ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου επέστρεψε γιατί «Το παιχνίδι παίζεται» ακόμα

    jorge
    01.04.2010, 16:18

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

    «ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ»



    Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου επέστρεψε γιατί «Το παιχνίδι παίζεται» ακόμα.

    Λίγοι είναι οι αξιόλογοι καλλιτέχνες, που καταφέρνουν να μεγαλώσουν πολλές γενιές με τα τραγούδια τους χωρίς να χάνουν στιγμή τη δημιουργικότητα τους. Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ή καλύτερα ο Βασίλης, είναι ένας από αυτούς. Η κορυφαία φωνή της ελληνικής ροκ μουσικής συνεχίζει να μας χαρίζει καθηλωτικά τραγούδια.

    Το νέο άλμπουμ του Βασίλη έχει την υπογραφή του ίδιου και του Οδυσσέα Ιωάννου. 0ι μουσικές του Βασίλη και οι στίχοι του Οδυσσέα δημιούργησαν δέκα τραγούδια που συγκινούν και σε φέρνουν αντιμέτωπο με τη δική σου ιστορία, όπως το «Μαμά», μια από τις πιο δυνατές μουσικές ιστορίες που έχουν γραφτεί ποτέ. Το συγκεκριμένο τραγούδι των Charles Aznavour και Robert Gall καταφέρνει να συγκινήσει από το πρώτο άκουσμα.  Η δεύτερη διασκευή, που περιέχεται στο cd, είναι το «Το πάρτυ αρχίζει» του Adriano Celentano.

    Ιδιαίτερη στιγμή του δίσκου αποτελεί το ντουέτο «Σαν ναυαγός», που τραγουδά μαζί με τον σπουδαίο ερμηνευτή Δημήτρη Μητροπάνο, μια εξαιρετική μουσική συνεύρεση μεταξύ του λαϊκού και του ροκ τραγουδιού.

    Η νέα δισκογραφική εξέλιξη του Βασίλη Παπακωνσταντίνου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια από τις καλύτερες στιγμές της καριέρας του.








    επισυναπτόμενα: PAPAKONSTADINOU-MHTROPANOS-IOANNOU-photo.jpg PAPAKONSTADINOU-cover.jpg 
    periigitis
    08.04.2010, 13:51

    Παρακολουθώ τον Βασίλη Παπακωσταντίνου απο τότε σχεδόν που ξεκίνησε και υπήρξα θαυμαστής του. Τα τελευταία χρόνια όμως βλέπω άλλο Βασίλη δυστυχώς.

    Ο προηγούμενος δίσκος του ήταν μια απογοήτευση (κι ο προπροηγούμενος το ίδιο ήταν αλλά σκέφτηκα πως ήταν σοβαρά άρρωστος ο Μεσημέρης, ότι ίσως το σκέφτηκε κάπως έτσι). Προσπάθησε να κάνει και το συνθέτη άλλα απέτυχε. Τι ίδιο δυστυχώς απέτυχε και ο Αλκαίος με στίχους πολύ χαμηλού επιπέδου για την αδιαμφισβήτητη αξία του.

    Τώρα ο Β.Π επανέρχεται (άντε κάθε χρόνο) χωρίς να έχει τίποτα να πει. Με τον Ιωάννου στιχουργό. Άντε πάλι με τον Ιωάννου μπας και μας παίζει το ΜΕΛΩΔΙΑ. Τα τραγούδια αμολογώ δεν τάχω ακούσει αλλά διάβασα τους στίχους (υπάρχουν όλοι στο vasilisp.com).Σε κάποια μου σχόλια για τα τραγούδια που διαγωνίζονται  στο Musicheaven ήμουν πολύ αυτηρός με την ποιότητα των στίχων αλλά ειλικρινά είναι κλάσεις ανώτεροι απ' αυτούς του "Το παιχνίδι παίζεται ακόμα".

    Πηγαίνετε παρακαλώ να τους διαβάσετε στο vasilip.com και πείτε μου, εκτός απο χοντρές ατεχνίες, τι αλλο απο στείρες εξυπνάδες και "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" βρίσκετε. Δεν μπορεί να βγαίνει στις τηλεοράσεις και να καλεί τον κόσμο να σηκωθεί απ' τους δερμάτινοι καναπέδες και να διεκδικήσει στους δρόμους (πολύ σωστά) και ο ίδιος να τραγουδάει τέτοια πράγματα την ώρα που καίγεται ο κόσμος γύρω μας!

    Να ένα δείγμα στιχουργικής Ιωάννοιυ για όσους βαρεθούν να πάνε να διαβάσουν:

    Απο το KAROUSEL

    Δεν είμαι εκείνος που νομίζεις
    είμαι ένα όνειρο που είδες
    ένα παιχνίδι που κουρδίζεις
    αλλά του λείπουν κάποιες βίδες

    Άλλαξέ με,πάλιωσα
    άλλαξέ με,χάλασα κλπ

    κι απο το ΓΕΛΑ ΜΟΥ

    Όλοι ένα χάδι θέλουμε να πάρουμε
    όλοι ένα βράδυ θέλουμε να βγάλουμε
    όλοι σε μια ρόδα πάνω περπατάμε
    όλοι μας νομίζουμε ότι κάπου πάμε
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου ξανά
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου διπλά

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει βρει κανένα ενορχηστρωτή της προκοπής αυτή τη φορά. Γιατί μια μελωδία λα λα λα μπορεί ο καθένας να τη σφυρίξει. Τα υπόλοιπα όμως είναι άλλη ιστορία. 

    ..................................

    Έχω ειλικρινά κουραστεί/βαρεθεί να απογοητεύομαι συνέχεια απο κείνα που κάποτε θαύμαζα!


    kwstasagas
    08.04.2010, 14:40

    Πριν καμιά 10αριά χρόνια άκουσα το παρακάτω τραγούδι του ANDRIANO CELENTANO σε κάποιο μπαράκι και πολύ μού άρεσε !!!! Παρόλο που ήμουν ψιλο - ζαλισμένος από τα κονιακάκια [{#emotions_dlg.oops}], εντούτοις σηκώθηκα από τον πάγκο του μπαρ και πήγα μέχρι τον dj να ρωτήσω ποιος λέει αυτό το υπέροχο ιταλικό τραγούδι !!! Και όταν μού απάντησε "Αντριάνο Τσελεντάνο" ... εξεπλάγην !!! Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα μαζί του και η μόνη εικόνα που είχα από αυτόν ήταν από μία άκρως ανόητη ταινία εκεί στα 80ς που είχα δει στο θερινό σινεμαδάκι της γειτονιάς μου με τίτλο "BELISSIMO", όπου ο Αντριάνο ... υποδύεται τον σούπερ γόη !!!!! Όταν, όμως, άκουσα το τραγούδι αυτό σκέφτηκα "βρε, λες να έχασα τίποτα σπουδαίο που δεν ασχολούμαι με τον Τσελεντάνο" ????

