ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Ειναι η ψυχη ενιαια με το σωμα ή διαφερει εντελως απο αυτο?

    alicia0
    24.01.2005, 17:55
    και κατι για τους πιο ψαγμενους και φιλοσοφιμενους εδω μεσα....


    Ειναι η ψυχη ενιαια με το σωμα ή διαφερει τελειως απο αυτο?



    επιχειρηματα υπερ της 1ης αποψης:

    -Ψυχη και σωμα αποτελουν ενοτητα διοτι και τα 2 παλλονται (Ηρακλειτος), εστω και αν αυτο γινεται με διαφορετικο παλμο: διαφερουν ως προς την ενταση, αλλα δεν ειναι διαφορετικα οντα.
    -Ψυχη και σωμα αποτελουν ενοτητα, διοτι το συμπαν ειναι μια ζωντανη ενοτητα που ζωογονει ακομα και τα σωματα που μας φαινονται αψυχα :π.χ.τα φυτα μοιαζουν αψυχα αλλα αντλουν απο τη γη την ικανοτητα να τρεφονται και να γεννουν αλλα φυτα. (Πλωτινος)
    -Ψυχη και σωμα αποτελουν ενοτητα διοτι και τα πιο ''αψυχα'' σωματα φθειρονται και ετσι μεταποιουνται σε αλλα σωματα αρα εχουν εντος τους μια ψυχικη δυναμη που τα ωθει προς τη φθορα και την αλλαγη. Η ιδια η ταση προς τη φθορα ειναι ειδος ζωης.

    Επιχειρηματα υπερ της 2ης αποψης :

    -H ψυχη διαφερει εντελως απο το σωμα, διοτι δεν ειναι υλικη και δεν εκτεινεται μεσα στο χωρο (Ντεκαρτ)
    -Η ψυχη διαφερει εντελως απο το σωμα, διοτι θυμαται το παρελθον της και μπορει να προβλεπει ή και να προετοιμαζει το μελλον της. Αρα ζει μεσα στον τρισδιαστατο ιστορικο χρονο, ενω το υλικο σωμα υπαρχει μονο στιγμιαια.
    -Το σωμα διαφερει ενταλως απο την ψυχη, διοτι τρεφεται μονο με υλικα στοιχεια, ενω η ψυχη ανατρεφεται με αισθηματα, με συναισθηματα και με νοηματα.


    Γ.Τζαβαρας, Εγχειριδιο Φιλοσοφιας




    Freedom is only a hallucination...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 24-01-2005 18:42 ]
    elenigeladari
    24.01.2005, 19:15
    τι κορίτσι έχω κάνει εγώ βρε παιδιά;; μπράβο κοπέλα μου... ίδια η μανούλα σου είσαι..

    λοιπόν μικρή μου alicia, επέτρεψε στην μανούλα να συμφωνήσει με την 2η άποψη.. πάντα πίστευα πως το σώμα και η ψυχή είναι δύο τελείως διαφορετικά "πράγματα".. και αυτό γιατί το σώμα, μπορείς να το φυλακίσεις κάπου, την ψυχή όμως ποτέ δεν θα καταφέρεις να το κάνεις.. θα είναι πάντα ελεύθερη για να βρίσκεται όπου θέλει αυτή, και να νιώθει όπως θέλει.



    SteliosG
    24.01.2005, 19:33
    παρόλο που δεν είμαι μέλος της οικογενείας θα συμφωνήσω με τη μαμα!!! χαχαχα!!

    πιστεύω και εγώ ότι η ψυχή είναι κάτι άλλο!!! κάτι το "εξω" από εδώ!! η οποία μάλιστα ασκεί και τεράστια δύναμη και εξουσιάζει το κορμί!!!
    AlienP
    24.01.2005, 20:20
    το κορμί για την ψυχή είναι απλά ένα όχημα... λέω εγώ και γενικά είμαι της β' άποψης.
    Sideline
    24.01.2005, 20:39
    To θέμα έχει κβαντικές προεκτάσεις-γιατί σε τελική ανάλυση όταν προχωρήσουμε στα υπο-ατομικά σωματίδια η ύλη όχι μόνο μετατρέπεται σε ενέργεια αλλά εισχωρεί και σε άλλες διαστάσεις, εκτός απο τις γνωστές μας τέσσερεις (χωρο-χρόνος)

