ελληνική μουσική
296 online   ·  204.721 μέλη

Αν ο Δεκέμβρης του 2008 ηταν του Αλεξη....

BAGRATION
Σολίστ
Chat
11.05.2010, 16:00

Ολα αυτά δεν έχουν καμμια σχέση με το θεμα!! Ξεφύγατε!!!!

Το θέμα είναι ο τραγικός θανατος των 4.

Ειναι σπαστικό που πολλοί πολιτικοί, δημοσιογράφοι, αλλά και πολύς κόσμος (σκόπιμα ή μη) παει να συνδέσει το γεγονος με ένα σωρό άσχετα πραγματα.

Να δείτε που σε λίγο θα συνδεθεί και με την πτώση στην εγχώρια παραγωγή φέτας....

Απλά είναι πλεόν συνηθισμένο στη χώρα μας, να κάνεις ένα είδος σπέκουλας πανω σε τραγικά γεγονότα, τα οποια τα συνδέεις με οτιδήποτε σε συμφέρει. Και αναφέρομαι από τη βουλή μεχρι τις καθημερινές συζητήσεις.

Ελπίζω τουλαχιστον να πιαστούν οι ένοχοι (οι εμπρηστές).

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-05-2010 16:15 ]

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
12.05.2010, 13:42

Παράθεση:

Το μέλος punkster στις 11-05-2010 στις 14:06 έγραψε...

Ναι, θα ηθελα κρατικη παραγωγη, γιατι με την ιδιωτικη που βλεπω τοσα χρονια τα λεφτα δεν πανε ποτε στους εργατες (που αυτοι στο κατω κατω εχουν κοπιασει), ουτε στο κρατος για τις αναγκες του.

Και η Σοβιετική Ενωση,και οι λοιπές χώρες τού "υπαρκτού σοσιαλισμού",κρατική παραγωγή είχαν-και είδες πού κατέληξαν.

Ιδίως οι λοιπές χώρες,που έτρεξαν να προλάβουν να μπούνε στην Ε.Ε.

Καί μήν νομίζης ότι δέν υπήρχε διαφθορά στίς χώρες αυτές,ούτε πως όλοι ήταν ίσοι απέναντι στούς νόμους.Απλά,δέν τά έβγαζαν παραέξω αυτά οι "ιθύνοντες"....

Ας είναι,όμως.ξεφύγαμε από το θέμα-όπως επεσήμανε και ο Bagration.Αμα θέλεις,νά συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή μέ ΠΜ.

punkster
Σολίστ
Chat
14.05.2010, 10:41

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 12-05-2010 στις 13:42 έγραψε...

Καί μήν νομίζης ότι δέν υπήρχε διαφθορά στίς χώρες αυτές,ούτε πως όλοι ήταν ίσοι απέναντι στούς νόμους.Απλά,δέν τά έβγαζαν παραέξω αυτά οι "ιθύνοντες"....

Ας είναι,όμως.ξεφύγαμε από το θέμα-όπως επεσήμανε και ο Bagration.Αμα θέλεις,νά συνεχίσουμε την κουβέντα αυτή μέ ΠΜ.

Οντως, ξεφυγαμε για αλλη μια φορα! {#emotions_dlg.biggrin}

Κανω και εγω μια τελευταια παρεμβαση εδω: ολοι παντα κλεβουν. Απλως η δικη μου λογικη ειναι οτι αν ειναι καποιος να με "κλεβει", ε, τοτε ας ειναι αυτος που, ναι, με κλεβει, ταυτοχρονα ομως μου παρεχει οσα χρειαζομαι και πανω απ ολα οσα δικαιουμαι. Γιατι τωρα, ΚΑΙ κλεβουν, ΚΑΙ δεν μας προσφερει το κρατος οσα θα επρεπε....

Αυτα! Η συνεχεια με ΠΜ. Cool

StavmanR
MusicHeaven Guru
Chat
17.05.2010, 01:39
  • Απλως η δικη μου λογικη ειναι οτι αν ειναι καποιος να με "κλεβει", ε, τοτε ας ειναι αυτος που, ναι, με κλεβει, ταυτοχρονα ομως μου παρεχει οσα χρειαζομαι και πανω απ ολα οσα δικαιουμαι.

Πώς γίνεται κάποιος να σε κλέβει και ταυτόχρονα να σου παρέχει όσα δικαιούσαι και χρειάζεσαι; Αυτό ονομάζεται συναλλαγή κι όχι κλοπή. Μακάρι κάποιος να μου κλέψει από το σπίτι ένα λίτρο νερό που μου περισσεύει και να μου αφήσει στο σπίτι 50 γραμμάρια τομάτα που μου λείπει. Με γλιτώνει από την διαδικασία της αγοράς...

Εκτός κι αν εννοείς ότι είναι αποδεκτό κάποιος να σου κλέβει το πορτοφόλι με πχ. 100 ευρώ και τουλάχιστον να σου αφήνει 50 λεπτά για το εισιτήριο του λεωφορείου για να καταφέρεις να επιστρέψεις στο σπίτι (γνωστό ανέκδοτο).