     


    https://www.youtube.com/watch?v=-Gdew5p89OALink

    >

     

    Και να λοιπόν που, μετά από πολλά χρόνια, το ίδιο τραγούδι το ακούω διασκευασμένο στον καινούριο δίσκο του Βασίλη Παπακωνσταντίνου !!!


    https://www.youtube.com/watch?v=UYU0lP2tCpwLink

    >

     

    Οπωσδήποτε, η συνταγή - την οποία οι Παπακωνσταντίνου, Μαχαιρίτσας κλπ εφάρμοσαν αρκούντως - που λέγεται "διασκευή ιταλικών τραγουδιών στα ελληνικά" είναι ήδη ξεπερασμένη και "ξεθωριασμένη"  !!! Οπωσδήποτε, η παρουσία του Β.Π. στα μουσικά πράγματα τα τελευταία χρόνια δεν έχει καμία σχέση με την εκρηκτική παρουσία του στα 80ς και στις αρχές των 90ς !!! Το ίδιο ισχύει και για τους τελευταίους δίσκους του ..... Όμως .... η διασκευή του συγκεκριμένου τραγουδιού ήταν πραγματικά έκπληξη για μένα {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.yes} 

     

     


    Ananeotis
    10.04.2010, 12:53

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 08-04-2010 στις 13:51 έγραψε...

    Παρακολουθώ τον Βασίλη Παπακωσταντίνου απο τότε σχεδόν που ξεκίνησε και υπήρξα θαυμαστής του. Τα τελευταία χρόνια όμως βλέπω άλλο Βασίλη δυστυχώς.

    Ο προηγούμενος δίσκος του ήταν μια απογοήτευση (κι ο προπροηγούμενος το ίδιο ήταν αλλά σκέφτηκα πως ήταν σοβαρά άρρωστος ο Μεσημέρης, ότι ίσως το σκέφτηκε κάπως έτσι). Προσπάθησε να κάνει και το συνθέτη άλλα απέτυχε. Τι ίδιο δυστυχώς απέτυχε και ο Αλκαίος με στίχους πολύ χαμηλού επιπέδου για την αδιαμφισβήτητη αξία του.

    Τώρα ο Β.Π επανέρχεται (άντε κάθε χρόνο) χωρίς να έχει τίποτα να πει. Με τον Ιωάννου στιχουργό. Άντε πάλι με τον Ιωάννου μπας και μας παίζει το ΜΕΛΩΔΙΑ. Τα τραγούδια αμολογώ δεν τάχω ακούσει αλλά διάβασα τους στίχους (υπάρχουν όλοι στο vasilisp.com).Σε κάποια μου σχόλια για τα τραγούδια που διαγωνίζονται  στο Musicheaven ήμουν πολύ αυτηρός με την ποιότητα των στίχων αλλά ειλικρινά είναι κλάσεις ανώτεροι απ' αυτούς του "Το παιχνίδι παίζεται ακόμα".

    Πηγαίνετε παρακαλώ να τους διαβάσετε στο vasilip.com και πείτε μου, εκτός απο χοντρές ατεχνίες, τι αλλο απο στείρες εξυπνάδες και "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" βρίσκετε. Δεν μπορεί να βγαίνει στις τηλεοράσεις και να καλεί τον κόσμο να σηκωθεί απ' τους δερμάτινοι καναπέδες και να διεκδικήσει στους δρόμους (πολύ σωστά) και ο ίδιος να τραγουδάει τέτοια πράγματα την ώρα που καίγεται ο κόσμος γύρω μας!

    Να ένα δείγμα στιχουργικής Ιωάννοιυ για όσους βαρεθούν να πάνε να διαβάσουν:

    Απο το KAROUSEL

    Δεν είμαι εκείνος που νομίζεις
    είμαι ένα όνειρο που είδες
    ένα παιχνίδι που κουρδίζεις
    αλλά του λείπουν κάποιες βίδες

    Άλλαξέ με,πάλιωσα
    άλλαξέ με,χάλασα κλπ

    κι απο το ΓΕΛΑ ΜΟΥ

    Όλοι ένα χάδι θέλουμε να πάρουμε
    όλοι ένα βράδυ θέλουμε να βγάλουμε
    όλοι σε μια ρόδα πάνω περπατάμε
    όλοι μας νομίζουμε ότι κάπου πάμε
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου ξανά
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου διπλά

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει βρει κανένα ενορχηστρωτή της προκοπής αυτή τη φορά. Γιατί μια μελωδία λα λα λα μπορεί ο καθένας να τη σφυρίξει. Τα υπόλοιπα όμως είναι άλλη ιστορία. 

    ..................................

    Έχω ειλικρινά κουραστεί/βαρεθεί να απογοητεύομαι συνέχεια απο κείνα που κάποτε θαύμαζα!



     

       Η βλακεια περισσευει...Οχι οπως φενεται μονο στους συνθετες και τους στιχουργους των σκουπιδιων που κατα καιρους μολυνουν τα αυτια μας αλλα και στους ακροατες...

        Periigitis τι ακριβως μας γραφεις απο πανω?Οτι δεν εχεις ακουσει τον δισκο αλλα τελικα..... δεν σου αρεσε !!!!! Ποσο Νταλαρας μπορει να ναι καποιος για να θαψει εναν δισκο χωρις να τον εχει ακουσει?Μετα παρεθεσες και δυο στιχακια που διαβασες καπου κι αντε ξεμπερδεψες...Ο κλασσικος ο Ελληνας...

       Λοιπον,για την ιστορια ο δισκος ειναι αρκετα καλος (εγω τον εχω ακουσει) και αξιζει καποιος να του δωσει σημασια...Οσο για τους στιχους να πουμε οτι ειναι εξαιρετικοι οπως σχεδον ολοι του Ιωαννου...Ο ανθρωπος ειναι ποιητης του δρομου..Λιγο σκοτεινος βεβαια αλλα εξαιρετικος...

      Αλλα ειλικρινα πια εχει καταντησει αηδια ο καθε ενας να γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις να εχει την παραμικρη ιδεα για το θεμα για το οποιο μιλαει...Ξερω οτι οι Νεοελληνες το συνηθιζουν αυτο αλλα καποτε ας σταματησει...

      

     


    RockAlximistis
    10.04.2010, 12:54

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 08-04-2010 στις 13:51 έγραψε...

    Παρακολουθώ τον Βασίλη Παπακωσταντίνου απο τότε σχεδόν που ξεκίνησε και υπήρξα θαυμαστής του. Τα τελευταία χρόνια όμως βλέπω άλλο Βασίλη δυστυχώς.

    Ο προηγούμενος δίσκος του ήταν μια απογοήτευση (κι ο προπροηγούμενος το ίδιο ήταν αλλά σκέφτηκα πως ήταν σοβαρά άρρωστος ο Μεσημέρης, ότι ίσως το σκέφτηκε κάπως έτσι). Προσπάθησε να κάνει και το συνθέτη άλλα απέτυχε. Τι ίδιο δυστυχώς απέτυχε και ο Αλκαίος με στίχους πολύ χαμηλού επιπέδου για την αδιαμφισβήτητη αξία του.

    Τώρα ο Β.Π επανέρχεται (άντε κάθε χρόνο) χωρίς να έχει τίποτα να πει. Με τον Ιωάννου στιχουργό. Άντε πάλι με τον Ιωάννου μπας και μας παίζει το ΜΕΛΩΔΙΑ. Τα τραγούδια αμολογώ δεν τάχω ακούσει αλλά διάβασα τους στίχους (υπάρχουν όλοι στο vasilisp.com).Σε κάποια μου σχόλια για τα τραγούδια που διαγωνίζονται  στο Musicheaven ήμουν πολύ αυτηρός με την ποιότητα των στίχων αλλά ειλικρινά είναι κλάσεις ανώτεροι απ' αυτούς του "Το παιχνίδι παίζεται ακόμα".

