ελληνική μουσική
    695 online   ·  210.851 μέλη

    Προβλημα με το CUBASE!

    piterpiano
    26.01.2005, 02:17
    opoios kserei as moy apanthsei parakalw.estw oti se ena kanali midi exw mia egraffh(as poume sketo piano pou ine kai to provlima mou)
    thelw na parw tis bases notes pou vriskontai me tis primes oles mazi se ena pentagrammo(xamos diladh) kai na tis paw sto kleidi toy fa gia na tis diakrinw kai na mporw na paizw..an kserei kapoios parakalw na apanthsei
    efxaristw!!!!!!

    Υ.Γ.:ante giati oi partitoures exouna akrivinei poly!! a re karamanlh me thn akriveia sou...
    yiannisyiannis
    26.01.2005, 09:26
    Επειδή κι εγώ γράφω μουσική και την μετατρέπω σε midi, δεν γίνεται πάντα να διαχωρίσεις ένα κανάλι midi σε δυο άλλα. Διατηρώ βέβαια μια μικρή επιφύλαξη, διότι δεν έχω δουλέψει το συγκεκριμένο software CUBASE και δεν γνωρίζω τις δυνατότητές του. Σε ορισμένα software, υπάρχουν κάποιες εντολές συμπύκνωσης, με τις οποίες μπορείς 2-3 πεντάγραμμα (κανάλια) να τα κάνεις ένα. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς λοιπόν -αν το CUBASE έχει αυτή την εντολή- να διαιρέσεις το συμπυκνωμένο πεντάγραμμο στα συστατικά του. Προϋπόθεση όμως είναι αυτός που κατασκεύασε το midi, να έχει συμπυκνώσει 2-3 κανάλια σε ένα, αλλιώς από μόνο του το κανάλι δε διαχωρίζεται. Ο κανόνας πάντως είναι ότι κάθε μουσικός που γράφει μια μουσική σε midi, αποφασίζει όπως τον βολεύει, όπως του βγαίνει ευκολότερα, τι όργανο θα βάλει σε κάθε κανάλι. Συνήθως το αριστερό χέρι στο πιάνο βρίσκεται σε δικό του κανάλι, σπάνια έχω δει και τα δυο χέρια να είναι μαζί. Προσωπικά μου έχει τύχει σε κάποια τραγούδια με πολύ δύσκολα πιανιστικά περάσματα, ακόμη και το αριστερό χέρι να το μοιράσω σε δυο κανάλια.
    Stelios_cy
    26.01.2005, 10:00
    Φίλε δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις να βάλεις το δεξί και το αριστερό χέρι σε ξεχωριστά κανάλια;
    yiannisyiannis
    26.01.2005, 10:11
    Μάλλον Στέλιο, αυτό δηλαδή κατάλαβα κι εγώ.
    Stelios_cy
    26.01.2005, 10:17
    Α! νομίζω κατάλαβα. Το πρόβλημα σου είναι πως έπαιξες πιάνο σε ένα κανάλι αλλά σου εμφανίζει ένα πεντάγραμμο (κλειδί του σολ) με αποτέλεσμα οι μπάσες νότες να γράφονται με καμιά δεκαριά βοηθητικές γραμμές; Θέλεις δηλαδή διπλό πεντάγραμμο για πιάνο κλειδιά σολ και φα;
    Αν είναι αυτό, ξέρω πως γίνεται πες μου πρώτα πια έκδοση του cubase έχεις, αν και φαντάζομαι οι παλαιότερες εκδώσεις είναι ίδιες όσων αφορά την παρτιτούρα.

    yiannisyiannis
    26.01.2005, 10:29
    Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι σε έτοιμο midi που κατέβασε, αν μπορεί να διαχωρίσει το πιάνο σε δεξί-αριστερό χέρι, για να μπορεί να το παίξει κι ο ίδιος, σαν παρτιτούρα.
    vouliakis
    26.01.2005, 10:56
    piterpiano, θα πας:
    Scores>StaffSettings>Setup>Polyphonic>StaffMode, θα επιλέξεις Split και στο SplitPoint θα επιλέξεις τη νότα στην οποία θέλεις να χωρίζονται τα δυο χέρια (πάνω και κάτω πεντάγραμμο)
    Stelios_cy
    26.01.2005, 11:31
    Μπράβο vouliaki κι εγώ ακριβώς αυτό θα έλεγα
    piterpiano
    26.01.2005, 12:12
    stelios,vouliakis,yiannis efxaristw para poly.nai etoimo ine to midi,to because the night ths patty smith.

    thank u ksana!!!
    piterpiano
    01.04.2005, 11:39
    sto idio thema exw ena pio syntheto provlima!!!

    thelw na kanw pali splitarisma twn dyo xeriwn(dekis-aristero),alla na xwrizetai se 2 merh.
    px.stis 2 prwtes selides ths partitouras na xwrizetai sthn C#2 kai apo kei kai pera sthn F3.

    GINETAI AFTO H PREPEI NA TO KANW MANUALLY?

    THANK U!!