ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη

    Που θα φτάσει η σημερινή κατάσταση με τις μουσικές σκηνές στην Αθήνα??

    pantelispp
    21.03.2010, 13:48

    Οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών έχουν ξεφύγει!

    Πλέον οι μουσικοί παίζουν σχεδόν τζάμπα! Οκ..Δεν απαιτούμε τρελά μεροκάματα..αλλά δεν δέχονται να δώσουν ούτε καν τα βασικά..η αυτά που δικαιούμαστε τέλος πάντων!

    Δεν δέχομαι να κάνω πρόβες..εξάσκηση..μελέτη..soundcheck..κουβάλημα κτλ κτλ..Και να πληρώνεται καλύτερα ο σερβιτόρος και ο μπάρμαν..

    Βέβαια δεν μου φταίνε αυτοί..αλλα μην ξεχνάμε ότι μια μουσική σκηνή  ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην μπάντα και στους καλλιτέχνες που παίζουν εκεί για να βγάλει τα κέρδη της..δηλαδή δεν θα πας να πιεις ποτό εκεί χωρίς να έχει ζωντανή μουσική..

    Live bar/club/music/etc stage χωρίς live δεν υφίσταται...

    'Ετσι δεν είναι?

    Θα έπρεπε να μην ξαναπαίξει κανένας μουσικός για να δουν όλοι αυτοί πόσο ανάγκη μας έχουν...αναρωτιέμαι πότε θα έρθουν καλύτερες μέρες...


    noizreduction
    21.03.2010, 16:20

    Και βεβαια το κλασσικο υφακι στεναχωριας οταν σου δειχνουν στις 5:00 το πρωι το μισοαδειο μαγαζι και σου λενε "Δεν ειχαμε κοσμο σημερα..να σου δωσω τα μισα γιατι ουτε κι εγω βγαινω;".

     

    Βεβαια...στις 5:00 το πρωι λογικο ειναι το μαγαζι να εχει 2-3 τραπεζια...Ομως γι'αυτον ειναι πιο λογικο ειναι να κανει αυτη τη συζητηση στις 5:00 κι οχι στις 1:30-2:00 που ολοι χορευουν απο κατω και συνηθως ανοιγουν και 2-3 κασονια σαμπανιες {#emotions_dlg.blink}

     

    Ευτυχως για το θεμα ηχου ειναι πιο standard τα πραγματα....σου δειχνει απο πριν ποσο σε εκτιμηση σε εχει:

    "Κοιτα να δεις, με 15€ θα σε εχω 3 μερες την εβδομαδα..Εξαλλου καθεσαι ολη την ωρα" {#emotions_dlg.eek}

     

    Και παντα η συζητηση τελειωνει ως εξης:

    "Μωρε θα παρω εγω ενα φοιτητη απο τα ΙΕΚ εδω γυρω και θα του δωσω και δουλιτσα και θα κανω και τη δουλεια μου. Σιγα μη σε εχω αναγκη"...

     

     

    ....βεβαια λυσεις με Σορβιτολη δε γινονται παντα {#emotions_dlg.whistling}


    pantelispp
    21.03.2010, 23:35
    Η σορβιτόλη είναι το καθαρτικό??????
    Despinis
    22.03.2010, 01:02

    Παράθεση:

    Το μέλος pantelispp στις 21-03-2010 στις 13:48 έγραψε...

    Οι ιδιοκτήτες των μαγαζιών έχουν ξεφύγει!

    Πλέον οι μουσικοί παίζουν σχεδόν τζάμπα! Οκ..Δεν απαιτούμε τρελά μεροκάματα..αλλά δεν δέχονται να δώσουν ούτε καν τα βασικά..η αυτά που δικαιούμαστε τέλος πάντων!

    Δεν δέχομαι να κάνω πρόβες..εξάσκηση..μελέτη..soundcheck..κουβάλημα κτλ κτλ..Και να πληρώνεται καλύτερα ο σερβιτόρος και ο μπάρμαν..

    Βέβαια δεν μου φταίνε αυτοί..αλλα μην ξεχνάμε ότι μια μουσική σκηνή  ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ στην μπάντα και στους καλλιτέχνες που παίζουν εκεί για να βγάλει τα κέρδη της..δηλαδή δεν θα πας να πιεις ποτό εκεί χωρίς να έχει ζωντανή μουσική..