    Πηγαίνετε παρακαλώ να τους διαβάσετε στο vasilip.com και πείτε μου, εκτός απο χοντρές ατεχνίες, τι αλλο απο στείρες εξυπνάδες και "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" βρίσκετε. Δεν μπορεί να βγαίνει στις τηλεοράσεις και να καλεί τον κόσμο να σηκωθεί απ' τους δερμάτινοι καναπέδες και να διεκδικήσει στους δρόμους (πολύ σωστά) και ο ίδιος να τραγουδάει τέτοια πράγματα την ώρα που καίγεται ο κόσμος γύρω μας!

    Να ένα δείγμα στιχουργικής Ιωάννοιυ για όσους βαρεθούν να πάνε να διαβάσουν:

    Απο το KAROUSEL

    Δεν είμαι εκείνος που νομίζεις
    είμαι ένα όνειρο που είδες
    ένα παιχνίδι που κουρδίζεις
    αλλά του λείπουν κάποιες βίδες

    Άλλαξέ με,πάλιωσα
    άλλαξέ με,χάλασα κλπ

    κι απο το ΓΕΛΑ ΜΟΥ

    Όλοι ένα χάδι θέλουμε να πάρουμε
    όλοι ένα βράδυ θέλουμε να βγάλουμε
    όλοι σε μια ρόδα πάνω περπατάμε
    όλοι μας νομίζουμε ότι κάπου πάμε
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου ξανά
    Έλα μου,έλα μου,γέλα μου διπλά

    Ελπίζω τουλάχιστον να έχει βρει κανένα ενορχηστρωτή της προκοπής αυτή τη φορά. Γιατί μια μελωδία λα λα λα μπορεί ο καθένας να τη σφυρίξει. Τα υπόλοιπα όμως είναι άλλη ιστορία.

    ..................................

    Έχω ειλικρινά κουραστεί/βαρεθεί να απογοητεύομαι συνέχεια απο κείνα που κάποτε θαύμαζα!





    Κάπου εδώ θα συμφωνήσω...Ο Β.Παπακωνσταντίνου,έχει ερμηνεύσει σίγουρα πολλά εκπληκτικά κομμάτια τα οποία μεγάλωσαν τόσους και τόσους... Αλλά από εκεί και πέρα τι......? Συνεχείς και ασταμάτητη επανάληψη σε όλους τους δίσκους του. Δεν διακρίνω πουθενά,τον πειραματισμό και την αλλαγή στην μουσική του...Τουλάχιστον σε επίπεδο που θα ήθελα...Περισσότερο,διακρίνω μια προχειρότητα θα έλεγα...


    periigitis
    10.04.2010, 18:57

    Παράθεση:

     

       Η βλακεια περισσευει...Οχι οπως φενεται μονο στους συνθετες και τους στιχουργους των σκουπιδιων που κατα καιρους μολυνουν τα αυτια μας αλλα και στους ακροατες...

        Periigitis τι ακριβως μας γραφεις απο πανω?Οτι δεν εχεις ακουσει τον δισκο αλλα τελικα..... δεν σου αρεσε !!!!! Ποσο Νταλαρας μπορει να ναι καποιος για να θαψει εναν δισκο χωρις να τον εχει ακουσει?Μετα παρεθεσες και δυο στιχακια που διαβασες καπου κι αντε ξεμπερδεψες...Ο κλασσικος ο Ελληνας...

       Λοιπον,για την ιστορια ο δισκος ειναι αρκετα καλος (εγω τον εχω ακουσει) και αξιζει καποιος να του δωσει σημασια...Οσο για τους στιχους να πουμε οτι ειναι εξαιρετικοι οπως σχεδον ολοι του Ιωαννου...Ο ανθρωπος ειναι ποιητης του δρομου..Λιγο σκοτεινος βεβαια αλλα εξαιρετικος...

      Αλλα ειλικρινα πια εχει καταντησει αηδια ο καθε ενας να γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις να εχει την παραμικρη ιδεα για το θεμα για το οποιο μιλαει...Ξερω οτι οι Νεοελληνες το συνηθιζουν αυτο αλλα καποτε ας σταματησει...

    Κατ' αρχήν δεν καταλαβαίνω το εριστικό σου ύφος. Θα το δικαιολογήσω όμως γιατί κι εγώ πριν μερικές δεκαετίες δεν σήκωνα κουβέντα για το Βασίλη.

    Αυτός ο θυμός σου προφανώς δεν σου επέτρεψε να διαβάσεις σωστά το σχόλιό μου. Τι έγραψα εγώ; Πρώτα είπα την άποψή μου για τους δυο προηγούμενους δίσκους του Β.Π. Μετά είπα με ειλικρίνεια ότι δεν είχα ακούσει το δίσκο αλλά διάβασα τους στίχους. Είπα την άποψή λοιπόν γι' αυτούς και έκρινα τον στιχουργό (όχι μόνο βέβαια απο αυτούς τους στίχους του). Θα μου πεις γιατί να διαβάσω τους στίχους πριν ακούσω το δίσκο; Μα γιατί αυτό κάνω συνήθως (αν είναι διαθέσιμοι βέβαια). Γιατί -κατα τη γνώμη μου- χωρίς καλό στίχο δεν υπάρχει καλό τραγούδι! Γι' αυτό λοιπόν και το συμπέρασμά μου ότι ο Β.Π "δεν έχει τίποτα να πει".

    Εν τω μεταξύ όμως άκουσα και το δίσκο κι αλήθεια δεν μ' άρεσε καθόλου! Μέτριες μελωδίες, χιλιοειπωμένα πράγματα, κοπτοραπτική απο προηγούμενα τραγούδια του και ενορχηστρώσεις χωρίς φαντασία καμμία. Ξεχωρίζουν λίγο το ζεμπεκοειδές ΓΕΛΑ ΜΟΥ (για τους στίχους του όμως τα είπα στο προηγούμενο σχόλιο), ΤΟ ΠΑΡΤΥ (τραγούδι του Celentano με ελληνικούς στίχους αφελέστατους) και το ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ (όταν όμως άρχισε να τραγουδάει "Πως το κάνεις, πως το κάνεις" -συγνώμη κιόλας- αλλά μ' έπιασαν τα γέλια).  

    Σύγκρινέ μου εσύ ειλικρινά οποιοδήποτε απ' αυτά τα τραγούδια μ' εκείνα του Λοίζου, του Άσιμου, του Μπουλασίκη, του Τριπολίτη ή των Κροκίδη-Γιαννόπουλου που ο ίδιος έχει πει στο παρελθόν.

    Λες επίσης ότι παρέθεσα δυο στιχάκια που διάβασα κάπου. Δηλαδή δεν είναι αυτοί οι στίχοι των τραγουδιών; Και μια και μιλάμε για στίχους πάλι να και μερικοί ακόμη κι ας συμπεράνει ο καθένας ότι θέλει:

    Απ το ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΡΤΩΝΩ (άκου τίτλος τώρα...)

    Σαν μετανάστης έφτιαξα πατρίδα
    μέσα από τις θεωρίες μου...

