ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    Που μπορώ να δοκιμάσω πλήκτρα της Roland?

    mikerach
    20.03.2010, 20:51

    Σκοπεύω να κάνω μια αγορά synth/workstation και θέλω να δοκιμάσω τα roland juno di και

    roland juno g! μήπως κάποιος ξέρει που ακριβώς μπορώ να βρω και να δοκιμάσω στην Αθήνα?

    Ευχαριστώ πολύ!


    pantelispp
    21.03.2010, 13:36
    Στην στουρνάρη θα πας στο κατάστημα Roland! Κοντά στο Πολυτεχνείο
    mikerach
    21.03.2010, 15:54
    Roland Planet!!! Έχεις δίκιο! Δε το' ξερα! Ευχαριστώ πολύ!
    classical
    11.05.2010, 05:52

    Σε ένα rolandoπωλείο αλλά ρίξε και μια ματια και στο KORGοπωλείο δίπλα στη στη Ζαϊμη. Για ΥΑΜΑΗΑ αφήνω να το βρείς μόνος.... (Υγ.δεν παρεξηγήσαι με την πλάκα έτσι?)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 11-05-2010 05:54 ]


    mikerach
    11.05.2010, 12:37
    Την έριξα και τη ματιά μου στο KORGοπωλείο! Όσο για Yamaha δε χρειάζεται όντως να μου πεις αλλά ούτε και να δοκιμάσω...!
    classical
    11.05.2010, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος mikerach στις 11-05-2010 στις 12:37 έγραψε...

    Την έριξα και τη ματιά μου στο KORGοπωλείο! Όσο για Yamaha δε χρειάζεται όντως να μου πεις αλλά ούτε και να δοκιμάσω...!

    εχω ενα rack synth yamaha αλλα αν και ασχολούμαι με ήχο από τα 18 και είμαι 44 μου βγαίνει η ψυχή όταν θελήσω να αλλαξω κατι σε έναν ήχο...(πολύπλοκο μενου στο sound editing ).

    παρ' όλα αυτά αν και δούλευα παλιά στο bon studio και αγόρασα πρόσφατα ένα korg c540 dig.piano , αναγνωρίζω την υπεροχή της στα ψηφ.πιάνα, εκτός αν η καθημερινότητα με μια clavinova ή κάποιο άλλο αντίστοιχο μοντέλο  του δικού μου, έχει και αυτή τις ίδιες αποκλίσεις από το κλασσικό.Έχεις άποψη?


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 11-05-2010 15:27 ]


    mikerach
    11.05.2010, 16:00
    Δε καταλαβαίνω ακριβώς τι με ρωτάς...Η yamaha δεν με ικανοποιεί σε τίποτα...ηλεκτρικό. Τα κλασσικά της όρθια πιάνα βέβαια είναι φοβερά. Τα Korg είναι καταπληκτικά ηλεκτρικά πιάνα (όπως και τα Kurzweil,που έχω εγώ). Τώρα αν με ρωτάς αν κάποιο ηλεκτρικό πιάνο είναι ισάξιο με ένα κλασσικό καταλαβαίνεις ότι αυτό δε γίνεται...
    classical
    20.05.2010, 21:29
    απλα μετά την αγορά του KORG προβληματιστηκα μηπως το clavinova ή καποιo roland sta 1700-2000euros ειναι πιο κοντά στο κλασσικό, όσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό.Η αγορά έγινε λίγο με κλειστά μάτια εξ αιτίας του λόγου που σου είπα.
    blacknwhite
    24.05.2010, 04:12

    Παράθεση:

    Το μέλος classical στις 11-05-2010 στις 15:25 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mikerach στις 11-05-2010 στις 12:37 έγραψε...

    Την έριξα και τη ματιά μου στο KORGοπωλείο! Όσο για Yamaha δε χρειάζεται όντως να μου πεις αλλά ούτε και να δοκιμάσω...!

    εχω ενα rack synth yamaha αλλα αν και ασχολούμαι με ήχο από τα 18 και είμαι 44 μου βγαίνει η ψυχή όταν θελήσω να αλλαξω κατι σε έναν ήχο...(πολύπλοκο μενου στο sound editing ).

    παρ' όλα αυτά αν και δούλευα παλιά στο bon studio και αγόρασα πρόσφατα ένα korg c540 dig.piano , αναγνωρίζω την υπεροχή της στα ψηφ.πιάνα, εκτός αν η καθημερινότητα με μια clavinova ή κάποιο άλλο αντίστοιχο μοντέλο  του δικού μου, έχει και αυτή τις ίδιες αποκλίσεις από το κλασσικό.Έχεις άποψη?


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 11-05-2010 15:27 ]



     

    Το κλασικο πιανο φιλε μου δεν μπορει να αντικατασταθει ουτε με ηλεκτρικα πιανα ουτε με τιποτα!Παρολα αυτα για μενα καλυτερα ηλεκτρικα πιανα ειναι της yamaha τα clavinova κ της Kurzweil!