    Live bar/club/music/etc stage χωρίς live δεν υφίσταται...

    'Ετσι δεν είναι?

    Θα έπρεπε να μην ξαναπαίξει κανένας μουσικός για να δουν όλοι αυτοί πόσο ανάγκη μας έχουν...αναρωτιέμαι πότε θα έρθουν καλύτερες μέρες...



     

    Αι γεια σου συνάδελφέ!! Πολύ καλά τα λες!! Να τους κάνουμε ένα σαμποτάζ που λέει και η Λένα Πλάτωνος, να μην παίζει κανείς στίς σκηνές τους μπας και καταλάβουν ότι χωρίς εμάς δεν θα υπήρχαν καν!! Να το οργανώσουμε διαδικτυακώς και να παίζουμε στις πλατείες και στους ελεύθερους χώρους μόνο κ σαν διαμαρτυρία ενάντια σε αυτή την κατάσταση...το προσωπικό που δουλεύει σε αυτούς τους χώρους θα έπρεπε να το πληρώνουν με κάποιον άλλο τρόπο, όχι να βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό σε εμάς!!  Άσε που συνήθως δε βοηθάνε ούτε στο προμοτάρισμα του λάιβ, όλα από εμάς τα περιμένουν...δηλαδή να γινόμαστε ψώνια και κράχτες εμείς....Ξεζουμίστρες σκηνές έπρεπε να λέγονται όχι μουσικές!! Χώρια που σε μερικές μουσικές σκηνές πληρώνει ο κόσμος κ την καρέκλα 10 ευρώ (δίπλα στο ποτάμι) ή η είσοδος είναι 15 ευρώ χωρίς το πρώτο ποτό (βλέπε μετρόπολις λάιβ στέιτζ) ή στο καμπαρέ βολταίρ το καραφάκι η ρακή ...7 ευρώ!!!!!! Δεν πάνε να χαθούνε λέω εγώ;


    jorge
    22.03.2010, 01:50
    Για να μπουμε κι εμεις στο θέμα της συζήτησης, που δεν ειμαστε επαγγελματίες μουσικοί, τι αμοιβες "παίζουν" αυτή την εποχή;
    pantelispp
    22.03.2010, 12:58
    Με ενοχλεί να βγάζουν λεφτά όοοοοοολοι αυτοί πάνω στην πλάτη μου! Τι αμοιβές παίζουν?? Λοιπόν πλέον οι περισσότερες σκηνές δουλεύουν με εισιτήριο. Δηλαδή για παράδειγμα από τα 10 ευρώ θα πάρουν οι μουσικοί τα 4, και φυσικά υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα οι μουσικοί να πάρουν και τα τρία του μαγαζιάτορα! Και τώρα ανακάλυψαν ένα κόλπο που σου λέει: "Μέχρι 60 άτομα κόσμο δεν πληρώνεσαι! Πρέπει να έχει το μαγαζί παραπάνω από 60 άτομα". το 60 είναι σχετικό γιατί άλλα μαγαζιά λένε και 50. Δηλαδή πας σαν σχήμα παίζεις σαν βλάκας μέχρι τις 4 το πρωί για να σου πει ο άσχετος ο βλάκας ο επιχειρηματίας "παιδιά λυπάμαι, αλλά είχατε 59 άτομα σήμερα..δεν πληρώνεστε.." Αυτές είναι οι αμοιβές..και όποιος αναρωτηθεί αν αυτό είναι δίκαιο, ή νόμιμο....θα χάσει την μπάλα! Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που σου λένε πάρε τα 30% από εισιτήρια και κατανάλωση...αλλά βέβαια και αυτοί βρίσκουν δικαιολογίες, όπως "μπήκαν πολλοί τζάμπα", δεν είχαμε κατανάλωση...αλλά ο μουσικός βέβαια παίζει μέχρι τις 4 το πρωί! Αυτή είναι η εκμετάλλευση. Δεν υπάρχει πλέον μεροκάματο. πάνε αυτά. Παίζεις με το ρίσκο ότι δεν θα πληρωθείς. Μας πληρώνουν και θεωρούν ότι μας κάνουν χάρη! Τα μαγαζιά δεν έχουν πλέον δικό τους κόσμο, προώθηση δεν κάνουν, και περιμένουν από τα συγκροτήματα και να φέρουν κόσμο, και να βγάλουν αφίσες, και να μην πληρωθούν! Ρε παιδιά αν είναι σε κάθε εμφάνιση να φέρνω τις γκόμενες μου, τους φίλους μου, και όλο μου το σόι, καλύτερα να παίξω σπίτι μου με είσοδο και να κρατήσω εγώ τα λεφτά! Έλεος δηλαδή!
    noizreduction
    24.03.2010, 07:34
    Φανταζομαι πως ο jorge ρωτησε τις τιμες που πληρωνονται οι μουσικοι οχι μονο σε μικρες μουσικες σκηνες που κλεινουν αρπαχτες, αλλα και σε μεγαλα κεντρα ( γιατι κι εκει μουσικοι παιζουν ) ή αντιστοιχου ειδους μαγαζια.
    jorge
    24.03.2010, 09:43
    Τραγικά πράγματα... Γι' αυτες τις περιπτωσεις μήπως θα ειχε νόημα να φτιάξετε κανένα σύλλογο να δεχεται καταγγελίες, ώστε σιγα σιγα τέτοιοι μαγαζάτορες να μπαίνουν στο περιθώριο;
    asorti
    24.03.2010, 14:08
    harmonizer eisai polu swstos! gia na min pw se poia magazia..poioi dialegoun poious tha paiksoun..! etsi einai..
    asorti
    24.03.2010, 14:09
    To pio aplo gia katagelia einai to Ika..ti pio aplo? pios epixeirimatias plirwnei to ika stous mousikous tou?!
    cineboy
    24.03.2010, 14:27

