Και, όπως ήταν αναμενόμενο, ήπιαμε τα ζεστά ποτά τους μέχρι ..... τελευταίας ρανίδας !!! Προσωπικά, θυμάμαι πάρα πολλές από της "εκφάνσεις" της καθημερινότητάς μου στα 80ς να είναι συνδεδεμένες με τα τραγούδια των Κατσιμιχαίων : Εκδρομή της 1ης Λυκείου στο Σούνιο με τη "συμμαθήτρια των ονείρων μου" να ανεβαίνει τα σκαλιά για το Ναό και, όντας στα κέφια [πώς να μην ήταν, αφού ήτο η "ωραία της τάξης"] να τραγουδά "προχθές εκεί που τα 'πινα με κάααποιον κολλητό μου ...". Κι εγώ ο .... "ενοχλητικός" [{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}] να έρχομαι από δίπλα της και να τραγουδάμε μαζί το τραγούδι ανεβαίνοντας προς το Ναό [{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}] ....... Μετά, το καλοκαίρι στην παραλία του νησιού, βραδάκι, με μουσικά όργανα γύρω από αναμμένη φωτιά να τραγουδάμε από "Γέλα πουλί μου γέλα" μέχρι "Ρίτα Ριτάκι" [μια χαρά τραγούδι το βρίσκω, ιδίως ο ήχος από το συνθεσάιζερ CASIO των 80ς .... τα σπάει !!!!] .... Μετά, στο δεύτερο έτος στο ΑΠΘ, τους είδα για πρώτη φορά λάιβ στο Θέατρο Δάσους και ... τους καταευχαριστήθηκε η ψυχή μου [θυμάμαι την εκτέλεση στη σπαρταριστή διασκευή τους στο Don't Worry Be Happy, όπου πέσαμε κάτω απ' τα γέλια .... όπως επίσης και τον Χάρη να λέει "τώρα θα σάς παίξουμε ένα τραγούδι του Σιδηρόπουλου που μάς άφησε πριν λίγους μήνες, να ακούτε τα τραγούδια του, δεν ήτανε κανένας τυχαίος" .... ] ..... κλπ κλπ κλπ κλπ ......

     

    Ουυυφ ..... τέλος η μακρόσυρτη εισαγωγή .... πάμ' παρακάτω .... Λοιπόν, όσο κι αν τα περισσότερα τραγούδια τους είναι πολύ αξιόλογα, όσο κι αν μας συνόδευσαν - και μάς συνοδεύουν ακόμη - σε ένα σωρό "εκδηλώσεις" της ζωής μας .... δεν ξέρω, βρε παιδιά, αλλά όποτε διαβάζω συνεντεύξεις τους προσωπικά ΞΕΝΕΡΩΝΩ [για να μην πω ότι με αρκετά από αυτά που έχουν κατά καιρούς πει με έχουνε στεναχωρέσει]. Όποτε έχω διαβάσει συνεντεύξεις τους, έχω "πέσει" πάνω σε ένα σωρό "αστοχίες", σε απόψεις που λίγο παρακάτω [η σε επόμενη συνέντευξη] τις αναιρούν λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα, σε κακιούλες για συναδέλφους τους και όχι μόνο κλπ κλπ κλπ .... Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι συνεντεύξεις τους δεν είναι και το καλύτερό τους "σημείο" .....

    Θα μού επιτρέψετε να μην αναφερθώ σε συγκεκριμένα παραδείγματα από συνεντεύξεις τους [τα οποία, δυστυχώς, είναι αρκετά .... ] ..... Έτσι, το καλύτερο που έχω να κάνω με αυτούς είναι να ακούω τα τραγούδια τους [ακόμη και μέχρι σήμερα τα "λιώνω" μετά μανίας], να πηγαίνω στις συναυλίες τους [θα δώσουν ξανά μαζί συναυλίες μετά από τόοοσα χρόνια ???? πολύ γουστάρω !!!] και, το κυριότερο, να "κρατάω" μέσα μου τα τραγούδια τους ως κάτι "πολύ γλυκό" και "πολύτιμο" από τα εφηβικά και νεανικά μου χρόνια ....

