ελληνική μουσική
    371 online   ·  210.841 μέλη

    Γιατί στην Ελλάδα καριέρα στη μουσική κάνουν μόνο οι ατάλαντοι;

    Preacherman
    21.06.2006, 08:48
    Χουχουμ.
    Η Ελλάδα απλώς είναι ένα μεγάλο αχούρι. Ο κόσμος εδώ, λόγο παιδείας, δεν κάθεται να ασχοληθεί με τη μουσική, κι έτσι τρέχει στα σκυλάδικα να πετάξει γαρδένιες. Είναι χωμένος τόοσο βαθιά στην ηλιθιότητα που ο ίδιος πλασαρε πλέον που δεν μπορεί να ξεφύγει. Το πώς επιβιώνεται τόσους αιώνες (λέω αιώνες γιατί οι πραγματικοί Έλληνες της αρχαιότητας δεν υπαρχουν. Όλοι τώρα είναι Τουρκόσποροι) θα'θελα να ξερα.
    Όχι ότι στο εξωτερικό υπάρχει μεγάη διαφορά. Αλλά τουάχιστον κάνουν επιτυχία και μερικοί πραγματικά μεγάλοι καλλιτέχνες.

    You sleep...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Preacherman στις 21-06-2006 08:49 ]


    Tsouxtra-is-back
    21.06.2006, 10:49
    Παράθεση:
    (λέω αιώνες γιατί οι πραγματικοί Έλληνες της αρχαιότητας δεν υπαρχουν. Όλοι τώρα είναι Τουρκόσποροι)


    Preacherman....δεν ξέρω πόσους απο μας αυτός ο χαρακτηρισμός "τουρκόσποροι"
    μας χαρακτηρίζει...ούτε καταλαβαίνω γιατί θεωρούμε τους εαυτούς μας de facto καλύτερους απο τους Τούρκους. Επιβιώνουμε -όχι αναγκαστικά- μια χαρά και δεν επιβιώνουμε απλώς. Αυτά τα περι "πραγματικών Ελλήνων" μου φέρνουν στο μυαλό ιδεολογίες.....περίεργες !

    Η Ελλάδα δεν είναι αχούρι...λόγω της γαρδένιας και του σκυλάδικου. Δεν είναι καν αχούρι. Και μια που το θέμα είναι η μουσική, όσο υπάρχουν τραγουδιστές όπως οι Αγγελάκας, Θηβαίος, Παπακωνσταντίνου, Πασχαλίδης, Πλιάτσικας κ.τ.λ , κ.τ.λ και δημιουργοί σοβαροί, τα πράγματα είναι καλύτερα απο καλά. Τα ναϋλον τραγουδάκια και οι ερμηνευτές του συρμού, καλά κάνουν και υπάρχουν. Έτσι κάνουν την διαφορά τα προηγούμενα. Άλλωστε κανέις δεν μας υποχρεώνει να συμμετέχουμε στον λουλουδοπόλεμο ....σωστά ?

    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη......



