ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Πως χρησιμοποιούνται οι κλίμακες στην κιθάρα;

    katerina-black-out
    29.04.2010, 22:58

    θελω να μαθω κλιμακες στην κιθαρα με σκοπο να αυτοσχεδιαζω. εχω αρχισει και μαθαινω τισ θεσεις καποιων βασικων κλιμακων ματζορε και παραλληλα προσπαθω να διαβαζω και θεωρια για να τις κατανοησω. το προβλημα μου ειναι οτι εχω πανικοβληθει βλεποντας οτι υπαρχουν παρα πολλες κλιμακες και μικρες διαφορες πανω στην ταστιερα και δεν εχω κατανοησει πως ακριβως χρησιμοποιουνται. οπιοις μπορει ας με βοηθησει σας παρακαλω!!!ανυπομονω επιτελους να μαθω κλιμακες

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 30-04-2010 00:26 ]


    reteos
    30.04.2010, 00:03

    Κατερίνα οι κλίμακες είναι  από τις πλέον σοβαρές παραμέτρους .

    Εκτός της πρακτικής θα πρέπει να τις μάθεις και Θεωρητικά και να τις

    κατανοήσεις πλήρως. Είναι πολύ βασικό καθόσον μέσα από τις

    κλίμακες "βγάζεις " και τις συγχορδίες .

    Πάντως μια καλή μέθοδος εκμαθήσεως και  ενθυμίσεως

    των κλιμάκων πρακτικά είναι η τεχνική Τόνων -ημιτονίων .

    Μη σε τρομάζει το άκουσμα είναι πολύ απλό και αποτελεσματικό.


    rollinngstone
    30.04.2010, 18:01

    κλίμακες είναι όντως ένα πολύ μεγάλο καεφάλαιο της μουσικής θεωρείας και εκπαίδευσης. Χρειάζεται επιμονή και υπομονή για να μπορέσεις να τις παίξεις και κυρίως επανάληψη.

    Για να καταλάβεις σου αναφέρω ως παράδειγμα το πιάνο. Όταν ήμουν μικρός και έκανα μαθήματα πιάνου, ξεκίνησα τις κλίμακες από το βιβλίο Hanon, η "Βίβλος" κάθε μουσικού, καθώς περιέχει ασκήσεις κάθε βαθμίδας εκμάθησης πιάνου, μέχρι πολύ υψηλού επιπέδου για βιρτουόζους. Λοιπόν το βιβλίο αφιερώνει ένα μεγάλο μέρος του στις μείζονες και ελάσσονες κλίμακες. Ξεκίνησα να παίζω τις μείζονες σε δυο οκτάβες μαζί με αρπισμούς και συγχορδίες. Τις τελείωσα όλες σε ένα χρόνο. Τον επόμενο χρόνο όμως τις ξαναξεκίνησα από την αρχή, αλλά σε τέσσερις οκτάβες και με πιο δύσκολο τρόπο με αναστροφές, τρίτες, έκτες, δέκατες, αρπέζ κλπ. Άλλος ένας χρόνος και για αυτες. Τέλος κατάφερα να τελειοποιήσω την τεχνική τους, αλλά θέλουν διαρκώς επανάληψη.

    Οσο για κιθάρα, αν και δεν είμαι παρά αυτοδίδακτος σε αυτό το όργανο και ξέρω να παίζω μόνο συγχορδίες (βασικές και μη), έχω προσπαθήσει να παίξω κάποιες κλίμακες. Το αποτέλεσμα: ούτε άσχημο ούτε καλό. Αλλά όπως λέει και ο reteos, καλύτερα είναι να μάθεις τα πάντα για αυτές από θεωρητική άποψη και κυρίως την τεχνική και την εναλλαγή τόνων - ημιτονίων. Αν διαβάσεις καλά τη θεωρία, τότε θα τα καταφέρεις με λίγη προσπάθεια χωρίς αμφιβολία.


    katerina-black-out
    02.05.2010, 23:09
    διαβασα τα μηνυματα σας παιδια και σας ευχαριστω πολυ ηδη εχω αρχισει και ξεκαθαριζω καποιες εννοιες στομ μυαλο μου. εψαξα και για το βιβλιο και ισως το παραγκειλω αργοτερα απτο ιντερνετ γιατι αποτι διαβασα ειναι οντως το καταλληλο για κλιμακες και αυτοσχεδιασμους.
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    09.05.2010, 18:40

    Κατερίνα μου καλησπέρα.

    Επειδη θέλεις να μάθεις κλίμακες στην κιθάρα έχω να προτείνω τις κλίμακες του Andre Segovia.

    Είναι τριών οκτάβων ότι πρέπει για κλασσική.

    Αλλά & ηλεκτρική να παίζεις μπορείς να τις παίξεις πολύ άνετα.

    Όσον αφορά για την κατανόησή τους αρκεί να μάθεις ότι οι κλίμακες με διαίσεις έχουν απόσταση πέμπτης & οι κλίμακες μα υφαίσεις έχουν απόσταση τετάρτης.

