ελληνική μουσική
    427 online   ·  210.816 μέλη

    Νέοι καλλιτέχνες.

    emmanouelageorgitsopoulou
    29.03.2003, 19:09
    Θα μ'ενδιέφερε να μάθω πως μπορεί ένας νέος τραγουδιστής να κάνει κάποια βήματα.Γίνονται ακροάσεις, ή πρέπει να έχει μέσο κάποιος προκειμένου να ξεκινήσει να τραγουδάει κάπου;Ενδιαφέρομαι κυρίως για έντεχνο-ποιοτικά τραγούδι.
    XeniaRodo
    10.04.2003, 17:59
    ΓEIA!!

    AN MAΘEIΣ KATI ΠEΣ MOY KI EMENA ΓIATI ENΔIAΦEPOMAI AKPIBΩΣ ΓIA TO IΔIO ΠPAΓMA.

    ME ΛENE ΞENIA, EIMAI AΠO AΘHNA.
    EYXAPIΣTΩ

    AN MAΘΩ KI EΓO KATI ΘA ΣOY ΠΩ

    ΦIΛIA
    XeniaRodo
    10.04.2003, 18:00
    ΓEIA!!

    AN MAΘEIΣ KATI ΠEΣ MOY KI EMENA ΓIATI ENΔIAΦEPOMAI AKPIBΩΣ ΓIA TO IΔIO ΠPAΓMA.

    ME ΛENE ΞENIA, EIMAI AΠO AΘHNA.
    EYXAPIΣTΩ

    AN MAΘΩ KI EΓO KATI ΘA ΣOY ΠΩ

    ΦIΛIA
    _a_r_i_s_
    29.05.2003, 16:31
    Έχω την εντύπωση πως η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσεις τις δυνάμεις σου
    σε κάποιο μαγαζί.Πιο συγκεκριμένα μια και το ύφος του τραγουδιου που διαλλέγεις είναι το έντεχνο,ίσως θα πρέπει να απευθυνθείςσε κάποια μπουάτ.
    Απο εκεί ξεκινάς με σταθερά βήματα΄,αφού τον τελευταίο καιρό οι μπουάτ γενικά επανέρχονται στην μόδα.Να είσαι σίγουρη πως πολλοί έχουν βγει κερδισμένοι με αυτόν τον τρόπο
    savina
    29.05.2003, 18:05
    Αγαπητη Εμμανουελα...
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι και ευκολο να ξεκινησεις ετσι απο μονη σου. Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα εγω εχω να σου δωσω μια συμβουλη. Αν θελεις να κανεις κατι με το τραγουδι, προσπαθησε να βρεις ανθρωπους που μοιραζονται την αποψη σου και εχουν ορεξη να δουλεψουν. Αν δημιουργησεις η ενταχθεις σε ενα σχημα, τοτε θα ειναι πιο ευκολο να κανεις πραγματα. Το να εισαι μονη σου δεν βοηθαει και πολυ και σου το λεω απο την εμπειρια μου. Βεβαια πολυ μεγαλο ρολο παιζει τι ακριβως θελεις να κανεις με το τραγουδι. Θελεις να δινεις συναυλιες, να στηνεις παραστασεις, να κανεις δισκο;
    Σκεψου λοιπον καλα το τι θελεις και μετα...πεσε στα βαθια Με τολμη, ηθος και αγαπη γι αυτο που κανεις! Καλη επιτυχια
    Giorgos
    30.05.2003, 05:48
    Τα παιδιά που μίλησαν προηγουμένως με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

    Αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχουν γνωριμίες σε κάποια δισκογραφική εταιρεία ή με κάποιον ιδιοκτήτη μαγαζιού, τότε το πρώτο βήμα για κάποιον καλλιτέχνη είναι το να δοκιμαστεί σε κάποια μουσική σκηνή που να είναι ανάλογη με το ύφος των κομματιών που ερμηνεύει. Αυτό είναι το πρώτο βάπτισμα πυρός, το να δοκιμαστεί καταρχάς σε ένα μικρό σε αριθμό κοινό και να μετρήσει τις δυνάμεις του.

