ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.846 μέλη

    Περιοδεία του The Wall σε Αμερική και Ευρώπη (;)

    jorge
    13.04.2010, 16:22

    Ο Ρότζερ Γουότερς, ένα από τα ιδρυτικά μέλη των Pink Floyd αποφάσισε να ταξιδέψει το «The Wall» σε 36 σημεία της Βόρειας Αμερικής, ξεκινώντας από το Τορόντο στις 15 Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνοντας στην Καλιφόρνια στις 13 Δεκεμβρίου.

     

    Ο Ρότζερ Γουότερς αναμένεται να παρουσιάσει το θρυλικό άλμπουμ και στην Ευρώπη το 2011, αλλά ημερομηνίες δεν έχουν ανακοινωθεί.

    Στην περιοδεία του θα υπάρχει ένας τοίχος μήκους 73 μέτρων και ύψους 10 μέτρων, που θα κατεδαφίζεται όσο η συναυλία προχωράει.

    Το “The Wall”, που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1979 ήταν ένα ημι-αυτοβιογραφικό έργο που περιστρέφεται γύρω από έναν δυσαρεστημένο μουσικό που ονομάζεται Pink και αντιμετωπίζει υπαρξιακούς προβληματισμούς.

    Ο δίσκος παρέμεινε για 15 εβδομάδες στην κορυφή του Billboard 200 chart, ενώ το single "Another Brick in the Wall, Part II" βρέθηκε επίσης στην κορυφή των charts.

    Στην ιστοσελίδα του, ο Ρότζερ Γουότερς εξηγεί γιατί επαναφέρει σήμερα τον "Τοίχο":

    «Πρόσφατα συνάντησα αυτή τη φράση που είχα πει πριν 22 χρόνια: “Θα μας βοηθήσουν οι τεχνολογίες της επικοινωνίας στον πολιτισμό μας να διαφωτιστούμε και να κατανοήσουμε ο ένας τον άλλο καλύτερα ή θα μας εξαπατήσουν και θα μας διαχωρίσουν;” Πιστεύω ότι αυτό είναι ακόμη ένα άκρως κρίσιμο ζήτημα και η κριτική επιτροπή βρίσκεται έξω. Υπάρχει μεγάλη εμπορική ακαταστασία στο δίκτυο και μεγάλη προπαγάνδα, αλλά έχω την αίσθηση ότι ακριβώς κάτω από την επιφάνεια, η κατανόηση κερδίζει έδαφος. Πρέπει απλά να συνεχίσουμε το blogging, το twittering, την επικοινωνία, και την ανταλλαγή ιδεών.

    Πριν 30 χρόνια, όταν έγραψα το The Wall, ήμουν ένας φοβισμένος νεαρός. Μου πήρε πολύ καιρό να ξεπεράσω τους φόβους μου. Όπως και να έχει, στα χρόνια που μεσολάβησαν σκέφτηκα ότι ίσως η ιστορία του φόβου και της απώλειας, με τα ταυτόχρονα αναπόφευκτα κατάλοιπα γελοιοποίησης, ντροπής και τιμωρίας, προβλέπει μια αλληγορία για ευρύτερες ανησυχίες: Εθνικισμός, ρατσισμός, σεξισμός, θρησκεία, Όποια και αν είναι! Όλα αυτά τα ζητήματα και τα εις –ισμός οδηγούνται από τους ίδιους φόβους που οδήγησαν τα νιάτα της ζωής μου.»

     

    Όλο το άρθρο εδώ