    Όσο για της συνετεύξεις τους .... καλύτερα να αποφεύγω να τις διαβάζω .... Αν, όμως, σε κάποιους αρέσουν τα λεγόμενά τους κατά τις συνεντεύξεις τους .... εμένα δεν μού πέφτει κανένας απολύτως λόγος .....

     

      

     

      


    Korios
    21.03.2010, 12:42

    Χμμμ! Ελευθερία λόγου. Σωστά...

    Έξω από τα δόντια. Σεβαστή άποψη... Έχουμε και συναυλιές να κάνουμε φέτος ε?

    Κάπως πρέπει να σχοληθούνε και μαζί μας... να πουλήσουμε και κανένα εισητήριο.

    Σωστή και αντικειμενική άποψη. Δε λέω...

    Πολύ ζήλεια και κακία όμως βρε παιδί μου.

    Πω πω...

    Γι αυτό δεν βγαίνω από το σπίτι μου. Πάω στο περίπτερο και ο περιπτεράς με υπονομεύει.

    Το ίδιο και ο μανάβης και ο χασάπης. Όλοι θέλουν το κακό μου...

    Σωστή και αντικειμενική άποψη. Δε λέω...

    Άλλο είναι το να έχεις το θάρρος της γνώμης σου και άλλο να έχεις την εντύπωση ότι μπορείς να κρίνεις τους πάντες και τα πάντα.

    Οι μόνοι που αξίζουν στη μουσική είναι αυτοί που μου προσφέρουν κολλητιλίκι.

    Σωστή και αντικειμενική άποψη. Δε λέω...

    Είμαι και έξω από τον χώρο αλλά θα κάνω συναυλιούλες να τα κονομήσω να παντρέψω και την κόρη...

    Αλλά είμαι έξω από τον χώρο.

    Σωστή και αντικειμενική άποψη. Δε λέω...

    Την δόξα πολύ εμίσησαν. Το χρήμα ουδείς...

    Σωστή και αντικειμενική άποψη. Δε λέω...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 21-03-2010 13:35 ]


    Thanasis-Gioglou
    22.03.2010, 08:30

    Το ποιος έγινε γνωστότερος ή διατηρήθηκε στην επιφάνεια από τη συνεργασία τους, καλύτερα να μην το σχολιάσω...

    Καλώς ή κακώς οι Κατσιμιχαίοι μπορεί να έβγαλαν τον πρώτο τους δίσκο σε παραγωγή του Ρασούλη, όλη η Ελλάδα όμως,  όπως και μεγάλο μέρος των Ελλήνων που ζούνε σε όλη την υφήλιο απ'τον Νταλάρα τους έμαθε...Αυτό λέει η ιστορία...Όσοι λένε πως διαφωνούν, το κάνουν απλά και μόνο για να διαφωνούν κι επειδή όταν ακούν τη μαγική λέξη "Νταλάρας" κάτι τους "τσιμπάει"....Ηδονίζονται να γράφουν αρνητικά για τον Νταλάρα...Την βρίσκουν πώς το λένε...

    Προσωπικά όταν πρωτάκουσα τα τραγούδια τους στη συναυλία του Νταλάρα στο Παλαί ντε Σπορ της Θεσσαλονίκης το 1986 αλλά και στην τηλεοπτική μετάδοση της συναυλίας του από την Κύπρο την ίδια χρονιά, στην οποία συμμετείχαν, σκυλοβαρέθηκα...Σιγά σιγά τους ανακάλυψα και τους αγάπησα...

    Όσο για τις δηλώσεις τί να πω; Δεν μπορώ να καταλάβω τι μεσολάβησε μέσα σε 2-3 χρόνια από τότε που συνεργάστηκαν για τελευταία φορά με τον Νταλάρα για το δίσκο του Αλκαίου στον "Άξιο Λόγο" και δεν θέλει ο Χάρης να θυμάται...Νομίζω πως όσα γράφει ο Korios πιο πάνω αντικατοπτρίζουν και τη δική μου άποψη...