    (ποιά ακριβώς θεωρία έστειλε τους Έλληνες μετανάστες στις Γερμανίες και ποιά αλήθεια έφερε εδώ τους  Αφγανούς; Τελικά φαίνεται ότι οι μετανάστες είναι κάποιοι διανοούμενοι κι όχι κάποιοι φτωχοί άνθρωποι που ψάχουν μια νέα πατρίδα απο ΑΝΑΓΚΗ)

    παρακάτω λέει

    Αλλού τα μάτια κι αλλού τα χέρια μου
    εδώ δεν πιάνουν τα γέλια μου

    (εμένα με πιάνουν τα γέλια πάντως. Αλλού πατάς κι αλλού κοιτάς, που λένε)

    και πιο κάτω

    Με πόζες και σπαστά ελληνικά
    γράφουν ιστορία οι πεθαμένοι

    κι ακόμη

    Κανείς,κανείς δεν παίρνει την ευθύνη
    κανείς,κανείς μια φωτιά δε δίνει

    (μ' αυτά γελάω ακόμη περισσότερο)

    Τελικά έχεις δίκιο ότι ο Ιωάννου, ο ποιητής του τρόμου, είναι σκοτεινός. Μαύρη 'ν' η νύχτα στα βουνά ένα πράγμα.

    Θα μπορούσα να θυμώσω με το ύφος του σχολίου σου αλλά δεν βαριέσαι τέτοια μπορεί να έλεγα και γω κάποτε. Το μόνο που με θύμωσε είναι που με είπες "Νταλάρα"!

    Και για να κλείσω θετικά, να μερικοί όμορφοι ερωτικοί στίχοι απ' το παρελθόν και χωρίς καν να χρειαστεί να αντρέξω σε παλιότερους Αλκαίους και Τριπολίτηδες. 

    Απ' την Αφροδίτη Μάνου

    Σαν δυο φωτάκια βραδινού αεροπλάνου
    τα δυο σου μάτια και χαράζουν τον αέρα
    η αγκαλιά σου είναι η σκάλα του Μιλάνου
    κι εγώ απόψε έχω επίσημη πρεμιέρα

    κι απ' τον Βασίλη Γιαννόπουλο

    Με χάδια πρόστυχα φτηνά
    εγώ δεν πρόλαβα να παίξω
    πάνω σου μόνο μια φορά
    σαν δάκρυ πρόλαβα να τρέξω
    χειμώνιασε και μ΄άφησες απ' έξω


      


    Ananeotis
    10.04.2010, 22:45

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 10-04-2010 στις 18:57 έγραψε...

    Παράθεση:

     

       Η βλακεια περισσευει...Οχι οπως φενεται μονο στους συνθετες και τους στιχουργους των σκουπιδιων που κατα καιρους μολυνουν τα αυτια μας αλλα και στους ακροατες...

        Periigitis τι ακριβως μας γραφεις απο πανω?Οτι δεν εχεις ακουσει τον δισκο αλλα τελικα..... δεν σου αρεσε !!!!! Ποσο Νταλαρας μπορει να ναι καποιος για να θαψει εναν δισκο χωρις να τον εχει ακουσει?Μετα παρεθεσες και δυο στιχακια που διαβασες καπου κι αντε ξεμπερδεψες...Ο κλασσικος ο Ελληνας...

       Λοιπον,για την ιστορια ο δισκος ειναι αρκετα καλος (εγω τον εχω ακουσει) και αξιζει καποιος να του δωσει σημασια...Οσο για τους στιχους να πουμε οτι ειναι εξαιρετικοι οπως σχεδον ολοι του Ιωαννου...Ο ανθρωπος ειναι ποιητης του δρομου..Λιγο σκοτεινος βεβαια αλλα εξαιρετικος...

      Αλλα ειλικρινα πια εχει καταντησει αηδια ο καθε ενας να γραφει το μακρυ του και το κοντο του χωρις να εχει την παραμικρη ιδεα για το θεμα για το οποιο μιλαει...Ξερω οτι οι Νεοελληνες το συνηθιζουν αυτο αλλα καποτε ας σταματησει...

    Κατ' αρχήν δεν καταλαβαίνω το εριστικό σου ύφος. Θα το δικαιολογήσω όμως γιατί κι εγώ πριν μερικές δεκαετίες δεν σήκωνα κουβέντα για το Βασίλη.

    Αυτός ο θυμός σου προφανώς δεν σου επέτρεψε να διαβάσεις σωστά το σχόλιό μου. Τι έγραψα εγώ; Πρώτα είπα την άποψή μου για τους δυο προηγούμενους δίσκους του Β.Π. Μετά είπα με ειλικρίνεια ότι δεν είχα ακούσει το δίσκο αλλά διάβασα τους στίχους. Είπα την άποψή λοιπόν γι' αυτούς και έκρινα τον στιχουργό (όχι μόνο βέβαια απο αυτούς τους στίχους του). Θα μου πεις γιατί να διαβάσω τους στίχους πριν ακούσω το δίσκο; Μα γιατί αυτό κάνω συνήθως (αν είναι διαθέσιμοι βέβαια). Γιατί -κατα τη γνώμη μου- χωρίς καλό στίχο δεν υπάρχει καλό τραγούδι! Γι' αυτό λοιπόν και το συμπέρασμά μου ότι ο Β.Π "δεν έχει τίποτα να πει".

    Εν τω μεταξύ όμως άκουσα και το δίσκο κι αλήθεια δεν μ' άρεσε καθόλου! Μέτριες μελωδίες, χιλιοειπωμένα πράγματα, κοπτοραπτική απο προηγούμενα τραγούδια του και ενορχηστρώσεις χωρίς φαντασία καμμία. Ξεχωρίζουν λίγο το ζεμπεκοειδές ΓΕΛΑ ΜΟΥ (για τους στίχους του όμως τα είπα στο προηγούμενο σχόλιο), ΤΟ ΠΑΡΤΥ (τραγούδι του Celentano με ελληνικούς στίχους αφελέστατους) και το ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ (όταν όμως άρχισε να τραγουδάει "Πως το κάνεις, πως το κάνεις" -συγνώμη κιόλας- αλλά μ' έπιασαν τα γέλια).  

    Σύγκρινέ μου εσύ ειλικρινά οποιοδήποτε απ' αυτά τα τραγούδια μ' εκείνα του Λοίζου, του Άσιμου, του Μπουλασίκη, του Τριπολίτη ή των Κροκίδη-Γιαννόπουλου που ο ίδιος έχει πει στο παρελθόν.

    Λες επίσης ότι παρέθεσα δυο στιχάκια που διάβασα κάπου. Δηλαδή δεν είναι αυτοί οι στίχοι των τραγουδιών; Και μια και μιλάμε για στίχους πάλι να και μερικοί ακόμη κι ας συμπεράνει ο καθένας ότι θέλει:

    Απ το ΧΡΟΝΙΑ ΦΟΡΤΩΝΩ (άκου τίτλος τώρα...)

    Σαν μετανάστης έφτιαξα πατρίδα
    μέσα από τις θεωρίες μου...