    Η κβαντική θεολογία/κοσμολογία όπως αποκαλείται αρχίζει και κερδίζει έδαφος ανάμεσα στους αναζητητές της αλήθειας (δηλαδή τι υπάρχει πίσω απο την ύπαρξη και τα λοιπά)
    frufru
    24.01.2005, 21:14
    Εγω απλα ξερω οτι η ψυχη μπορει να εξουσιασει το σωμα...το σωμα δεν μπορει να εξουσιασει την ψυχη...
    Sideline
    24.01.2005, 21:56
    Oταν είσαι εξαρτημένος απο ουσίες (ναρκωτικά,αλκοόλ) το σώμα άνετα εξουσιάζει την ψυχή.Ετσι τραγούδησε και ο Σφακιανάκης εξάλλου
    revekka
    24.01.2005, 22:29
    τις δύο απόψεις τις θεωρώ τα δύο άκρα. σαφώς ψυχή και σώμα δεν είναι ενότητα, το ίδιο πράγμα, αλλά ούτε και δύο εντελώς ξεχωριστές έννοιες.

    πολύ απλό παράδειγμα οι ψυχοσωματικές ασθένειες, που ξεκινούν απο ψυχολογικούς λόγους και επηρεάζουν μετά το σώμα (π.χ η ανορεξία και η βουλιμία που έχουν ως έναρξη ψυχολογικούς παράγοντες, και κατα την εξέλιξή τους καταντάνε το σώμα ράκος).

    και το αντίθετο, όταν είμαστε άρρωστοι σωματικά, δεν κάνουμε και πάρτυ ψυχολογικά! ακόμα, σε πολλές σωματικές ασθένειες, η ψυχική αντοχή του ασθενή μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο ή το χειρότερο τη σωματική του κατάσταση.
    polydoroslouca
    24.01.2005, 22:35
    Ναι αλλα το σωμα του Σφακιανακη δεν ειναι ενα κοινο σωμα.Ειναι ενα σωμα... σαν την σταμνα.
    istoxastis
    24.01.2005, 22:36
    Σύμφωνα με την ανθρωπολογία του Χριστιανισμού, ο άνθρωπος αποτελείται από δύο στοιχεία, ήτοι την ψυχή και το σώμα. Η ψυχή δεν είναι όλος ο άνθρωπος, ούτε το σώμα ο όλος άνθρωπος, αλλά ο άνθρωπος είναι το συναμφότερο, αποτελούμενος από ψυχή και σώμα. Το σώμα δεν είναι η φυλακή της ψυχής, όπως ισχυριζόταν ο Πλάτων και ο Πλωτίνος, που κάποτε θα εξαφανισθή, αλλά το υλικό στοιχείο της υπάρξεως του ανθρώπου, και με το Βάπτισμα και την όλη μυστηριακή ζωή, αγιάζεται και γίνεται ναός του Αγίου Πνεύματος.
    Επομένως, δεν περιφρονούμε το σώμα, όπως το έκαναν οι μανιχαίοι, ούτε όμως και το θεοποιούμε, όπως το έκαναν οι ειδωλολάτρες. Δεν δεχόμαστε ούτε την υποτίμηση του σώματος ούτε την σωματολατρεία. Η νηστεία και γενικά η άσκηση αποβλέπουν στην συμμετοχή του σώματος στην πορεία προς την θέωση.
    Sideline
    25.01.2005, 00:03
    Αυτό ακούγεται σαν On line κατηχητικό....μέχρι εδώ έφτασε ο Χριστόδουλος;
    AlienP
    25.01.2005, 01:28
    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 24-01-2005 στις 21:56 έγραψε:

    Oταν είσαι εξαρτημένος απο ουσίες (ναρκωτικά,αλκοόλ) το σώμα άνετα εξουσιάζει την ψυχή





    Αχ και βαχ! Μέγα λάθος καλέ! Εκεί στηρίζεται κι η εξουσία των εμπόρων μα είναι πλάνη. Μην το λέτε... Δυστυχώς είναι μεγάλο θέμα και δεν είμαι στο κατάλληλο mood να το αναλύσω απόψε, ίσως μια άλλη στιγμή.

    Παίδες μεγάλο πράμα η ψυχή! Αυτή που ξέρουμε, η άλλη που μας ξέρει... Το σώμα έχει τον τελευταίο ρόλο στην εξάρτηση δεν είναι τόσο δύσκολο να απεξαρτηθεί το σώμα... Η ψυχή όμως... Θέλει δουλειά για να ρθει στα συγκαλά της! Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...