    Εχω ζήσει χρόνια το θέμα αυτό στην Αθήνα, όχι σαν επαγγελματίας μουσικός, αλλά σποραδικά που και πού, και ακόμη κατά διαστήματα εμφανίζομαι σε κάποια Live γνωστών μουσικών σκηνών. Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα, όπως τα λένε τα παιδιά πιό πάνω, όμως επιτρέψτε μου να σας μεταφέρω και τα νέα της επαρχίας αφού πλέον έχω εγκαταλείψει την Αθήνα μόνιμα. Εδω κάτω λοιπόν και απο ότι μαθαίνω σε μεγάλο μέρος της επαρχίας τα πράγματα στο θέμα αυτό είναι πολύ-πολύ καλύτερα απο ότι στην πρωτεύουσα. Ιδιαίτερα εαν ασχολείται κάποιος μουσικός με κάτι διαφορετικό απο το Λαικό τραγούδι..(δεν μιλάμε γιά σκυλάδικα..)υπάρχει ζήτηση και μπορείς να βρείς εύκολα δουλειά σε αξιοπρεπέστατα μουσικά στέκια, ορίζοντας εσυ το μεροκάματό σου..(αρκεί να μην υπερβάλεις..) χωρίς κατώτερα όρια προσέλευσης-εισόδους και άλες τέτοιες βλακείες, πολύ απλά γιά δύο λόγους... 1) Ο κόσμος διψάει γιά κάτι διαφορετικό 2) Υπάρχει έλλειψη τέτοιων μουσικών, και ο ανταγωνισμός είναι μικρός.

    Γιά παράδειγμα σας λέω ότι αυτη την εποχή γνωρίζω τουλάχιστον δύο μαγαζιά εδω, που κάνουν πόλεμο ποιό θα καταφέρει την ερχόμενη σεζόν να κρατήσει τους μουσικούς τους γιά να μην τους πάρει το άλο!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 24-03-2010 14:28 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 24-03-2010 14:30 ]


    Korios
    26.03.2010, 14:19

    Οι στάνταρ αμοιβές κινούνται από 200-280 στα μεγάλα μαγαζιά και 100-150 στις μικρές μουσικές σκηνές.

    Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις. Υπάρχουν μαγαζιά με χωρητικότητα κάτω των 100 ατόμων όπου οι αμοιβές είναι ακόμη μικρότερες και επίσης εξαρτάται από τον μουσικό. Υπάρχουν μουσικοί που μπορεί να φτάσουν και τα 500 ευρώ. Κυρίως σολίστες αλλά και τα 700 ευρώ και παραπάνω αν είναι και ενορχηστρωτές. Μιλάμε βέβαια για ελάχιστους όπως ο Καραντίνης (μπουζούκι), ο Μιτζέλος (κιθάρα), ο Γκιουλεντζής (βιολί), ο Ζαχαρίου (Πιάνο) που είναι πολύ σπουδαίοι μουσικοί...

    Αυτά γνωρίζω και τα αναφέρω για την διευκόλυνση της συζήτησης.

    Σαν άποψη απλά να πως πως ξέρω πολλούς και "ακριβούς" μουσικούς που προτιμούν να παίζουν σε μικρά σχήματα ή μαγαζιά με λιγότερα χρήματα επειδή απλά περνάνε καλύτερα και πιο δημιουργικά, σε σχέση με τα μεγάλα που είναι δεμένοι χειροπόδαρα και οι συνθήκες συμπεριφοράς και ήχου είναι από κακές έως απαράδεκτες... Με λίγα λόγια έχω ακούσει πολλούς να λένε: "καλύτερα λίγα και με μουσική παρά πολλά και με γιατρούς"...


    skordalis21
    26.03.2010, 14:43
    Η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο, πλεον εδω στη πρωτευουσα 2 μονο λυσεις υπαρχουν για να βγαλεις φραγκα. Η να πας στα σκυλαδικα, η να παιζεις σε ακουστικο σχημα 3 ατομα μαξιμουμ, η να εχεις ακρες με επαρχια. Εγω πχ παιζω ροκ, κ βλεπω οτι λογω ελλειψης της ροκ μπορω να διαπραγματευτω ανετα στην επαρχια κ να παρω κ καλη ημερα. Ενα αλλο θεμα που θελω να θιξω ειναι η ημερα που θα σε βαλουν να παιξεις, οκ εκανες ενα γκρουπακι, ελιωσες στις προβες, εβγαλες προγραμμα, εαν δε λεγεσαι Πλιατσικας, Κατσιμιχας κλπ κλπ ( δεν εχω κατι προσωπικο με τους εν λογω καλλιτεχνες ) θα σε βαλουν να παιξεις καμια Τριτη, στη καλυτερη περιπτωση Πεμπτη που φυσικα κοσμος δεν βγαινει κ απαιτουν να φερεις εσυ στο μαγαζι τους το κοσμο σου μιας κ αρκετες μουσικες σκηνες ιδιως οι μη γνωστες απο δικο τους κοσμο καπουτ. Κ ετσι εαν παω να δω φιλους μου μουσικους βλεπω να παιζουν για 10 με 20 ατομα. Κ στο τελος ουτε κουβεντα για λεφτα. Ποια ειναι η λυση? Βρισκεις 2 γκρουπακια κ πας σε ενα μαγαζατορα κ λες , ειμαστε 3 σχηματα, δωσε μας ενα Σαββατο κ 50-50 εσοδα κ θα στο γεμισουμε. Ετσι το οργανωνεις κ το γεμιζεις κ ο αλλος θα δει οτι ειναι συμφερον του το Σαββατο να σε εχει γιατι του κοστιζεις λιγοτερο απ το Μιτζελο κ τον Ζαχαριου. Το θεμα ειναι να ξυπνησουν κ οι μαγαζατορες κ να δουν οτι το συμφερον τους ειναι να συνεργαστουν με τις ερασιτεχνικες μπαντες κ οχι να τις κλεβουν, πιο πολλα θα βγαλουν εαν συνεργαστουν τιμια, αλλα τι να το κανεις, η νοοτροπια του νεοελληνα μια ζωη ηταν νοοτροπια κλεφτοκοτα.
    EffieKakaflika
    26.03.2010, 15:49

