ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη
    andigoni9
    07.06.2007, 15:55
    γαματοι ειναι!!!τους ακουω 5χρονια περιπου....!
    sea_like_eyes
    07.06.2007, 20:28
    ''...Χρειάζομαι χρόνο...''
    μα καλα...ποσο ταλεντο να υπαρχει τελικα...
    Diahn
    28.09.2007, 22:55
    Λοιπόν, αν και ακούω φανατικά χιπ χοπ πιστεύω πως η λόου μπαπ και κατά προέκταση οι Active Member δεν έχουν να σου μεταβιβάσουν κανένα συναισθήμα εκτός από μία τάση να θες να αυτοκτονίσεις. Πραγματικά, δεν έχω ακούσει ένα κομμάτι Low Bap, που να σε κάνει να σκέφτεσαι τα καλά που έχει η ζωή. Πέρα από αυτό πιστεύω πως η πολύ φιλοσοφία σε κάνει να ξεπεράσεις τα όρια της πραγματικότητας (Είναι δηλαδή στο κλίμα των εποχών να μιλάμε για το Χριστό?)
    mi_me_oneireuteis
    07.11.2007, 13:47
    Έχω ακούσει κάποια κομμάτια τους κυρίως από παλαιότερες δουλειές δεν ενθουσιάστηκα με όλα το ίδιο!Γενικά οι γνώσεις που έχω σχετικά με το group αυτό δεν μου επιτρέπουν να έχω και μια γενική άποψη!Μια απορία έχω καθώς κάνοντας μια συζήτηση για το hip-hop γενικά μου είπαν ότι το low bap είναι καθαρά εφεύρεση των ίδιων και ότι δεν υπάρχει διεθνώς αυτός ο όρος.Πολλοί όμως μιλάτε σα να υπάρχει γενικά σαν είδος και απλά οι active ανήκουν εκεί...Τι ισχύει τελικά;
    darbukaboy
    07.11.2007, 19:04
    Τους Active Member τους ακουγα στο γυμνασιο παρα πολυ.Ηταν πολυ καινοτομο συγκροτημα και αυτο φανηκε στο δισκο ''περασμα στ'ακρονειρο''.Εχω σταματησει να ακουω αλλα τους εκτιμω πολυ ακομα
    ATHINA26
    08.11.2007, 08:11
    Τους Active Member τους άκουγα παλιότερα, αν και οι προτιμήσεις μου στην μουσική ήταν εντελώς αντίθετες τους είχα ξεχωρίσει.Μου άρεσε ειδικότερα το τραγούδι τους Άκου Μανα...
    gikostas
    08.11.2007, 15:38
    Πιο παλιά τους άκουγα αλλά όχι φανατκά.Η αποχώρηση του Νικήτα ήταν μεγάλη απώλεια νομίζω.Απο τότε δεν νομίζω πως έχουν κάτι καινούργιο να μας δείξουν.Τους προτιμώ όμως από άλλα χιπ-χοπ γκρουπάκια όπως είναι οι Going through,Hμισκούμπρια κτλ.
    Opeth
    08.11.2007, 22:55
    An k to eidos mousikhs pou akouw to hip hop einai ena sigkrotima pou einai ksexorista apola ta alla....mexri k h mousikh pou exoun ksexorizei apo olla ta alla group autou tou eidous...
    genika einai apta kalitera sigkrotimata k to tragoudi aggelos fulakas aliths k kalhnuxta m*** mou aresoun para poly
    Diahn
    17.11.2007, 15:18
    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 08-11-2007 στις 22:55 έγραψε...

    An k to eidos mousikhs pou akouw to hip hop einai ena sigkrotima pou einai ksexorista apola ta alla....mexri k h mousikh pou exoun ksexorizei apo olla ta alla group autou tou eidous...
    genika einai apta kalitera sigkrotimata k to tragoudi aggelos fulakas aliths k kalhnuxta m*** mou aresoun para poly


    Το "καληνύχτα μ*** " καταλαβαίνω γιατί σου αρέσει (μπορεί να τ' ακούς πριν πέσεις για ύπνο) στο άλλο τραγούδι που ακούς όμως δε βλέπω κανά λόγο....

    maryap10wc
    17.11.2007, 15:25
    Εϊναι ψιλοάσχετο αλλά ποιος θα πίστευε ότι στην σχολική γιορτή για το πολυτεχνείο θα ακούγαμε Active Member... κι όμως ναι,ο καινούριος φιλόλογος περιέλαβε στην γιορτή και Active Member
    Opeth
    18.11.2007, 01:21
    ''Το "καληνύχτα μ*** " καταλαβαίνω γιατί σου αρέσει (μπορεί να τ' ακούς πριν πέσεις για ύπνο) στο άλλο τραγούδι που ακούς όμως δε βλέπω κανά λόγο.... ''