    sylvester1979
    22.06.2006, 15:41
    Άποψή μου είναι οτι η Ελλάδα απλά περνάει μια γενικότερη κρίση η οποία ίσως κάποια στιγμή θα καταλαγιάσει... δεν είναι οτι παράγει σκουπίδια η Ελλάδα... ούτε οτι προωθούνται μόνο οι ατάλαντοι. Απλά πιστεύω οτι στις περισσότερες περιπτώσεις φταίνε και οι ταλαντούχοι που ποτέ δεν γίνονται γνωστοι γιατί ζουν με το σκεπτικό του "σιγά μην πετύχω εγώ". Απλά ο Έλληνας γενικότερα πιστεύω οτι έχει στο dna του γραμμένη την εντολή "δεν προκειται να τα καταφέρω γιατι εδώ είναι ελλάδα" . Δεν είναι έτσι όμως. Εγώ γράφω μουσική. Έχω ακούσει απο πολλούς οτι είμαι ταλαντούχος.... κανείς δεν έκανε κάτι για μένα. Το θέμα όμως δεν είναι το πόσο σε βοηθούν να πετύχεις αλλά το πόσο προσπαθείς εσύ για να αξιοποιήσεις το ταλέντο σου. Πόσο θα τρέξεις και τι γνωριμίες θα κάνεις. Όλα αυτά πιστεύω τυχαία είναι. Εκτός απο συγκεκριμένες περιπτώσεις ανθρώπων που μέσα απο την αναζήτηση ταλέντων ψάχνουν άλλα πράγματα (άλλαξε ο κολιές κι έγινε βραχιόλι....). Η επιτυχία και η αναγνώριση θέλει δουλειά παιδιά. Πολλή προσωπική δουλειά, μέχρι τελικής πτώσης. Δεν μπορείς να παραπονιέσαι απο τον δερμάτινο καναπέ του σαλονιού σου , ούτε πίνοντας φραπεδούμπα στη γλυφάδα. Ξέχασε τα όλα αυτά για 5-10 χρόνια και μετά μιλάμε για σκουπίδια. Ξέρετε στην ελληνική μουσική σκηνή (εν μέρει) παίζει η φάση που ισχύει για τον έλληνα και την ελληνίδα. Βλέπουμε μια κοπέλα πανέμορφη με έναν τύπο που έχει βγει απο ταινία του Ταραντίνο και αναρωτιόμαστε.... τι σκατά κάνει αυτή με αυτόν??????!!!! Η απάντηση είναι μια. Αφού εσύ όταν την είδες το πρώτο πράγμα που σκέφτηκες ήταν , σιγά μη γυρίσει να με κοιτάξει εμένα και μαζί με εσένα το σκέφτηκαν άλλοι 10.000, λογικό είναι η κοπέλα να καταλήξει με τον πρώτο που θα δείξει θάρρος και θα δείξει ενδιαφέρον. Ο τελευταίος θα δείξει ενδιαφέρον γιατί δεν έχει τίποτα να χάσει... δεν φοβάται την αποτυχία και είναι αποφασισμένος... προσπαθεί. Το ίδιο ισχύει με την προσωπική επιτυχία στη ζωή. Θέλει αποφασιστικότητα, κίνητρο, θάρρος, ρίσκο και προσγειωμένη αντίληψη.... οπωσδήποτε θέλει και απόλυτη συνειδητοποίηση του γεγονότος οτι ΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ και αυτή είναι η πρώτη και τελευταία μας ευκαιρία. Σας έπρηξα... θα το γράψω σε άρθρο

    Α, και κάτι άλλο. Όσον αφορά στους Τούρκους και τους τουρκόσπορους έχετε υπόψιν οτι οι Έλληνες κατέκτησαν την τουρκία (και όχι μόνο) πολλά μα ολλά χρόνια πριν οι Τούρκοι μας ανταποδώσουν με αιώνες σκλαβιάς. Άρα ας μη μιλάμε για Τουρκόσπορους. Μάλλον και ο Έλληνας άφησε πολύ σπέρμα στα εδάφη της Τουρκίας.... και παιδιά ας μη γελιόμαστε... αυτή η προπαγάνδα με την τουρκία έχει καταντήσει ψιλογελία.... ,ας σφάξανε μας κάνανε μας ράνανε, μας προκαλούν. Κι εμείς τους κατασφάξαμε στην αρχαιότητα χωρίς καμία λύπηση. Δεν κάνω λάθος έτσι? Όσο για τις παραβιάσεις ας πούμε, ρωτήστε έναν Έλληνα πιλότο... πόσες παραβιάσεις τη μέρα κάνει η Ελλάδα στον Τούρκικο εναέριο χώρο?
    Υ.Γ. δεν τους υποστηρίζω έτσι? απλά λέω κάποια πράγματα δίκαι πιστεύω , που πρέπει να ειπωθούν. Εκτός αυτού αταδικάζω τη μαλακία που έκαναν στην κάρπαθο με τον νεκρό έλληνα πιλότο. Αυτά.