    Επισής είναι ζευγάρια με βάση τις αλλοιώσεις στο κλειδί,  με απόσταση τρίτης.

    Αυτά...............

     


    Jorgeee
    14.05.2010, 00:31

    Αγαπητή Κατερίνα,

     

    Ως πτυχιούχος κιθάρας πλέον θα σε συμβούλευα να αρχίσεις από τις δύο βασικές κλίμακες, την Ντο μείζονα και λα ελάσσονα. Οι κλίμακες στην κιθάρα σε ενδιαφέρουν κυρίως ώστε τη στιγμή που αυτοσχεδιάζεις να μην σκέφτεσαι που πατάς και να το κάνεις μηχανικά (*). Υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι που "ανεβαίνεις" και "κατεβαίνεις" στην κιθάρα, οι λεγόμενες θέσεις (είτε παίζεις κλασική κιθάρα είτε ηλεκτρική). Έτσι εάν αρχίσεις με τις δύο κλίμακες που σου ανέφερα (που ουσιαστικά είναι οι ίδιες νότες!!) υπάρχουν συνολικά 6 διαφορετικοί τρόποι: 1. αρχίζοντας από μπάσο σολ (στην 6η χορδή), φτάνοντας μέχρι ντο (στην 1η) και επιστρέφοντας πάλι σε σολ, παίζοντας ΠΑΝΤΑ τρεις νότες ανά χορδή. ομοίως: 2. λα (6η) - ρε (1η), 3. σι (6η) - μι (1η), 4. ντο (6η) - φα (1η), ρε (6η) - σολ (1η), και 6. μι (6η) - λα (1η).

    επαναλαμβάνω πως παίζεις πάντα 3 νότες ανά χορδή με τα δάκτυλα 1 - 2 ή 3 - 4. αυτή είναι η πιο διαδεδομένη τεχνική που χρησιμοποιούν όλοι οι μεγάλοι κιθαρίστες από Μέολα μέχρι και Βάι και Σαντριάνι, επειδή προσφέρουν μέγιστη ταχύτητα. Σημειώνω πως εάν παίξεις Blues ή Jazz οι κλίμακες προφανώς αλλάζουν...

    εάν σε ενδιαφέρουν οι χαζομαρίτσες που σου λέω :) μπορώ να σου στείλω στο μειλ σου διάφορα αρχειάκια σε pdf. επίσης νομίζω πως έχω το βιβλίο τζαζ που σου αναφέρανε...

    σου εύχομαι να ακούς καλή μουσική και να μην παρασέρνεσαι στις μεγάλες ταχύτητες των σόλο, γιατί χάνουν κάθε νόημα μουσικής...

     

    (*) προφανώς και ο αυτοσχεδασμός είναι ένας μονόλογος της ψυχής κατά την ταπεινή μου άποψη. είναι σαν να παίρνεις το λόγο να σηκώνεσαι και να λες κάτι, αρθρώνοντας λέξεις, προτάσεις και απόψεις. 'Οταν αναφέρομαι στο μηχανικό παίξιμο εννοώ ότι μπορείς να "στολίσεις" ένα σολο με ανεβοκατεβάσματα που σε οδηγούν σε κάποια κατάληξη (συνήθως bend της χορής στην ηλεκτρική). ένας από τους καλύτερους κιθαρίστες κατά τη γνώμη μου πάντα που μιλάει με την κιθάρα και κάθε σόλο είναι μια διαφορετική πρόταση είναι ο Σαντάνα...

     

    καλή μελέτη!!


    killbill2
    01.07.2012, 16:25

    έψαξα και βρήκα αυτό το άρθρο και μου άρεσε, σχετικά με τις κλίμακες.

    Δεν ξέρω όμως αν κατάλαβα καλά κάποια πράγματα και θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου επιβεβαιώσει.

    Αυτό που συμπέρανα από τις εικόνες είναι ότι μια μαντζόρε κλίμακα στην κιθάρα μπορεις να την ξεκινήσεις από όποια χορδή θέλεις είτε ξεκινώντας με το 2ο ή με το 4ο δάχτυλο από το τάστο που αντιστοιχεί στην βασική νότα της κλίμακας που θέλεις.

    Πχ θέλεις να παίξεις Λα μαντζόρε, ξεκικνώντας από την 6η χορδή. Τότε ή θα την παίξεις πατώντας στο 5ο τάστο της 6ης χορδής με το 2ο δάχτυλο (Σχήμα 4) ή με το 4ο (Σχήμα 2)

    αν θες την Λα μαντζόρε να την ξεκινήσεις από την 4η χορδή τότε πας στο 7ο τάστο της 4ης χορδής που αντιστοιχεί στην νότα Λα, και ξεκινάς πάλι ή με το 2ο δάχτυλο (Σχήμα 5) ή με το 4ο (Σχήμα 4).

