ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.821 μέλη

    Παράδοση και πολιτισμός

    SteliosG
    22.01.2005, 16:44
    Λεω να φιαξω ενα site θεμα τη παραδοση και το πολιτισμο!!! Ειμαι απο Γιαννενα και ειμαι λατρης της παραδοσης του τοπου μου!!! Αλλα σκεφτομαι να το κανω για ολους οσους αγαπουν τη παραδοση και οχι μονο τους Ηπειρωτες, οπως σκεφτομουν αρχικα! Εξαλου η πατριδα μας ειναι γεματη ιστορια!!

    Θελετε να μου δωσετε ιδεες για το περιεχομενο??? Ξερετε κανενα αντιστοιχο site??

    Και αν είμαι αλάνης φουκαράς, δε φταίω, σας το λέγω...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 22-01-2005 16:45 ]
    vouliakis
    22.01.2005, 16:49
    Καλή επιτυχία Στέλιο σ' αυτό που σχεδιάζεις.
    Ρίξε μια ματιά εδώ...
    Είναι μια σελίδα από το www.polyphonic.gr, ένα site για το πολυφωνικό τραγούδι.
    gate
    22.01.2005, 16:52
    Πολύ ωραία ιδέα Στέλιο!
    Είναι τόσο πλούσια η παράδοση που θα έχεις πολύ υλικό.
    Σίγουρα, θα έχεις ήδη κάποιες ιδέες στο μυαλό σου.
    Εγώ θα σου πρότεινα να έχει όχι μόνο μουσικό περιεχόμενο, αλλά μουσικολαογραφικό: έθιμα, ιστορία, φυσιογνωμία του τόπου, παραδόσεις, παραμύθια κ.ο.κ
    Σίγουρα θα είναι αρκετά δύσκολο να περιληφθούν όλες οι περιοχές και οι μουσικολαογραφικές ιδιαιτερότητές τους αλλά, με λίγη καλή προσπάθεια, όλα γίνονται...

    Καλή επιτυχία!
    SteliosG
    22.01.2005, 16:54
    πολυ καλες ιδεες Νεκταρια! ευχαριστω! ξερεις απο που θα μπορουσα να κανω την αρχη??? εχεις καμια πηγη?? οχι απαραιτητα στο Δικτυο!!!
    SteliosG
    22.01.2005, 16:55
    εννοειται ευχαριστω τον παντα καλο μας κ. Βουλιακη!!!
    gate
    22.01.2005, 17:00
    Έχω αρκετό υλικό. Περισσότερο βέβαια για την περιοχή της Θράκης, M.Ασίας αλλά και της Λακωνίας. Για να μην κουράσουμε εδώ τα παιδιά, καλύτερα να σε βοηθήσω μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Οκ;
    Καλό βέβαια - και για νομικούς λόγους - θα είναι να μην παραθέτεις απλώς αντιγραφές από βιβλία. Αν γίνει αυτό μερικές φορές στο site, δεν είναι έγκλημα, εφόσον παραθέτεις και την πηγή, αλλά καλό είναι να δημιουργείς κείμενα, εμπνεόμενος ή παίρνοντας στοιχεία από τη σχετική βιβλιογραφία και προσθέτοντας ασφαλώς, όπου μπορείς και τις δικές σου σκέψεις.

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 22-01-2005 17:11 ]
    composer
    22.01.2005, 17:02
    Καλή ιδέα Στέλιο
    Ότι χρειαστείς απο μερια Κρήτης......εδώ είμαι !!
    SteliosG
    23.01.2005, 11:27
    Θελετε να μου πειτε προτασεις για το τι κατηγοριες θα μπορουσε να εχει ενα τετοιο site???

    Θα ηθελε κανεις να ασχοληθει με τα του τοπου του και να τον προοθησει μεσα απο ενα τετοιο site??