    (ποιά ακριβώς θεωρία έστειλε τους Έλληνες μετανάστες στις Γερμανίες και ποιά αλήθεια έφερε εδώ τους  Αφγανούς; Τελικά φαίνεται ότι οι μετανάστες είναι κάποιοι διανοούμενοι κι όχι κάποιοι φτωχοί άνθρωποι που ψάχουν μια νέα πατρίδα απο ΑΝΑΓΚΗ)

    παρακάτω λέει

    Αλλού τα μάτια κι αλλού τα χέρια μου
    εδώ δεν πιάνουν τα γέλια μου

    (εμένα με πιάνουν τα γέλια πάντως. Αλλού πατάς κι αλλού κοιτάς, που λένε)

    και πιο κάτω

    Με πόζες και σπαστά ελληνικά
    γράφουν ιστορία οι πεθαμένοι

    κι ακόμη

    Κανείς,κανείς δεν παίρνει την ευθύνη
    κανείς,κανείς μια φωτιά δε δίνει

    (μ' αυτά γελάω ακόμη περισσότερο)

    Τελικά έχεις δίκιο ότι ο Ιωάννου, ο ποιητής του τρόμου, είναι σκοτεινός. Μαύρη 'ν' η νύχτα στα βουνά ένα πράγμα.

    Θα μπορούσα να θυμώσω με το ύφος του σχολίου σου αλλά δεν βαριέσαι τέτοια μπορεί να έλεγα και γω κάποτε. Το μόνο που με θύμωσε είναι που με είπες "Νταλάρα"!

    Και για να κλείσω θετικά, να μερικοί όμορφοι ερωτικοί στίχοι απ' το παρελθόν και χωρίς καν να χρειαστεί να αντρέξω σε παλιότερους Αλκαίους και Τριπολίτηδες. 

    Απ' την Αφροδίτη Μάνου

    Σαν δυο φωτάκια βραδινού αεροπλάνου
    τα δυο σου μάτια και χαράζουν τον αέρα
    η αγκαλιά σου είναι η σκάλα του Μιλάνου
    κι εγώ απόψε έχω επίσημη πρεμιέρα

    κι απ' τον Βασίλη Γιαννόπουλο

    Με χάδια πρόστυχα φτηνά
    εγώ δεν πρόλαβα να παίξω
    πάνω σου μόνο μια φορά
    σαν δάκρυ πρόλαβα να τρέξω
    χειμώνιασε και μ΄άφησες απ' έξω


      



     

    Οχι..Κανεις λαθος..Δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν ελεγες οτι ο δισκος ειναι χαλια αν τον ειχες ακουσει..Ομως αραδιασες σε ενα θεμα που αφορα τον νεο δισκο του Παπ. ενα καρο σχολια χωρις να τον εχεις ακουσει...Ακουσε τον και μετα πες την αποψη σου οποια κι αν ειναι αυτη...Στην τελικη δεν ειναι υποχρεωτικο να σ αρεσει η να μη σ αρεσει...

       Συμφωνω δε,απολυτα μαζι σου στο οτι πολυ σημαντικο μερος ενος κομματιου ειναι ο στιχος του..Ομως απο σκορπια τετραστιχα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα...Ειναι σαν να διαβαζεις ενα κεφαλαιακι απο ενα βιβλιο και μετα να γραφεις κριτικη για ολοκληρο το βιβλιο...Αυτο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...

       Υστερα να σου πω οτι εντελως επιδερμικα ερμηνευσες τους στιχους του Χρονια φορτωνω...Για την νεοελληνικη πραγματικοτητα μιλαει και οχι για το μεταναστευτικο...ΠΡΟΦΑΝΩΣ...

      Νομιζω οτι τα δυο παρακατω λινκς δειχνουν οτι ο δισκος ειναι αρκετα καλος...Το πρωτο ειναι το τραγουδι Σα Ναυαγος που τραγουδαει μαζι με τον Μητροπανο και το δευτερο ειναι η Πεταλουδα μια πολυ ομορφη μπαλαντα...

       
    https://www.youtube.com/watch?v=VFE3gaqn-ckLink

    >


    hτtp://www.youtube.com/watch?v=3U5dYrCYIncLink

    >

      Τελος να σου πω οτι ανηκω σε αυτους που καθολου δεν εκτιμουν τις τελευταιες δισκογραφικες επιλογες του Βασιλη...Μα καθολου ομως...Ομως αυτη επιμενω οτι ειναι κλασης ανωτερη απο πολλες αλλες...Οπως για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερη απο τις Χαμενες αγαπες στις οποιες περιεχεται και το Δεν εχω αλλη υπομονη που παρεθεσες πιο πανω..Κι αν θες να ειμαι και πιο αυστηρος απο σενα,κατα τη γνωμη μου μετα τη Θαλασσα στη σκαλα που εκανε ο Βασιλης με τον Μικρουτσικο δεν υπηρξε κανενας στο συνολο του καλος δισκος...Μα κανενας...

       Ομως τουτος δω το χει...Και του αξιζει μια προσεκτικη ακροαση....

     


    periigitis
    11.04.2010, 13:11

    Παράθεση:

    Οχι..Κανεις λαθος..Δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν ελεγες οτι ο δισκος ειναι χαλια αν τον ειχες ακουσει..Ομως αραδιασες σε ενα θεμα που αφορα τον νεο δισκο του Παπ. ενα καρο σχολια χωρις να τον εχεις ακουσει...Ακουσε τον και μετα πες την αποψη σου οποια κι αν ειναι αυτη...Στην τελικη δεν ειναι υποχρεωτικο να σ αρεσει η να μη σ αρεσει...

       Συμφωνω δε,απολυτα μαζι σου στο οτι πολυ σημαντικο μερος ενος κομματιου ειναι ο στιχος του..Ομως απο σκορπια τετραστιχα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασματα...Ειναι σαν να διαβαζεις ενα κεφαλαιακι απο ενα βιβλιο και μετα να γραφεις κριτικη για ολοκληρο το βιβλιο...Αυτο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...

       Υστερα να σου πω οτι εντελως επιδερμικα ερμηνευσες τους στιχους του Χρονια φορτωνω...Για την νεοελληνικη πραγματικοτητα μιλαει και οχι για το μεταναστευτικο...ΠΡΟΦΑΝΩΣ...

      Νομιζω οτι τα δυο παρακατω λινκς δειχνουν οτι ο δισκος ειναι αρκετα καλος...Το πρωτο ειναι το τραγουδι Σα Ναυαγος που τραγουδαει μαζι με τον Μητροπανο και το δευτερο ειναι η Πεταλουδα μια πολυ ομορφη μπαλαντα...

       
    https://www.youtube.com/watch?v=VFE3gaqn-ckLink>


    hτtp://www.youtube.com/watch?v=3U5dYrCYIncLink>

      Τελος να σου πω οτι ανηκω σε αυτους που καθολου δεν εκτιμουν τις τελευταιες δισκογραφικες επιλογες του Βασιλη...Μα καθολου ομως...Ομως αυτη επιμενω οτι ειναι κλασης ανωτερη απο πολλες αλλες...Οπως για παραδειγμα ειναι πολυ καλυτερη απο τις Χαμενες αγαπες στις οποιες περιεχεται και το Δεν εχω αλλη υπομονη που παρεθεσες πιο πανω..Κι αν θες να ειμαι και πιο αυστηρος απο σενα,κατα τη γνωμη μου μετα τη Θαλασσα στη σκαλα που εκανε ο Βασιλης με τον Μικρουτσικο δεν υπηρξε κανενας στο συνολο του καλος δισκος...Μα κανενας...

       Ομως τουτος δω το χει...Και του αξιζει μια προσεκτικη ακροαση....


