ελληνική μουσική
    680 online   ·  210.851 μέλη

    Μιζέρια και μαθηματικά

    vouliakis
    24.01.2005, 23:34
    Η φόρμουλα των μπλουζ



    Ο μαθηματικός τύπος της μιζέριας κατά τον Βρετανό ψυχολόγο δρ. Κλιφ Αρνολς, είναι η εξής:

    1/8W+(D-d) 3/8xTQ MxNA.

    Εξηγούμαστε: W: ο καιρός D: τα χρέη d: τα χρέη που πρέπει να πληρωθούν μέσα στον Ιανουάριο

    T: η περίοδος που έχει περάσει από τα Χριστούγεννα Q: η χρονική περίοδος από τότε που αποτύχατε για τελευταία φορά να εγκαταλείψετε μια κακή συνήθεια

    M: η παροχή κινήτρων γενικά NA: η ανάγκη για δράση

    Περισσότερα,
    εδώ...


    Steppenwolf
    25.01.2005, 12:42
    Etsi eksigountai ola!!

    KIT_KAT
    25.01.2005, 15:08
    Και φαντάσου να δίνεις και ΨΕΣ!! Αυτό δεν το μέτρησε...
    SteliosG
    25.01.2005, 15:16
    ρε συ Παναγιωτη!!! αυτη η σχεση ισχυει υπο Κ.Σ.??? πηγα να υπολογισω σημερα το πρωι τη μιζερια μου και δεν βγηκε σωστα ο τυπος!! μηπως φταιει οτι η πιεση (P) ηταν μεγαλυτερη απο το φυσιολογικο???
    vouliakis
    25.01.2005, 18:26
    Το θέμα είναι πως ορίζεις τις ΚΣ.
    Προσοχή, Στέλιο, η πίεση να μη μας βάζει από κάτω.
    Το θέμα είναι να μπορέσουμε να την εκμεταλλευτούμε δημιουργικά...
    santourman
    25.01.2005, 18:56
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 25-01-2005 στις 15:08 έγραψε:

    Και φαντάσου να δίνεις και ΨΕΣ!! Αυτό δεν το μέτρησε...





    Κατερίνα ένας από τους κανόνες συμπεριφοράς στο Μ/Η είναι να μιλάμε πολιτισμένα...
    ακούς εκεί .... ΨΕΣ... τι πράγματα είναι αυτά??? Μακριά από δω!


    vouliakis
    25.01.2005, 23:44
    Ενώ -φαντάζομαι- DSP είναι πιο πολιτισμένη έκφραση...
    frufru
    05.02.2005, 18:41
    Κοιτα να δεις που ειχα πει οτι για την λεξη μιζερια πλεον θα χρησιμοποιω ενα μπιπ αφου τωρα τελευταια ειναι ορατη παντου και εχει καταλαβει το 60% του λεξιλογιου μου..
    Παντως πιστευω πως η μπιπ φτιαχνεται με τον μαθηματικο ή οχι μαθηματικο τυπο που εχει ο καθενας στο κεφαλι του. Γιατι εγω ας πουμε αγγιζω το 90% μπιπ και ουτε ο καιρος με ενοχλει ουτε χρεη ιδιαιτερα εχω ουτε ολα τα αλλα...
    Ο καθενας θελει και τον ειδικο του δλδ...Γενικοι τυποι για ολους δεν ισχυουν αλλιως θα ειχαμε βρει και εναν γενικο τυπο ευτυχιας π.χ.
    SteliosG
    05.02.2005, 19:50
    οχι ρε frufru και 90% μιζερια απο τα 20 σου!!! γιατι ετσι??? αν δεν υπαρχει καποιος λογος υγειας δε νομιζω οτι αξιζει να ειμαστε τοσο απαιδιοδοξοι!! ουτε για τους εαυτους μας ουτε για τους αλλους!!!
    Sofia
    05.02.2005, 20:03
    E bre Stelio, ejetastiki exei h fru fru. Den einai h ejestiki logos gia 90% mpip???
    kouragio fru fru! Tha rthoun kaliteres meres!!
    vouliakis
    05.02.2005, 21:02
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 05-02-2005 στις 18:41 έγραψε:

    ...ουτε χρεη ιδιαιτερα εχω ουτε ολα τα αλλα...





    Kαι τα μαθήματα που χρωστάς ? Τι είναι?
    frufru
    07.02.2005, 00:41
    Τι να πω ρε παιδια....Παντως Σοφια το προβλημα ειναι μονιμο δεν φταει η εξεταστικη...Και Στελιο με τοση μπιπ με χτυπαει και παθολογικα το ζητημα. Ουτως η αλλως ολοι εχουμε λιγο απο ολα και απο υγεια και οτιδηποτε απλα εμενα μου χτυπανε συνεχως ασχημα ''φλασακια'' και παντοτε μπιπ...
    frufru
    07.02.2005, 00:43
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 05-02-2005 στις 21:02 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος frufru στις 05-02-2005 στις 18:41 έγραψε:
    [i]
    ...ουτε χρεη ιδιαιτερα εχω ουτε ολα τα αλλα...





    Kαι τα μαθήματα που χρωστάς ? Τι είναι?

