ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    ειναι δυνατη η χρηση midi keyboord xωρις pc;εχει βγει καποιο μπλιμπλικη;

    constantin247
    16.04.2010, 12:17

    προσφατα μου εκαναν δωρο ενα πολυ καλο midi keybord με εξοδους usb και  midi αλλα δεν εχω καλη καρτα με midi in οποτε δεν μπορω να ριθμισω την καθυστεριση αφου δεν μπορω να πειραξω το latecy[αν μπορω παρακαλω πειτε μου ]το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιο μηχανηματακι που να συνδεεις πανω του το κλαβιερακι,μεσω midi η usb ,και να τραβας απο αυτο ηχους και να σου δινει καποιο line out ,ωστε να το κουμπωσεις σε ενισχυτη;προτιμω να δωσω τα λεφτα εκει παρα σε καρτα εξωτερικη[εχω λαπτοπ],σε καλο προγραμμα και ηχους και στο τελος σε pc γιατι θα σερνεται[παλιο μονοπυρινο] please help! ευχαριστω για την υπομονη σας


    noizreduction
    16.04.2010, 21:58

    Καταρχας, πως ειναι δυνατον να "τραβας" ηχους απο ενα midi keyboard, αφου το midi keyboard δεν εχει ηχους μεσα του! Και βεβαια ισχυει και το αντιστροφο ( τα midi keyboards δε μπορουν να παιξουν απο μονα τους καποιο ηχο, γιατι πολυ απλα δεν εχουν εσωτερικη μνημη ).

     

    Μπορεις να κατεβασεις το ASIOvALL και να μετατρεψεις την καρτα σου ( ακολουθωντας τις οδηγιες του site ) σε μια "Asio" καρτα ( μη ζητας λεπτομερειες, γιατι θα μπλεξουμε σε περισσοτερα τεχνικα θεματα που απ'ο,τι καταλαβα δε γνωριζεις και στο κατω κατω δεν υπαρχει λογος να γνωριζεις ). Ετσι θα μειωσεις το latency μεσα απο τις ρυθμισεις του προγραμματος ( ακολουθα τις οδηγιες που εχει το προγραμμα )

     

    Αυτο που θες να κανεις ( δηλαδη να μην αγορασεις καλη καρτα, αλλα οκ να δωσεις λεφτα για προγραμμα και ηχους και usb και midi και της "Παναγιας τα ματια" ) ειναι το κλασσικο "πηρα φεραρι σασι και θα του βαλω μια Yugo..ελα μωρε, μια χαρα θα πηγαινει αφου τσουλαει"...

    Προχωρα στην αγορα καρτας και μετα ασε ολα τα υπολοιπα να ερθουν. Στο θεμα ηχου δεν κανει το λαπτοπ ή το προγραμμα τη διαφορα αλλα ο μεσαζων του ηχου που στην προκειμενη περιπτωση ειναι η καρτα ηχου!

    Τα υπολοιπα ειναι αλχημειες κι επικινδυνες συνταγες που δεν εχουν καλα αποτελεσματα ( κυριως για τη τσεπη σου ).

     

     


    estelios1
    18.04.2010, 23:46

    Για ρίξε μια ματιά στο Roland Soniccell

    http://www.rolandplanet.gr/product_desc.php?mid=5&subid=23&id=1478

    Αν ψαξεις στο internet για sound modules θα βρεις και άλλα.

    Ελπίζω να είναι αυτό που ψάχνεις

     


    classical
    30.04.2010, 02:37

    Παράθεση:

    Το μέλος constantin247 στις 16-04-2010 στις 12:17 έγραψε...

    προσφατα μου εκαναν δωρο ενα πολυ καλο midi keybord με εξοδους usb και  midi αλλα δεν εχω καλη καρτα με midi in οποτε δεν μπορω να ριθμισω την καθυστεριση αφου δεν μπορω να πειραξω το latecy[αν μπορω παρακαλω πειτε μου ]το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιο μηχανηματακι που να συνδεεις πανω του το κλαβιερακι,μεσω midi η usb ,και να τραβας απο αυτο ηχους και να σου δινει καποιο line out ,ωστε να το κουμπωσεις σε ενισχυτη;προτιμω να δωσω τα λεφτα εκει παρα σε καρτα εξωτερικη[εχω λαπτοπ],σε καλο προγραμμα και ηχους και στο τελος σε pc γιατι θα σερνεται[παλιο μονοπυρινο] please help! ευχαριστω για την υπομονη σας

     

    Μπορείς να βρείς καποιο συνθ σε μορφή ρακ (χωρίς keyboard) - τα πιο πολλά βγαίνουν και σε τέτοια έκδοση-, και να το χρησιμοποιείς για να τραβάς ήχους απο τη μνήμη του σύνθ καθώς και να σετάρεις τα ρυθμιστικά του επάνω σε παραμέτρους ήχου και να τις αλλάζεις κατά βούληση, σε MIDI συνδεσμολογία. Όσο για την κάρτα ήχου, έχω soundblaster audigy 4 σε pc (P IV ) που  συναρμολόγησα με stock ανταλλακτικα και δεν προβληματίζεται καθόλου τρέχοντας cubase και 3 και 4 vst ταυτόχρονα.Βρές μια soundblaster audigy 4 (σήμερα πάνω από 10 ευρώ και πολλά λεω δεν κάνει, βρες και τον δικό της asio driver(απο το cd της εταιρείας καλύτερα, ή το site ) να αποκτήσεις εξοικοίωση με τους αυτοματισμούς και θα κάνεις τη δουλειά σου για πολύ καιρό.Αν θέλεις περίσσότερα στείλε μου μήνυμα να αλλάξουμε τηλ. να σε κατατοπίσω.όσο για το midi in στην κάρτα δε σε νοιάζει... έχεις usb.Ηπροσωπική μου άποψη έιναι ότι, πολλοί από αυτούς που ψάχνουν την τέλεια κάρτα στο τέλος αγοράζουν ένα μικρό "Abbey Road" για να γράψουν μια ακουστική κιθάρα, μια φωνή και ένα τσίκι-τσίκι που βαράει ακατάπαυστα...

    ΥΓ.Γνώμη μου είναι ψάξεις για μεταχειρισμένο rack synth(προσωπικά τους έχω ιδιαίτερη συμπάθεια λογω ποιοτικού ήχου απέναντι στα (zombie) VST, και τιμής.Αν πέσεις  επάνω σε κανένα τέτοιο θα καταλάβεις, δεν είναι δύσκολο... google it...

    Εκ των υστέρων πρόσεξα ότι έχεις laptop.Εκεί που θα βρείς τα μεταχειρισμένα rack synths θα βρείς  και κάρτες ήχου ( εξωτερικές, εσωτερικές, ημιέξω- . ημιέσω-) και γενικά ότι τραβάει η όρεξή σου... και μην ψαρώνεις γενικότερα με απλά θέματα...

     

     




    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 30-04-2010 02:45 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 30-04-2010 02:57 ]