    Τα ποσοστά είναι τραγικά, και όσο μεγαλύτερο το σχήμα τόσο πιο ασήμαντα ποσά μπαίνουν στην τσέπη σου. Αυτά στις μουσικές σκηνές που πάει κανείς για να παρουσιάσει τη δουλειά του. Μην ανοίξω το στόμα μου και πώ για τη διαφήμιση, που ΔΕΝ κάνουν. Με τα μηνύματα που στέλνουμε για να καλέσουμε εμείς κόσμο μπαίνουμε και μέσα στην ουσία. Εκμεταλεύονται την δημιουργική/καλλιτεχνική μας ανάγκη να μοιραστούμε τη δουλειά. Μη γελιόμαστε στην ουσία "νοικιάζουμε το χώρο" όπου θα παρουσιάσουμε τη δουλειά μας...
    Και βέβαια, σου κλέβουν και "κεφάλια"... αν δεν έχεις τσεκαδόρο την πατάς άνετα. Μου έχει τύχει σε γνωστό λαιβαδικο στο κέντρο, να έχουμε 80 άτομα σχεδόν μετρημένα και να μας βγάζει 53, με θράσσος, δεδομένου ότι πέρα από το μεγαλύτερο μέρος του εισιτηρίου, κρατούσε και τα δεύτερα ποτά ολόκληρα, που τα χρέωνε με ακόμα μεγαλύτερο θράσσος όσο και τα πρώτα...

    Τι να πει κανείς...

    {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 26-03-2010 15:55 ]


    pantelispp
    26.03.2010, 16:06
    Να μην ξαναπαίξουμε ποτέ και να βάζουν DJ (άλλοι αυτοί...αποκαλούνται μουσικοί επειδή "παίζουν" λένε μουσική με το cd.....) Και αυτοί έχουν κάνει ζημιά, αλλά και πολλά άλλα πράγματα..
    sakisarabatzis
    26.03.2010, 19:36

    απ το κακο στο χειροτερο.......


    GL
    27.03.2010, 15:43

    Διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα σε αυτό το τόπικ.

    Είναι ένα ζήτημα το οποίο το αντιμετωπίζω και εγώ μπροστά μου τα τελευταία δέκα χρόνια μιας και έχω δώσει αρκετές συναυλίες σε μικρές και μεγάλες μουσικές σκηνές παράλληλα με τη σταθερή δουλειά μου στη άγρια μουσική νύχτα!

    Λοιπόν θα ξεκαθαρίσω κάποια απλά πράγματα.Ναι!! Θα προσυπογράψω σε πολλά από τα παραπάνω που διάβασα.

    Φταίμε ΟΛΟΙ όμως για αυτά που συμβαίνουν στις μουσικές σκηνές! Φταίνε οι μαγαζάτορες που την έχουν δει έτσι όπως την έχουν δει. Φταίμε και εμείς όμως που ανεχόμαστε αυτού του είδους τις τακτικές....

    Εγώ θα μιλήσω για το δικό μας κομμάτι φταιξίματος. Αυτό των καλλιτεχνών. Οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα ανοίκουμε σε αυτούς που δεν επιβάλλουν τα θέλω τους, αλλά αποδεχόμαστε τα θέλω των μαγαζιών.
    Το παρακάτω κείμενο λοιπόν απευθύνεται σε εμάς που δεν έχουμε την δύναμη να επιβάλλουμε τις απαιτήσεις μας....

    Ρε παιδιά πραγματικά μα πραγματικά μερικές φορές ήθελα να μιλήσω ονομαστικά και φόρα παρτίδα για μουσικές σκηνές και μαγαζιά μικρά και μεγάλα που φιλοξενούν έντεχνα, ελαφρολαϊκά και ροκ σχήματα αλλά κρατήθηκα...Δεν ξέρω κι εγώ πως κρατήθηκα αλλά σεβάστηκα πραγματικά κάποια πράγματα που έχουν να κάνουν με πιο βαθιά ζητήματα από αυτά τα υλικά που αντιπροσωπεύουν τα χρήματα....Γι' αυτό και κρατάω το στόμα μου κλειστό! Και το κάνω αυτό εγώ που βγάζω το ψωμί μου ΜΟΝΟ από τη μουσική. Θα μπορούσα να άρχιζα να έλεγα κι εγώ διάφορα που έχω αντιμετωπίσει με τη σειρά μου σε μουσικές σκηνές και καλλιτεχνικά στέκια με live projects....

    Ωραία...Έστω ότι το κάνω...Τι θα κέρδιζα??? Από τη μία θα έκλεινα μια, δυο, πέντε πόρτες πίσω μου και από την άλλη θα γινόμουν η κυρά Κατίνα των μεσημεριανάδικων θάβοντας τον ένα και τον άλλο χώρο...Μην ξεχνάτε ότι στο χώρο μας ο κόσμος είναι πραγματικά μικρός....πολύ μικρός!!!

