ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Ακουστικά: Απορία περί αντίστασης και γνώμη

    xarissm
    12.04.2010, 12:20

    καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα,

    αγαπητοι σκεφτομαι να αγορασω ακουστικα για να τα χρησιμοποιω για την μουσικη dance που γραφω στο FL

    εχω κανει την ερευνα μου οποτε δεν θα σας κουρασω πολυ, απλα εχω μια απορια

    γιατι μερικά ακουστικα οπως τα HD-280 PRO SENNHEISER εχουν τοσο μεγαλη αντισταση σε σε σχεση με κάποια "αλλα" μοντελα? αυτο επηρεαζει και το πόσο δυνατα ακούγοντα,σωστα? το συγκεκριμενο παρολο τις πολυ καλες κρητικες που εχει βγαζει μολις 500 mW ενταση και εαν κρινω απο απο αυτα που εχω τωρα που ειναι 1,5 W δεν μου αρκει, να φανταστω οτι πρεπει να χρησιμοποιεισω και ενυσχιτη για τα ακουστικα που εχουν μεγαλη αντισταση και βγαζουν λιγα W ετσι ωστε να ακουγονται πιο δυνατα?

    τελος παντων θελω να διαθεσω γυρω στα 160 euro για ακουστικα καλης ποιοτητας και με καλη ακουστικη αλλα και να ακουγονται δυνατα!

    εχω καταληξει σε αυτα τα sony που δεν θελουν ενυσχιτη,πως σας φαινονται? η εχετε να προτινειται κατι αλλο?

    http://www.sony.gr/product/hps-extra-bass-and-dj/mdr-xb700#pageType=TechnicalSpecs

     

    ευχαριστω για τον χρονο σας :)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-04-2010 13:09 ]


    noizreduction
    12.04.2010, 13:00

    Νομιζω πως πριν λιγο καιρο ειχες ανοιξει ενα θεμα περι monitoring και καλης ακουστικης ενος χωρου για DJing. Καλο θα ηταν να συνεχιζες απο εκει το θεμα, παρα να ανοιγεις νεο!

     

    Το θεμα της αντιστασης μεσα στα ακουστικα εχει να κανει με τις προδιαγραφες του καθε κατασκευαστη και σαφως εχει αμεση σχεση τοσο με την ενταση, οσο και με την ποιοτητα που θα αποδωσουν τα ακουστικα ( σαφως παιζουν κι αλλοι παραγοντες για το τελευταιο, οποτε αμεσα μια μικρη ή μεγαλη αντισταση δε θα αποτελεσει αποκλειστικα το λογο της καλυτερης ποιοτητας ενος ακουστικου ).

     

    Θεωρω πως πρεπει να αποφασισεις εαν θες ενταση ή καλη ποιοτητα στα ακουστικα σου.

    Εαν θες ενταση, δε μπορω να σε βοηθησω, γιατι θεωρω πως τα αυτια μας ειναι σημαντικα για να τα βασανιζουμε με τετοιο τροπο ( 1,5W? Μεγαλη ισχυς, μεγαλα προβληματα ).

    Απο την αλλη, υπαρχουν ποιοτικα ακουστικα ( οπως τα AKG ) τα οποια δινουν μια καλυτερη εικονα του τι εχουμε μπροστα μας, αλλα και παλι δεν ενδεικνυνται για μιξεις.

    Και γενικα καμια μιξη δε γινεται με ακουστικα, γιατι δεν εχεις αυτο που λεμε "πραγματικη ακουστικη". Δε μπορεις να αντιληφθεις το στερεσκοπικο τοπιο μεσα απο 2 ηχειακια στα αυτια σου!

     

    Δικη σου επιλογη το τι θα παρεις, αλλα σε συμβουλευω να μη βαζεις μπροστα τα ποσα Watt ειναι καθε ακουστικο, γιατι αυτο οδηγει σε ασχημα αποτελεσματα, οπως μονιμη κωφωση!


    xarissm
    12.04.2010, 13:45

    ευχαριστω για τα σχολια σου, βασικα επιασες ενα θεμα που δεν το ειχα σκεφτει,ενταση και ποιοτητα δεν πανε και πολυ μαζι, παντως να διυεκρινησω οτι δεν κανω μιξη μουσικης αλλα γραφω δικια μου στο Fruit loops, οποτε σιγουρα θα με ενδιεφερε καλυτερα η πραγματικη ηχιτκη των οργανων που χρησιμοποιω


    xarissm
    13.04.2010, 10:16
    καλημερα σε ολους και ευχαριστω για τα σχολια σας,
    τελικα πηγα χτες και πηρα τα HD-280 PRO SENNHEISER, οντως τα ακουστικα αυτα ειναι αρκετα καλα,ανετα, αγκαλιαζουν τα αυτια και κουμπωνουν χωρις να καταλαβαινεις το βαρος τους, αρκετα μπασα κατι που εψαχνα και αρκετα δυνατα επισης, στις υψηλες συχνοτητες πεντακαθαρος ηχος και εκει, απολυτα ευχαριστημενος

    :)