    Κοίτα... Σε πολλά που λες συμφωνώ. Στα άλλα συνεχίζω να διαφωνώ. Κι επειδή ούτε γω ούτε εσύ θ' αλλάξεις γνώμη, καλύτερα να σταματήσουμε εδώ αυτό τον διάλογο. Δύο πράγματα μόνο:

    1. Και βέβαια κατάλαβα ότι το "μετανάστης" χρησιμοποιείται μεταφορικά. Όπως όμως και να χρησιμοποιείται, ο μετανάστης είναι μετανάστης για τους ίδιους λόγους. Αλλιώς η παρομοίωση "Σαν μετανάστης" είναι άστοχη. Στο στίχο κάθε λέξη, κάθε παρομοίωση, κάθε στοιχείο του γενικά πρέπει νάχει νόημα. Δυστυχώς εδώ, ο Ιωάννου όταν δεν γράφει τέτοιες αστοχίες, γράφει ανούσια λόγια του αέρα. Αλλά υπάρχει και κάτι πιο σημαντικό για μένα που συνοψίζεται στο γνωστό ρητό, "Εδώ ο κόσμος καίγεται και το...".

    2. Επιμένω ότι στο αρχικό μου σχόλιο έκρινα μόνο τους στίχους σαν τέτοιους γιατί μόνο αυτούς είχα διαβάσει. Δεν αράδιασα ένα κάρο άσχετα σχόλια.

    Την καλημέρα μου.    


    musichell
    12.04.2010, 13:27

    ειμαι κι εγω κλασσικος νεοελληνας και ακουγοντας μερικα τραγουδια του δισκου στα πεταχτα εχω να πω οτι ''το παιχνιδι δεν παιζεται ακομα''...μπορει να ειναι φιλοτιμη δουλεια αλλα ο παπακωνσταντινου ειναι εδω και καιρο ενας δεινοσαυρος του ελληνικου ροκ.καλυτερα να κανει επι-στροφη στην καριερα του και να μην προσπαθει να ροκαρει πλεον,,δεν του βγαινει δυστηχως,μεγαλωσε..


    tago
    12.04.2010, 18:27

    Να ενημερώσω τους συμφορουμίτες από το Ηράκλειο πως ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου θα παρουσιάσει το δίσκο του στο «Ενωδεία» στις 20/4.

     


    vasilisx
    20.04.2010, 12:57

    εγω σε όλα αυτα θα έλεγα, μήπως εσεις "μεγαλοσατε" και σταματησατε να ακουτε Βασιλη; τι θελω να πω; ότι και τωρα να εβγαζε τα "χαιρετισματα" τα ιδια #σχόλια# που γραφετε παραπάνω θα ηταν παλι... θα σχολιάζατε τους στιχους "κατα κατα κατα ρεω, θα ερωτευτό τον Παπανδρεο τον Ποπάυ το Ζορο..." και τον στιχο "ο σαλιαγκας και ο μαλιαγκας,για ενα χαζοκαβουκι μαλωσαν" και θα γελουσατε με τετοιους στιχους και τι βλακειες τραγουδαει... τραγουδια που ΤΟΤΕ τα ακουγατε συνεχεια.... α θα λεγατε: "υπαρχει και ενα τραγουδι που το λενε _χαιρετισματα_, το οποιο "ακουγεται" αλλα ως εκει"... αυτα θα ηταν τα σχολια σας και ειμαι σιγουρος,γιατι; επειδη ο καινουριος δισκος για τους περισσότερους που ακουν πραγματικα Βασιλη, ειναι ανταξιος του "διαιρεση" και του "φοβαμαι"...

    αυτος ο ανθρωπος στη νεανικη σας ηλικια σας εδωσε πολλα ονειρα, πολλες επαναστασης μεσα σας και πολλους ερωτες μεσα από τα τραγουδια του, και τωρα απλα τον ειρωνευεστε;;;

    μηπως δεν κανετε ονειρα πια; μηπως η λέξη επανασταση για σας έχει γινει "μπουζουκια"; ο ερωτας;;

    ο Βασιλης ειναι ΕΔΩ για τα παιδια που τα θελουν πραγματικα ολα, μεσα από ολα τα τραγουδια του.... ποτε δεν κυνηγησε ακροατες, βγαζει δισκο οποτε γουσταρει για αυτους που τον γουσταρουν....

    δηλαδη καντε την ερωτηση στον εαυτο σας το τραγουδι πεταλουδα απο το νεο δισκο https://www.youtube.com/iocastis#p/u/8/3U5dYrCYInc δεν ειναι ανταξιο του πάρε με και του Σ'ακολουθω;

     

    και τελος η φραση: εδω καιγομαστε και αυτος.... αυτο τι; μηλαει για ερωτικες ιστοριες και για το παιχνιδι του που παιζεται ακομα; γιατι δεν "καιγομασταν το 1989 που εβγαλε το δισκο "χορευω" και εκτος των αλλων, ελεγε "στειλε μου μηνυμα χρονια το περιμενω...." + "να γραφεις να τηλεφωνεις.....";;;;;

    δεν το καταλαβαινω καθολου αυτο.... ο Βασιλης θα βγαλει το σημερινο "οικονομικο" φιδι απο την τρύπα;;; τραγουδιστης ειναι, οχι πολιτικος...

     

    παντα φιλικα!!!!

     


    periigitis
    21.04.2010, 10:34

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisx στις 20-04-2010 στις 12:57 έγραψε...

    εγω σε όλα αυτα θα έλεγα, μήπως εσεις "μεγαλοσατε" και σταματησατε να ακουτε Βασιλη; τι θελω να πω; ότι και τωρα να εβγαζε τα "χαιρετισματα" τα ιδια #σχόλια# που γραφετε παραπάνω θα ηταν παλι... θα σχολιάζατε τους στιχους "κατα κατα κατα ρεω, θα ερωτευτό τον Παπανδρεο τον Ποπάυ το Ζορο..." και τον στιχο "ο σαλιαγκας και ο μαλιαγκας,για ενα χαζοκαβουκι μαλωσαν" και θα γελουσατε με τετοιους στιχους και τι βλακειες τραγουδαει... τραγουδια που ΤΟΤΕ τα ακουγατε συνεχεια.... α θα λεγατε: "υπαρχει και ενα τραγουδι που το λενε _χαιρετισματα_, το οποιο "ακουγεται" αλλα ως εκει"... αυτα θα ηταν τα σχολια σας και ειμαι σιγουρος,γιατι; επειδη ο καινουριος δισκος για τους περισσότερους που ακουν πραγματικα Βασιλη, ειναι ανταξιος του "διαιρεση" και του "φοβαμαι"...

    αυτος ο ανθρωπος στη νεανικη σας ηλικια σας εδωσε πολλα ονειρα, πολλες επαναστασης μεσα σας και πολλους ερωτες μεσα από τα τραγουδια του, και τωρα απλα τον ειρωνευεστε;;;

    μηπως δεν κανετε ονειρα πια; μηπως η λέξη επανασταση για σας έχει γινει "μπουζουκια"; ο ερωτας;;

    ο Βασιλης ειναι ΕΔΩ για τα παιδια που τα θελουν πραγματικα ολα, μεσα από ολα τα τραγουδια του.... ποτε δεν κυνηγησε ακροατες, βγαζει δισκο οποτε γουσταρει για αυτους που τον γουσταρουν....