    Twra auto giati to eipes?Ennoeis oti eimai m***?k ti paei na pei oti dn blepeis kanenan logo pou to akouw? ante dld dn tha mas peis esy ti tha akousoume.epeidh to hip hop dn einai to idos mousikhs pou akouw dn paei na pei oti dn uparxoun tragoudia pou mou aresoun... prosexe ta logia sou
    k-os
    08.12.2007, 00:38
    pisteuw oti den yparxei kalitexnis stn elada pou na grafei stixous san tn xontro....
    kai oso g tn melwdia...gia e3igiste mou otan lete melodia ti enweite??kai i pamela exei melwdia!!!kai ti me auto????tn 8ewreite kalitexnei?????kai filaraki pou les gia tn melodia...DN EINAI APARETITO NA AKOULOU8OUME PISTA TOUS KANONES...an itan etsi tote o kosmos 8a emene stasimos(blepe meseonas)oi Active Member itan kai einai protoporoi gt ekanan t akator8oto stn ellada???poios perimene enas"xontros"na grapsei tetoious stixous......kai episeis exoun kai melwdia.....tespa!!!
    ena 8a pw
    eimai low bap kai fainomai den ypoferomai!!!!!!!!!!!
    litirakis
    08.12.2007, 02:26
    Παράθεση:

    Το μέλος k-os στις 08-12-2007 στις 00:38 έγραψε...

    pisteuw oti den yparxei kalitexnis stn elada pou na grafei stixous san tn xontro....


    αποψει σου ειναι αλλα νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι καλυτεροι καλιτεχνες(στιχουργει)....(για μενα τουλαχιστον)
    μαλλον δεν εχεις ακουσει αλλους καλιτεχνες....
    π.χ. εχεις ακουσει Μαλαμα;Αγγελακα;Διαφανα Κρινα;Θαναση Παπακωνσταντινου;σιδιροπουλο;
    ακουσε και αλλους καλιτεχνες για να συγκρινεις...

    ακουγα κι εγο πριν μερικα χρονια Active Member αλλα νομιζω οτι εχουν χαλασει πολυ σε σχεση με οταν ειχαν αρχισει...
    ...δεν εχουν ποια την ιδια ζωντανια με παλια...δεν μεταδιδουν την ιδια ενεργεια με παλια....(γνωμη μου ειναι,εσυ μπορει να εχεις αλλη αποψει)

    αυτα ειχα να πω....

    Debauchee
    08.12.2007, 13:59
    Παράθεση:

    Το μέλος litirakis στις 08-12-2007 στις 02:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος k-os στις 08-12-2007 στις 00:38 έγραψε...

    pisteuw oti den yparxei kalitexnis stn elada pou na grafei stixous san tn xontro....


    αποψει σου ειναι αλλα νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι καλυτεροι καλιτεχνες(στιχουργει)....(για μενα τουλαχιστον)
    μαλλον δεν εχεις ακουσει αλλους καλιτεχνες....
    π.χ. εχεις ακουσει Μαλαμα;Αγγελακα;Διαφανα Κρινα;Θαναση Παπακωνσταντινου;σιδιροπουλο;
    ακουσε και αλλους καλιτεχνες για να συγκρινεις...

    ακουγα κι εγο πριν μερικα χρονια Active Member αλλα νομιζω οτι εχουν χαλασει πολυ σε σχεση με οταν ειχαν αρχισει...
    ...δεν εχουν ποια την ιδια ζωντανια με παλια...δεν μεταδιδουν την ιδια ενεργεια με παλια....(γνωμη μου ειναι,εσυ μπορει να εχεις αλλη αποψει)

    αυτα ειχα να πω....



    εχεις εσυ μιλησει ποτε με τον Μαλαμα να σου πει τη γνωμη του για τον χοντρο????
    (ασχετα που τελευταια εχουν κοψει την πολυ παρεα)
    Stroumfita456
    08.12.2007, 14:09
    ειναι πολυ καλοι!!!!
    Efklidis
    08.12.2007, 16:30
    Παρα μα παρααα πολυ καλοι τυποι και μουσικοι
    litirakis
    08.12.2007, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος Debauchee στις 08-12-2007 στις 13:59 έγραψε...