    Η λύση φίλοι μου στα σε τέτοιου είδους προβλήματα κρύβεται....μέσα στη ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ. Εσύ φίλε-φίλη που πας να κλείσεις μια εμφάνιση μοναδική ή μια σειρά εμφανίσεων πρέπει να ξερεις ότι δεν έχεις καμία πλάτη. Πας μόνος σου να κάνεις τη συμφωνία, εκτός αν έχεις μάνατζερ-νταβατζή!!! (Το γράφω με πλήρη επίγνωση αυτό...!!)

    Φίλοι μου παραπάνω μιλήσατε για τις αμοιβές, τα μεροκάματα και τις συμφωνίες. Δεν θα επεκταθώ τώρα σε αυτό, μιας και πολλοί με καλύψατε....
    Εγώ θα σας πω πρακτικές απλές ώστε να διασφαλίσετε και να κυνηγήσετε το δίκιο σας σε περίπτωση που κάποιο μαγαζί σας κάνει λαμογιά και δεν σας πληρώνει αθετώντας τα συμφωνηθέντα...

    1) Είστε σχήμα μικρό που δεν έχετε μάνατζερ και αυτομανατζάρεστε??

    α) Πολύ απλά αν η συμφωνία σας είναι με τα εισιτήρια, βάλτε κάποιον δικό σας στη πόρτα ή δίπλα στο ταμείο ώστε να ελέγχει τη κατάσταση για εσάς που δίνετε τη ψυχή σας πάνω στο stage...Αυτό πάντα σε συμφωνία με το αφεντικό...Αν σας το αρνηθεί...τότε πάρτε δρόμο νωρίς χωρίς πολλές κουβέντες γιατί θα σας τη φέρει....

    β) Αλλιώς αν θέλετε πολύ να κάνετε το live, βάλτε φίλους σας κρυφά να μετρούν το κόσμο κατά τη διάρκεια του live..

    [Αν από την άλλη αν κάνετε live απλά για το κέφι σας και τη κάβλα σας και δεν σας ενδιαφέρει να βγάλετε χρήματα για τον κόπο σας τότε καλά να πάθετε που σας εκμεταλλεύεται ο κάθε μαγαζάτορας! Τα ίδια έκανα κι εγώ πριν 15 χρόνια σαν πωρωμένος πιτσιρικάς για εμφανίσεις  και στερούσα μέρες εμφανίσεων από σχήματα και καλλιτέχνες που είχαν να δώσουν πολλά περισσότερα από μένα...
    (Κάνε το ερασιτεχνικό σου κέφι παλικάρι μου, αλλά με επαγγελματισμό...!!!!!!)]

    2) Αν στο τέλος του live γίνει τελικά το απευκταίο και ο μαγαζάτορας σας πει ότι δεν θα πληρωθείτε ή ότι δεν θα πάρετε τα συμφωνηθέντα για τον ένα ή τον άλλο λόγο...Μην σας πιάσει κανένα ταράκουλο, ούτε να το παίξετε μάγκες και νταήδες! Αν έχετε δίκιο να αισθάνεστε αδικημένοι για την κλεψιά ή την αδικία, υπάρχει μια ωραία μέθοδος να κάνετε τον μαγαζάτορα να υπολογίσει αλλιώς τα πράγματα την άλλη μέρα...

    α) Την ώρα που θα σας λέει το δυσάρεστο μαντάτο της μη πληρωμής να φροντίσετε να έχετε μάρτυρες ΑΣΧΕΤΟΥΣ με το σχήμα σας, (φίλους, ταίρια, άσχετους θαμώνες, οποιονδήποτε). Να ακούσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!