    δηλαδη καντε την ερωτηση στον εαυτο σας το τραγουδι πεταλουδα απο το νεο δισκο https://www.youtube.com/iocastis#p/u/8/3U5dYrCYInc δεν ειναι ανταξιο του πάρε με και του Σ'ακολουθω;

     

    και τελος η φραση: εδω καιγομαστε και αυτος.... αυτο τι; μηλαει για ερωτικες ιστοριες και για το παιχνιδι του που παιζεται ακομα; γιατι δεν "καιγομασταν το 1989 που εβγαλε το δισκο "χορευω" και εκτος των αλλων, ελεγε "στειλε μου μηνυμα χρονια το περιμενω...." + "να γραφεις να τηλεφωνεις.....";;;;;

    δεν το καταλαβαινω καθολου αυτο.... ο Βασιλης θα βγαλει το σημερινο "οικονομικο" φιδι απο την τρύπα;;; τραγουδιστης ειναι, οχι πολιτικος...

     

    παντα φιλικα!!!!

     



    Έχεις δίκιο φίλε μου. Κάποιοι μεγαλώσαμε. Ο Βασίλης όμως φοβάμαι έχει αρχίσει να γερνάει, Αν ναι, να αποσυρθεί ήσυχα να τον θυμόμαστε κι εμείς όπως πρέπει να τον θυμόμαστε. Αν όχι, περιμένουμε. Έχουμε υπομονή αλλά όχι απεριόριστη. Ιδού η Ρόδος!

    Έχεις δίκιο. Τον αγαπήσαμε και τον αγαπάμε ακόμα. Γι' αυτό του τα "χώνουμε". Αλλιώς δεν θα ασχολούμασταν καθόλου. Γραμμένο θα τον είχαμε.

    Ανεξάρτητα όμως απο ηλικία, δεν πρέπει να γινόμαστε οπαδοί αλλά να στεκόμαστε κριτικά σε ότι μας σερβίρουν. Όποιος κι αν το σερβίρει. Λες πως βγάζει δίσκο όποτε γουστάρει γι' αυτούς που τον γουστάρουν. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει δίσκο σχεδόν κάθε χρόνο στη λογική "Ο κόσμος μ' αγαπάει/κι ότι κι αν του παίζω θα το τραγουδάει" (μέχρι και στιχουργός έγινα για τον ΒΠ ρε γμτ). 

    Λες πως δεν κάνουμε όνειρα πια. Μα αυτός τραγούδησε στον προηγούμενο δίσκο του "Τέρμα τα όνειρα/και πάμε γι' άλλα/πιο δυνατά και πιο μεγάλα".

    Το να συγκρίνεις τα τραγούδια του Λοίζου, του Ρασούλη, του Batisti, του Τσιλιφώνη, του Θ.Παπακωσταντίνου και (τις καλές στιγμές) της Νικολακοπούλου, με τις αερολογίες του Ιωάννου και τις συνθετική κοπτοραπτική του Βασίλη είναι δικαίωμά σου βέβαια. Σκέψου λίγο ahead -που λένε κι οι αγγλόφωνοι- όμως. Μετά απο 20 χρόνια θα συνεχίσει να τραγουδιέται το Σ' ΑΚΟΛΟΥΘΩ; Προφανώς θα πω εγώ. Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ του Ιωάννου όμως; Να σου θυμίσω ότι αυτά που τραγούδησε τα τελευταία χρόνια τα έχουμε ξεχάσει κιόλας;   

    Τέλος ο καλλιτέχνης κάνει πολιτική (όχι με τη στενή έννοια). Κάνει επιλογές, επηρεάζει κόσμο, περνάει άποψη. Δεν είπα να βγει να τραγουδήσει Αντάρτικα. Αλλά εκείνος δεν τραγούδησε "Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα"; Δεν ήταν οι φόβοι μιας γενιάς που σήμερα έγιναν σκληρή πραγματικότητα; Και να μην πάω μακριά, δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να βάλει στο ΦΡΕΣΚΟ ΧΙΟΝΙ το υπέροχο αλήθεια ΠΩΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΩ των Κινδύνη-Ξαρχάκου;

    Στου βούρκου μέσα τα νερά
    ποια γλώσσα μου μιλάνε
    Αυτοί που μου ζητάνε
    να χαμηλώσω τα φτερά

    Λέει αυτό τίποτα για οικονομικές κρίσεις, επαναστάσεις κλπ; Είναι όμως άκρως πολιτικό γιατί έχει ουσία και αλήθεια. Αυτός που τόγραψε έβγαινε στους δρόμους και κοίταγε γύρω του, κοίταζε μέσα του. Όχι το ταβάνι του σαλονιού του.  

    Φιλικά κι εγώ!


    vasilisx
    21.04.2010, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος periigitis στις 21-04-2010 στις 10:34 έγραψε...

    Έχεις δίκιο φίλε μου. Κάποιοι μεγαλώσαμε. Ο Βασίλης όμως φοβάμαι έχει αρχίσει να γερνάει, Αν ναι, να αποσυρθεί ήσυχα να τον θυμόμαστε κι εμείς όπως πρέπει να τον θυμόμαστε. Αν όχι, περιμένουμε. Έχουμε υπομονή αλλά όχι απεριόριστη. Ιδού η Ρόδος!

    Έχεις δίκιο. Τον αγαπήσαμε και τον αγαπάμε ακόμα. Γι' αυτό του τα "χώνουμε". Αλλιώς δεν θα ασχολούμασταν καθόλου. Γραμμένο θα τον είχαμε.

    Ανεξάρτητα όμως απο ηλικία, δεν πρέπει να γινόμαστε οπαδοί αλλά να στεκόμαστε κριτικά σε ότι μας σερβίρουν. Όποιος κι αν το σερβίρει. Λες πως βγάζει δίσκο όποτε γουστάρει γι' αυτούς που τον γουστάρουν. Η αλήθεια είναι ότι βγάζει δίσκο σχεδόν κάθε χρόνο στη λογική "Ο κόσμος μ' αγαπάει/κι ότι κι αν του παίζω θα το τραγουδάει" (μέχρι και στιχουργός έγινα για τον ΒΠ ρε γμτ).

    Λες πως δεν κάνουμε όνειρα πια. Μα αυτός τραγούδησε στον προηγούμενο δίσκο του "Τέρμα τα όνειρα/και πάμε γι' άλλα/πιο δυνατά και πιο μεγάλα".

    Το να συγκρίνεις τα τραγούδια του Λοίζου, του Ρασούλη, του Batisti, του Τσιλιφώνη, του Θ.Παπακωσταντίνου και (τις καλές στιγμές) της Νικολακοπούλου, με τις αερολογίες του Ιωάννου και τις συνθετική κοπτοραπτική του Βασίλη είναι δικαίωμά σου βέβαια. Σκέψου λίγο ahead -που λένε κι οι αγγλόφωνοι- όμως. Μετά απο 20 χρόνια θα συνεχίσει να τραγουδιέται το Σ' ΑΚΟΛΟΥΘΩ; Προφανώς θα πω εγώ. Η ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ του Ιωάννου όμως; Να σου θυμίσω ότι αυτά που τραγούδησε τα τελευταία χρόνια τα έχουμε ξεχάσει κιόλας;

    Τέλος ο καλλιτέχνης κάνει πολιτική (όχι με τη στενή έννοια). Κάνει επιλογές, επηρεάζει κόσμο, περνάει άποψη. Δεν είπα να βγει να τραγουδήσει Αντάρτικα. Αλλά εκείνος δεν τραγούδησε "Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα χωρίς εμένα"; Δεν ήταν οι φόβοι μιας γενιάς που σήμερα έγιναν σκληρή πραγματικότητα; Και να μην πάω μακριά, δεν αισθάνθηκε την ανάγκη να βάλει στο ΦΡΕΣΚΟ ΧΙΟΝΙ το υπέροχο αλήθεια ΠΩΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΩ των Κινδύνη-Ξαρχάκου;

    Στου βούρκου μέσα τα νερά
    ποια γλώσσα μου μιλάνε
    Αυτοί που μου ζητάνε
    να χαμηλώσω τα φτερά

    Λέει αυτό τίποτα για οικονομικές κρίσεις, επαναστάσεις κλπ; Είναι όμως άκρως πολιτικό γιατί έχει ουσία και αλήθεια. Αυτός που τόγραψε έβγαινε στους δρόμους και κοίταγε γύρω του, κοίταζε μέσα του. Όχι το ταβάνι του σαλονιού του.