    Άλλωστε κάποιος που λέει ότι μετά από τόσα χρόνια δουλειάς κουράστηκε πολύ και ήθελε να κοιμάται δυο χρόνια για να ξεκουραστεί, είναι δύσκολο να αντέξει έναν άνθρωπο σαν τον Νταλάρα που, όπως λένε στο χωριό μου για τους εργατικούς και αεικίνητους, δεν "βάζει κώλο κάτω"...

    Μερικοί άνθρωποι καλύτερα να τραγουδάνε παρά να μιλάνε τελικά...
    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- 9/07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 22-03-2010 08:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 22-03-2010 08:36 ]


    Orfeus
    22.03.2010, 13:26

    Για μένα ο Χάρης και ο Πάνος, είναι Top! Είναι "Σχολή Τραγουδοποιίας".

    Όσο για τη συνέντευξη, είμαι μαζί του!


    christos-reg
    22.03.2010, 13:52

    Παράθεση:

    Το μέλος teohaik στις 20-03-2010 στις 20:24 έγραψε...

     

    Τώρα πλάκα μας κάνετε; Ο Νταλάρας που μεσουρανούσε το 80 και το 90, ο Νταλάρας των εκατομμυρίων δίσκων που τον ξέρουν και οι πέτρες, εκμεταλεύτηκε την αναγνωρισιμότητα των........Υπογείων Ρευμάτων και των Πυξ Λαξ;;;

     

    Εγώ δεν μπορώ να είμαι απόλυτος. Αν δεν τους είχε καμία ανάγκη, γιατί συνεργάστηκε μαζί τους; Σίγουρα ο Νταλάρας δίνει ένα βήμα σε νέους (αξιόλογους έτσι κι αλλιώς) καλλιτέχνες να ακουστούν αλλά από την άλλη είναι και ένας τρόπος να ανανεώνεται, να προσελκύει νέο κόσμο και να ανανεώνει το κοινό του, να προτείνει κάτι νέο. Και δεν είναι κακό αυτό. Είναι ένας συνδυασμός καλλιτεχνικής ανασφάλειας και ανάγκης να προτείνεις συνεχώς κάτι καινούργιο...

    Πάντα από μια συνεργασία επωφελούνται και οι 2. Για τους Κατσιμιχαίους η συνεργασία ήταν ένα βήμα να ακουστεί ακόμα περισσότερο ο δίσκος τους, και να γίνουν γνωστοί σε ένα μεγαλύτερο κοινό. Ο Νταλάρας από την άλλη είχε την ευκαιρία να τραβήξει κόσμο στα προγράμματα του που ενδεχομένως να μην ερχόταν να τον δει αν εμφανιζόταν μόνος. Γιατί η εμπορική επιτυχία μιας παράστασης, μιας εμφάνισης, ενός σχήματος δεν βασίζεται στην προσέλευση των fan που θα πάνε έτσι κι αλλιώς, αλλά στο αντίκτυπο που θα έχει στο μουσικό κοινό γενικά, σε αυτούς που δεν είναι αφοσιωμένοι σε κάποιον καλλιτέχνη αλλά θα πάνε σε ό,τι είναι καινούργιο, ό,τι είναι καλό σε μια δεδομένη χρονική στιγμή ή ό,τι είναι της μόδας. Καλώς ή κακώς, ο μέσος ακροατής -που δεν είναι πιστός σε κάποιον καλλιτέχνη- στις 1-2 εξόδους που θα κάνει, θα προτιμήσει να δει κάτι καινούργιο, και όχι μια επανάληψη. Ε τη δεδομένη χρονική στιγμή, καινούργιο δεν ήταν ο Νταλάρας αλλά οι αφοί Κατσιμίχα, που όμως αν αποφάσιζαν να εμφανιστούν κάπου μόνοι τους δεν θα είχαν την ίδια επιτυχία. Ο συνδυασμός και των 2, έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    Αυτό είναι σίγουρα εντονότερο στην περίπτωση της συνεργασίας Νταλάρα με Πυξ-Λαξ. Το 1996-97 ο Νταλάρας δεν είχε σε καμία περίπτωση την ίδια δυναμική που είχε στη δεκαετία 70-80, ούτε πουλούσαν το ίδιο οι δίσκοι του. Η συνεργασία με τους Πυξ-Λαξ (που ήταν ήδη ένα συγκρότημα με αξιόλογη επιτυχία) ήταν μια σημαντική τόνωση και ευκαιρία ανανέωσης του κοινού του. Υπήρχε και ένας νέος χώρος (Ιερά Οδός) που έπρεπε θα έπρεπε να γεμίζει με 2500 άτομα σε κάθε παράσταση... Προφανώς επωφελήθηκαν και οι Πυξ-Λαξ που τραγούδησαν σε μια μεγάλη μουσική σκηνή -που δύσκολο να εμφανίζονταν μόνοι-, και σε ένα κοινό διαφορετικό και πιο ευρύ από το νεανικό κυρίως κοινό τους.