    Sideline
    25.01.2005, 02:52
    "Aν η ψυχή είχε φωνή και μπορούσε να μιλάει,κάνε πιο κει,θα'χε πει στο κορμί που την χαλάει"

    ΥΓ Εχει πάρα πολύ καιρό ν'ακούσω το τραγούδι γι'αυτό συγχωρέστε για κανένα λαθάκι στο στίχο
    nP
    25.01.2005, 04:43
    Το σωμα αποτελειται απο διαφορα οργανα. Η επιστημη (ιατρικη κλπ) εχει κατανοησει σε μεγαλο βαθμο την λειτουργια τους. Εκτος απο ενα. Και αυτο ειναι ο εγκεφαλος. Ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει μια φοβερη ικανοτητα-ανικανοτητα ή το αντιστροφο (οπως και να το πεις σωστο ειναι μαλλον). Η φοβερη αυτη ικανοτητα-ανικανοτητα ειναι να θετει ερωτηματα, στα οποια δεν μπορει να απαντησει και, γενικοτερα, να δημιουργει πραγματα και ιδεες τα οποια δεν εχουν καμια υλικη βαση. Τετοια δημιουργηματα του ανθρωπινου μυαλου ειναι ο θεος, η ψυχη κλπ. Και οχι μονο δημιουργει τετοιες ιδεατες καταστασεις, αλλα πιστευει και σε αυτες μεχρι θανατου (μερικες φορες).

    Αν λοιπον στο αρχικο ερωτημα, οπου "ψυχη" βαλουμε "μυαλο" (και κανουμε και μερικες γραμματικες διορθωσεις, λογω της αλλαγης αυτης χεχε), τοτε η απαντηση ειναι πρωφανης.

    Αλλιως, πολυ απλα δεν υπαρχει απαντηση, αφου πιστευω οτι η ερωτηση ειναι λαθος. Πως να διαχωρισεις ή το αντιστροφο κατι που υπαρχει απο κατι που δεν υπαρχει;


    yiannisyiannis
    25.01.2005, 09:06
    Χρυσόστομε η ανάλυσή σου είναι συνοπτική αλλά πλήρης, λακωνική αλλά τόσο περιγραφική! Ειδικά αυτό το "συναμφότερον" έδεσε τέλεια.
    Στην υγεία σου και στην υγειά όλων, συμφωνούντων ή διαφωνούντων

    Sofia
    25.01.2005, 10:53
    Είμαι κι εγώ της δεύτερης άποψης. Οτι δηλαδή ψυχή και σώμα είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Στενά συνδεδεμένα όμως. Αλλά δεχόμενοι την άποψη αυτή προκύπτει αμέσως το επόμενο ερώτημα. Αφού είναι δύο διαφορετικά πράγματα, και δεδομένου ότι το σώμα είναι φθαρτό και έχει ένα συγκεκριμένο χρόνο ζωής πάντα, τι γίνεται με την ψυχή? Είναι και αύτή φθαρτή ή όχι? Φθήρεται και αυτή στον ίδιο βαθμό και ''πεθαίνει'' μαζί με το σώμα που την κουβαλάει? Αν όχι τότε τι γίνεται? Δυστυχώς όμως..απάντηση δεν έχω..
    Stelios_cy
    25.01.2005, 13:37
    Μπράβο istoxasti, αυτά ακριβώς σκεφτόμουνα να γράψω κι εγώ χθες αλλά με πρόλαβες.
    Η τοποθέτηση σου ήταν πλήρης. Κι αυτά περί on-line κατηχητικού μην τα ακούς, προχώρα γιατί είσαι σε σωστό δρόμο.

    Θέλω να ρωτήσω κάτι έτσι για προβληματισμό:
    Γιατί πολλοί άνθρωποι μπορεί να ακούσουν όλες του κόσμου τις απόψεις χωρίς να αντιδρούν, αλλά μόλις μιλήσουμε για χριστιανισμό είναι σαν κόκκινο πανί για κείνους και γίνονται μαινόμενοι ταύροι; Κάτι κρύβεται εδώ, τι τους ενοχλεί να έχουμε αυτές τις απόψεις και όλο ειρωνεύονται; Μήπως τελικά φοβούνται την αλήθεια;

