ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Ταινία μικρού μήκους: ΤΠΤ

    Stray
    25.04.2010, 14:06

    Είναι μία ερασιτεχνική ταινία μικρού μήκους  της αδερφής μου κι ενός φίλου της και πρόκειται για την πρώτη τους προσπάθεια. Η ταινία έγινε στα πλαίσια ενός φοιτητικού διαγωνισμού όπου και λαμβάνει μέρος.

    H ταινία πραγματεύεται ένα 24άωρο ενός νεαρού που στα πλαίσια της ψηφιακής κοινωνικοποίησης και της τεχνολογικής ικανοποίησης έχει απομακρυνθεί από τον φυσικό του περίγυρο, ξεχνώντας απομονωμένος στον τεχνολογικό του κόσμο, τις φυσικές απολαύσεις.

     

    Παραθέτω το link της ταινίας για όσους θέλουν να τη δουν και να την αξιολογήσουν.

    http://www.emovie.gr/movies?task=viewvideo&video_id=77

     

    Ευχαριστώ!!


    XarakiFreeSoul
    25.04.2010, 14:46
    Πραγματικα ενα κομματι απο τη ζωη ολων μας....το πιο αληθινο! Μπραβο σας παιδια!
    Spirous
    26.04.2010, 11:51
    Μπράβο στα παιδιά. Αποτύπωσαν μια πραγματικότητα που συμβαίνει τώρα, τώρα ακριβώς που μιλάμε. Πολύ άσχημα τα πράγματα για όλους μας όπως πάμε...
    punkster
    28.04.2010, 23:26

    Θα στηριξω την δηλωση του harmonizer:

    -το θεμα ηταν πολυ κοινοτυπο απο μόνο του, και η προσεγγυση πολυ αδιάφορη

    -η εναλλαγη του ηχου ηταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, ακομα και για ερασιτεχνικη δουλεια

    -σε καποια σημεια ο ηχος της ομιλιας ειναι πολυ αδυναμος λογω ελλειψης ξεχωριστου μικροφωνου και της ηχητικης του δωματιου, και αυτο δεν ληφθηκε καθολου υπ'οψην, μαλλον παραβλευθηκε, ακομα και στην επεξεργασια. Οταν διαπιστωνονται τετοια προβληματα, το πλανο ξαναγυριζεται, και δεν πετιεται στο μονταζ οτι να ναι και οπως να ναι

    -η ποιοτητα της εικονας ηταν προβληματικη, με τα "νερα" που εκανε σχεδον συνεχεια

    -τελος, η εναλλαγη των πλανων δεν ειχε συνοχη, μπερδευε με ασχημο τροπο και δεν ενωνε τις σκηνες οπως θα επρεπε. Εμοιαζε περισσοτερο με ενα βιντεο με σκορπιες διαφορετικες σκηνες, παρα μια ταινια με ομαλη συνεχεια

     

    Ξερω, θα πειτε "ειναι παιδια, ειναι ερασιτεχνες". Εχω φτιαξει και εγω καποια βιντεο και μια ταινια μικρου μηκους και ξερω ολες τις δυσκολιες, τα προβληματα, τους τροπους επεξεργασιας και γενικως το τι μπορεις να κανεις με ενα ακατεργαστο υλικο. Η δουλεια των παιδιων ηταν πολυ προχειρη, και δεν χρειαζεται να εχεις ξανακανει παρομοια δουλεια για να δεις οτι αισθητικα κατι δεν παει καλα. Το προβλημα ειναι οτι οταν εχεις ενα "ασχημο" πρωταρχικο υλικο (ληψεις), ειναι πολυ δυσκολο να το βελτιωσεις με το μονταζ και την επεξεργασια (την εχω πατησει και εγω ετσι.....). Ειναι απ τα πιο βασικα κομματια η σκηνοθεσια και το στησιμο. Και μετα ολα τα υπολοιπα.

    Φιλικα ολα τα παραπανω! {#emotions_dlg.beer}


    Chitarrista
    04.05.2010, 01:15

    Εγώ πάντως πιστεύω είναι πολύ κακό κάποιος να φανερώνει τα συμπλέγματα του κάνοντας μία κριτική που μόνο εποικοδομιτική δεν μπορείς να την πεις, αλλά μάλλον διαποτισμένη με δηλητήριο, ιδίως για προσπάθεια κάποιων ερασιτεχνών.

     

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με harmonizer στο ότι οι μουσικές εναλλαγές σε πολλά σημεία ήταν απότομες.

    Όσο για τα πλάνα εγώ θα τα χαρακτήριζα χιτσκοκικά και παρότι ίσως ξεπερασμένα μου άρεσε η αντίθεση που έκαναν με το θέμα.

    Επίσης πιστεύω πως ήταν λίγο αργή και ίσως κούρασαν τα πλάνα με την οθόνη, όπως και θα μπορούσατε να βάλετε ίσως κάποιο κρεσέντο για να βοηθήσει στην καλύτερη ροή.

    Όμως, είναι καλή προσπάθεια και μέσα στην λιτότητά της περνάει με ωραίο τρόπο το μήνυμα που θέλετε να περάσετε. Όπως επίσης στα θετικά είναι και η απέριττη ερμηνεία του παιδιού.


    punkster
    04.05.2010, 13:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Chitarrista στις 04-05-2010 στις 01:15 έγραψε...

    Εγώ πάντως πιστεύω είναι πολύ κακό κάποιος να φανερώνει τα συμπλέγματα του κάνοντας μία κριτική που μόνο εποικοδομιτική δεν μπορείς να την πεις, αλλά μάλλον διαποτισμένη με δηλητήριο, ιδίως για προσπάθεια κάποιων ερασιτεχνών.

     

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με harmonizer στο ότι οι μουσικές εναλλαγές σε πολλά σημεία ήταν απότομες.

    Όσο για τα πλάνα εγώ θα τα χαρακτήριζα χιτσκοκικά και παρότι ίσως ξεπερασμένα μου άρεσε η αντίθεση που έκαναν με το θέμα.

    Επίσης πιστεύω πως ήταν λίγο αργή και ίσως κούρασαν τα πλάνα με την οθόνη, όπως και θα μπορούσατε να βάλετε ίσως κάποιο κρεσέντο για να βοηθήσει στην καλύτερη ροή.

    Όμως, είναι καλή προσπάθεια και μέσα στην λιτότητά της περνάει με ωραίο τρόπο το μήνυμα που θέλετε να περάσετε. Όπως επίσης στα θετικά είναι και η απέριττη ερμηνεία του παιδιού.



    Προφανως αναφερεσαι στην κριτικη μου! {#emotions_dlg.biggrin}

    Κοιτα, το ξερω οτι ειναι ερασιτεχνες, αλλα αυτο δεν δικαιολογει την προχειρη δουλεια. Γι αυτο ισως η κριτικη μου ηταν "σκληρη", επειδη εχω βαρεθει τα "α, τι υπεροχο" και τα "μπραβο, μπραβο", μονο και μονο επειδη τα παιδια δεν το εχουν σπουδασει το αντικειμενο. Θεωρω οτι τα σημεια που επεσημανα δεν ηταν δα και κατι τοσο επαγγελματικο ή κατι που δεν μπορει να γινει ή να διορθωθει απο ερασιτεχνες.