    εχεις εσυ μιλησει ποτε με τον Μαλαμα να σου πει τη γνωμη του για τον χοντρο????
    (ασχετα που τελευταια εχουν κοψει την πολυ παρεα)



    δεν εχω μιλησει με τον Μαλαμα....
    ...αλλα και να μιλουσα δεν πιστευω να μου ελεγε οτι ο "χοντρος" ,οπως τον λες, ειναι ο καλυτερος στιχουργος στην Ελλαδα....
    εχεις μιλησει εσυ με τον Μαλαμα?
    και σου ειπε κατι τετοιο?
    ...ακομα και να μου ελεγε κατι τετοιο(λεμε τωρα) εγω γνωμη δεν θα αλλαζα επειδη το ειπε ο Μαλαμας....
    Debauchee
    08.12.2007, 21:44
    φιλοι ειναι
    B.D. FOXMOOR
    ΣTH XAΣH KAI ΣTH ΦEΞH

    - KAΛHNYXTA
    Προσωπική δουλειά του Μιχάλη από τους Active Member. Στο τραγούδι ακούγεται υπό τη μορφή μείξης η κατακλείδα «Καληνύχτα μαλάκα/η ζωή έχει πλάκα» από το τραγούδι του Σωκράτη Μάλαμα «ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ» από τον δίσκο «ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ».
    Active Member
    ΚRAMAHOPERRATA II
    (Κραμαοπεράτα II)
    WEA CD 8573 87957-2, 2001

    - ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΟΙ ΜΑΓΟΙ
    Μια παρουσία που ξεχωρίζει στο CD των Avtive Member. Mια κιθάρα και η φωνή του Σωκράτη Μάλαμα αρκούν να δέσει η νέα συνταγή ενός πολλά υποσχόμενου νέου μουσικού σχήματος.
    SADAHZINIA
    AΣΗΜΕΝΙΑ ΑΚΡΗ

    - ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ
    ΑΠΟ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ
    Μουσική και στίχοι της Sadahzinia , γνωστής στη σκηνή του hip hop - low bap και από παλαιότερες δουλειές της. Στο τραγούδι συμμετέχουν εκτός από τον Σωκράτη Μάλαμα και ο B.D. Foxmoor
    .
    ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ:Οι Active Member πώς σου φαίνονται;

    Έχουν μια αγωνία να κάνουν τίμια μουσική. Χάρη σ' αυτούς ακούσαμε χιπ-χοπ με αυθεντικότητα.
    Γνωστές οι φιλικές σχέσεις του Σωκράτη Μάλαμα με τον Μιχάλη των Active Member. Υπάρχει, άλλωστε, η συνεργασία τους στη διασκευή της "Καληνύχτας" που βρίσκεται στον προσωπικό δίσκο του Β.D. Foxmoor με τίτλο "Στη Χάση και στη Φέξη". Τον Σεπτέμβρη όμως σε συνέντεξη του στον Αντώνη Μαύρο, ο B.D. Foxmoor αποκαλύπτει μια νέα συνεργασία τους με πολύ γνωστά ονόματα της ελληνικής μουσικής σκηνής, "μια συνενόηση του lowbap με αυτό που εκφράζουν ο Σωκράτης Μάλαμας, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, η Μελίνα Κανά, ο Χάρης Κατσιμίχας, η Ελένη Βιτάλη". Παραθέτουμε το σχετικό απόσπασμα της συνέντευξης.


    Σε έχω ακούσει πολλές φορές να μιλάς με καλά λόγια για τον Σωκράτη Μάλαμα.

    Ο Σωκράτης είναι φίλος μου.

    Σου αρέσει επειδή είναι φίλος σου ή σου αρέσει και η μουσική του;

    Ο Σωκράτης είναι φίλος μου.

    Η συνεργασία με την Πασπαλά;

    Να το περάσουμε αυτό.

    Αλλες συνεργασίες;

    Ετοιμάζουμε μία δουλειά, με κάποιους φίλους από το έντεχνο. Θα είναι ο Σωκράτης ο Μάλαμας, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, η Μελίνα Κανά, ο Χάρης ο Κατσιμίχας, η Ελένη Βιτάλη. Με όλους αυτούς τους ανθρώπους ετοιμάζουμε ένα δίσκο που θα είναι μια συνεννόηση του lowbap με αυτό που εκφράζουν εκείνοι. Δεν έχει να κάνει με απλές συμμετοχές. Οταν το ακούσεις, θα καταλάβεις. Θα είναι πρωτοποριακό για όλους μας. Θα βρούμε ένα σημείο να συναντηθούμε!

    Ακούγεται πάρα πολύ καλό!

    Δεν ξέρω πως ακούγεται, αλλά αυτούς τους ανθρώπους, τους σέβομαι για διαφορετικούς λόγους όλους...