    Έτσι πχ είναι λάθος ( ? )να ξεκινήσει κάποιος την ντο μαντζόρε από την 3η χορδή βάζοντας το 1ο δάχτυλο στο 5ο τάστο? (γιατί αυτό δεν προβλέπεται από τα σχήματα ?


    killbill2
    05.07.2012, 07:59
    μπορεί να βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά που ξέρει κλίμακες στην κιθάρα; η βασική μου ερώτηση είναι η εξής: μπορείς να ξεκινήσεις μια κλίμακα από οποιαδήποτε χορδή με οποιοδήποτε δάχτυλο (παίζοντας τις υπόλοιπες νότες κατάλληλα) ή υπάρχουν κανόνες ποια κλίμακα ξεκινάει από ποια χορδή και με ποιό δάχτυλο;
    killbill2
    09.07.2012, 11:53
    ξέρει κανείς κανένα άρθρο στο ιντερνετ που να σου δείχνει με εικόνες τις κλίμακες πάνω στην κιθάρα, πως να τις παίξεις; δεν έχω βρει κατι καλό
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    16.07.2012, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος killbill2 στις 05-07-2012 στις 07:59 έγραψε...

    μπορεί να βοηθήσει κάποιος ρε παιδιά που ξέρει κλίμακες στην κιθάρα; η βασική μου ερώτηση είναι η εξής: μπορείς να ξεκινήσεις μια κλίμακα από οποιαδήποτε χορδή με οποιοδήποτε δάχτυλο (παίζοντας τις υπόλοιπες νότες κατάλληλα) ή υπάρχουν κανόνες ποια κλίμακα ξεκινάει από ποια χορδή και με ποιό δάχτυλο;

    Στις κλίμακές του ο A. Segonia προτείνει όλες τις μείζωνες να ξεκινάνε με 2ο δάκτυλο εκτός από την F που ξεκινάει με το 1ο από την 6η χορδή στο 1ο τάστο & την E που ξεκινάει από την 6η χορδή ανοιχτή & όλες τις ελλάσωνες με το 1ο, εκτός από την Am που ξεκινάει από την 5η χορδή ανοιχτή & & την Em που ξεκινάει από την 6η χορδή ανοιχτή επίσης! Παράλληλα όλες οι κλίμακές του έχουν την έννοια του κύκλου πάνω στην κιθάρα! Εκτός από την C που αναιβοκατεβαίνει στις ίδιες θέσεις & είναι & η μόνη με 2 8ves, όλες οι υπόλοιπες είναι με 3 8ves & ακολουθούν την αίσθηση του κύκλου!!!!!!!!!!!!


    delta66
    21.07.2012, 13:49

    Ξεκινα με κατι απλο.

    Παρε την C major : C D E F G A B C

    Παρε και τις τριφωνες συγχορδιες που μπορουν να χρησιμοποιθουν σε αυτην την κλιμακα: C - Dm - Em - F - G- Am - Bm (-5).

    Φτιαξε ενα απλο chord progression: C ! C | Dm | Dm | G | G | C | C (ενα μετρο 4/4 η καθε συγχορδια και αργη ταχυτητα)

    Προσπαθησε να παιξεις μια απλη συντομη μουσικη φραση (3-4 νοτες, οι πρωτες συντομες και η καταληκτικη πιο μεγαλη), χρησμοποιωντας νοτες της κλιμακας C major και προσεχωντας η τελευταια της φρασης, να ειναι μια εκ ων τριων νοτων που φτιαχνουν την συγχορδια [που ακουγεται εκεινη τη στιγμη (θα πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος να παιζονται οι συγχορδιες την ωρα που αυτεσχεδιαζεις, ειτε προηχογραφωντας, ειτε προγραματιζοντας καποιο οργναο ή pc software, ειτε βαζωντας καποιον να σου παιζει τις συγχορδιες).

    πχ για C = C, E, G για Dm = D, F, A για G = G, B, D.

    Στη αρχη δεν θα ειναι ακριβως αυτοσχεδιασμος, αφου θα το μελετας και το προσχεδιαζεις σαν συνθεση (αλλα και ο αυτοσχεδιασμος συνθεση ειναι μονο που γινεται τη στιγμη της εκτελεσης, δλδ εμπνευση, συνθεση και εκτελεση γινονται ταυτοχρονα και χωρις να μπορεις να το διορθωσεις, εκει ειναι και η δυσκολια του αλλα και η ομορφια του)

    Πες μας μετα το αποτελεσμα.

    Καπως ετσι λειτουργουν και τα πιο περιπλοκα στον αυτοσχεδιασμο.

    Σιγα σιγα ομως θα φτασεις και στα επομενα, με πιο πολλες συγχορδιες, 4φωνες, 5 φωνες, αλλαγη κλιμακας στη μεση το κομματιου, χρηση περισσοτερων κλιμακων στις ιδιες συγχορδιες, θα ελευθερωθεις απο τους βασικους  "κανονες" κλπ


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 21-07-2012 13:58 ]