    Damien
    25.01.2005, 14:09
    κάποτε ένας δάσκαλος πιάνου που έμενε στο δίπλα διαμέρισμα με άκουσε που έπαιζα κιθάρα, στο μπαλκόνι μου, τραγούδια δικά μου και μεγάλων γνωστών συνθετών! Αυτό που τον εξέπλιξε πραγματικά όμως, όπως και πολούς άλλους, ήταν ότι δεν ήξερα να παίζω κιθάρα! Δεν ήξερα ούτε μία νότα! τότε με κάλεσε σπίτι του για να με βοηθήσει να μάθω να δουλεύω και το μυλό μου εκτός από το αυτί μου! Τότε σε ένα μάθημα μου είπε "η ψηχή είναι αυτό που σκευτόμαστε και νιώθουμε! Δηλαδή το μυαλό μας και η καρδιά μας! Αυτός είναι ο πραγματικός θεός μας! Όταν κάποιος δεν μπορεί να σκεφτεί ή να νιώσει τότε η ψυχή του έχει φύγει από το σώμα του! Τότε δεν κατάλαβα τι ήθελε να μου πει ή γιατί μου το είπε! Έτσι μετά απο κάποιο καιρό ξανασυναντιθήκαμε και τον ρώτησα! Μου απάντησε το εξείς: Αν η ψυχή σου δεν ήθελε να μάθεις κιθάρα τότε το σώμα σου δεν θα μπορούσε να "γράψει" τις νότες πάνω στην κιθάρα σου και εγω δεν θα σε άκουγα εκείνο το καλοκαίρι με το στόμα ανοιχτό!
    Με το παραπάνω κείμενο θέλω να πω πως η ψυχή είναι αυτό που καθοδηγεί το σώμα σε κάθε κίνηση...!
    Sideline
    25.01.2005, 14:13
    Μαινόμενος τάυρος; Χου χου. Καλέ εγώ είμαι πολύ πράο άτομο

    Κατ'αρχήν ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του για την θρησκεία-κανείς μας δεν ξέρει την απάντηση. Δεν προσπαθώ να προσυλητίσω κανένα αλλά απλούστατα μου αρέσει να λέω τις προσωπικές μου απόψεις επειδή δεν έχω και πολλές ευκαιρίες να το κάνω όσον αφορά αυτό το θέμα.

    Τέτοια πράγματα είχα να ακούσω απο τον καιρό που πήγαινα στο κατηχητικό της ενορίας μου όταν ήμουν 8 χρονών.Γι'αυτό μου θύμισε το κατηχητικό. Ο τρόπος που διατυπώθηκε μοιάζει με copy/paste από βιβλίο θρησκευτικών και δεν μου φάνηκε σαν προιόν γνήσιας σκλεψης αλλά σαν απαγγελία. Οπως και να'χει διαφωνώ κάθετα όχι μόνο με σχεδόν όλες τις πτυχές του χριστιανικού δόγματος αλλά και των υπολοίπων μονοθειστικών θρησκειών(Ισλάμ,Εβραική θρησκεία).

    Οσο για την "αλήθεια" αυτό αποτελεί αυθαίρετο συμπέρασμα το οποίο οι οπαδοί του χριστιανισμού και άλλων δογμάτων το έχουν αναγάγει σε γεγονός. Αυτό είναι που με ενοχλεί- ο δογματισμός και ο αφορισμός της οποιασδήποτε αντίθετης άποψης ΟΧΙ με χρήση επιχειρημάτων ΑΛΛΑ επειδη απλούστατα δεν είναι η "αλήθεια".

    Εγώ έχω την άνεση να σκέφτομαι ελεύθερα χωρίς να φοβάμαι την οργή του όποιου θεού.Μπορεί αυτό να μου δημιουργεί πολλά αναπάντητα ερωτήματα σε πολλά θέματα αλλά μου αρέσει να σκέφτομαι παρά να βρίσκω την απάντηση στη σελίδα τάδε του τάδε βιβλίου "της αλήθειας".

    Επειδή είμαι σίγουρος ότι τα άλλα μέλη δεν έχουν όρεξη για μακρές συζητήσεις επι του θέματος θα βάλω μια τελία εδώ εκτός αν απευθύνει κανένας ερώτηση προς εμένα.

    Καλημέρα σας

    Love is like Oxygen; you get too much you get too high;not enough and you're gonna die.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 25-01-2005 14:17 ]
    SteliosG
    25.01.2005, 15:14
    Συμφωνω απολυτε με την AlienP και επαυξανω!! το σωμα καθοδηγειται 100% απο τη ψυχη, της οποιας η δυναμη ειναι απεριοριστη και δεν εχει ακομα ανακαλυφθει απο κανενα σχεδον!!

    οσο για τα περι Χριστιανισμου κλπ κλπ ας μη το συνεχισουμε ρε παιδια αλλο!!! ολο εκει παει η κουβεντα τωρα τελευταια!!!