    Για τη δουλειά τους, ή επειδή είναι φίλοι σου;

    Δεν είναι φίλοι μου! Ο Σωκράτης είναι φίλος μου και τον σέβομαι πάρα πολύ σαν άνθρωπο. Τη Μελίνα την Κανά την εκτιμώ και σαν άνθρωπο και σαν ερμηνεύτρια, η Βιτάλη έχει τρομερή φωνή αλλά δεν την γνωρίζω καθόλου σαν άνθρωπο, ο Αλκίνοος είναι ένα ανήσυχο παιδί με πολύ παράξενα πράγματα στα μάτια του και είναι πρόκληση. Τον Χάρη τον Κατσιμίχα, τον έχω στο μυαλό μου επειδή νομίζω πως αυτή την εποχή κάτι έχει αλλάξει μέσα του και μπορούμε να συνεννοηθούμε. Παλαιότερα δεν θα του μίλαγα καν!

    ΝΤΑΛΑΡΑΣ: Παρακολουθείτε τα νέα ρεύματα; Την άνοδο του hip-hop;

    Παρακολουθώ. Οι Active Member έχουν πολύ καλό κοινωνικό στίχο.

    Μ.ΚΑΝΑ:* Το οποίο ποιοι νομίζεις πως το στηρίζουν;
    * Ο Σαββόπουλος με τον υπέροχο λόγο του, ο Μάλαμας, ο Ξυδάκης, ο Περίδης, ο Ανδρέου, ο Ιωαννίδης, ο Πορτοκάλογλου, ο Κορακάκης, ο Παπακωνσταντίνου, ο Παπάζογλου, οι Active Member


    Libraries gave us power,Then work came and made us free,But what price now for a shallow piece of dignity,I wish I had a bottle
    Right here in my dirty face to wear the scars
    To show from where I came
    We don’t talk about love we only want to get drunk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 08-12-2007 21:48 ]


    litirakis
    09.12.2007, 00:56
    Δεν σου ειπα οτι οι Active Member ειναι χαλια....
    ...αλλα σου λεω οτι ο B.D. FOXMOOR δεν ειναι για μενα ο καλυτερος στιχουργος που υπαρχει στην Ελλαδα....μπορει να ειναι καλος, πολυ καλος αλλα πιστευω οτι υπαρχουν και καλυτεροι στιχουργοι απο αυτον....
    ειχα κολισει αγρια πριν καμια 3 χρονια με τον live δισκο που ειχαν βγαλει...εχουν φοβερα τραγουδια αλλα οταν εβγαλαν το δισκο φιερα δεν μου αρεσε πολυ...ειχε καλα τραγουδια αλλα σαν τα παλια δεν ηταν...
    k-os
    09.12.2007, 01:40
    1.oso anafora tn malama...o xontros kai o malamas kopsane sxeseis gt apla p malamas e3artotan apo allous tou legomenous xorigous....
    oso anafora to talento tou.....exeis akousei pote Active Member,social waste,babilona k.a.???an eixes akousei xwris na eisai prokateleimenos enantion toys kai pisteuontas oti
    alloi mousiki katexoun tin protia tote....alla malon dn to exeis kanei!!!Episeis oso kai an to amfisviteis esi kapoioi an8rwpoi(malamas,ioanidis)k.a. exoun paradextei auto to talento mazi me olous emas(tous low bap warriors enow)
    2.kapoios rwtise ti einai to low bap.....loipon mi_me_onireutis to low bap einai stin ousia Hip-Hop...me kapoies diafores kyrios koinwnikes to low bap DEN grafei ymnous sta narkotika(blepe z.n."kapnise 1 bafo na gineis an8ropos")to low bap DEN einai emporiko(den lew pws dn bgazei fraga...alla se sxesi me allous blepe mazonaki z.n. k.a.)3.to low bap einai ane3artito den e3artate apo tipota(NO-SPONSORS)4.Bwrei na to dimiourgisan oi A_M alla pleon einai eidos mousikis gt ekei anoikoun panw apo 20 sigrotimata (pagosmios)kai panw apo 40 kalitexnes(+paragwgous k.a.)Episeis exei e3aplw8ei kai stn europi(blepe germania,agglia,galia)
    3.pros ton Diah ti se ekfrazei akrivos sto hip-hop??i emporopioisi,ta narkotika,to pseutogangsteriliki,to kai kala "epanastatiko vrisidi"??kai mi mou peis pws den isxioun ola auta..akougan kai alloi hip-hop....
    4.pros ton litiraki!NAI paleotera akouga mono 8an.+Vas.papakonstantiou kai ioanidi.......

    just
    LOW BWP

    eimai lowbap kai fenomai den ypoferomai.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : k-os στις 09-12-2007 01:43 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : k-os στις 09-12-2007 01:48 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : k-os στις 09-12-2007 01:49 ]