Βέβαια, το επικίνδυνο της άποψης δεν βρίσκεται εκεί, αλλά κάπου εκεί κοντά. Έχουμε συνηθίσει στην ιδέα ότι 'όλοι κλέβουν' και προσαρμοστήκαμε στην ιδέα του κλεπταποδόχου. Έτσι, όλοι γνωρίζουμε ότι εκείνος που πουλά ωρολόγια στις καφετέριες από κάπου τα 'πήρε', αλλά θέλουμε να πιστεύουμε (τονισμένο δις) ότι τα έκλεψε από κάποιον που κλέβει τους υπόλοιπους κ.ο.κ. Έτσι, παράγουμε την τέλεια ιδεολογία του κλεπταποδόχου: 'κλέβω τον κλέφτη του κλέφτη'. Και δυστυχώς είναι η κυρίαρχη ιδεολογία της εποχής μας: 'Κλέψε τον κλέφτη για να επαναφέρεις το δίκαιο'. Μόνο που είναι μια τεράστια πλάνη. Γιατί η κλοπή δεν μπορεί ποτέ να είναι δίκαιη ή να επιφέρει δίκαιο, ακόμη κι όταν γίνεται για καλούς σκοπούς.

Είμαστε η κοινωνία των κλεπταποδόχων που έχει δικαιώσει το 'επάγγελμα του κλέφτη'. Γιατί, χωρίς κλεπταποδόχους η κλεψιά είναι αδύνατο να γίνει επάγγελμα. Απαιτείται συναλλαγή ώστε να εξαργυρωθεί το κλοπιμαίο σε χρήμα, και να μετατραπεί σε συναλλαγματική αξία. Και γίναμε μικροπλυντήρια χρήματος, κοντά στις μεγάλες τράπεζες, τις 'εξωτικές εταιρείες' και τα πολιτικά οικονομικά κέντρα που καθορίζουν τη νομιμότητα οποιασδήποτε συναλλαγής. Και το χειρότερο είναι πως δεν κατανοούμε το πόσο βρώμικα λειτουργούμε στο πλευρό της οργανωμένης παγκόσμιας απατεωνιάς.

Το 'Σύνδρομο της Στοκχόλμης' αφορά την εξάρτηση που αναπτύσσεται από το κακοποιημένο θύμα προς τον κακοποιό. Εδώ έχουμε ένα ιδιότυπο παγκόσμιο 'Σύνδρομο της Τράπεζας της Στοκχόλμης' κατά το οποίο το οικονομικό θύμα ενστερνίζεται την ψυχολογία του οικονομικού εγκληματία και μαθαίνει να εξαρτάται από εκείνον.

punkster
Σολίστ
Chat
18.05.2010, 20:30

Σταυρο, αυτο που προσπαθησα να πω ειναι οτι ποτε δεν μπορεις να εγγυηθεις οτι η κυβερνηση, ή εστω καποια ατομα της κυβερνησης δεν θα βαλουν χρηματα του κρατους στην τσεπη τους. Και, απλως, δεν μου αρεσει η λογικη "ε, αφου ολοι κλεβουν, ποιο το νοημα να προσπαθησουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα¨.

Ηταν σαν "απαντηση" στην τοποθετηση του Hastaroth για τις πρακτικες του συστηματος πχ στην Σοβιετικη Ενωση, και δεν εννοουσα ακριβως την συναλλαγη.

Αυτο που ειπες περι "κοινωνιας κλεπταποδόχων" αλλα και κλεφτων ειναι μια μεγαλη αληθεια. Χαραλτηριστικοτερο παραδειγμα ειναι η ιδεολογια του ελληνα "μην αφηνεις το κρατος να σε κλεβει, κλεψε το εσυ!". Και ειναι απολυτως λογικη και αναμενωμενη αυτη η σταση, καθως η ιδια η κοινωνια και το πως λειτουργει αποτελει παραδειγμα προς τους πολιτες, οπως αποτελουν οι γονεις παραδειγμα προς το παιδι.

MaurosPit
Περαστική Νότα
Chat
19.05.2010, 17:19

Βασικά, εκτός του Βγενόπουλου που θέλει κρέμασμα, είναι και αυτοί οι βαλτοί αλήτες που πάνε στις πορείες δήθεν για διαμαρτηρία και καταστρέφουν πράγματα για να ριχτεί η ευθύνη στους αριστερούς... Αλλά και αυτοί, που μπορεί να μην ήταν βαλτοί, έχουν γίνει έτσι όπως έχουν γίνει γιατί η παιδεία δεν επιτρέπει κάτι καλύτερο για τα παιδιά της χώρας μας. Άρα είναι ένας φαύλος κύκλος που στο τέλος καταλήγει σε αυτόυς που κρύβονται απο πίσω απο τους μεγάλους.