    β) Δώστε του να καταλάβει ότι δεν είστε κορόιδα και αυτό θα γίνει την επόμενη μέρα...
    Για παράδειγμα: Το 2008 μου έτυχε κάτι παρόμοιο και δυσάρεστο. Στο τέλος ενός live έπρεπε να πάρουμε το ποσοστό εισιτηρίων που αντιστοιχούσε σε 83 άτομα και αντ' αυτού το μαγαζί θα μας πλήρωνε για 56. Είχαμε δύο άτομα από άσχετες παρέες φίλοι μας οι οποίοι είχαν μετρήσει το κόσμο και οι δυο συμφωνούσαν στο νούμερο 83. Στις αντιρρήσεις μου οι μαγαζάτορες επέμεναν στα 56 άτομα και να μην πω τίποτε άλλο γιατί δεν θα πάρουμε ούτε αυτά και θα είχαμε και άλλου είδους μπερδέματα......

    Τους είπα, να κρατήσουν τα χρήματα και θα έρθω την επομένη να τα πάρω. Τη επόμενη μέρα λοιπόν δεν πήγα εγώ, έστειλα με κούριερ ένα cd μέσα στο οποίο ήταν γραμμένο ένα κείμενο σε word που εξέφραζε τη διαμαρτυρία μας για όλη τη κοροϊδία στο φινάλε. Αυτό το κείμενο είχε μέσα και τις μαρτυρίες σχετικών και άσχετων με εμάς.  Το cd συνοδευόταν από ένα χαρτί που έγραφε:

    "Θα παρακαλούσα πολύ αγαπητέ....κύριε...τάδε και αγαπητέ κύριε τάδε, τα χρήματα που δικαιούμαστε για τα 83 εισιτήρια να κατατεθούν μέσα σε δύο μέρες στον παρακάτω λογαριασμό τράπεζας. Αν δεν γίνει αυτή η ενέργεια στον χρόνο που ζητάμε, το κείμενο που διαβάσατε θα διαβιβαστεί σε όσο το δυνατόν περισσότερα sites στο ίντερνετ, σε εφημερίδες και σε περιοδικά...  "

    Μαντέψτε....το αποτέλεσμα....Φυσικά και πληρωθήκαμε κανονικότατα μιας και αναγνώρισαν το λάθος σαν λάθος του τσεκαδόρου στη πόρτα!

    Φυσικά ομολογώ πως και εμείς φερθήκαμε΄με άκομψο τρόπο. Φυσικά ομολογώ πως και εμείς πέσαμε επίπεδο. Φυσικά και ομολογώ πως αυτό που κάναμε ήταν έξω από κάθε ιδεαλιστική και καλλιτεχνική λογική...
    Φυσικά όμως ήταν κάτι το οποίο επιλέξαμε σαν έσχατη λύση μιας και μας έπνιγε το δίκιο!!!

    Όλα έγιναν γρήγορα και χωρίς το θέμα να πάρει διαστάσεις από καμιά πλευρά. Δεν μπλέξαμε κανένα ΙΚΑ, κανένα σύλλογο, καμιά υπηρεσία. ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ το παλέψαμε και βγήκαμε νικητές. Βέβαια μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το σημείο είχαμε φάει ΠΟΛΛΕΣ ΗΤΤΕΣ όλα αυτά τα χρόνια. Αλλά πάθαμε και μάθαμε.

    Έτσι λοιπόν και εγώ τώρα μοιράζομαι αυτά τα πράγματα μαζί σας με την ελπίδα ότι μέσα από τις εμπειρίες μου θα βοηθήσω νέους συναδέλφους να διαχειριστούν με τον καλύτερο τρόπο τέτοιες δύσκολες καταστάσεις...

    Μην ξεχνάτε φίλοι μου ότι τη σημερινή εποχή έχετε στα χέρια σας το εργαλείο που λέγεται ίντερνετ!!!

    ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ έχετε αποδείξεις ότι σας εξαπάτησαν και σας αδίκησαν τα μουσικοαφεντικά...απλά δώστε τους να καταλάβουν ότι έχετε πλέον και εσείς δύναμη να διεκδικήσετε αυτά που σας ανοίκουν!!! Αν όμως προσπαθίσετε να το παίξετε ντε και καλά αδικημένοι τότε να είστε σίγουροι πως θα βρεθεί κάποιος πιο έξυπνος από εσάς που θα ψάξει και αυτός το δικό του δίκιο μέσα από τους ίδιους τρόπους που χρησημοποιήσατε εσείς....