    [/I]


    Αυτα νομιζω πως μπορω να τα βαλω στην ακρη απο τις εγνοιες μου ωστε να μην επιδεινωνεται η κατασταση...!
    vouliakis
    07.02.2005, 02:23
    Ναι frufru. Πλάκα κάνουμε, έτσι κι αλλοιώς, για να ...ξεβαρεθούμε.

    Υ.Γ. Να δούμε ποιός λαμπρός εγκέφαλος θα διατυπώσει τον μαθηματικό τύπο της βαρεμάρας...

    MariannaP
    07.02.2005, 11:19
    Ας τον φτιάξουμε όλοι μαζι...
    Χμμμ, βαρεμάρα... Λοιπόν
    Πριν κανονίσουμε τις ποσότητες πρέπει να βρούμε τι παραμέτρους χρειαζόμαστε;
    Χρόνος, πήξιμο, ενδιαφέροντα. Τι άλλο;
    tsuku_elf
    07.02.2005, 12:20
    Εγώ πάντως τη μόνη βέβαιη σχέση που μπορώ να εντοπίσω μεταξύ μαθηματικών και μιζέριας ή βαρεμάρας, είναι ότι κάθε φορά που έκανα μαθηματικά στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο με έπιανε μιζέρια και βαρεμάρα!!!!!!!! Εξακριβωμένα το ίδιο με πιάνει ακόμα.....
    frufru
    15.02.2005, 14:35
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 07-02-2005 στις 12:20 έγραψε:

    Εγώ πάντως τη μόνη βέβαιη σχέση που μπορώ να εντοπίσω μεταξύ μαθηματικών και μιζέριας ή βαρεμάρας, είναι ότι κάθε φορά που έκανα μαθηματικά στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο με έπιανε μιζέρια και βαρεμάρα!!!!!!!! Εξακριβωμένα το ίδιο με πιάνει ακόμα.....





    Ε φυσικα! Πως να μην σε πιανει! Αφου οταν ησουν μικρη αντι να παιζεις με lego και αυτοκινητακια και χωματα και σκουληκια και playmobil ειχες πορωθει με τις κουκλες ! Αυτο κι αν ειναι μπιπ! Να στοιβαζεις σε σακουλες τις κουκλες! Σαν πτωματα....μπρρρρ ανατριχιασα!
    MariannaP
    15.02.2005, 20:27
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 15-02-2005 στις 14:35 έγραψε:

    Ε φυσικα! Πως να μην σε πιανει! Αφου οταν ησουν μικρη αντι να παιζεις με lego και αυτοκινητακια και χωματα και σκουληκια και playmobil ειχες πορωθει με τις κουκλες ! Αυτο κι αν ειναι μπιπ! Να στοιβαζεις σε σακουλες τις κουκλες! Σαν πτωματα....μπρρρρ ανατριχιασα!





    Lego... αυτοκινητάκια... playmobil... κούκλες... χώματα... δέντρα...
    Τι μου θύμισες!!!
    Αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τα μαθηματικά βρε frufru;;;
    frufru
    15.02.2005, 22:15
    Quote:

    Το μέλος Aggelina στις 15-02-2005 στις 20:27 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος frufru στις 15-02-2005 στις 14:35 έγραψε:
    [i]
    Ε φυσικα! Πως να μην σε πιανει! Αφου οταν ησουν μικρη αντι να παιζεις με lego και αυτοκινητακια και χωματα και σκουληκια και playmobil ειχες πορωθει με τις κουκλες ! Αυτο κι αν ειναι μπιπ! Να στοιβαζεις σε σακουλες τις κουκλες! Σαν πτωματα....μπρρρρ ανατριχιασα!





    Lego... αυτοκινητάκια... playmobil... κούκλες... χώματα... δέντρα...
    Τι μου θύμισες!!!
    Αλλά τι σχέση έχουν αυτά με τα μαθηματικά βρε frufru;;;

    [/I]


    Τι τι σχεση εχουν βρε?
    Το ιδιο ειναι να παιζεις με lego και το ιδιο με κουκλες? Ποτε θα μαθεις μαθ/κα?
    MariannaP
    16.02.2005, 12:01
    Δε βιάζομαι... Υπολογίζω σε 12 χρόνια να το κατέχω το αντικείμενο!
    Μέχρι τότε θα συνεχίσω να παίζω με τα Lego μου!!!

    Αλλά ας επανέλθουμε στον τύπο της βαρεμάρας.
    Θα κάνω μια προσπάθεια να τον συντάξω και ακούω γνώμες!

    Αν Β=βαρεμάρα, t=χρόνος, P=πήξιμο και Ε=ενδιαφέροντα
    Τότε Β= (P-E)/t
    Επαλήθευση: αν πήζουμε πολύ και έχουμε λίγο χρόνο και λίγα ενδιαφέροντα η τιμή της βαρεμάρας αυξάνεται. Οσο αυξάνονται όμως τα ενδιαφέροντα ή/και ο χρόνος τότε η τιμή της βαρεμάρας μειώνεται. Αν η τιμή Β βγει αρνητική αυτό σημαίνει ότι η ζωή μας δεν είναι καθόλου βαρετή.