    PARATERISTAS
    22.03.2010, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 22-03-2010 στις 13:26 έγραψε...

    Για μένα ο Χάρης και ο Πάνος, είναι Top! Είναι "Σχολή Τραγουδοποιίας".

    Όσο για τη συνέντευξη, είμαι μαζί του!



    Kι εγω μαζί σου...


    Thanasis-Gioglou
    22.03.2010, 19:50

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=143994

    Κατσιμιχαίοι: reunion και δηλητήριο
    Αν θέλεις να κάνεις reunion κάν' το τουλάχιστον σωστά, να το ευχαριστηθούμε κι εμείς που το περιμέναμε πώς και πώς. Διότι, δυστυχώς, την προχθεσινή συναυλία των Κατσιμιχαίων, Χάρη και Πάνου μαζί, την πρώτη τους στην Αθήνα ύστερα από δέκα και πλέον χρόνια, reunion δεν την έλεγες.
    Περισσότερο με σχολική γιορτή έμοιαζε, σαν ένα πάρτι όπου παίζουμε απ' όλα. Λίγο Κατσιμίχα, λίγο Μάνο Ξυδού και Πυξ Λαξ, τρεις τέσσερις διασκευές σε πολυακουσμένα κομμάτια από REM και Iggy Pop, συν μία δόση από Sharp Ties(!) με τον τραγουδιστή τους Τόλη Φασόη να ερμηνεύει το Get That Beat. Ενδιαμέσως, βέβαια, ακούγαμε Χάρη και Πάνο. Ποτέ όμως περισσότερα από τρία τέσσερα κομμάτια στη σειρά. Γιατί άραγε; Για να μη βαρεθούμε;

    Και, όμως, το κατάμεστο Ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ -περισσότεροι από δέκα χιλιάδες- φάνηκε πως ήθελε να ακούσει βασικά Κατσιμιχαίους. Τον Φάνη, το Ρίτα Ριτάκι, το Μη Γυρίσεις, και όχι αχρείαστες, αλλά και κάκιστες, διασκευές. Μέχρι και Rage Against The Machine έπαιξαν, σε μια δολοφονική εκτέλεση. Ισως να μπερδεύτηκαν και να νόμιζαν πως βρίσκονται σε κάποια μουσική σκηνή όπου εναλλάσσονται οι καλλιτέχνες στο... πάλκο.

    Κρίμα. Γιατί θέλαμε να ευχαριστηθούμε περισσότερο την επιστροφή του Χάρη. «Ενα μήνα το έλεγα στον Πάνο να παίξουμε ξανά μαζί, αλλά δεν με πίστευε», είπε από σκηνής. Και ακούσαμε -τι ωραία- όλα εκείνα τα τραγούδια που σφράγισαν την εφηβεία μας. Οσο περνούσε η ώρα και έβρισκαν ξανά τα πατήματά τους στη σκηνή τα δύο αδέλφια, το live απογειωνόταν.