    Music is like painting... sounds are the colors.... P.S.
    take a minute to listen to my music: http://www.makemusic.gr/artist/bands/132/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sylvester1979 στις 22-06-2006 15:49 ]


    KAKOFONIKS
    22.06.2006, 18:55
    Παιδιά είμαστε στη Ελλάδα της ρεμούλας , του τζάπα , του εύκολου χρήμματος και της δημοσιότητας. Ο καθένας είναι οτι δηλώσει και όλοι κοιτάνε να κάνουν το "κομμάτι" τους και να κάνουν αρπαχτές. Όπως έχω πει και σε άλλο post μου σε άλλο παρεμφερές θέμα πιστεύω οτι πολύ καλοί καλλιτέχνες επιλέγουν να είναι άσημοι λόγο αυτής της κατάστασης και της κατάντιας. Αλλα ας μην απογοητευόμαστε γιατί το οτι πολλοί απο εμάς τους νέους το έχουμε εντοπίσει αυτό το φαινόμενο και με την βοήθεια των παλιών καλών προσπαθούμε με την στάση μας να το αλλάξουμε (αν και δύσκολο τουλάχιστο προσπαθούμε) είναι ιδιαίτερα καλό. . .
    johnny_b
    22.06.2006, 22:15
    Παιδιά όλα αυτά που λέτε είναι σωστά,αλλά σκεφτείτε για ποιο λόγο έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο.Τι έχουν γίνει όλοι αυτοί οι τραγουδοποιοί που ξκεπετάχτηκαν τη δεκαετία του 80? Οι μόνοι που υπάρχουν τώρα είναι ο Πάνος Κατσιμίχας,ο Πακωνσταντίνου,ο Μαχαιρίτσας,ο Τσακνής (που έχει καιρό να βγάλει δίσκο), ο Ξυδούς,ο Στόκας,ο Πλιάτσικας(απο τους Πυξ-Λαξ) αν και ξεκίνησαν αργότερα,ο Ιωαννίδης και λιγοστοί ακόμα.Που πήγαν λοιπόν οι Ριφιφί,οι Τρύπες,τα Ξύλινα Σπαθιά,τα Υπόγεια Ρεύματα? Γιατί δεν υπάρχουν νέα συγκροτήματα ή καλοί νέοι τραγουδιστές? Κατά τη γνώμη μου ,θα έρθει ξανά η εποχή που θα ξαναγραφτούν καλά ροκ,έντεχνα και λα'ι'κά τραγούδια,αλλά δε ξέρω πότε.Γι'αυτό λοιπόν κάνουν καριέρα μόνο οι ατάλαντοι.
    nikostheater
    26.06.2006, 02:40
    Γιατι σε αυτη την χωρα δεν υπαρχει παιδεια,οχι μονο στην μουσικη αλλα γενικως..
    sindy-windy
    26.06.2006, 09:45
    Δυστυχώς , έχεις δίκιο τα πραγματα στην Ελλάδα εχουν παρει τη κατιουσα, σε σχεση με τ "καλη" μουσική,πλασαρουν στους νεους τ φτηνη μουσικη και τους ανταλαντους καλλιτεχνες, μονο και μονο επειδη κουνιουνται και τα πανε ολα εξω!!!
    Pucca
    26.06.2006, 14:19
    Δυστυχώς η απάντηση που θα δώσω εγώ είναι αρκετά επίκαιρη αυτές τις μέρες. Όσο σαν χώρα δεν επενδύουμε στην παιδεία και την καλλιέργεια τόσο θα έχουμε σαν κράτος και λαός τέτοια συμπτώματα. Δίνω ένα μικρό παράδειγμα: Σουηδία απίστευτα κονδήλια για την παιδεία υπαρχουν στα πανεπιστημιά τους σχολές δόμησης κοινώς παν. σχολές οικοδόμων πως μετά ένας τέτοιος λαός όπως και άλλοι με αντιστοιχη κρατική οργάνωση να μην προοδεύουν σε όλα τα επίπεδα και στη μουσική ειδικά που λέγεται ότι εξυμερώνει τα ήθοι.
    ruffstuff
    13.07.2006, 21:59
    Το μέλος DIM_033 στις 19-06-2006 στις 13:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΦΤΑΙΝΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΔΙΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ...ΠΧ ΤΑΤΙΑΝΑ ΚΑΙ ΛΑΜΠΙΡΗ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΡΕΙΖΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΕΖΑ........

    ...και τη πρέζα
    sylvester1979
    27.08.2006, 18:22
    Παιδιά, πρόσφατα κατάλαβα οτι αυτό που στην Ελλάδα περνάει απαρατήρητο, στο εξωτερικό το πέρνουν και το κάνουν χρυσάφι. Αρκεί βέβαια να αξίζει. Σήμερα στην Ελλάδα βγάζουν δέκα μεγάλα κεφάλια τα κέρατά τους απο άποψη χρημάτων, παράγωντας μουσική της εβδομάδας, τραγουδάκια που αρχίζουν σήμερα και τελειώνουν αύριο στο στούντιο, διαφημισούλα, πωλήσεις για κάνα μήνα και μετά πάμε γι'άλλα. Η Ελλάδα είναι η χώρα των αστερων. Σε 10 εκατ. κόσμο έχουμε 5 εκατομύρια διάσημους! 5 εκατομύρια ταλεντάρες. Θα'θελα να'ξερα,.... η ιστορία της ελληνικής μουσικής πόσες σελίδες θέλει για να καταγράψει όλα αυτά τα "αστέρια" που εμφανίζονται κάθε βδομάδα στο προσκήνιο? Δεν υπάρχει μουσική κινηματογράφου, δεν υπάρχει μουσική ποιοτική (με ελάχιστες εξαιρέσεις), δεν υπάρχει ένας έλληνας καλλιτέχνης που να τον ακους και να λες παναγιώτα μου βρεφοκρατούσα! Υπάρχουν άγνωστα ταλέντα που περιμένουν ενα παπ....γλύφτη να τους την πέσει άσχημα, να τους ξεφτιλήσει, να ποδοπατήσει κάθε αξιοπρέπεια και μετά να τους προωθήσει. Ρε δεν τραβάτε λέω εγώ απο εδώ? Αν αυτό είναι το σύστημα αξιών της Ελλάδας, να μου λείπει. Έχει κι αλλού πορτοκαλιές ρεεεεεε! Ξυπνάτε. Θυμάμαι κάποιον παρα παρα παρα πολύ γνωστο ραδιοφωνικο παραγωγο - παρουσιαστη - τραγουδιστή - talent scout κλπ κλπ κλπ (1267 ιδιότητες είχε....) σε πολύ γνωστή (μα πάρα πολυ γνωστή πολυεθνική δισκογραφική) να μου λέει "στην Ελλάδα δεν τραβας μια. Δεν θα σε ακούσει κανεις. Εξωτερικό θα βγαλεις χρυσάφι. Θα γίνεις σίγουρα γνωστός.....". Ναι...... έτσι μου είπε.... ωραία. Τελικά αυτή η χώρα απο ποιό μουσικό στυλ χαρακτηρίζεται? Εϊμαστε η περήφανη χώρα του "Νινι σέρνει καράβια " δηλαδή? Οκ, το έπιασα το νόημα. Ο Yanni θα μπορούσε να κάνει κι εδω καριέρα. Τώρα τον πληρώνουν εκατομύρια ευρώ για να παίξει εδώ. Έτσι...... τους αξίζει. Φτύσε τα παιδιά σου Ελλάδα. Αλλα μετά μην παραπονιέσαι που ο κακομοίρης που δεν ήθελε να δώσει την αξιοπρέπεια του και τα πιστεύω του λάφηρα στον κάθε ανώμαλο - μεγάλο κεφάλι..... έφυγε και έψαξε την τύχη του αλλού....... και την βρήκε..... και μην τον αποκαλείς αποστάτη. ΤΟΝ ΑΠΕΡΙΨΕΣ.
    Sweetdreamer
    27.08.2006, 20:13
    Το μέλος sylvester1979 στις 22-06-2006 στις 15:41 έγραψε...
    Παράθεση:


    Α, και κάτι άλλο. Όσον αφορά στους Τούρκους και τους τουρκόσπορους έχετε υπόψιν οτι οι Έλληνες κατέκτησαν την τουρκία (και όχι μόνο) πολλά μα ολλά χρόνια πριν οι Τούρκοι μας ανταποδώσουν με αιώνες σκλαβιάς. Άρα ας μη μιλάμε για Τουρκόσπορους. Μάλλον και ο Έλληνας άφησε πολύ σπέρμα στα εδάφη της Τουρκίας.... και παιδιά ας μη γελιόμαστε... αυτή η προπαγάνδα με την τουρκία έχει καταντήσει ψιλογελία.... ,ας σφάξανε μας κάνανε μας ράνανε, μας προκαλούν. Κι εμείς τους κατασφάξαμε στην αρχαιότητα χωρίς καμία λύπηση. Δεν κάνω λάθος έτσι? Όσο για τις παραβιάσεις ας πούμε, ρωτήστε έναν Έλληνα πιλότο... πόσες παραβιάσεις τη μέρα κάνει η Ελλάδα στον Τούρκικο εναέριο χώρο?
    Υ.Γ. δεν τους υποστηρίζω έτσι? απλά λέω κάποια πράγματα δίκαι πιστεύω , που πρέπει να ειπωθούν. Εκτός αυτού αταδικάζω τη μαλακία που έκαναν στην κάρπαθο με τον νεκρό έλληνα πιλότο. Αυτά.

    Music is like painting... sounds are the colors.... P.S.
    take a minute to listen to my music: http://www.makemusic.gr/artist/bands/132/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sylvester1979 στις 22-06-2006 15:49 ]





    Συγγνώμη, αλλά πότε κατέσφαξαν Έλληνες Τούρκους στην... αρχαιότητα; Πότε κατακτήσαμε την Τουρκία και μας το ανταπέδωσε; Κατά τα άλλα συμφωνώ με όσα γράφεις στο ποστ σου.
    AlmaNegra
    28.08.2006, 04:43

