ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Νεκρός ο Paul Gray των Slipknot

    Moonchild92
    25.05.2010, 10:25

    Λίγες μόλις μέρες μετά τον θάνατο του Ronnie James Dio, ο κόσμος της μουσικής θρηνεί ακόμα έναν άνθρωπο του, τον μπασίστα των Slipknot, Paul Gray. O 38χρονος Gray βρέθηκε νεκρός την Δευτέρα 24/05 σε δωμάτιο ξενοδοχείου της πόλης Urbandale στην Αϊόβα. Η αυτοψία δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί ώστε να μάθουμε την αιτία θανάτου, ωστόσο η αστυνομία θεωρεί πως δεν υπήρξε δολοφονική ενέργεια.

    Ο Paul Gray ή αλλιώς το "γουρούνι" ήταν ιδρυτικό μέλος των Slipknot οι οποίοι ως τώρα έχουν κυκλοφορήσει τέσσερις δίσκους με εκατομμύρια πωλήσεις σε όλο το κόσμο. Μεταξύ άλλων, είναι διάσημοι για τις μάσκες που χρησιμοποιούν και τα αξεπέραστα shows που δίνουν επί σκηνής.

    Ο Paul Gray γεννήθηκε στις 8 Απριλίου 1972 στο Λος Άντζελες αλλά γρήγορα η οικογένεια του μετακόμισε στη πρωτεύουσα της Αϊόβα, Des Moines (το Urbandale είναι προάστιο της). Ήταν παντρεμένος και η γυναίκα του είναι έγκυος στο πρώτο του παιδί.

    Πηγή: http://www.digitalcrete.gr/content/view/7748/317/

     

    Σαν πολλές σημαντικές απώλειες να έχουμε τον τελευταίο καιρό... Δεν μου άρεσαν και ποτέ οι Slipknot, αλλά κρίμα ρε γαμώτο....


    Kata9liptikia
    25.05.2010, 11:02

    ουτε εγω ακουγα ποτε μου,δεν μου αρεσαν...αλλα πραγματικα ειναι κριμα να φευγουν τοσοι καλλιτεχνες...και δεν προκειται μονο για καλλιτεχνες αλλα κυριως για ανθρωπους...και ο οποιοσδηποτε να ταν αφησε πισω του μια συζυγο εγκυο και μαλιστα ηταν νεοτατος...ειναι τραγωδια...κριμα πραγματικα...RIP...


    linkin-fan
    25.05.2010, 11:38
    κρίμα.... νεότατος ήταν και πολύ ταλαντούχος...
    musichell
    25.05.2010, 12:19

    θυμάμαι στην πενταήμερη εκδρομή με το σχολείο στην Κέρκυρα είχα πάρει σαν σουβενίρ απο εκεί το cd τους,IOWA και το άκουγα συνέχεια τότε,,,,μετά απο λίγο βέβαια δεν ξαναασχοληθηκα με τους SLIPKNOT,αλλά τους εκτιμούσα σαν συγκρότημα...κρίμα,,,,r.i.p....


    TheDarkSideOfTheMoon
    25.05.2010, 15:12

    Πολλοί θάνατοι μουσικών τελευταία ρε παιδιά...Τι πάθαμε ξαφνικά?

    Πάντως κρίμα ο άνθρωπος!Τώρα που περίμενε και η γυναίκα του παιδάκι {#emotions_dlg.sad}Τι να πει κανείς!Σήμερα είμαστε,αύριο δεν είμαστε.Κρίμα...!


    TheDarkSideOfTheMoon
    29.06.2010, 13:32

    Σύμφωνα με την αναφορά της αυτοψίας, «μη ηθελημένη υπερβολική δόση μορφίνης» ήταν η αιτία θανάτου του Paul Gray, του μπασίστα των Slipknot.

    Υπενθυμίζεται πως ο 38χρονος είχε βρεθεί νεκρός πριν από ένα μήνα, σε ένα ξενοδοχείο στην Iowa της Αμερικής. Τα τεστ έδειξαν πως στο αίμα του υπήρχαν πολύ υψηλά επίπεδα μορφίνης και φεντανίλης, ενός συνθετικού υποκατάστατου της μορφίνης, ενώ ανακαλύφθηκαν και καρδιακά προβλήματα. Σύμφωνα με την αστυνομία πάντως, μέχρι στιγμής, δεν έχει ανακαλυφθεί αν τα φάρμακα του είχαν συνταγογραφηθεί ή τα είχε αγοράσει μόνος του παρανόμως.

    Ο θάνατος του "Smiler" έχει δημιούργησε πολλά ερωτηματικά γύρω από την πορεία του υπόλοιπου συγκροτήματος. Ο frontman των Slipknot, Corey Taylor,  προς το παρόν βρίσκεται σε περιοδεία με τους Stone Sour, οπότε τα σχέδια των Slipknot έχουν παγώσει.

    Πηγή: Rocking.gr


    TheDarkSideOfTheMoon
    01.07.2010, 12:53

    Σε μία πρόσφατη συνέντευξή του στην επίσημη ιστοσελίδα του Sonisphere, ο Jim Root, κιθαρίστας των Stone Sour και Slipknot, αποκάλυψε ότι το μέλλον των τελευταίων παραμένει αβέβαιο μετά τον θάνατο του μπασίστα της μπάντας, Paul Grey, από υπερβολική δόση, τον περασμένο Μάιο.

    «Θα περάσουμε από μία μεγάλη θεραπευτική διαδικασία, πριν καν σκεφτούμε το αν η μπάντα θα συνεχίσει ή όχι. Την παρούσα στιγμή είναι το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμαστε», είπε ο Root. «Προς το παρόν βρισκόμαστε σε βαθιά θλίψη για το γεγονός ότι ο αδερφός μας έχει φύγει. Είναι περίεργο, κάποιες μέρες δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι αλήθεια, άρα δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε από τώρα.»

    Με τον νέο δίσκο των Stone Sour, “Audio Secrecy”, να βρίσκεται λίγο πριν την κυκλοφορία του, ο Root εξήγησε ότι θα περάσουν «πιθανώς δύο χρόνια τουλάχιστον» πριν οι Slipknot επανέλθουν.

    Πηγή:Rocking.gr


    sofiachatzimarkou
    02.07.2010, 00:07
    δηλαδη σταματανε; δεν μπορω να πω οτι ειμαι ιδιαιτερα φαν, αλλα το στυλ τουσ μου αρεσε..μακαρι να μην σταματησουν!!