ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    CD vs Violin... ή αν ήταν το CD βιολί

    classical
    11.05.2010, 04:40

    Aν σε ακαδημαϊκή συζήτηση δηλώσει κάποιος μουσικός (με ιδιότητα DJ και μόνο) πως χειρίζεστε το θέμα?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-05-2010 16:49 ]


    giorgosziotas
    11.05.2010, 05:31

    Εγώ συνήθως δεν κρατιέμαι και περνάω στην ειρωνεία χωρίς δεύτερη σκέψη. Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό που κάνω είναι σωστό.

    Ρώτησα ας πούμε κάποτε κάποιον, αν τα deck και το PC του κουρδίζονται στα 440hz, καθώς επίσης τι κάνει όταν ξεκουρδίζονται. Σίγουρα δεν είναι γόνιμη συζήτηση... αλλά δεν παύει να είναι απολαυστικότατη (για 'μένα).

     


    marilloumajore
    11.05.2010, 17:49

    Έχω ένσταση! Δηλαδή οι πιανίστες που δε μπορούμε να κουρδίσουμε μόνοι μας τι είμαστε???.......  Πλάκα κάνω.

    Κοίτα, αν μου δηλώσει μουσικός σε σεμινάριο για εκτέλεση μπαρόκ τρίλιας, μάλλον θα με πάρουν τα γέλια! Αλλά εδώ που τα λέμε, δεν είμαι DJ (ούτε κατά διάνοια....) οπότε δεν ξέρω σε τι βαθμό απαιτεί γνώσεις σύνθεσης. Σίγουρα πάντως είναι ένα είδος τέχνης όταν γίνεται σωστά (οπως η φωτογραφία, βασίζεται και αυτό σε κάτι που προυπάρχει...)


    caterina08
    11.05.2010, 19:28

    marillou, η φωτογραφια βασιζεται σε κατι που προυπαρχει αλλα δεν οικιοποιειται δουλειες  αλλων με σκοπο απλα και μονο να διασκεδασει το κλαμπ. οι dj ειναι απλα δεξιοτεχνες χειριστες μηχανηματων που με λιγη φαντασια δημιουργουν ενα αμφιλεγομενο αισθητικα αποτελεσμα(τουλαχιστον οι περισσοτεροι) Αντιθετα δεν μπορω να βαλω εναν χειριστη στο ιδιο τσουβαλι με εναν εκτελεστη η εναν γνωστη της βαθιας μουσικης. Οποτε και δεν μπορω να ανεχτω καποιον ασχετο να διατυμπανιζει οτι ειναι μουσικος. (φυσικα δεν θελω να ερθω σε αντιθεση με τον κλαδο των djs)

    Σε δημοσια συζητηση μαλλον θα του εκανα μια ερωτηση που πιθανοτατα δεν θα καταλαβαινε για να ερθει σε δυσκολη θεση (οχι με ειρωνια, μη γινω και ρεζιλι). Σε ιδιωτικη στιγμη και φιλικη ατμοσφαιρα απλα θα του ελεγα να παψει να χρησιμοποιει την ιδιοτητα γιατι προσβαλει τους ειδημωνες του χωρου. :)


    jorge
    11.05.2010, 19:51
    Ο dj είναι μουσικός, όσο είναι φωτογράφος ο στυλίστας ενός περιοδικού που επιλέγει φωτογραφίες για μια σελίδα...
    giorgosziotas
    12.05.2010, 11:15

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 11-05-2010 στις 17:49 έγραψε...

    Έχω ένσταση! Δηλαδή οι πιανίστες που δε μπορούμε να κουρδίσουμε μόνοι μας τι είμαστε???.......  Πλάκα κάνω.

    Είμαστε λίγο θύματα. Πρόσφατα βρήκα κάποιες πολύ απλές οδηγίες για κούρδισμα πιάνου όμως :)


    noizreduction
    12.05.2010, 12:09

    Χμ, η πραξη απεχει παρα πολυ απο τη θεωρια. Και το κουρδισμα πιανου δεν το κανει ο οποιοσδηποτε...Αλλιως θα ηταν σα το ποδηλατο!


    caterina08
    12.05.2010, 22:48

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 12-05-2010 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 11-05-2010 στις 17:49 έγραψε...

    Έχω ένσταση! Δηλαδή οι πιανίστες που δε μπορούμε να κουρδίσουμε μόνοι μας τι είμαστε???.......  Πλάκα κάνω.

