ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη
    Damnagoras
    25.03.2010, 10:49

    Γεια χαρά σε όλους!

    Αν κάποιοσ έχει ασχοληθεί με κιθάρα πολλά χρόνια και αγοράσει ένα 6χορδο μπάσσο το οποίο δεν θα το κουρδίσει κανονικά (B,E,A,D,G,C) αλλά το κουρδίσει σαν την κιθάρα (E,A,D,G,B,E) θα έίναι δυνατόν να κάνει τα γεμίσματα ενός κανονικού μπάσου?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-03-2010 10:08 ]


    pluton
    25.03.2010, 12:08

    Η ταπεινή μου άποψη είναι η εξής:

    1) Για πιό λόγο να κάνεις τα γεμίσματα της κιθάρας με το μπάσο και να μη κάνεις γεμίσματα μπάσου με το μπάσο

    2) Το 6χορδο είναι για εφέ. Η ουσιατική συνησφορά του μπάσου βρίσκεται στο τετράχορδο και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις σε πεντάχορδο

    3) Εαν θες γεμίσματα κιθάρα, με πιο μπάσο ήχο, πείραξε τα ΕQ


    Damnagoras
    25.03.2010, 19:46

    Δεν θέλω να κάνω γεμίσματα κιθάρας με το μπάσο.Θέλω να το χρισιμοποιήσω σαν κανονικό μπάσο απλά θέλω να κάνω και κάποια σολαρίσματα (περίπου σαν την κιθάρα).Κατά τα άλλα θα χρισιμοποιώ ουσιαστικά τις 4 μεσαίες χορδές όπως ένα κανονικό μπάσο.

     

    Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον


    Bassmangr
    27.03.2010, 13:51
    Καλησπερα φιλε μου.Επειδη παιζω με 6χορδο εδω κ αρκετα χρονια ο λογος που το πηρα ηταν γιατι στο μουσικο σχημα(fusion-progressive rock) που επαιζα ειχα θεματα κιθαρας να παιξω με τον κιθαριστα μαζι κ η 6η χορδη βολευει πολυ στις θεσεις του αριστερου χεριου.Δεν το κινεις τοσο οσο αν ηταν 5χορδο ας πουμε.Φυσικα σε καμια περιπτωση για εφε,αν κ το κανουν πολλοι ομολογουμενως!Τωρα αν το κουρδισεις σαν κιθαρα υπαρχουν χορδες για piccolo μπασο που μπορεις να χρησιμοποιησεις(κυριως για την Ε).Προσωπικα δεν ξερω αν σε βολευει αλλα μπορεις να το κανεις.
    pluton
    27.03.2010, 14:41
    Θέλω να ρωτήσω κάτι από καθαρή περιέργεια. Τη B σε πόσα κομμάτια τη χρησημοποίησες δηλαδή. Για παράδειγμα, τη G πολλές φορές την αποφεύγω γιατί μου ακούγονται πολύ πριμαρισμένες οι νότες(πάντα όμως υπάρχουν περιπτώσεις, κυρίως σε slap που πρέπει να παίξω πάνω στη G)
    Damnagoras
    27.03.2010, 23:17

    Δηλαδη για να το κουρδίσω οπως την κιθάρα πρεπει να αλλάξω χορδές?Γιατί αυτό?


    Bassmangr
    29.03.2010, 09:13

    Φιλε Pluto θα σου παραθεσω ενα λινκ με τα τραγουδια για να ακουσεις. http://www.myspace.com/hokamsrazor

    Φυσικα κ δεν παιζω συνεχεια εκει αλλα τι να το κανω που την χρειαζομαι την εξτρα χορδη?:)Παντως επειδη εχω 3 4χορδα,1 5χορδο κ 1 6χορδο αναλογως την μουσικη χρησιμοποιω οτι με βολευει,ειδικα αν μπορω να αποφυγω το 6χορδο θα το αποφυγω κ λογω βαρους!!

    Φιλε Damnagoras δεν μπορεις να κουρδισεις την Β χορδη σε Ε!Γι αυτο πρεπει να αλλαξεις χορδη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bassmangr στις 29-03-2010 09:17 ]


    Damnagoras
    29.03.2010, 11:16
    Ναι φίλε Bassmangr.Μετά το σκέφτηκα αλλά είχα πατήσει ήδη την αποστολή του μηνύματος...:D Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου πάντως.Παρεπιπτόντως πολυ ωραίο το παίξιμό σας!
    Bassmangr
    29.03.2010, 11:53
    Σε ευχαριστουμε πολυ!
    Skull-4-
    19.05.2010, 15:00

    Γεια!{#emotions_dlg.blink} εγω που εχω 4χορδο το εχω κουρδισμενο σε Β.Ε.Α.D. σαν 5χορδο δηλαδη, με τις εργοστασιακες χορδες και χωρις να το ρυθμησω αντιστοιχα. καλα μου ακουγεται κ ετσι αν και μου λειπει λιγο ο πριμος ηχος και για τα περισοτερα πραγματα που θελω να παιξω με καλιπτει. Κριμα που δεν πηρα εξ αρχης ενα 5χορδο{#emotions_dlg.crying} . Παντως οταν το ειχα κουρδισμενο κανονικα σε E.A.D.G. μου ακουγοταν πολυ Jazz και ελεγα τι ειναι αυτο? σαν κιθαρα ακουγεται, κατι λιπει.. Ολα ειναι εφικτα αρκει να το συνηθησεις, τωρα αν ψαχνεις αριστη ποιοτητα υπαρχουν μαγαζια που φτιαχνουν χειροποιητα οργανα κωμενα και ραμενα στα μετρα σου.