    Φιλικά κι εγώ!



     

    καταρχήν χαιρομαι που ακομα τον αγαπας...

     

    αλλες ομως οι εποχες του 1982 που βγηκε το σ'ακολουθω, και ολα αυτα τα τραγουδια με αυτους τους σημαντικούς, που ηταν και γενικως ο ασιλης στα "πάνω" του σε θέμα ακροασης κομματιων του απο τον κοσμο, με σημερα...

    οσο για τις μελωδιες του νεου δισκου, γουστα πηστευω είναι αυτα... εγω θεωρω πολυ σημαντικη την συνθεση του νεου(και του προηγουμενου δισκου που ηταν δικες του), εσυ τις θεωρεις χαμηλότερου επιπεδου.... δεν ειναι Θανος Μικρουτσικος, αλλα δεν ειναι και Φοίβος! εχει δειξει κατα καιρους τι μπορει να πετυχει στις μουσικες του δοκιμες, απο τα μεγαλα χαιρετισματα,γατο,βικτωρια,χρονια πολλα,σ'αγαπω να προσεχεις... μέχρι και τις σημερινες του μουσικες των τελευταιων 2 δισκων (και αλλα προσφατα οπως το πέντε λεπτα απο δισκο μετωπικη..), αυτη ειναι η γνωμη μου παντα και ειναι σεβαστη,οπως ειναι φυσικα και η δικη σου φιλε μου...

    συμφωνω με το "πως να σωπασω", αυτο λέω και εγω,οτι σε ολοι του την δισκογραφικη του καριερα οτι δυσκολη χρονικη πολιτικη στιγμη ζουμε στην Ελλαδα και γενικα στο κοσμο (αφου εχεις χαρακτιριστει περισσοτερο πολιτικος τραγουδιστης), στο δισκο λοιπόν που βγαζει την καθε χρονικη περιοδο ειτε ειναι π.χ. 1974, ειτε 1989, ειτε 2010 περιεχει διαφορετικα κομματια για ολες τις καταστασεις (πολιτικες, ερωτικες, χαφαλες-χιουμοριστικες, κτλ καταστασεις), ετσι και σε αυτον τον δισκο εχει καθαρα και το πολιτικο κοματι που ζουμε αυτη την χρονικη περιοδο που λεγεται ή ετσι την ονομασαν "οικονομικη κριση".. για να γίνω πιο συγκεκριμενος, επειδη καποιοι σε παραπανω απαντησεις το πηρα αλλιως το μηνυμα...... στη παρουσιαση του δισκου μας ελεγε για το κάθε κομματι τι θέλει να μας "περασει" μεσα απο τον στιχο(+μουσικη).

    στο κομματι "το παιχνιδι παιζεται ακομα" επειδη ΟΛΟΙ αυτοι που ειναι δυσταρεστιμενοι μαζι του το πηραν ως μηνυμα ότι το "παιχνιδι" παιζεται ακομα ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ, και επειδη ηθελε να λυθει αυτη αν ηθελες να την πουμε παρεξηγηση,ειπε ότι "το παιχνιδι παιζεται ΑΚΟΜΑ για την μια χωρα που λεγεται Ελλαδα, στον σημερινο οικονομικο τομεα, και οτι τιποτα δεν εχει χαθει ΑΚΟΜΑ για την χωρα μας, και η ελπιδα πεθαινει τελευταια..."

    αυτο εννοουσε λοιπον με αυτο το κομματι, γι'αυτο και μπηκε ως τιτλο του δισκου....

    εγω το θεωρω πολυ σημαντικο πολιτικο μηνυμα,   οκ δεν μπορουσε να βγαλει δευτερα "χαιρετισματα" ή "Ελλας" για να μας μεταφερει το πολιτικο σημερινο μηνυμα που θελει παντα να κανει, αλλα και ως το παιχνιδι παιζεται ακομα, δεν ειναι και ασχημο γι'άυτο που θελει τωρα να μας πει...... αυτα!!


    guitarteacher
    22.04.2010, 14:50

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    ...μια γενική τοποθέτηση για τους προλαλλήσαντες:

    Όποιος έχει μάθει να κρίνει, πρέπει να μάθει και να κρίνεται... Το να κάνεις κριτική, είναι το εύκολο κομμάτι...Το να την δέχεσε όμως..?

    Και κάτι ακόμα:

    Η μουσική είναι κάτι που εξελήσεται...το ίδιο και οι μουσικοί...Το κυριότερο όλων όμως είναι ότι οι μουσικοί είναι & Άνθρωποι...Έχουν εμπειρίες, ευαισθησίες, βιώματα...Αυτά τους δίνουν την Έμπνευση για Δημιουργία...Επομένως, πώς μπορεί ένας Άνθρωπος-Καλλιτέχνης (Μουσικός-Στιχουργός-Συνθέτης κτλ), να μήν εξελιχθεί στο πέρασμα του χρόνου..?

    Είναι λάθος να χαρακτηρίζεται ένας καλλιτέχνης από μέρος της  "δουλειάς" του...αλλά για το σύνολο της πορείας του...

    Τώρα, άν θέλετε να γίνει και έτσι, τότε μιλήστε για τον Βασίλη και "Τ'αγροτικά"...Ποιός απο όλους εμάς έχει αυτόν τον δίσκο?Όλοι μιλάμε για 2-3 τραγούδια (Χαιρετίσματα-Ελλάς-Βικτώρια κ.α.)

    Κλείνοντας, θέλω να πώ τούτο:

    Πατάω τα 31 (αισίως), ακούω Βασίλη από τα 6-7 μου, (βλ. κολλημένος με την κιθάρα - αργότερα αντιλαμβανόμενος & τα νοήματα των στίχων...έγινα & "οπαδός" του...), και συνεχίζω να φωνάζω:

    "Τελεία & Παύλα Βασίλη είσαι κ@υ..@"

    Μακάρι πολλοί από εμάς, συμπεριλαμβανομένου του ομιλούντα, να καταφέρουν να διατηρήσουν την "εφηβική τρέλα" στην ηλικία του Βασίλη.{#emotions_dlg.rockon}Θέλει "κότσια" να πηγαίνεις "κόντρα στο ρεύμα"

    Πολύ Φιλικά,

    Παναγιώτης Συμεωνίδης

    Υ.Γ. Το παιχνίδι παίζεται ακόμα...

     

     




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία