ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.830 μέλη

    Λένας Πλάτωνος - Live από το Παλλάς

    jorge
    01.04.2010, 16:16

    ΛΕΝΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ
    LIVE ΣΤΟ ΠΑΛΛΑΣ



    «Μου ζητήθηκε από την Lyra να ηχογραφηθεί η συναυλία. Καρμικό σχεδόν που μέσα στις τόσες ανακατατάξεις των εταιριών και το πέρασμα των χρόνων ξαναγράφεται το Σαμποτάζ…»

    Λένα Πλάτωνος

    Η αξέχαστη συναυλία της Λένας Πλάτωνος στο Παλλάς τώρα σε διπλό CD. H Λένα Πλάτωνος, η Σαβίνα Γιαννάτου και ο Γιάννης Παλαμίδας live από το Παλλάς, τραγουδούν όλα τα τραγούδια του διαχρονικού Σαμποτάζ και πολλά άλλα αγαπημένα.

    Το Σαμποτάζ, ένα έργο πραγματικά ρηξικέλευθο για την εποχή του, αποτελεί ένα διαχρονικό έργο που παραμένει ζωντανό ακόμα και μετά από σχεδόν 30 χρόνια.
    « Με είχε κουράσει το Σαμποτάζ καθώς γραφόταν στο στούντιο. Όταν, μάλιστα, ένας δημοσιογράφος μου τηλεφώνησε και μου είπε « τι θες, πιανίστα εσύ, κι ανακατεύεσαι με ροκάδικα;», εγώ, ως απόρροια ψυχικής κόπωσης και στενοχώριας, έφτασα στο σημείο να το αποκηρύξω». Λ.Π.
    Το έργο που τάραξε τα τότε νερά της Ελλάδας παραμένει ακόμα και σήμερα σημείο αναφοράς, όπως γράφει ο Αντώνης Μποσκοΐτης στο εσωτερικό του διπλού cd…
    Στις πρώτες θέσεις του Παλλάς, σε εκείνη την αλησμόνητη συναυλία, μαζί με πλήθος νεολαίων, κάθονταν η Μαρία Φαραντούρη, η Χάρις Αλεξίου, η Ντόρα Μπακοπούλου και ο Γιώργος Χρονάς.
    Σήμερα όσοι είχατε κι όσοι δεν είχατε την τύχη να είστε μεταξύ εκείνου του κοινού, κρατάτε τη βραδιά της 20ης Οκτωβρίου του 2009 στα χέρια σας.








    επισυναπτόμενα: PLATONOS_Pallas_exo.jpg PLATONOS_Pallas_opis.jpg 
    stam82
    03.04.2010, 00:24

    Νομίζω πως αυτή η έκδοση θα αποζημιώσει όσους δεν κατάφεραν να βρεθούν στο Παλλάς εκείνη τη μαγική βραδιά  !Το πρώτο CD περιέχει επανεκτελέσεις τραγουδιών της Πλάτωνος απο σημαντικούς δίσκους όπως  οι "Μάσκες ηλίου", "Γκάλοπ", "Καρυωτάκης" και άλλα. Το δέυτερο περιέχει ολόκληρο το θρυλικό "Σαμποτάζ.

    Οι δυο ερμηνευτές ( Σ.Γιαννάτου και Γιάννης Παλαμίδας) βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα και αποδίδουν μοναδικά όλα τα τραγούδια. Θα ξεχώριζα απο το πρώτο CD το "Αλίμονο" με το Γιάννη Παλαμίδα , το "Μόνο" απο τον κύκλο "Καρυωτάκης" ( Νομίζω πως η ερμηνεία της Γιαννάτου είναι περισσότερο "μετρημένη" απ'οτι στην αρχική ηχογράφηση") καθώς και τα δυο τραγούδια απο τη Λιλιπούπολη.

    Το "Σαμποτάζ" πάλι ακούγεται σαν να γράφτηκε σήμερα. Αν και οι ενορχηστρώσεις μου φάνηκε οτι σε πολλές περιπτώσεις προσπαθούσαν να προσεγγίσουν τις αυθεντικές, το έργο εξακολουθεί να αποπνέει φρεσκάδα και πρωτυπία. Ο Παλαμίδας για ακόμα μια φορά δίνει ρέστα στο "Κοπερτί" , ενώ η ερμηνεία της Γιαννάτου άλλοτε εθαίρια και ταξιδιάρικη ( "Γαλάζια κιθάρα") και άλλοτε πιο εξωστρεφής  ( "Τα μαγικά μπλου τζην ", "Αν μ'αγαπάς έλα να κάνουμε έρωτα ").

    Νομίζω οτι αξίζει να το ακούσετε!


    Despinis
    03.04.2010, 02:03
    Αυτοί είναι καλλιτέχνες..αυτές είναι μουσικές!! Ο "Καρυωτάκης" της Λένας απλά συγκλονιστικός!!