    Είμαστε λίγο θύματα. Πρόσφατα βρήκα κάποιες πολύ απλές οδηγίες για κούρδισμα πιάνου όμως :)



    σοβαρα??????? αν μπορεις πες τες μας!!


    jorge
    12.05.2010, 22:50
    Ας επαναφέρουμε το θέμα, γιατί ξεφύγατε:
    Aν σε ακαδημαϊκή συζήτηση δηλώσει κάποιος μουσικός (με ιδιότητα DJ και μόνο) πως χειρίζεστε το θέμα?
    sitzoune81
    13.05.2010, 02:30

    Αν κάποιος δηλώσει μουσικός έχοντας ως μόνη ιδιότητα/χόμπι/επάγγελμα το DJ-λίκι και δεν γνωρίζει να παίζει ούτε ένα όργανο, τότε είναι τελείως λάθος και άσχετος, δεν έχει ιδέα και μη συνεχίσετε την κουβέντα μαζί του γιατί θα πονέσουν τα αφτιά σας (μου 'χει συμβεί, όχι σε ακαδημαϊκή συζήτηση).

    Ο Dj ΔΕΝ είναι μουσικός. Ο Dj μπορεί όμως να είναι ΚΑΙ μουσικός (ξεχωριστά).

    Στη σημερινή εποχή είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού οι Djz ηλεκτρονικής μουσικής (αποκλειστικά) που να μην γνωρίζουν είτε από νότες, είτε να μην παίζουν ένα τουλάχιστον όργανο, είτε να μην είναι παραγωγοί (να παράγουν δλδ τη δικιά τους μουσική μέσα από τα λ.χ. Ableton Live ή Logic Pro).


    o-Zone
    13.05.2010, 10:58

    Μα...τι άλλο θα μπορούσε να είναι ένας απλός Dj που είναι Dj??? Δεν μπορεί να είναι τίποτε, άλλο παρά μόνο ένας Dj (ή δισκοθέτης ελληνιστί) και αυτό το λέω χωρίς να υποτιμώ τη συγκεκριμένη ιδιότητα!

    Βέβαια, υπάρχουν Djs και Djs και αυτό πρέπει να διευκρινιστεί. Πιθανόν να υπάρχουν Djs με βαθιά και ουσιαστική γνώση της μουσικής θεωρίας και του ρεπερτορίου, που ακόμη και "επαγγελματίες" μουσικοί να υστερούν μπροστά τους! Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για απλούς ακροατές-εραστές της Μουσικής (ίσως και audiophiles) που ακροώνται με ζηλευτή προσήλωση και που αντιλαμβάνονται και κατανοούν ακόμη και τη παραμικρή λεπτομέρεια ενός μουσικού έργου. Αυτοί, αν και βαθείς γνώστες της Μουσικής δεν μπορούν να θεωρηθούν μουσικοί, γιατί απλά ΔΕΝ δημιουργούν τη μουσική.

    Μουσικός μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που δημιουργεί δομημένη μουσική, με πρωτογενή υλικά και μουσικά όργανα. Όργανα που παράγουν ήχους, διακριτές νότες ή/και συγχορδίες, για να δημιουργήσουν τη Μουσική που χαρακτηρίζεται από ρυθμό, μελωδία, αρμονία και ηχόχρωμα.

    Αν ένας Dj μπορεί να δημιουργήσει τέτοια μουσική τότε είναι μουσικός, άσχετα από τη αισθητική και τη ποιότητα της μουσικής του.

    Και εννοείται, ότι υπάρχουν κακοί, μέτριοι και καλοί μουσικοί όπως συμβαίνει γενικότερα σε όλα τα πράγματα... Smile


    -----------------
    "Competitions are for horses, not artists."---Bela Bartok

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 13-05-2010 12:27 ]


    classical
    13.05.2010, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 12-05-2010 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 11-05-2010 στις 17:49 έγραψε...

    Έχω ένσταση! Δηλαδή οι πιανίστες που δε μπορούμε να κουρδίσουμε μόνοι μας τι είμαστε???.......  Πλάκα κάνω.

    Είμαστε λίγο θύματα. Πρόσφατα βρήκα κάποιες πολύ απλές οδηγίες για κούρδισμα πιάνου όμως :)



     

    Ο Thoman πουλάει και σετ χορδισματος πιάνου με κορδιστήρι με έτοιμα settings χορδισματων...Δεν πρέπει να είνα και τόσο απλό αλλά ούτε και μαύρη μαγεία ή τεχνολογία NASA.Σοβαρή ενασχόληση θα απαιτεί από κάποιο γνώστη έστω  χορδίσματος εγχόρδου με  τη στοιχειώδη λογική και εκπαιδευμένο αυτί...


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 16:35 ]


    classical
    13.05.2010, 16:24

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 13-05-2010 στις 10:58 έγραψε...

    Μα...τι άλλο θα μπορούσε να είναι ένας απλός Dj που είναι Dj??? Δεν μπορεί να είναι τίποτε, άλλο παρά μόνο ένας Dj (ή δισκοθέτης ελληνιστί) και αυτό το λέω χωρίς να υποτιμώ τη συγκεκριμένη ιδιότητα!

    Βέβαια, υπάρχουν Djs και Djs και αυτό πρέπει να διευκρινιστεί. Πιθανόν να υπάρχουν Djs με βαθιά και ουσιαστική γνώση της μουσικής θεωρίας και του ρεπερτορίου, που ακόμη και "επαγγελματίες" μουσικοί να υστερούν μπροστά τους! Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για απλούς ακροατές-εραστές της Μουσικής (ίσως και audiophiles) που ακροώνται με ζηλευτή προσήλωση και που αντιλαμβάνονται και κατανοούν ακόμη και τη παραμικρή λεπτομέρεια ενός μουσικού έργου. Αυτοί, αν και βαθείς γνώστες της Μουσικής δεν μπορούν να θεωρηθούν μουσικοί, γιατί απλά ΔΕΝ δημιουργούν τη μουσική.

    πολλοί από αυτούς έχουν καμια 10αρια βυνίλια και απλά καμαρώνουν να μιλάνε για το στερεοφωνικό τους(φαντάσου το βραχίονα του πικ απ κάτι σαν προέκταση του....)αναλώνοντας το χρόνο τους στις μεσοϋψηλές ή τις χαμηλομεσαίες (συχνότητες).έχω δουλέψει 4 χρόνια σύνολο πωλήσεις hi fi από αυτά τα 2 χρόνια σε κατ/μα με μόνο hiend εξπλισμό και σου μιλάω εκ πείρας)

     

    Μουσικός μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που δημιουργεί δομημένη μουσική, με πρωτογενή υλικά και μουσικά όργανα. Όργανα που παράγουν ήχους, διακριτές νότες ή/και συγχορδίες, για να δημιουργήσουν τη Μουσική που χαρακτηρίζεται από ρυθμό, μελωδία, αρμονία και ηχόχρωμα.

    Αν ένας Dj μπορεί να δημιουργήσει τέτοια μουσική τότε είναι μουσικός, άσχετα από τη αισθητική και τη ποιότητα της μουσικής του.

    Και εννοείται, ότι υπάρχουν κακοί, μέτριοι και καλοί μουσικοί όπως συμβαίνει γενικότερα σε όλα τα πράγματα... Smile


    -----------------
    "Competitions are for horses, not artists."---Bela Bartok

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 13-05-2010 12:27 ]




    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 16:28 ]


    caterina08
    13.05.2010, 19:01

    Παράθεση:

    Το μέλος classical στις 13-05-2010 στις 16:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος o-Zone στις 13-05-2010 στις 10:58 έγραψε...

    Μα...τι άλλο θα μπορούσε να είναι ένας απλός Dj που είναι Dj??? Δεν μπορεί να είναι τίποτε, άλλο παρά μόνο ένας Dj (ή δισκοθέτης ελληνιστί) και αυτό το λέω χωρίς να υποτιμώ τη συγκεκριμένη ιδιότητα!

    Βέβαια, υπάρχουν Djs και Djs και αυτό πρέπει να διευκρινιστεί. Πιθανόν να υπάρχουν Djs με βαθιά και ουσιαστική γνώση της μουσικής θεωρίας και του ρεπερτορίου, που ακόμη και "επαγγελματίες" μουσικοί να υστερούν μπροστά τους! Το ίδιο μπορεί να ισχύει και για απλούς ακροατές-εραστές της Μουσικής (ίσως και audiophiles) που ακροώνται με ζηλευτή προσήλωση και που αντιλαμβάνονται και κατανοούν ακόμη και τη παραμικρή λεπτομέρεια ενός μουσικού έργου. Αυτοί, αν και βαθείς γνώστες της Μουσικής δεν μπορούν να θεωρηθούν μουσικοί, γιατί απλά ΔΕΝ δημιουργούν τη μουσική.

    πολλοί από αυτούς έχουν καμια 10αρια βυνίλια και απλά καμαρώνουν να μιλάνε για το στερεοφωνικό τους(φαντάσου το βραχίονα του πικ απ κάτι σαν προέκταση του....)αναλώνοντας το χρόνο τους στις μεσοϋψηλές ή τις χαμηλομεσαίες (συχνότητες).έχω δουλέψει 4 χρόνια σύνολο πωλήσεις hi fi από αυτά τα 2 χρόνια σε κατ/μα με μόνο hiend εξπλισμό και σου μιλάω εκ πείρας)

     

    Μουσικός μπορεί να θεωρηθεί κάποιος που δημιουργεί δομημένη μουσική, με πρωτογενή υλικά και μουσικά όργανα. Όργανα που παράγουν ήχους, διακριτές νότες ή/και συγχορδίες, για να δημιουργήσουν τη Μουσική που χαρακτηρίζεται από ρυθμό, μελωδία, αρμονία και ηχόχρωμα.

    Αν ένας Dj μπορεί να δημιουργήσει τέτοια μουσική τότε είναι μουσικός, άσχετα από τη αισθητική και τη ποιότητα της μουσικής του.

    Και εννοείται, ότι υπάρχουν κακοί, μέτριοι και καλοί μουσικοί όπως συμβαίνει γενικότερα σε όλα τα πράγματα... Smile


    -----------------
    "Competitions are for horses, not artists."---Bela Bartok

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 13-05-2010 12:27 ]



     


    -----------------
    μουσική, αθλητισμός κινηματογράφος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : classical στις 13-05-2010 16:28 ]

     


    ω ναι.... υπαρχουν καλοι και κακοι μουσικοι οπως σε καθε χωρο. Μονο που ο χωρος των πραγματικων μουσικων (των ενεργων και οχι στα χαρτια) ειναι διαφορετικος και το χασμα αναμεσα στους δυο τομεις για μενα ειναι απλα αγεφυρωτο. Αλλο ενας μουσικος της ηλεκτρονικης μουσικης (αυτος μπορει να κανει παπαδες) και αλλο ο "δισκοθετης". Αλλο να δημιουργεις και αλλο να οικιοποιεισαι. Αλλο να κανεις φιγουρα στην ανιδεη (τις περισσοτερες φορες και αστοιχειωτη μουσικα) παρεα σου και αλλο να εισαι γνωστης.


    sitzoune81
    14.05.2010, 00:37

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 13-05-2010 στις 19:01 έγραψε...

    ω ναι.... υπαρχουν καλοι και κακοι μουσικοι οπως σε καθε χωρο. Μονο που ο χωρος των πραγματικων μουσικων (των ενεργων και οχι στα χαρτια) ειναι διαφορετικος και το χασμα αναμεσα στους δυο τομεις για μενα ειναι απλα αγεφυρωτο. Αλλο ενας μουσικος της ηλεκτρονικης μουσικης (αυτος μπορει να κανει παπαδες) και αλλο ο "δισκοθετης". Αλλο να δημιουργεις και αλλο να οικιοποιεισαι. Αλλο να κανεις φιγουρα στην ανιδεη (τις περισσοτερες φορες και αστοιχειωτη μουσικα) παρεα σου και αλλο να εισαι γνωστης.


     

    Μα... ΟΛΟΙ οι παραγωγοί ηλεκτρονικής μουσικής είναι Djz. Απ' αυτό ζουν. Είναι το live performance τους. Όπως και οι rock μπάντες και γενικότερα οι καλλιτέχνες της συμβατικής μουσικής, κάνουν live για να ζήσουν απ' αυτά αλλά και να τους δει ο κόσμος.

    Απλώς είναι διαφορετικές οι συνθήκες και ο τρόπος αντιμετώπισης των δύο αυτών κατηγοριών "ζωντανών εμφανίσεων".


    caterina08
    14.05.2010, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 14-05-2010 στις 00:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 13-05-2010 στις 19:01 έγραψε...

    ω ναι.... υπαρχουν καλοι και κακοι μουσικοι οπως σε καθε χωρο. Μονο που ο χωρος των πραγματικων μουσικων (των ενεργων και οχι στα χαρτια) ειναι διαφορετικος και το χασμα αναμεσα στους δυο τομεις για μενα ειναι απλα αγεφυρωτο. Αλλο ενας μουσικος της ηλεκτρονικης μουσικης (αυτος μπορει να κανει παπαδες) και αλλο ο "δισκοθετης". Αλλο να δημιουργεις και αλλο να οικιοποιεισαι. Αλλο να κανεις φιγουρα στην ανιδεη (τις περισσοτερες φορες και αστοιχειωτη μουσικα) παρεα σου και αλλο να εισαι γνωστης.


     

    Μα... ΟΛΟΙ οι παραγωγοί ηλεκτρονικής μουσικής είναι Djz. Απ' αυτό ζουν. Είναι το live performance τους. Όπως και οι rock μπάντες και γενικότερα οι καλλιτέχνες της συμβατικής μουσικής, κάνουν live για να ζήσουν απ' αυτά αλλά και να τους δει ο κόσμος.

    Απλώς είναι διαφορετικές οι συνθήκες και ο τρόπος αντιμετώπισης των δύο αυτών κατηγοριών "ζωντανών εμφανίσεων".



    Οπως καταλαβες δεν ονομαζω το ιδιο Djs και μουσικους. Οπως δεν θεωρω το σημερινο συγχρονο ελληνικο ρεπερτοριο καλλιτεχνικο προιον. Με την ιδια λογικη οσο καλλιτεχνιδα ειναι η κοπελα που χορευει τραγουδοντας στις πιστες αλλο τοσο ειναι και ο dj. Ο μουσικος για να δικαιολογει τον τιτλο του οφειλει να ειναι καλλιτεχνης. Μην μπερδευεσαι ομως αλλο το ειδος της γνησιας ηλεκτρονικης μουσικης. Η μηπως ειναι ιδιοι με τον Jean-Michel Jarre?

    Δεν αναφερομαι στους ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ  που εξασκουν το επαγγελμα για επιβιωση. Δεν ειπα επισης οτι οποιοδηποτε περφορμανς ηλεκτρονικης μουσικης ειναι για τα μπαζα. Απλα ανεφερα την τωρινη κατασταση των κλαμπακιων (των περισσοτερων τουλαχιστον) στα οποια ο καθε πικραμενος βγαζει το αχτι του στο πιωμενο κοινο απο κατω. Ακομα κατα τη γνωμη μου αλλο παραγωγος και αλλο δισκοθετης (αμα ειναι ετσι θα λεγομαι κι εγω dj).

    Αλλα ας μην μακροσκελιζουμε αδικα.... αλλο ειναι το θεμα του τοπικ... (οπως ειπε και ο τζορτζ)..... !

     


    sitzoune81
    15.05.2010, 04:07

    caterina08, δεν γνωρίζεις βασικά πράματα για την ηλεκτρονική μουσική, τον χώρο, τον τρόπο, τα είδη, την κουλτούρα, την ιστορία κ.α.  Έχεις μια αντίληψη σαν όλους τους έλληνες που νομίζουν πως τα κυριλέ clubs, οι trendy ραδιοσταθμοί και τα δυνατά ηχεία στα αμάξια με κατεβασμένα τα παράθυρα είναι η όλη κι όλη η ουσία της ηλεκτρονικής. Αυτά είναι γυφτιές (με την πολύ κακή έννοια).

    Εκ των πραγμάτων λοιπόν δεν γίνεται να σου απαντήσω.

    διευκρίνιση, ξαναδιάβασε το πρώτο πρώτο ποστ μου σ' αυτό το τόπικ.


    Tropaiatissa
    15.05.2010, 11:20

    Παράθεση:

    Το μέλος classical στις 13-05-2010 στις 16:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 12-05-2010 στις 11:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος marilloumajore στις 11-05-2010 στις 17:49 έγραψε...

    Έχω ένσταση! Δηλαδή οι πιανίστες που δε μπορούμε να κουρδίσουμε μόνοι μας τι είμαστε???.......  Πλάκα κάνω.

    Είμαστε λίγο θύματα. Πρόσφατα βρήκα κάποιες πολύ απλές οδηγίες για κούρδισμα πιάνου όμως :)

    Ο Thoman πουλάει και σετ χορδισματος πιάνου με κορδιστήρι με έτοιμα settings χορδισματων...Δεν πρέπει να είνα και τόσο απλό αλλά ούτε και μαύρη μαγεία ή τεχνολογία NASA.Σοβαρή ενασχόληση θα απαιτεί από κάποιο γνώστη έστω  χορδίσματος εγχόρδου με  τη στοιχειώδη λογική και εκπαιδευμένο αυτί...


    Συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα, αλλά πιστεύετε πως θα ήταν σωστό να προσπαθήσει κάποιος να κουρδίσει το πιάνο μόνος του; Εγώ πιστεύω πως καλύτερα να το αφήσουμε αυτό σε κάποιον ειδικό, γιατί έτσι και κάνουμε καμιά στραβή μετά θα χτυπάμε το κεφάλι μας...

    Όσον αφορά στο αρχικό θέμα περί DJ, εγώ δεν θεωρώ μουσικό κάποιον που είναι μόνο DJ.


    caterina08
    15.05.2010, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 15-05-2010 στις 04:07 έγραψε...

    caterina08, δεν γνωρίζεις βασικά πράματα για την ηλεκτρονική μουσική, τον χώρο, τον τρόπο, τα είδη, την κουλτούρα, την ιστορία κ.α.  Έχεις μια αντίληψη σαν όλους τους έλληνες που νομίζουν πως τα κυριλέ clubs, οι trendy ραδιοσταθμοί και τα δυνατά ηχεία στα αμάξια με κατεβασμένα τα παράθυρα είναι η όλη κι όλη η ουσία της ηλεκτρονικής. Αυτά είναι γυφτιές (με την πολύ κακή έννοια).

    Εκ των πραγμάτων λοιπόν δεν γίνεται να σου απαντήσω.

    διευκρίνιση, ξαναδιάβασε το πρώτο πρώτο ποστ μου σ' αυτό το τόπικ.



    Συμφωνω οτι δεν γνωριζω απο ηλεκτρονικη μουσικη αλλα αυτη μου η αγνοια δεν μ' εμποδιζει στο να ασκω κριτικη στους εκπρσωπους που πραγματικα καταδυναστευουν το ειδος και απωθουν το κοινο (μαζι κ εγω) απο αυτη (Αναφερομαι στους "επαγγελματιες του ειδους και οχι στα τυπακια με την αλυσιδα στο ενα χερι και στο αλλο το τιμονι, οπως και δεν εχω δωσει δειγματα ευαγγελισμου των ιδεων τους. Αλλη η αισθητικη των κυριων και αλλη η δικη μου.).Οπως καποιος μπορει να αναπτυξει συναισθηματα για καποιο ειδος μουσικης (οπως και για οποιοδηποτε ειδος τεχνης) ετσι και εγω... Αν η "εχθρα" που εχω για τους εκπροσωπους και οχι για το ειδος μεταφραζεται ως απλη αγνοια και ημιμαθεια τοτε με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβες ο,τι εγραψα(συγγνωμη που απευθυνομαι σε συγκεκριμενο προσωπο). Δεν ειπα ακομη πως ειμαι ο φωτεινος παντογνωστης -γκουρου της μουσικης φιλολογιας αλλα επιτρεψε μου να εκφρασω την αποψη μου με αντικειμενικα κριτηρια καθως ασχολουμαι με αρκετα ειδη μουσικης εδω και καποια χρονια. Τωρα αν εθιξα καποιους ανθρωπους και δεδομενου οτι δεν αναφερομαουν στους "ολους" αλλα στους "αρκετους"...... τι να πω.....1ον συγγνωμη και 2ον....οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται. (οπως καταλαβες διαβασα το 1ο ποστ  και συμφωνησα  μαζι σου, αν δεν εγινα κατανοητη)

    Υ.Γ. Δεν θελω να συνεχισω να ειμαι εκτος θεματος τοπικ αλλα επρεπε να δοθουν απαντησεις. Αν σε καποια περιπτωση δημιουργηθει αναγκη για διευκρινισεις υπαρχουν και τα ΠΜ {#emotions_dlg.yes}


    classical
    16.05.2010, 03:13
    dalarofili συμφωνώ για το κουρδισμα του πιανου...και για το dj