    Τα Μουσικά μου σέβη

    G

    Υ.Γ: Sorry για το μακροσκελές κείμενο, δεν γινόταν να συμπτύξω τη σκέψη μου περισσότερο....


    skordalis21
    27.03.2010, 16:40
    Πολυ απλα, η κατασταση θα φτασει ως εξης : Τα Αθηναικα γκρουπακια θα προβαρουν Αθηνα και θα παιζουν επαρχια. Γιατι στην επαρχια περα του σκυλαδικου υπαρχει ελλειψη ροκ, εντεχνου κ αλλων μουσικων ειδων, κ φυσικα κοσμος που διψα να ακουσει κατι περα απο σκυλαδικο , ετσι για ποικιλια ρε αδερφε. Κ καλη μερα θα βρεις δηλαδη παρασκευη σαββατο, κ γεματη σκηνη κ φυσικα φραγκα γιατι θα θελει ο μαγαζατορας να σε ξαναφερει. Κ ας μεινουν οι μουσικες σκηνες στην Αθηνα να δουλευουν με τις φιρμες που τους στραγγιζουν κανονικοτατα κ ξεσπουν με κλεψιες στα μικρα γκρουπ. Θα το παρουν το μαθημα τους... Ξυπνατε
    skordalis21
    28.03.2010, 18:45
    Ιάκωβος Δανιήλ (κοινώς Jack Daniels): Περίπου 20€ το λίτρο με 21% ΦΠΑ(πλέον) =24,20€ δημοτικός φόρος είπες κάτι για 20%? =29,04€ και να βάλουμε λειτουργικά και κέρδος 200%? =87,12€ Δια 19 μερίδες (Ελληνικές) που βγάζει=4,35€/μερίδα με όλα τα του τα έξοδα, προς τι λοιπόν τα 9-10-12€ το τζάκ? Μπουκάλι Αμστελ 330ml: Μέγιστη τιμή ανα μπουκάλι 38 λεπτά με 21% ΦΠΑ=0,45€, 20% δημοτικός φόρος=0,55€ και εδώ θα βάλω λειτουργικά και κέρδος 300%!!!, όλα μαζί μας κάνουν 2,20€/μπουκάλι 330ml, μέχρι τα 5-6-7€ που το δίνουν....? Αυτά στα γράφω με τιμολόγια αυτή τη στιγμή στα χέρια μου. Γενικά, τα μαγαζιά μας βλέπουν σαν λεφτά και μόνο. Δεν υπάρχουν φιλιές, δεν υπάρχουν συμφωνίες, αν θέλει θα τηρήσει τη συμφωνία αν δεν θέλει, απλά αποτρέπουμε άλλες μπάντες στο να πάνε εκεί και να του δώσουν δουλειά. Τα μαγαζία μπορούν να δώσουν μέχρι 3 ποτά δωρεάν ανά μουσικό. Τα μαγαζιά μπορούν να πληρώσουν και ΙΚΑ για 1 ημέρα, αλλά δεν το κάνουν (εδώ δεν το κάνουν στο υπόλοιπο προσωπικό που δουλεύει όλο το χρόνο) Το καλύτερο είναι να λες, "παίζουμε αυτό, ήμαστε αυτοί, θέλουμε τα συμφωνηθέντα, έχει δεν έχει κόσμο". Το κουβάλημα, στήσιμο-ξεστήσιμο-παίξιμο έγινε και ουσιαστηκά γι'αυτό πληρώνετε ο μουσικός. Δηλαδή ένας μουσικός δεν θα πληρωθεί επειδή το μαγαζί μπορεί να τον έκλεισε Πέμπτη πχ και οι φίλοι έπρεπε να πάνε δουλειά την άλλη μέρα και έφυγαν νωρίς ή δεν ήρθαν? Αυτά είναι χαζές δικαιολογίες των νεοελλήνων επιχηρηματιών-λαμόγιων-"φοροδιαφυγάδων" και οτι άλλο τους έχει προικίσει αυτή η ζωή...
    panos68
    02.04.2010, 11:00
    Πολυ ωραίο το "εκτεταμένο" σχολιο του GL. Σύλογος υπάρχει και δεν είναι χρειάζετε να κάνετε καινουργιο: http://www.pmu.gr/. Ουτε ειναι ντροπή να τον "μπλέξετε" αν δεν τα βγάζετε πέρα. Για λεπτομέρειες ρωτήστε τον Νικο Τουλιάτο