    Παιδιά νομίζω ότι χάνουμε λίγο την ουσία. Τι θα πει δηλαδή ατάλαντοι ή κακή μουσική; Ποιός το κρίνει αυτό; Μήπως τους σνομπάρουμε επειδή είναι δημοφιλεις; Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των ανθρώπων που δεν ακούει τα εμπορικά σουξεδάκια και βγάζει σπυριά με τα κλαρίνα. Όμως δεν θεωρώ ότι επειδή ακούμε jazz ή funky ή Θανάση Παπακωνσταντίνου έχουμε το δικαίωμα να μιλάμε τόσο υποτιμητικά για οτιδήποτε άλλο. Έτσι παίρνουν αφορμή κάποιοι εντελώς άσχετοι με τη μουσική να λεν "εγώ ακούω έντεχνο ή κλασική μουσική" χωρίς να ξέρουν τι είναι το βιολί και τι το μπάσο (λέω τωρα). Απλά όπως και σε οτιδήποτε άλλο στη ζωή μας, υπάρχουν "εύκολα ακούσματα" που απλά διασκεδάζουν τον κόσμο(όσουν μπορούν). Συμφωνώ με τα περί παιδείας απλά ας χαρούμε τη μουσική χωρίς ταμπέλες.
    sylvester1979
    28.08.2006, 14:58
    Συμφωνώ με οσα λες φιλε μου. Ναι, καλα όλα αυτά. Αλλα για μενα π.χ. που εχω άνω των 15 ετών σχέση με τη μουσική, μου ακούγεται πολύ άσχημο να ακούω κάθε μέρα, μα κάθε μερα καινούργια τραγούδια τα οποία έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο μοτιβο συγχωρδιων, λιγο διαφορετική ενορχήστρωση, τα ίδια γεμίσματα, την ίδια αρχή, το ίδιο τέλος κλπ κλπ κλπ. Όπως επίσης έχω βαρεθεί να προσπαθώ να καταλάβω ποιός είναι ο τραγουδιστής που τραγουδάει κάθε κομμάτι. Άντε ας θεωρήσουμε την ποιότητα...... "δεδομένη". Η ποσότητα όμως? Υπόψην, δεν τα βάζω με τα παιδιά που τραγουδάνε. Ο καθένας τραγουδιστής έχει μια άποψη για τον εαυτό του και το τι μπορει να προσφέρει. Πόσοι όμως τραγουδιστές μπορούν να προσφέρουν? Θα σου πω δέκα απο το παρελθόν και 4-5 νέους. Μην το ξεφτιλίζουμε το πράγμα. Η μουσική είναι τέχνη οκ? πιστεύω οτι συμφωνούμε εδώ. αν δεν υπήρχε το χρήμα στη μέση..... πόσοι διάσημοι καλλιτέχνες θα υπήρχαν στην Ελλάδα? Και δεν το λέω απο την πλευρά του καλλιτέχνη-τραγουδιστή. ΤΟ λεω απο πλευράς μεγάλων κεφαλιών. Καθε ένας τι κάνει? ψάχνει έναν φιλόδοξο τραγουδιστή με καλή φωνή ο οποίος θα του δώσει στην πορεία αρκετά λεφτά, τον διαφημίζει, πιάνει για 5-6 χρόνια και μετά..... σιωπή. Ποια τέχνη? Λέγοντας τέχνη δεν εννοούμε την κλασσική μουσική (κλπ) μόνο. Το λαϊκό τραγούδι με την αγνή έννοιά του είναι τέχνη. ΆΚουσες πολλά λαϊκά τραγούδια πρόσφατα? ΆΚουσες καμιά παλιά δημοτική σουξεδιά? ή μήπως ο Καζαντζίδης, η Μαρινέλα, ο Πουλόπουλος, Ο Νταλάρας, ο Χατζής, ο Χατζηνάσιος, ο Πλέσσας και αρκετοί άλλοι κάνανε σουξεδιές? Άλλαξε ο Έλληνας? ή μήπως άλλαξε αυτό που του προσφέρουν? Σήμερα η ελληνική μουσική βιομηχανία δουλεύει με συνταγές επιτυχίας. Σε μικρό ποσοστό με τέχνη. ΑΚούγεται πολύ μελό η λέξη τέχνη, όμως το έκαναν να ακούγεται έτσι κάποιοι καρπουζοπωλητές πλανώδιοι που η θεα τύχη τους έχωσε στη μουσική βιομηχανία της ελλάδας και την καταντήσανε σαν εκείνα τα αμάξια που βλέπεις καμιά φορά στο δρόμο με μουσική στο φουλ (λες και περνάει το κλαμπ έξω απο το σπίτι σου) μαγκιά, μαλι γυαλί και παντελόνι Lee. ΆΠοψη μου είναι αυτή. Λίγοι είναι αυτοί που αξίζουν προβολή σήμερα. Άσε που παίζουν και οι κυβερνήσεις ρόλο. Είναι και αυτό στην Ελλάδα. Επι ΠΑΣΟΚ Σπανουδάκης απών. Επι Ν.Δ. παρών και ακμαιότατος. χαχαχαχαχα. Φοβερό. ΑΝ ποτέ τα καταφέρω (με τόσα που έγραψα εδω μέσα με βλέπω να πουλάω κουλούρια στην Ομόνοια ) θα φροντίσω να είμαι πολυκομματικός! χαμαιλέων! μπλε? μπλε. πράσινο? πρασινο.
