ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη

    Το παράπονο του Καββαδία για το Σεφέρη

    Japan88gr
    15.04.2010, 16:49

    Έτος Νίκου Καββαδία φέτος,μη το ξεχνάμε.

    Δείτε στο παρακάτω βίντεο το παράπονο του Νικου Καββαδία για τον Σεφέρη.

    >

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-04-2010 21:22 ]


    noizreduction
    15.04.2010, 20:19

    Αν και ξερω πως θα αντιμετωπισω την αποδοκιμασια πολλων φιλολογων κι αναγνωστων της ποιησης, παντα ειχα σε μια υποτιμηση την ποιοτητα του Σεφερη.

    Αυτο το "ψευτικο" που εδινε μεσα στα ποιηματα του, το "δηθεν" κουλτουρε με τα μπερδεμενα στοιχεια που δεν οδηγουσαν παρα σε χαος και το ανεκπληρωτο πολλων ποιηματων του, παντα μου εδιναν την εντυπωση πως προκειται για ενα ρηχο ανθρωπο που προσπαθουσε να βρει ενα βαθος στα ρηχα!

     

    Εξαιτιας των πολιτικων ακρων του, της συμμετοχης του στα κοινα και της αποδοχης του απο τη δηθεν πνευματικη ιντελεκτουα της εποχης ( που απαρτιζοταν απο τους νεοπλουτους Ελληνες που αποδεχονταν οτιδηποτε δεν κατανοουσαν ), εγινε ο πιο γνωστος στην εποχη του.

    Τι να κανουμε...αλλοι ταξιδεψαν κι εγραψαν εμπειρικα, κι αλλοι προσπαθουσαν να γραψουν εμπειρικα στην ασφαλεια της Πρεσβειας τους...That's Life!

     

     

     


    periigitis
    15.04.2010, 22:11

    Τρίχες λέει ο Γεωργουσόπουλος!

    Αυτό ανεξάρτητα απ' την αξία του Σεφέρη ή του Καββαδία ή την ιδιομορφία του χαρακτήρα του καθένα. Αν θέλετε να μάθετε, διαβάστε το βιβλίο που κυκλοφόρησε πρόσφατα με μαρτυρίες των πραγματικών φίλων του Καββαδία. Το περιστατικό που αφηγείται η φιλόλογος είναι αληθινό αλλά έτσι αποκομμένο όπως παρουσιάζεται εδώ δεν λέει τίποτα για τη σχέση Σεφέρη-Καββαδία.

    Οι δυο του ήταν πολύ φίλοι άλλωστε. Ο Καββαδίας συνήθιζε να πειράζει τον Σεφέρη γιατί ήξερε τον χαρακτήρα του. Ο Σεφέρης πάντα θύμωνε κι έκανε καιρό να του μιλήσει αλλά πάντα τα ξανάβρισκαν.Σιγά την πίκρα που είχε ο Καββαδίας. Τον δούλευε τον Γεωργουσόπουλο προφανώς! Τέτοιος ήταν ο καπταν-Νίκος!

    Θα προτιμούσα φίλε μου να θυμόσουν τον Καββαδία με κανένα απο κείνα τα καταπληκτικά του ποιήματα. Ο Καββαδίας κατ' εμέ υπήρξε ένας απ' τους λίγους μεγάλους μάστορες του έμμετρου λόγου. Να ένα μικρό δείγμα. Απο αυτά που καλά θα κάνουν οι επίδοξοι στιχουργοί -διαγωνιζόμενοι και μη- να διαβάζουν συχνότερα.

    Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
    στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
    σε τάσι αρχαίο, μπακιρένιο αλγερινό,
    που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν.

    Στρείδι ωκεάνιο αρραβωνίζεται το φως.
    Γεύση από φλούδι του ροδιού, στυφό κυδώνι
    κι ο άρρητος τόνος, πιο πικρός και πιο στυφός,
    που εναποθέτανε στα βάζα οι Καρχηδόνιοι.

    ......................................................

    Σκουριά πυρόχρωμη στις μίνες του Σινά.
    Οι κάβες της Γερακινής και το Στρατόνι.
    Το επίχρισμα. Η άγια σκουριά που μας γεννά,
    μας τρέφει, τρέφεται από μας και μας σκοτώνει


    -----------------
    Τι λέτε ρε μαλάκες; - Τίτος Πατρίκιος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : periigitis στις 15-04-2010 22:14 ]


    Japan88gr
    15.04.2010, 22:24

    ο ποιητής Ντινος Χριστιανοπουλος πριν λίγο καιρό ανέφερε ότι ο Σεφέρης έπρεπε να κρεμαστεί..

    διαβάστε το γιατί..

    www.agonek.blogspot.com/2008/10/blog-post.html

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 15-04-2010 22:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 15-04-2010 22:28 ]


    noizreduction
    15.04.2010, 22:34

    Κι ο Χριστιανοπουλος ειναι απο τους πλεον αποκομμενους ποιητες απο τη γενια του...Τον καταδικασαν γιατι ειχε τη "κακη" συνηθεια να εισαγει τις σεξουαλικες του προτιμησεις μεσα στα εργα του!

    Προφανως τους χαλαγε αυτο το περιφημο ιδεατο της μεταπολεμικης ποιησης που ηθελαν να εκπροσωπησουν...


    pterarhos
    17.04.2010, 02:42
    Την καλησπερα μου. Ο Καββαδιας εχαιρε αναγνωρισης απο τους ποιητικους κυκλους της εποχης του και μεγαλης εκτιμησης. Ο ιδιος ηταν καλος γνωστης των ευρωπαικων ποιητικων ρευματων. Διαφορετικες σχολες και ταξεις εκπροσωπουσαν Σεφερης ,Καββαδιας. Οσον αφορα στον Γεωργουσοπουλο εχω εμπιστοσυνη στην αποψη του. Ειχα την τυχη να ειμαι φοιτητης του και το μονο σιγουρο ειναι πως ελαχιστοι δασκαλοι της εμβελειας του υπαρχουν. Λατρεμενος ο Καββαδιας, χωρις να υποτιμω την προσφορα κανενος ποιητη. Θα ηταν αστοχο και αδοκιμο.
    Tulip
    28.04.2010, 18:28

    όλη η παραπάνω συζήτηση, επιτρέψτε μου, είναι μια ακόμη ατράνταχτη απόδειξη της θεωρίας της σχετικότητας των πραγμάτων... και της αιώνιας ανθρώπινης χαράς να γνωρίζει πράγματα στο σύνολό τους από απλά και μεμονωμένα ακούσματα... Ξέρει ο Γεωργουσόπουλος, η οποιοσδήποτε άλλος, ποιά ήταν η σχέση του Σεφέρη με τον Καββαδία?!!... Ας ξέραμε τη σχέση με τον ίδιο μας τον εαυτό...και με τους ανθρώπους που άμεσα σχετιζόμαστε και μετά ας γνωρίζαμε και για τις σχέσεις των άλλων...

    Και γενικά, δεν κατάλαβα τί ακριβώς προσφέρει όλη αυτή η κουβέντα?? Μου μοιάζει με ιντελεκτουέλ περιεχομένου κουτσομπολιό...

     


    Japan88gr
    10.05.2010, 15:46

    Απο το βιβλίο "Νικος Καββαδιας  Γυναικα-Θαλασσα-ζωη, Αφηγησεις στο μαγνητοφωνο"

    http://img693.imageshack.us/img693/715/82001904.jpg

    http://img402.imageshack.us/img402/3353/61425535.jpg

     


    -----------------
    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 10-05-2010 15:50 ]