    Εμμανουέλα, κι εγώ εκ πείρας θα μιλήσω. Ακροάσεις γίνονται από πάρα πολλές μουσικές σκηνές. Το θέμα είναι ότι αν πας μόνη σου, είσαι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό χαμένη από χέρι. Πάντα η συλλογική δουλειά είναι καλύτερη από την ατομική, κι αυτό στη μουσική γίνεται πιο εύκολα κατανοητό, αφού όσο πιο γεμάτο, τόσο καλύτερο είναι το ηχητικό αποτέλεσμα. Ο τραγουδιστής θα πρέπει να έχει δίπλα του μουσικούς ικανούς όχι μόνο να εκτελούν τα κομμάτια αλλά και να τον καταλαβαίνουν. Η επικοινωνία στις πρόβες και on stage είναι από τα πλέον ουσιώδη πράγματα ενός σχήματος και είναι καθαρά θέμα χημείας. Το ότι π.χ. εγώ κι ο Παύλος (Astron) βγάλαμε 50 κομμάτια πρόγραμμα τον Οκτώβρη μέσα σε 2 μέρες γιατί μετά εμφανιζόμασταν, χωρίς καμιά προηγούμενη πρόβα μαζί, αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Δεν ήταν μόνο ότι είχαμε τα ίδια ακούσματα (ποιοτικό έντεχνο ελληνικό τραγούδι), είναι ότι πέρα από μουσικοί δέναμε και σαν άτομα. Σκέψου πως αλλιώς θα είσαι με κάποιον άσχετο μουσικό κι αλλιώς με ένα δικό σου. Και κάτι άλλο: αν συμβεί οτιδήποτε στο μαγαζί, θα πρέπει να έχεις κάποιο άτομο που να σε στηρίξει μέχρι τέλους, που θα σε καταλαβαίνει και που δεν πρόκειται να σε πουλήσει. Είναι δύσκολη η δουλειά και μόνος του κάποιος είναι σε αυτόν τον τομέα χαμένος από χέρι.

    Όσον αφορά αυτό που είπε ο _a_r_i_s_ περί μπουάτ, έχει δίκιο (όλη την χρονιά που πέρασε, η μουσική σκηνή που έπαιζα "Boite" λεγόταν...). Ευτυχώς για εμάς που ασχολούμαστε με το έντεχνο, οι μπουάτ αναβιώνουν και άρα πολλαπλασιάζονται και οι επιλογές μας.

    Η συμβουλή μου λοιπόν είναι η εξής: βρες ένα μικρό αριθμό ατόμων που να έχουν τα ίδια ακούσματα με σένα, προσπαθήστε να δέσετε μεταξύ σας τόσο ως μουσικοί όσο και ως άτομα και μετά να πάτε ως ομάδα σε κάποια μπουάτ, να σας ακούσουν και τότε, αν είστε καλοί, είμαι σίγουρος πως όλα θα πάνε καλά.

    Για όποιες άλλες απορίες, εδώ είμαστε.
    XeniaRodo
    03.06.2003, 17:57
    Σωστά όλα αυτά που λέτε,
    εγώ έχω κάνει συνεργασίες και εμφανίσεις σε μαγαζιά με γκρουπάκια, αυτά ομως δυστυχώς εμένα προσωπικά δε με οδήγησαν πουθενά,( εκτός απο την εμπειρία βέβαια) γι αυτό εχω πει στον εαυτό μου ότι απο εδώ και περα ότι κανω θα το κάνω χωρίς να εξαρτώμαι από κανέναν. Iσως βέβαια , θα μου πείτε, να μην ήμουν τυχερή. H αλήθεια είναι ότι παρόλο που σαν μουσικοί ήταν πολύ καλοι, οι συνεργασίες ναυάγησαν , και πιστέψτε με , δεν ήμουν εγώ ο λόγος.
    Oι μουσικοί είναι περίεργα πλάσματα και δύσκολα βρίσκεις κάποιον η κάποιους με τους οποίους να μπορεις να πεις ότι θα συνεργαστείς πιο σοβαρά και κάπως πιο μόνιμα.
    Έτσι αποφάσισα να πάρω σβάρνα τα μαγαζία μόνη μου , και πιστέψτε με, ειμαι σίγουρη πωε κάτι καλύτερο θα καταφέρω.
    καθε συμβουλή ευπρόσδεκτη βέβαια...
    σας αφήνω τώρα γιατι.... είμια στο γραφείο....
    φιλια σε όλους
    Ξένια
    Back_For_More
    19.08.2003, 14:47
    mia apo ta idia k ego ...
    opoiadipote symbouli eyprosdekti ...
    k liga logia gia mena ...

    Γεια σας παιδιά,είμαι πολλύ χαρούμενος να σας ανακοινώσω ότι από αυτή τη στιγμή βρίσκεται κ μια μικρή παρουσίαση της δουλείας μου (των τραογυδιών μου) στο HTTP:://PASXALIDIS.MUSICHEAVEN.GR
    και βέβαια υπάρχει κ η προσωπική μου σελίδα που περιμένω τη γνώμη σας για τη σελίδα κ τα τραγούδια μου κυρίως στο
    HTTP://WWW.GEOCITIES.COM/SALIORA600.RM/INDEX.HTML
    στο βιβλίο επισκεπτών.
    Φιλικά ,
    Γιώργος Πασχαλίδης

    ΥΓ: Για οποιαδήποτε εποικινωνία βρίσκονται διευ8ήνσεις email στις σελίδες , κ μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου κ από εδώ !!!