    Anyway δεν θέλω να γίνω ισοπεδωτικός. Υπάρχουν ονόματα σήμερα που κάνουν παπάδες. Πολύ καλά πράγματα. Δεν προωθούνται όμως εκτός λίγων εξαιρέσεων.
    megaloserwtikos
    29.08.2006, 05:22
    Διάβασα τις απαντήσεις, αλλά διαφωνώ με αρκετούς από εσάς.
    Κατ'αρχήν έχουμε αυτό που μας λείπει. Αυτοί είμαστε ως λαός, αυτά ακούμε. Αυτές τις μουσικές αναζητήσεις έχουμε.
    Και αν τα βάλεις κάτω είμαστε μια χώρα με αρκετά ταλέντα σε όλους τους μουσικούς χώρους. Απλά υπάρχουν κι άλλοι ταλαντούχοι που για άλλους λόγους δεν κατάφεραν να κάνουν πράγματα. Και κάποιοι λιγότεροι ταλαντούχοι που για άλλους επίσης λόγους (καλή επικοινωνία με το κοινό- ευκολία στις δημόσιες σχέσεις) έκαναν.
    Βρίσκω υποκριτικό και συγχωρέστε με γι' αυτό, να σου αρέσει ένα είδος μουσικής, ροκ ας πούμε η έντεχνο και να υποτιμάς την μουσική αντίληψη της λαικής ελλαδίτσας.
    Προσωπικά βρίσκω εξαιρετικούς καλλιτέχνες σε όλα τα είδη της μουσικής, ασχέτως αν θα τους άκουγα η όχι, σε προσωπικές στιγμές.
    Να αρχίσω από την παράδοση, να θυμηθώ ζωντανούς θρύλους, από τον Αηδονίδη την Σαμίου και νεώτερους όπως ο Γαιτάνος...
    Στα ''σκυλάδικα'' δεν θεωρώ καθόλου ατάλαντο τον Τερλέγκα η τον Χριστοδουλόπουλο, η την Στανίση. Επίσης σέβομαι απόλυτα τα παιδιά που παίζουν κλαρίνο στα λαικά πανηγύρια όπως και τους τραγουδιστές που γυρίζουν τα χωριά. Δεν θα αμφισβητούσα ποτέ την κα Πυργάκη η την Θώδη, άσχετα αν θα τις αγόραζα.
    Ας μην ξεχνάμε ότι κλαρίνο παίζουν σπουδαίοι καλλιτέχνες, από τον Αχαλινωτόπουλο έως τον Σαλέα...
    Η ποπ... τι τα βάζετε με την ποπ; Μια χαρά κάνουν την δουλειά τους τα παιδιά. Αυτό σημαίνει ποπ. Αυτό τους ζητούν να κάνουν. Κίνηση, γοητεία, επικοινωνία, εύκολα (γι αυτό και εφήμερα) τραγουδάκια. Αλλά και σε αυτόν τον χώρο τελικά μένουν οι καλύτεροι, τίποτα τυχαίο.
    Στο έντεχνο, θα μπορούσα να αραδιάσω, καθ' ότι κι ο χώρος που ξέρω καλύτερα, τουλάχιστον 20 συνθέτες κι άλλους τόσους ερμηνευτές της εποχής μας ιδιαίτερους και ταλαντούχους.
    Για το ροκ, τα είπαν κι άλλοι πιο πριν.
    Αλλά και πιο λαικοί χώροι, έχουν ικανούς εκπροσώπους. Ο Τερζής, ο Πλούταρχος, ο Βέρτης, ο Αδαμαντίδης, μια χαρά φωνές.
    Για μένα ο πιο αδικημένος χώρος σε δημοσιότητα στη χώρα μας, είναι η λυρική σκηνή. Αλλά κι αυτό τυχαίο δεν είναι... άλλα είναι άλλη συζήτηση αυτή.

    Ζούμε σε μια χώρα που υπάρχει μεγάλη ποικιλία μουσικών αναζητήσεων, διαλέγεις και παίρνεις. Ας μην γκρινιάζουμε, δεν συνέβη καμιά καταστροφή...

    ageras
    29.08.2006, 05:28
    Πέτρο,ίσως είναι η καλύτερη απάντηση του τόπικ!!!Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις!!!!!