    Το περίεργο; Η σύσταση του κοινού. Πολλοί πιτσιρικάδες. Μαθητές. Πότε πρόλαβαν αλήθεια κι έμαθαν τα τραγούδια των Κατσιμιχαίων; Δεν μπορεί, θα έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι τα έπαιζαν συνεχώς όλοι εκείνοι οι καλλιτέχνες,που έκραξε ο Χάρης στη συνέντευξή του στην Athens Voice. Εκεί που μίλησε για την μπουρδολογία του Φάμελου, για εκείνον τον ψηλό που δεν θυμάται (Πλιάτσικας), για τον άχρωμο Ξυδάκη κ.ά. Μόνο για τον Πορτοκάλογλου δεν ισχύουν όσα δήλωσε στη συνέντευξη, αφού, όπως μας αποκάλυψε στη συναυλία, τηλεφωνήθηκαν το Σάββατο το μεσημέρι και τα ξαναβρήκαν. Οπότε, ανακάλεσε και δεν πιστεύει πλέον (ο Χάρης) πως (ο Πορτοκάλογλου) γράφει μικροαστικούς νταλκάδες...

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ


    epivatis
    23.03.2010, 01:04

    Το να συμφωνείς ή να διαφωνείς με τη θέση ενός ανθρώπου δεν είναι ποτέ άσπρο ή μαύρο...Άλλοι διαφωνούν επείδη μίλησε επικρτιτικά για τον αγαπημένο τους Νταλάρα, άλλοι για τον Πλιάτσικα, άλλοι για τον Αλκίνοο...Αν έχεις την προσωπική σου γνώμη διαμορφωμένη, γιατί να σε ενοχλεί που κάποιος συνάνθρωπός σου (έστω διάσημος) έχει αντίθετη άποψη? Και πόσο μάλλον,γιατί αυτό να αλλάξεις την άποψή σου για τη μουσική του?

    Όποιος έχει διαβάσει ή παρακολουθήσει στην tv συνεντέυξεις των αδερφών Κατσιμίχα, θα δει πως απαντάνε αυθόρμητα, χωρίς να σκέφτονται τι αντίκτυπο θα έχει αυτό στην εικόνα τους. Σε 2-3 συνεντεύξεις τους μάλιστα έχουν διαφωνήσει έντονα και μεταξύ τους on air, κάτι που θα μπορούσαν να αποφύγουν αν ήθελαν να είναι politically correct.

    Όσο για τη συνέντευξη αυτή καθ' αυτή, εμένα μου άρεσε γιατί δεν βασίζεται σε ξύλινα και αναμασημένα λόγια όπως οι συνεντεύξεις τόοοοσων άλλων....


    -----------------
    Ακόμη κι αν αυτοί που θέλαμε δεν γίναμε / ακόμη κι αν αυτοί που ήμασταν δεν μείναμε / είμαστε ακόμα εδώ / ψάχνοντας στα τυφλά καινούριους τρόπους.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : epivatis στις 23-03-2010 01:04 ]


    Gz
    23.03.2010, 16:47

    Αυτο το παραμυθακι της δηθεν αντικειμενικης γνωμης κι αν ειναι ξυλινος λογος...                                                                                                                                                                                                                                               Αλλο λεω οτι πιστευω για καποιον αυτο και αυτο και εχω τα ταδε επιχειρηματα και αλλο πεταω 2-3 βαρυγδουπες εκφρασεις που κανουν αισθηση ανευ επιχειρηματολογιας.                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Για να μη παρεξηγηθω κανενας απο τους καλλιτεχνες που προσεβαλε δεν μου αρεσει ιδιαιτερα(θα ελεγα απο λιγο εως καθολου) αλλα μη τρελαθουμε κιολας ...νομιζω η πλειοψηφια οσων ακουνε συστηματικα ελληνικη μουσικη αν τους πεις για τραγουδια με "ρηχο λυρισμο" και "ψευτονταλκαδες", οπως ειπε και ο "καλλιτεχνης", σε εντεχνο στυλ(αληθεια, τι ηλιθιος ορος?) νομιζω τα τραγουδακια των Κατσιμιχαιων ερχονται πρωτα με διαφορα...


    gusfunn
    23.03.2010, 21:24

    Κατά αρχάς ο ξύλινος λόγος δεν είναι η ξεκάθαρη άποψη , μάλλον το αντίθετο .

    Δεύτερον ,  λέει στην συνέντευξη, ο,τι όλο αυτό το σκηνικό τον τρέλανε;

    Συγγνώμη το διαβάζουμε αυτό ;το νιώθουμε;

    Γιατί λοιπόν μας κάνει εντύπωση , να μη θέλει, να θυμάται τον Νταλάρα ;

    ευτυχής κατά εμέ που δεν θυματε τον Πλιάτσικα!

    Ή δεν έχει σημασία ;

    Προσωπικά , οι Κατσιμιχα είναι κάτι ,σαν και αυτό που υποθέτω  λένε κάποια αλλά μέλη

    Μια εποχή δύσκολη αναμιγμένη με μια ανάγκη για ελπίδα

    Όχι παρά πέρα

    όχι πριν

    Όχι μετά


    gusfunn
    23.03.2010, 21:30

    Α ! Ναι …

    Εμένα προσωπικά ο Νταλάρας δεν θα μου έλειπε

    Όσα κομμάτια έχει πει

    Τα προτιμώ από άλλους(τους δημιουργούς τους ας πούμε)…

    (γούστα) .-


    pantelispp
    25.03.2010, 15:13
    Δεν γίνεται συμφωνούμε με όλους τους ανθρώπους. Οκ είπε κάποια σωστά, είπε κάποια άλλα για να προκαλέσει, κάποια άλλα τραβηγμένα (δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο Αλκίνοος γράφει μπούρδες.) Και ο Χάρης δεν είναι κ ο Θεός για να μας κρίνει, είναι ένας άνθρωπος που έγραψε ιστορία, κ αν μην τι άλλο με τόσο μεγάλη πορεία στο μουσικό χώρο μπορεί να εκφράσει την άποψη του, ορθή ή μη, οι νέοι ας μάθουμε από τα λόγια του, και ας επιλέξουμε να κρατήσουμε τα "σωστά", εξάλλου καλώς η κακώς πάντα κάποιοι προκαλούν με σκοπό να επανέλθουν στην επικαιρότητα, σκεφτείτε και αυτό. Ηρεμία! Οι κατσιμιχαίοι τα βρήκαν μεταξύ τους, όχι οι Police. Γι αυτό χαλαρώστε όλοι! peace...
    freakhood
    25.03.2010, 15:57

    Για τους Κατσιμιχαίους δε θα ανοίξω το στόμα μου. Όχι τώρα και όχι εδώ. Ίσως κάποια άλλη στιγμή. Εννοείται πως δε θα τους υπερασπιστώ αλλά δεν είναι του παρόντος.

    Για τους υπόλοιπους, είναι κοινώς γνωστό πως είναι εμποράκοι του κερατά και ως τέτοιους οφείλετε να τους αντιμετωπίζετε, είτε λέγονται Νταλάρες (ο μεγαλέμπορος του εγχώριου γίγνεσθαι και είναι κάτι που οφείλω να το παραδεχτώ παρόλο που είχα καλή αντιμετώπιση σε εκείνο το υπόγειο της Μεσογείων), Πυξ Λαξ (ας μην ανοίξω το στόμα μου..άστο να πάει..άστο..αυτοί εδώ οι τύποι πουλάνε και τη μάνα τους), Αλκίνοοι (τι να λέμε τώρα..τα γκαφρά πάνω από όλα) και πάει λέγοντας.

    Μόνο καλλιτέχνες δεν είναι αυτοί οι τύποι. Κάτι άλλο μπορεί. Σίγουρα μόνο ως καλλιτέχνες δε νοούνται.

    Για τα υπόγεια ρεύματα είχα άλλη οπτική διότι δυο σε δυο συνεντεύξεις που τους είχα πάρει, μου είχαν αποκόμισει άλλη εντύπωση. Από τη στιγμή όμως που συνεργάζονται με τον σούπερ μεγαλέμπορο, τελειώνει εδώ το παραμύθι.

    Ο Ρασούλης είναι ειδική περίπτωση όπως και άλλοι πολλοί. Αυτό δε σημαίνει αυτόματα πως είναι και κάργα αξιόλογος.

    ΥΓ: Μη δίνετε αξία στους ανύπαρκτους. Είχε δίκιο ο Άσιμος. Οι φελλοί κυριαρχούν.